Lithuania 2016


A LYGA 2016
LFF Taurė 2016
LFF 1 Lyga

A LYGA 2016

Regular Stage | Championship Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         28  21  3  4  62-22  66  [C]  Qualified
 2.FK Trakai                  28  18  4  6  47-22  58       Qualified
 3.Atlantas (Klaipėda)        28  15  6  7  38-25  51       Qualified
 4.Sūduva (Marijampolė)       28  15  6  7  42-32  51       Qualified
 5.Lietava (Jonava)           28   7  8 13  28-44  29  [P]  Qualified
 6.Stumbras (Kaunas)          28   7  6 15  35-52  27       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Utenis (Utena)             28   4  4 20  24-47  16       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
 8.Kauno Žalgiris (Kaunas)    28   2  9 17  23-55  15  [*]

[*] Spyris (Kaunas) were renamed Kauno Žalgiris and became the football section
    of the basketball club of the same name

NB: as promoted side Silas (Kazlų Rūda) withdrew before the start of the 2017 season,
    Kauno Žalgiris remained at the top level

Round 1
[Mar 2]
Žalgiris V       2-0 Trakai           
[Mar 5]
Utenis           2-3 K Žalgiris       
Atlantas         2-0 Stumbras         
[Mar 6]
Lietava          1-1 Sūduva           

Round 2
[Mar 9]
Sūduva           1-0 Atlantas         
[Mar 12]
Stumbras         3-6 Žalgiris V       
[Mar 13]
Utenis           0-1 Lietava          
K Žalgiris       0-2 Trakai           

Round 3
[Mar 16]
Žalgiris V       3-2 Sūduva           
Atlantas         1-0 Utenis           
[Mar 17]
Lietava          2-2 K Žalgiris       
Trakai           3-2 Stumbras         

Round 4
[Mar 19]
Utenis           0-1 Žalgiris V       
[Mar 20]
Lietava          0-1 Atlantas         
Sūduva           0-2 Trakai           
[Mar 21]
K Žalgiris       1-2 Stumbras         

Round 5
[Mar 30]
Trakai           1-0 Utenis           
[Apr 2]
Atlantas         3-1 K Žalgiris       
Žalgiris V       2-2 Lietava          
[Apr 3]
Stumbras         2-3 Sūduva           

Round 6
[Apr 6]
Atlantas         2-1 Žalgiris V       
[Apr 9]
Utenis           1-0 Stumbras         
[Apr 10]
K Žalgiris       2-2 Sūduva           
Lietava          0-1 Trakai           

Round 7
[Apr 16]
Stumbras         2-0 Lietava          
Žalgiris V       3-0 K Žalgiris       
[Apr 17]
Sūduva           2-1 Utenis           
Trakai           2-0 Atlantas         

Round 8
[Apr 20]
Trakai           1-0 Žalgiris V       
Sūduva           3-0 Lietava          
[Apr 21]
Stumbras         2-3 Atlantas         
[Apr 22]
K Žalgiris       1-3 Utenis           

Round 9
[Apr 26]
Lietava          1-0 Utenis           
[Apr 27]
Atlantas         1-2 Sūduva           
Žalgiris V       2-0 Stumbras         
[Apr 28]
Trakai           0-0 K Žalgiris       

Round 10
[May 3]
Stumbras         0-0 Trakai           
[May 4]
Sūduva           1-0 Žalgiris V       
K Žalgiris       1-5 Lietava          
[May 5]
Utenis           0-2 Atlantas         

Round 11
[May 7]
Trakai           3-1 Sūduva           
[May 8]
Žalgiris V       2-0 Utenis           
Atlantas         2-0 Lietava          
[May 11]
Stumbras         0-0 K Žalgiris       

Round 12
[May 17]
K Žalgiris       0-2 Atlantas         
[May 18]
Lietava          0-1 Žalgiris V       
Sūduva           0-1 Stumbras         
[May 19]
Utenis           0-2 Trakai           

Round 13
[May 21]
Žalgiris V       1-0 Atlantas         
Sūduva           1-0 K Žalgiris       
[May 22]
Stumbras         3-1 Utenis           
Trakai           3-0 Lietava          

Round 14
[Jun 8]
Utenis           0-4 Sūduva           
Lietava          2-2 Stumbras         
[Jun 9]
Atlantas         2-2 Trakai           
K Žalgiris       1-1 Žalgiris V       

Round 15
[Jun 14]
Utenis           2-1 K Žalgiris       
[Jun 15]
Žalgiris V       3-1 Trakai           
Atlantas         2-0 Stumbras         
[Jun 16]
Lietava          1-1 Sūduva           

Round 16
[Jun 21]
K Žalgiris       0-4 Trakai           
[Jun 22]
Utenis           3-1 Lietava          
[Jun 24]
Sūduva           3-3 Atlantas         
Stumbras         0-5 Žalgiris V       

Round 17
[Jul 12]
Atlantas         2-0 Utenis           
[Jul 14]
Lietava          3-2 K Žalgiris       
Trakai           0-2 Stumbras         
[Aug 28]
Žalgiris V       4-1 Sūduva           

Round 18
[Jul 19]
Lietava          1-2 Atlantas         
[Jul 20]
K Žalgiris       2-1 Stumbras         
Sūduva           1-0 Trakai           
[Jul 23]
Utenis           2-4 Žalgiris V       

Round 19
[Jul 26]
Stumbras         2-3 Sūduva           
[Jul 27]
Atlantas         1-1 K Žalgiris       
Žalgiris V       4-1 Lietava          
[Jul 28]
Trakai           4-3 Utenis           

Round 20
[Aug 2]
Atlantas         0-1 Žalgiris V       
[Aug 3]
Utenis           0-0 Stumbras         
Lietava          1-1 Trakai           
[Aug 4]
K Žalgiris       0-1 Sūduva           

Round 21
[Aug 10]
Trakai           3-0 Atlantas         
Sūduva           2-1 Utenis           
[Aug 11]
Stumbras         2-1 Lietava          
Žalgiris V       3-1 K Žalgiris       

Round 22
[Aug 16]
Stumbras         0-2 Atlantas         
[Aug 17]
Trakai           1-2 Žalgiris V       
Sūduva           0-0 Lietava          
[Aug 18]
K Žalgiris       1-1 Utenis           

Round 23
[Aug 24]
Atlantas         2-1 Sūduva           
Žalgiris V       3-1 Stumbras         
[Aug 25]
Lietava          1-0 Utenis           
Trakai           3-0 K Žalgiris       

Round 24
[Sep 7]
Sūduva           0-0 Žalgiris V       
Stumbras         1-4 Trakai           
[Sep 8]
Utenis           1-1 Atlantas         
K Žalgiris       0-1 Lietava          

Round 25
[Sep 14]
Trakai           2-0 Sūduva           
Stumbras         2-2 K Žalgiris       
[Sep 15]
Atlantas         0-0 Lietava          
Žalgiris V       2-1 Utenis           

Round 26
[Sep 19]
Utenis           0-1 Trakai           
[Sep 20]
Lietava          0-4 Žalgiris V       
Sūduva           2-0 Stumbras         
[Sep 21]
K Žalgiris       1-1 Atlantas         

Round 27
[Oct 1]
Sūduva           2-0 K Žalgiris       
Žalgiris V       0-1 Atlantas         
[Oct 2]
Stumbras         1-1 Utenis           
Trakai           0-2 Lietava          

Round 28 [Oct 16]
Atlantas         0-1 Trakai           
K Žalgiris       0-2 Žalgiris V       
Lietava          1-4 Stumbras         
Utenis           1-2 Sūduva           

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         28  21  3  4  62-22  66  [C]  Qualified
 2.FK Trakai                  28  18  4  6  47-22  58       Qualified
 3.Atlantas (Klaipėda)        28  15  6  7  38-25  51       Qualified
 4.Sūduva (Marijampolė)       28  15  6  7  42-32  51       Qualified
 5.Lietava (Jonava)           28   7  8 13  28-44  29  [P]  Qualified
 6.Stumbras (Kaunas)          28   7  6 15  35-52  27       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Utenis (Utena)             28   4  4 20  24-47  16       Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
 8.Kauno Žalgiris (Kaunas)    28   2  9 17  23-55  15  [*]

[*] Spyris (Kaunas) were renamed Kauno Žalgiris and became the football section
    of the basketball club of the same name

NB: as promoted side Silas (Kazlų Rūda) withdrew before the start of the 2017 season,
    Kauno Žalgiris remained at the top level

Championship Playoff

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         33  24  4  5  74-29  76  [C]  Champions
 2.FK Trakai                  33  20  7  6  55-26  67
 3.Sūduva (Marijampolė)       33  17  7  9  55-41  58
 4.Atlantas (Klaipėda)        33  16  8  9  42-32  56
 5.Stumbras (Kaunas)          33   8  9 16  43-63  33
 6.Lietava (Jonava)           33   8  8 17  35-58  32  [P]

Round 29
[Oct 21]
Atlantas         0-0 Trakai           
[Oct 22]
Lietava          1-4 Žalgiris V       
Sūduva           6-1 Stumbras         

Round 30 
[Oct 29]
Stumbras         3-1 Lietava          
Trakai           1-1 Sūduva           
[Oct 30]
Žalgiris V       2-0 Atlantas         

Round 31
[Nov 5]
Sūduva           1-3 Žalgiris V       
[Nov 6]
Trakai           1-1 Stumbras         
Atlantas         2-1 Lietava          

Round 32
[Nov 18]
Žalgiris V       2-2 Stumbras         
[Nov 20]
Sūduva           3-1 Atlantas         
Trakai           3-1 Lietava          

Round 33 [Nov 26]
Žalgiris V       1-3 Trakai           
Lietava          3-2 Sūduva           
Stumbras         1-1 Atlantas         

Final Table:

 1.Žalgiris (Vilnius)         33  24  4  5  74-29  76  [C]  Champions
 2.FK Trakai                  33  20  7  6  55-26  67
 3.Sūduva (Marijampolė)       33  17  7  9  55-41  58
 4.Atlantas (Klaipėda)        33  16  8  9  42-32  56
 5.Stumbras (Kaunas)          33   8  9 16  43-63  33
 6.Lietava (Jonava)           33   8  8 17  35-58  32  [P]


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Oct 29]
Palanga          2-3 Utenis           

Second Leg [Nov 6]
Utenis           0-1 Palanga          

NB: both remain at former level

LFF Taurė 2016

Round 1
[May 7]
Elektrėnų Versmė Vilnius           2-0 Sendvaris Klaipėda                 
[May 11]
Reaktyvas Vilnius                  1-3 Kruša Vilnius                      
[May 14]
Saned Joniškis                     0-7 Švyturys Marijampolė               

Round 2
[May 10]
FK Kėdainiai                       0-9 FK Palanga                         
[May 18]
Nevėžis Kėdainiai                  3-0 FBK Kaunas                         
Pramogos-Azuolas Gargždai          0-1 Lokomotyvas Radviliškis            [aet]
[May 20]
Sportidus Panevėžys                awd Lygis Kaunas                       [awarded 0-3]
[May 21]
Elektrėnų Versmė Vilnius           5-3 FK Visaginas                       [aet]
Adiada Šiauliai                    awd Galinta Kaunas                     [awarded 3-0]
Vova Vilnius                       3-5 Švyturys Marijampolė               
[May 24]
FK Šilutė                          0-0 Silas Kazlų Rūda                   [aet, 4-3 pen]
Juventa-99 Šiauliai                1-6 Rotalis Vilnius                    
Vilniaus Vytis                     1-2 DFK Dainava Alytus                 
[May 20]
Akmenės Cementas                   0-0 Džiugas Telšiai                    [aet, 2-3 pen]
[May 26]
TEC Vilnius                        4-8 SSPC Radviliškis                   
[May 31]
Eurostandartas Marijampolė         3-1 Širvėna Biržai                     
Spartakas Ukmergė                  1-3 Banga Gargždai                     
Olimpija Vilnius                   0-8 FM Ateitis Vilnius                 
Koralas Klaipėda                   1-0 Kražantė Kelmė                     
[Jun 1]
FA Dainava Alytus                  2-1 Minija Kretinga                    
Navigatoriai Vilnius               1-1 FC Pakruojis                       [aet, 5-4 pen]
Tera-SZK Vilnius                   0-5 FK Panevėžys                       
Euforija Vilnius                   3-8 Kruša Vilnius                      
Viltis Vilnius                     0-3 Sveikata Kybartai                  
[Jun 3]
Saulininkas Šiauliai               awd Rūdupis Prienai                    [awarded 3-0]
Babrungas Plungė                   awd Fakyrai-MRU Vilnius                [awarded 3-0]
[Jun 4]
Granitas Vilnius                   3-0 Sarema Klaipėda                    

Round 3
[Jun 8]
Navigatoriai Vilnius               1-3 Rotalis Vilnius                    
[Jun 11]
FA Dainava Alytus                  1-6 FK Palanga                         
Sveikata Kybartai                  0-1 FK Panevėžys                       
Lygis Kaunas                       0-2 FK Trakai                          
Eurostandartas Marijampolės        2-4 SSPC Radviliškis                   [aet]
FM Ateitis Vilnius                 0-7 Atlantas Klaipėda                  
DFK Dainava Alytus                 3-5 Džiugas Telšiai                    
[Jun 12]
Nevėžis Kėdainiai                  2-0 Utenis Utena                       
Lokomotyvas Radviliškis            2-3 Banga Gargždai                     
Kruša Vilnius                      1-3 Švyturys Marijampolė               
Lietava Jonava                     0-0 Sūduva Marijampolė                 [aet, 5-6 pen]
[Jun 16]
Babrungas Plungė                   2-1 FK Šilutė                          
Adiada Šiauliai                    2-1 Saulininkas Šiauliai               
[Jun 18]
Elektrėnų Versmė Vilnius           0-5 Koralas Klaipėda                   
Kauno Žalgiris                     0-6 Žalgiris Vilnius                   
[Jun 19]
Granitas Vilnius                   0-2 Stumbras Kaunas                    

1/8 Finals
[Jun 29]
Koralas Klaipėda                   0-1 Džiugas Telšiai                    [aet]
[Jul 5]
Švyturys Marijampolė               2-1 Babrungas Plungė                   
Adiada Šiauliai                    2-2 SSPC Radviliškis                   [aet, 4-5 pen]
[Aug 6]
Rotalis Vilnius                    0-4 Atlantas Klaipėda                  
Banga Gargždai                     1-2 Nevėžis Kėdainiai                  
FK Palanga                         0-4 Žalgiris Vilnius                   
FK Panevėžys                       0-2 Stumbras Kaunas                    
[Aug 7]
Sūduva Marijampolė                 4-0 FK Trakai                          [aet]

Quarterfinals [Aug 20]
Švyturys Marijampolė              1-10 Sūduva Marijampolė                 
Nevėžis Kėdainiai                  0-3 Stumbras Kaunas                    
Džiugas Telšiai                    1-2 Atlantas Klaipėda                  
SSPC Radviliškis                   0-7 Žalgiris Vilnius                   

Semifinals
[Sep 10]
Stumbras Kaunas                    0-2 Sūduva Marijampolė                 
[Sep 11]
Atlantas Klaipėda                  1-2 Žalgiris Vilnius                   

Final [Sep 25, Klaipėda]
Žalgiris Vilnius                   2-0 Sūduva Marijampolė                 

LFF 1 Lyga

Final Table:

 1.Silas (Kazlų Rūda)         30  23  3  4  95-25  72
-----------------------------------------------------
 2.FK Palanga                 30  21  7  2  96-29  70  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -     
 3.Vilniaus Vytis             30  19  3  8 102-34  60  [P]
 4.Nevėžis (Kėdainiai)        30  17  9  4  76-38  60
 5.FK Panevėžys               30  17  8  5  68-35  59
 6.Banga (Gargždai)           30  15  7  8  62-31  52
 7.Džiugas (Telšiai)          30  15  3 12  51-44  48
 8.Žalgiris B (Vilnius)       30  14  3 13  62-61  45
 9.DFK Dainava (Alytus)       30  13  4 13  57-46  43  [P]
10.Hegelmann Litauen Kaunas   30  13  3 14  55-56  42  [P]
11.FK Trakai-2                30   9  3 18  44-59  30
12.FK Šilutė                  30   8  6 16  38-60  30
13.Kražantė Kelmė             30   8  4 18  47-86  28
14.Lokomotyvas (Radviliškis)  30   6  5 19  42-86  23
15.FBK Kaunas                 30   4  1 25  25-134 13
16.Minija (Kretinga)          30   3  1 26  27-123 10

NB: Silas (Kazlų Rūda) withdrew from the league for the 2017 season, so
    no club were promoted

2015.

2017.

list of full tables.

list of champions.

list of cup winners.

list of topscorers.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Almantas Lauzadis and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Almantas Lauzadis and Karel Stokkermans
Last updated: 9 May 2019

(C) Copyright Almantas Lauzadis, Karel Stokkermans and RSSSF 2016/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.