Mexico 1952/53


Regular Season

Round 1
[Jul 20]
América 1 Oro 3
  [Salvador Farfán 48; Adalberto López 25, Jorge Arroyo 51, Antonio Flores 70]
León 4 Atlante 1
  [Juan José Novo 17, Miguel Gutiérrez 44, Luis Luna 60, Rafael Ávalos 64; Norberto Rozas 80]
Guadalajara 2 Necaxa 1
  [Manuel Enciso 7, Javier de la Torre 79; José Luis Lamadrid 2]
La Piedad 1 Tampico 2
  [Leonel Jacobo 19; Ernesto Candia 29, Salvador Ayala 68]
Puebla 3 Atlas 3
  [Manuel del Toro 29, 89, Mariano Uceda 58; José Mercado 12, 28, Rodolfo Franco 46]
Pending Match
Marte – Zacatepec -

Round 2
[Jul 23]
*Necaxa – Puebla –
*Posponed by storm 
[Jul 24]
Necaxa 5 Puebla 2
  [José Luis Lamadrid 19, 33, 82, Tulio Quiñónez 27, 77; Guadalupe Velázquez 47, Mariano Uceda 89]
*Oro – Marte -
*Posponed by storm
[Jul 25]
Oro 1 Marte 0
  [José Naranjo 18]
[Jul 26]
Tampico 4 León 1
  [Alfredo Costa 15og, Grimaldo González 17, Julio Ayllón 28, Ernesto Candia 90; Luis Luna 44]
[Jul 27]
Atlante 1 Guadalajara 2
  [Salvador Saucedo 16; Tomás Balcázar 34, Francisco Flores 87]
Atlas 1 América 1
  [Alfredo Torres 86; Antonio Villar Chao 56]
Zacatepec 2 La Piedad 1
  [Horacio Casarín 29, Fidencio Casillas 79; Manuel Gómez 86]

Round 3
[Jul 30]
Necaxa 1 Atlante 2
  [Carlos Blanco 44; Luis Fernández 17, Salvador Saucedo 68]
[Aug 3]
León 2 Zacatepec 1
  [Marcos Aurelio 55, Miguel Gutiérrez; Mateo Nicolau]
Marte 0 Atlas 2
  [Armando Maciel 86, Jesús Gómez 87]
Guadalajara 3 Tampico 1
  [Tomás Balcázar 40, Javier de la Torre 72, 81; Grimaldo González 80]
Puebla 1 América 2
  [Edwin Cubero 33; Sergio López 75, Manuel Cañibe 89]
La Piedad 1 Oro 0
  [Arnulfo Avilán 7]

Round 4
[Aug 6]
América 1 Marte 1
  [Sergio López 72; Enrique Sesma 39]
[Aug 7]
Atlas 3 La Piedad 0
  [José Mercado 11, Jesús Gómez 57, Alfredo Torres 70]
[Aug 9]
Tampico 2 Necaxa 0
  [Julio Ayllón (2)]
[Aug 10]
Atlante 0 Puebla 2
  [Mariano Uceda 1, Edwin Cubero 44]
Zacatepec 2 Guadalajara 1
  [Mateo Nicolau 50, Rodrigo Solano 55; Tomás Balcázar 2]
Oro 1 León 0
  [Adalberto López]

Round 5
[Aug 13]
Atlante 1 Tampico 1
  [Enrique Pradere 30; Grimaldo González 84]
[Aug 17]
Guadalajara 2 Oro 1
  [Manuel Enciso 31, Tomás Balcázar 59; José Naranjo 65]
Necaxa 2 Zacatepec 2
  [Julio María Palleiro 28, Barberena; Horacio Casarín 59, Pedro Arnauda]
Puebla 0 Marte 2
  [Enrique González López 25, Mario Pérez 35]
La Piedad 2 América 3
  [Lujambio 51, Salvador Rivera 89; Sergio López 25, 55, Pedro Nájera 50]
León 2 Atlas 2
  [Guillermo del Valle 49, Arturo Orozco 80; Rodolfo Franco 50, Higinio Palos 70]

Round 6
[Aug 20]
*América - León –
*Suspended at 45' by storm, León was winning 0-1
[Aug 21]
*América 0 León 2
  [Agustín Santillán 7, Miguel Gutiérrez 87]
*45' minutes left were played
Oro 2 Necaxa 2
  [José Francisco Rivas 20, Adalberto López 68; Tulio Quiñónez 10, 74]
[Aug 23]
Tampico 2 Puebla 2
  [Julio Ayllón, Grimaldo González; Edwin Cubero, Guadalupe Velázquez]
[Aug 24]
Marte 2 La Piedad 1
  [Héctor Pérez 60, Mario Pérez 71; José Ramírez]
Atlas 2 Guadalajara 2
  [Higinio Palos 22, José Marcado 65; Gregorio Gómez 31, Tomás Balcázar 48]
Zacatepec 1 Atlante 1
  [Rodrigo Solano 21; Norberto Rozas 17]

Round 7
[Aug 27]
Atlante 1 Oro 0
  [Enrique Pradere 87]
[Aug 30]
Tampico 4 Zacatepec 1
  [Roberto Zárate 23, Nicolás Téllez 43 ¿?, Carlos Septién 87; Fidencio Casillas 40]
[Aug 31]
Necaxa 1 Atlas 1
  [Carlos Caseiro 14; Higinio Palos 55]
Guadalajara 3 América 2
  [Juan Jasso 5, Rodrigo Noriega 26, Tomás Balcázar 45; Antonio Villar Chao 38, Pedro Nájera 59]
León 3 Marte 1
  [Agustín Santillán 31, 65, Miguel Gutiérrez 71; Núñez 42]
Puebla 4 La Piedad 1
  [Edwin Cubero 5, 35, 75, Guadalupe Velázquez 60; Salvador Rivera 76] 

Round 8
[Sep 4]
Marte 1 Guadalajara 0
  [Mario Pérez 64]
Atlas 2 Atlante 1
  [Juan Gómez 22, 54; Raúl de Alba 80]
[Sep 7]
América 1 Necaxa 2
  [Sergio López 87; Tulio Quiñonez 16, 42]
Oro 2 Tampico 2
  [José Francisco Rivas 20, Antonio Flores 70; Enrique Carretero 51, Julio Ayllón 56]
Zacatepec 1 Puebla 0
  [Horacio Casarín 43]
La Piedad 0 León 3
  [Luis Luna 47, 87, Miguel Gutiérrez 49]

Round 9
[Sep 10]
Necaxa 0 Marte 0
[Sep 13]
Tampico 2 Atlas 1
  [Ernesto Candia 17, Carlos Septién 80; Enrique Carretero 50og]
[Sep 14]
Atlante 6 América 0
  [Norberto Rozas 10, 61, 76, Lucio Gómez 40, Luis Fernández 55, Raúl de Alba 63]
Guadalajara 7 La Piedad 0
  [Ángel Vázquez 6, 68, 87, Juan Jasso 30, Tomás Balcázar 46, Rodrigo Noriega 65, Javier de la Torre 90]
Puebla 1 León 1
  [Edwin Cubero 43pen; Arturo Orozco 30]
Zacatepec 4 Oro 1
  [Horacio Casarín 5, Fernando Dávila 40, Mateo Nicolau 44, Pedro Arnauda 83; José Naranjo 11]

Round 10
[Sep 17]
América 0 Tampico 1
  [Grimaldo González 16]
[Sep 21]
Marte 1 Atlante 2
  [Luis Vázquez 81; Luis Fernández 10, Norberto Rozas 54]
Atlas 2 Zacatepec 2
  [Rodolfo Franco 13, 23; Fernando Dávila 26, Horacio Casarín 84]
León 1 Guadalajara 0
  [Miguel Gutiérrez 37]
Puebla 3 Oro 0
  [Manuel del Toro 30, Mariano Uceda 35, 75]
La Piedad 3 Necaxa 0
  [José Ramírez 29, Carlos Chavira García 64, 89]

Round 11
[Sep 24]
Atlante 2 La Piedad 1
[Sep 25]
Guadalajara 3 Puebla 2
  [Ángel Vázquez 8, Gregorio Gómez 28pen, Raúl Arellano 80; Edwin Cubero 15, Gregorio Gómez 42og]
[Sep 27]
Tampico 2 Marte 1
  [Nicolás Téllez 31, 53; Mario Ochoa]
[Sep 28]
Necaxa 2 León 0
  [Tulio Quiñónez 85, Francisco Hernández 88]
Oro 1 Atlas 1
  [José Francisco Rivas 7; Alfredo Torres 10pen]
Zacatepec 4 América 1
  [Mateo Nicolau 12, Sánchez 21pen, Horacio Casarín 40, Itzvan Kadas 83; Eduardo González Palmer 19]

Pending Match Round 1
[Oct 1]
Marte 2 Zacatepec 2
  [Enrique González López 38, Mario Pérez 75; Héctor Ortiz 23, Mateo Nicolau 46]

Round 12
[Oct 4]
Tampico 2 La Piedad 0
[Oct 5]
Necaxa 3 Guadalajara 0
  [Carlos Caseiro 28, 65, Tulio Quiñónez 41]
Zacatepec 2 Marte 1
  [Fernando Dávila 30, Horacio Casarín 44; Mario Pérez 82]
Oro 2 América 2
  [Antonio Flores 5, Jorge Arroyo 66; Eduardo González Palmer 40, Antonio Villar Chao 42]
Posponed matches
Atlas – Puebla –
Atlante - León -

Round 13
[Oct 9]
Marte 4 Oro 2
[Oct 12]
América 1 Atlas 3
  [Carlos Iturralde 35; Rodolfo Franco 18, 75, Armando Maciel 52]
Guadalajara 5 Atlante 1
  [Francisco Flores 6, Javier de la Torre 15, 17, 21, Jesús Ponce 89; Raúl de Alba 44]
León 1 Tampico 2
  [Arturo Orozco; Roberto Zárate 58, 68]
La Piedad 0 Zacatepec 0
Puebla 2 Necaxa 1
  [Mariano Uceda 18, Guadalupe Velázquez 65; José Luis Lamadrid 30]

Round 14
[Oct 16]
América 1 Puebla 0
  [Francisco López 8]
Oro 4 La Piedad 2
  [José Francisco Rivas 7, 83, Adalberto López 48, José Naranjo 86; Evelio Alpízar 53og, Salvador Rivera 76]
[Oct 18]
Tampico 1 Guadalajara 1
  [Julio Ayllón 31; Jesús Ponce 7]
[Oct 19]
Atlante 1 Necaxa 1
  [Salvador Saucedo 21; Carlos Caseiro 41]
Atlas 2 Marte 4
  [Higinio Palos 52, 68; Héctor Pérez 40, 77, Mario Ochoa 43pen, Enrique González López 69]
Zacatepec 2 León 0
  [Horacio Casarín 24, Hernán Cabalceta 90]

Round 15
[Oct 23]
Necaxa 2 Tampico 2
  [José Luis Lamadrid 5, Francisco Hernández 52pen; Carlos Septién 13, Nicolás Téllez 62]
[Oct 26]
Marte 0 América 0
Guadalajara 1 Zacatepec 1
  [Pedro Nuño 70; Pedro Arnauda 59]
León 2 Oro 1
  [Julián Briseño 52, Miguel Gutiérrez 62; Adalberto López 8]
La Piedad 1 Atlas 0
  [Lorenzo Carrillo 28og]
Puebla 1 Atlante 0
  [Edwin Cubero pen]

Round 16
[Oct 30]
Marte 0 Puebla 0
Oro 2 Guadalajara 1
  [Jorge Arroyo 12, Narciso López 40; Tomás Balcázar 20]
[Nov 1]
*Tampico – Atlante –
*Posponed by storm
[Nov 2]
América 0 La Piedad 1
  [Arnulfo Avilán 24]
Atlas 1 León 2
  [Jorge Rodríguez 40; Luis Leonel Bossa 49, Julián Briseño 60]
Zacatepec 1 Necaxa 0
  [Héctor Ortiz 9pen]
Tampico 3 Atlante 2
  [Nicolás Téllez 20, Ernesto Candia 37, 54; Norberto Rozas 61, Luis Fernández 81]

Round 17
[Nov 6]
*Necaxa – Oro -
*Posponed by rain
[Nov 7]
Necaxa 2 Oro 0
  [Carlos Caseiro 24, José Luis Lamadrid 49]
[Nov 9]
Puebla 3 Tampico 0
  [Mariano Uceda 2, 15, 69]
Atlante 0 Zacatepec 4
  [Pedro Arnauda 30, Fidencio Casillas 40, Horacio Casarín 51, 57]
Guadalajara 0 Atlas 1
  [Raúl González]
La Piedad 2 Marte 1
  [Navarro 2, Leonel Jacobo 34pen; Mario Pérez 17]
León 0 América 0

Round 18
[Nov 13]
Marte 4 León 2
  [Héctor Pérez 49, Mario Pérez 50, 84, Enrique Sesma 80; Julián Briseño 9, Luis Luna 56]
Atlas 5 Necaxa 3
  [Armando Maciel 17, 19, 30, 62, Raúl González 33; Carlos Blanco 8, Enrique Llorente 68, Tulio Quiñonez 80pen]
[Nov 16]
América 3 Guadalajara 2
  [José González 10, Pedro Nájera 38, Eduardo González Palmer 87; Tomás Balcázar 15, Ángel Vázquez 35]
Oro 2 Atlante 1
  [Adalberto López 15, 22; Ricardo Escandón 87]
La Piedad 1 Puebla 0
  [Arnulfo Avilán 34]
Zacatepec 1 Tampico 2
  [Hernán Cabalceta 9; Roberto Zárate 20, Ernesto Candia 44]

Round 19
[Nov 19]
Atlante 0 Atlas 0
[Nov 22]
Tampico 3 Oro 1
Necaxa 2 América 3
  [Tulio Quiñónez 76, 78; Eduardo González Palmer 25, 32, José González 86]
[Nov 23]
León 3 La Piedad 0
  [Julián Briseño 43, Miguel Gutiérrez 44, 62]
Puebla 1 Zacatepec 1
  [Mariano Uceda 20; Horacio Casarín 42]
Guadalajara 3 Marte 0
  [Manuel Enciso 20, 37, Tomás Balcázar 49]

Round 20
[Nov 27]
América 1 Atlante 1
  [José González 83; Jorge Saucedo 8pen]
Oro 2 Zacatepec 2
  [Adalberto López 33, 85; Horacio Casarín 60, 70]
[Nov 30]
Marte 2 Necaxa 0
  [Héctor Pérez 18, Núñez 44]
Atlas 3 Tampico 3
  [Raúl González 27, Armando Maciel 44, Juan Gómez 46; Grimaldo González 21, Carlos Septién, Enrique Carretero 74]
León 1 Puebla 0
  [Juan José Novo 86]
La Piedad 0 Guadalajara 2
  [Tomás Balcázar 62, Manuel Enciso 66]

Round 21
[Dec 4]
Necaxa 2 La Piedad 0
  [Julio María Palleiro 8, 24]
Guadalajara 1 León 3
  [Juan Jasso 60; Juan José Novo 28, Julián Briseño 30, 80]
[Dec 6]
Tampico 1 América 0
  [Grimaldo González 8]
Oro 2 Puebla 1
  [Adalberto López 13, 40; Mariano Uceda 42]
[Dec 7]
Atlante 1 Marte 1
  [Walter Meneses 63; Enrique Sesma 33]
Zacatepec 0 Atlas 2
  [Armando Maciel 3, Jorge Rodríguez 64]

Round 22
[Dec 11]
Marte 1 Tampico 3
  [José Cázares 87; Ernesto Candia 7, Carlos Septién 22, Roberto Zárate 30]
[Dec 14]
América 0 Zacatepec 2
  [Pedro Arnauda 59, 71]
Atlas 4 Oro 0
  [Higinio Palos 10, Armando Maciel 15, Raúl González 64, 79]
León 2 Necaxa 1
  [Luis Leonel Bossa 20, 85; Leyva 50]
La Piedad 0 Atlante 0
Puebla 3 Guadalajara 0
  [Mariano Uceda 29, Mario Sánchez 67, Raúl Cárdenas 73]

Pending Matches Round 12
[Dec 18]
Atlas 1 Puebla 3
  [Juan Gómez 79; Raúl Cárdenas 42, Guadalupe Velázquez 56, Manuel del Toro 82]
[Dec 21]
Atlante 4 León 0
  [Jorge Saucedo 32, 58, Raúl de Alba 41, Luis Fernández 50]

FINAL TABLE
Tampico			22	14 	6	2	45:28	+17	34 (champion)
Zacatepec		22	10	8	4	38:26	+12	28
León			22	12	3	7	35:29	 +6	27
Atlas			22	 8	9	5	42:32	+10	25 [Guadalajara]
Guadalajara		22	10	3	9	41:32	 +9	23
Puebla			22	 8	5	9	34:28	 +6	21
Marte			22	 7	6	9	29:31	 -2	20 [Mexico City]
Atlante			22	 6	7	9	29:33	 -4	19 [Mexico City]
Oro			22	 7	5	10	30:41	-11	19 [Guadalajara]
Necaxa			22	 6	6	10	33:35	 -2	18 [Mexico City]
América			22	 5	6	11	23:40	-17	16 [Mexico City]
--------------------------------------------------------------------------
La Piedad		22	 6	2	14	18:42	-24	14 (relegated)

Promoted: Toluca
Relegated: La Piedad




Copa México 1952-53 (Cup Tournament)

Group Phase

Round 1
[Feb 15]
Guadalajara 3 León 1
  [Crescencio Gutiérrez 22, 57, Jesús Ponce 48; Marcos Aurelio 38]
La Piedad 0 Atlas 1
  [José Mercado 9]
Posponed matches
Zacatepec – Necaxa –
Puebla – Atlante –
América – Marte –
Oro – Tampico –

Round 2
[Feb 22]
Zacatepec 2 Necaxa 3
  [Hernán Cabalceta 9, Horacio Casarín 62pen; De la Mora 12, 34, Molina 76]
Oro 6 Tampico 4
  [Felipe Velázquez 22, 35, José Naranjo 25, 79, Narciso López 30, Adalberto López 48; Carlos Septién 28pen, 
   Julio Ayllón 44, 87, Grimaldo González 80]
Puebla 2 Atlante 1
  [Edwin Cubero 57, Mariano Uceda 71; Raúl De Alba 89]
León 2 La Piedad 0
  [Marcos Aurelio 32, 66]
América 2 Marte 2
  [José González 67, Sergio López 87; Enrique Sesma 19, Enrique González López 71]

Round 3
[Feb 28]
Guadalajara 1 Atlas 1
  [Francisco Flores 16; Armando Maciel 90]
Tampico 1 La Piedad 1
  [Grimaldo González 3; Javier Cuevas]
[Mar 1]
León 2 Oro 1
  [Marcos Aurelio 80, Juan José Novo 90; José Naranjo 75]
Zacatepec 0 Puebla 3
  [Manuel del Toro 27, 39, 52]
Atlante 3 Necaxa 1
  [Norberto Rozas 5, 20, Salvador Saucedo 18; Darío Waldelamar 70]

Round 4
[Mar 5]
Necaxa 0 América 1
  [Pedro Nájera 69]
[Mar 8]
Atlas 2 Tampico 0
  [Armando Maciel 40, Higinio Palos 72]
Marte 1 Puebla 1
  [Enrique González López 68; Edwin Cubero 73]
La Piedad 1 Guadalajara 2
  [Javier Cuevas 35; Tomás Balcázar 55, 87]

Round 5
[Mar 12]
Marte 1 Necaxa 0
  [Enrique González López 15]
[Mar 14]
Tampico 3 León 0
  [Roberto Zárate 12, 49, Grimaldo González 46]
[Mar 15]
Atlante 3 Zacatepec 2
  [Raúl de Alba 14, Ricardo Escandón 63, Moisés Jinish 79; Pedro Arnauda 26, Hernán Cabalceta 83]
Oro 2 Atlas 1
  [José Naranjo 30, Adalberto López 60; José Mercado 18]
Puebla 3 América 1
  [Guadalupe Velázquez 42, Edwin Cubero 63, 76; Pedro Nájera 43]

Round 6
[Mar 19]
América 0 Atlante 1
  [Raúl de Alba 86]
[Mar 22]
Guadalajara 1 Tampico 2
  [Tomás Balcázar 49; Ernesto Candia 32, José Luis Molina 72]
León 3 Atlas 2
  [Arturo Orozco 3, Marcos Aurelio 31, Agustín Santillán 52; Alfredo Torres 32pen, Juan Gómez 47]
La Piedad 1 Oro 4
  [Javier Cuevas 9; Adalberto López 51, Evelio Alpízar 57, Felipe Velázquez 61, José Naranjo 74]
Necaxa 1 Puebla 1
  [José Luis Lamadrid 32; Mariano Uceda 86]
Zacatepec 2 Marte 2
  [Pedro Arnauda 15, Héctor Ortiz 85; Enrique González López 39, Luis Vázquez 64]

Round 7
[Mar 26]
Atlante 3 Marte 3
  [Norberto Rozas 2, 23, Raúl De Alba 77pen; Mario Pérez 43, Mario Ochoa 85, Guillermo Hernández 87]
Guadalajara 0 Oro 0
[Mar 29]
Atlas 3 La Piedad 1
  [Jorge Rodríguez 9, Rodolfo Franco 19, 86; Arnulfo Avilán 38pen]
América 0 Zacatepec 2
  [Agustín Díaz 32, Pedro Arnauda 38]

Round 8
[Apr 4]
Tampico 2 Atlas 2
  [Roberto Zárate 3, Ernesto Candia 25; Armando Maciel 10, Alfredo Torres 45]
[Apr 5]
Oro 0 León 2
  [Arturo Orozco 11, Luis Leonel Bossa 43]
Zacatepec 5 Atlante 1
  [Héctor Ortiz 3, Filos Monreal 15, Horacio Casarín 42, 80, Rodrigo Solano 44; Ricardo Escandón 40]
Puebla 2 Necaxa 1
  [Saturnino Martínez 20og, Manuel del Toro 21; Julio María Palleiro 92]
Marte 2 América 0
  [Enrique González López 32, Jesús Gutiérrez 89]

Round 9
[Apr 12]
Oro 0 La Piedad 2
  [Salvador Rivera 44, Navarro 62]
Necaxa 1 Atlante 0
  [José Luis Lamadrid 77]
Puebla 3 Zacatepec 2
  [Edwin Cubero 17, 65, Guadalupe Velázquez 46; Rodrigo Solano, Pedro Arnauda 41]
León 5 Guadalajara 2
  [Marcos Aurelio 27, Alfredo Costa 57, Arturo Orozco 59, Agustín Santillán 62, 83; Jesús Ponce 26, 
   Manuel Enciso 78]

Round 10
[Apr 16]
América 1 Necaxa 1
  [Eduardo González Palmer 31; José Luis Lamadrid 1]
[Apr 18]
Tampico 4 Oro 2
  [José Luis Molina 40, Ernesto Candia 59, 69, 89; Jorge Arroyo 17, Felipe Velázquez 21]
[Apr 19]
Marte 1 Zacatepec 3
  [Enrique González López 65; Horacio Casarín 12, Filos Monreal 39, 80]
Atlas 0 Guadalajara 1
  [Jesús Ponce 89]

Round 11
[Apr 23]
*Necaxa – Marte –
*Suspended by rain 
[Apr 26]
León 3 Tampico 1
  [Alfredo Costa 9, Juan José Novo 57, Agustín Santillán 87; Roberto Zárate 16]
Atlante 4 Puebla 2
  [Luis Fernández 55, Raúl de Alba 58, Ricardo Escandón 70; Edwin Cubero 42, Manuel del Toro 84] 
Zacatepec 4 América 3
  [Agustín Díaz 4, Pedro Arnauda 34, Horacio Casarín 44pen, Filos Monreal 51; Manuel Cañibe 20pen, 
   Eduardo González Palmer 49, Gerardo Nava 60]
Guadalajara 4 La Piedad 1
  [Jesús Ponce 37, Javier de la Torre 45, Tomás Balcázar 59, Francisco Flores 82; Carlos Chavira García 6]

Round 12
[Apr 30]
Atlante 0 América 1
  [Antonio Villar Chao 53]
[May 2]
Tampico 1 Guadalajara 0
  [Julio Ayllón 53]
[May 3]
Atlas 3 Oro 1
  [Javier Orozco 29, 69, Alfredo Torres 66; Antonio Flores 63]
La Piedad 1 León 1
  [“Tití” González 18; Marcos Aurelio 25]
Necaxa 2 Zacatepec 1
  [Julio María Palleiro 34pen, Francisco Hernández 78; Fidencio Casillas 42]
Puebla 4 Marte 1
  [Raúl Cárdenas 11, Gonzalo Iturbe 27, Manuel del Toro 41, Edwin Cubero 65; Enrique González López 85]

Round 13
[May 7]
Atlas 0 León 0
Marte 1 Atlante 2
  [Mario Pérez 79; Walter Meneses 58, Luis Fernández 73]
[May 10]
La Piedad 1 Tampico 2
  [Salvador Rivera 26; Carlos Septién 57, Grimaldo González 85]
América 1 Puebla 3
  [Tomás Reynoso 51; Mariano Fernández 74, Edwin Cubero 76, Guadalupe Velázquez 80]
Guadalajara 3 Oro 2
  [Juan Jasso 4pen, Jesús Ponce 49, Tomás Balcázar 51; Felipe Velázquez 18, Jorge Arroyo 72]

Pending Match Round 11
[May 14]
Necaxa 3 Marte 3
  [Julio María Palleiro 41, 43pen, Molina 46; Enrique González López 15, Mario Pérez 19, 28]

FINAL TABLES

Group A
Puebla			10	7	2	2	24:13	+11	16
Atlante			10	5	1	4	18:18	  0	11 [Mexico City]
--------------------------------------------------------------------------
Zacatepec		10	4	1	5	23:21	 +2	 9
Necaxa			10	3	3	4	13:15	 -2	 9 [Mexico City]
Marte			10	2	5	3	17:20	 -3	 9 [Mexico City]
América			10	2	2	6	10:18	 -8	 6 [Mexico City]

Group B
León			10	6	2	2	19:13	 +6	14
--------------------------------------------------------------------------
Guadalajara		10	5	2	3	17:14	 +3	12 (playoff)
Tampico			10	5 	2	3	20:18	 +2	12 (playoff)
--------------------------------------------------------------------------
Atlas			10	4	3	3	15:11	 +4	11 [Guadalajara]
Oro			10	3	1	6	18:22	 -4	 7 [Guadalajara]
La Piedad		10	1	2	7	 9:20	-11	 4

Playoff
[May 14]
Estadio La Martinica, León
Guadalajara 3 Tampico 2
  [Tomás Balcázar 22, Jesús Ponce 33, Juan Jasso 52pen; Julio Ayllón 35, Ayala 60]

Semifinals
First Legs
[May 17]
Atlante 0 León 5
  [Agustín Santillán 23, Solórzano 39, Juan José Novo 50, Luis Leonel Bossa 61, Marcos Aurelio 67]
[May 18]
Guadalajara 0 Puebla 1
  [Mariano Uceda 17]

Second Legs
[May 24]
León 1 Atlante 0
  [Luis Leonel Bossa 41]
Puebla 1 Guadalajara 4
  [Mariano Uceda 34; Tomás Balcázar 4, Jesús Ponce 15, Juan Jasso 63, Raúl Arellano 84]

Playoff
[May 27]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Guadalajara 0 Puebla 1
  [Guadalupe Velázquez 87]

Final
[May 31]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
León 1 Puebla 4
  [Marcos Aurelio 83; Mariano Fernández 13, Edwin Cubero 26, 88, Guadalupe Velázquez 69]



Campeón de Campeones 1952-53 (Super Cup)
[Jun 7]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Puebla 0 Tampico 3
  [Grimaldo González 3, Ernesto Candia 33, Julio Ayllón 86]


For the next season Marte moved to Cuernavaca




Mexico 1952-53 Second Level

Final table
			 P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG		
 1. Toluca	 	22	14	7	1	63	28	35	2.2500 (champion)	
-----------------------------------------------------------------------------------
 2. Veracruz	 	22	13	6	3	50	23	32	2.1739	
 3. Irapuato	 	22	11	6	5	41	29	28	1.4138	
 4. Moctezuma	 	22	9	6	7	42	40	24	1.0500	[Orizaba]
 5. Querétaro	 	22	9	6	7	35	35	24	1.0000	
 6. La Concepción 	22	9	5	8	41	38	23	1.0789	[Puebla]
 7. San Sebastián 	22	6	7	9	50	47	19	1.0638	[León]
 8. Morelia	 	22	7	5	10	40	48	19	0.8333	
 9. Zamora	 	22	6	6	10	35	42	18	0.8333	
10. A. Veracruz	 	22	8	0	14	46	72	16	0.6389	
11. Estrella Roja 	22	6	2	14	36	62	14	0.5806	[Toluca]
12. Monterrey	 	22	5	2	15	30	45	12	0.6667	
-----------------------------------------------------------------------------------
13. Cuautla            —      -       —      -       —      —       —      ------- (disqualified)


Regular Season
Round 1
[Jul 27]
Toluca        7-2 Monterrey
La Concepción 4-2 Morelia
San Sebastián 4-2 Estrella Roja
Irapuato      2-2 Querétaro
Veracruz      5-1 Cuautla  (annulled)
Moctezuma     4-1 Atlético Veracruz
Bye: Zamora

Round 2
[Aug 2 & 3]
Monterrey     1-3 Veracruz
Toluca        1-1 Zamora
Querétaro     2-0 Moctezuma
Morelia       2-2 Irapuato
Cuautla       2-2 La Concepción  (annulled)
Atl. Veracruz 3-2 San Sebastián
Bye: Estrella Roja

Round 3
[Aug 10]
Estrella Roja 3-1 Atlético Veracruz
La Concepción 3-0 Monterrey
San Sebastián 1-1 Querétaro
Irapuato      4-2 Cuautla  (annulled)
Veracruz      7-0 Zamora
Moctezuma     3-0 Morelia
Bye: Toluca

Round 4
[Aug 16 & 17]
Monterrey     1-2 Irapuato
Toluca        1-0 Veracruz
Querétaro     4-0 Estrella Roja
Zamora        2-0 La Concepción
Cuautla       2-3 Moctezuma  (annulled)
Pending match
Morelia        -  San Sebastián 
Bye: Atlético Veracruz

Round 5
[Aug 24]
Estrella Roja 2-4 Morelia
La Concepción 3-4 Toluca
San Sebastián 5-0 Cuautla  (annulled)
Irapuato      1-0 Zamora
Atl. Veracruz 1-3 Querétaro
Moctezuma     2-2 Monterrey
Bye: Veracruz

Round 6
[Aug 30 & 31]
Monterrey     2-0 San Sebastián
Toluca        2-1 Irapuato
Morelia       3-0 Atlético Veracruz
Zamora        2-4 Moctezuma
Cuautla       1-0 Estrella Roja  (annulled)
Veracruz      3-1 La Concepción
Bye: Querétaro

Round 7
[Sep 7]
Estrella Roja 2-3 Monterrey
Querétaro     2-1 Morelia
San Sebastián 1-1 Zamora
Irapuato      0-0 Veracruz
Atl. Veracruz 4-2 Cuautla  (annulled)
Moctezuma     2-2 Toluca
Bye: La Concepción


Round 8
[Sep 13 & 14]
Monterrey     3-2 Atlético Veracruz
Toluca        2-0 San Sebastián
Zamora        1-0 Estrella Roja
Cuautla       1-0 Querétaro  (annulled)
La Concepción 0-0 Irapuato
Veracruz      5-2 Moctezuma

Pending match Round 4
[Sep 16]
Morelia       3-2 San Sebastián

Round 9
[Sep 21 & 22]
Toluca        3-0 Estrella Roja
Querétaro     1-0 Monterrey
Morelia       2-0 Cuautla  (annulled)
Atl. Veracruz 4-2 Zamora
Moctezuma     1-1 La Concepción
Veracruz      1-1 San Sebastián
Bye: Irapuato

Round 10
[Sep 27 & 28]
Monterrey     0-1 Morelia
Toluca        5-2 Atlético Veracruz
La Concepción 2-2 San Sebastián
Querétaro     2-1 Zamora
Irapuato      2-2 Moctezuma
Veracruz      2-0 Estrella Roja
Bye: Cuautla

Round 11
[Oct 5]
Estrella Roja 1-1 La Concepción
Querétaro     2-2 Toluca
San Sebastián 2-1 Irapuato
Zamora        3-2 Morelia
Cuautla       1-2 Monterrey  (annulled)
Veracruz      5-1 Atlético Veracruz
Bye: Moctezuma

Round 12
[Oct 12]
Toluca        6-0 Morelia
Zamora        2-2 Cuautla  (annulled)
Irapuato      2-0 Estrella Roja
Atl. Veracruz 4-2 La Concepción
Veracruz      4-0 Querétaro
Moctezuma     3-1 San Sebastián
Bye: Monterrey

Round 13
[Oct 19]
Estrella Roja 2-4 Moctezuma
Querétaro     1-1 La Concepción
Morelia       0-0 Veracruz
Cuautla       1-2 Toluca  (annulled)
Monterrey     1-2 Zamora
Atl. Veracruz 3-2 Irapuato
Bye: San Sebastián

Round 14
[Oct 26]
Estrella Roja 3-3 San Sebastián
Morelia       2-0 La Concepción
Cuautla       1-3 Veracruz  (annulled)
Irapuato      4-1 Atlético Veracruz
Monterrey     3-1 Toluca
Moctezuma     1-0 Querétaro
Bye: Zamora

Round 15
[Nov 2]
La Concepción 3-0 Cuautla  (annulled)
Querétaro     1-3 Irapuato
San Sebastián 9-5 Atlético Veracruz
Morelia       8-1 Estrella Roja
Zamora        1-3 Toluca
Veracruz      2-1 Monterrey
Bye: Moctezuma

Round 16
[Nov 9]
Toluca        2-0 La Concepción
Cuautla       0-2 San Sebastián  (annulled)
Irapuato      2-1 Morelia
Monterrey     1-2 Estrella Roja
Atl. Veracruz 4-0 Veracruz
Moctezuma     2-0 Zamora
Bye: Querétaro

Round 17
[Nov 16]
La Concepción 4-2 Estrella Roja
Querétaro     3-0 Cuautla  (annulled)
San Sebastián 4-0 Morelia
Zamora        1-1 Veracruz
Irapuato      1-0 Monterrey
Atl. Veracruz 1-2 Moctezuma
Bye: Toluca

Round 18
[Nov 23]
Estrella Roja 4-0 Querétaro
Cuautla       2-2 Zamora  (annulled)
Irapuato      3-2 San Sebastián
Monterrey     2-3 La Concepción
Atl. Veracruz 0-2 Toluca
Moctezuma     2-2 Veracruz
Bye: Morelia

Round 19
[Nov 30]
Toluca        3-1 Moctezuma
Querétaro     4-1 Atlético Veracruz
Zamora        3-3 San Sebastián
Monterrey     1-0 Cuautla   (Cuautla dns; match awarded to Monterrey 1-0)
Veracruz      2-1 Irapuato
Bye: Morelia, La Concepción and Estrella Roja

Round 20
[Dec 7]
Estrella Roja 3-2 Zamora
San Sebastián 2-1 Monterrey
Morelia       1-1 Querétaro
Irapuato      5-1 La Concepción
Veracruz      0-0 Toluca
Moctezuma     1-0 Cuautla  (Cuautla dns; match awarded to Moctezuma 1-0)
Bye: Atlético Veracruz

Cuautla disqualified after some irregularities; all their matches were annulled

Round 21
[Dec 13 & 14]
Monterrey     3-0 Moctezuma
Toluca        7-2 Estrella Roja
La Concepción 2-0 Zamora
Querétaro     3-1 San Sebastián
Atl. Veracruz 4-2 Morelia
Bye: Irapuato and Veracruz

Round 22
[Dec 21]
Estrella Roja 2-1 Veracruz
La Concepción 5-1 Atlético Veracruz
Querétaro     2-2 Zamora
San Sebastián 3-3 Toluca
Irapuato      3-2 Moctezuma
Bye: Morelia and Monterrey

Round 23
[Dec 28]
La Concepción 1-0 Moctezuma
Morelia       1-1 Toluca
Zamora        7-0 Atlético Veracruz
Monterrey     0-1 Querétaro
Veracruz      2-1 San Sebastián
Bye: Estrella Roja and Irapuato

Round 24
[Jan 4]
La Concepción 1-2 Veracruz
San Sebastián 5-0 Moctezuma
Morelia       3-2 Monterrey
Zamora        0-1 Irapuato
Pending matches
Morelia        -  Moctezuma
Atl. Veracruz  -  Estrella Roja
Toluca         -  Querétaro

Round 25
[Jan 11]
Estrella Roja 2-0 Irapuato
La Concepción 3-1 Querétaro
Zamora        2-2 Monterrey
Veracruz      5-2 Morelia
Bye: Toluca, San Sebastián, Atlético Veracruz and Moctezuma

Round 26
[Jan 18]
San Sebastián 1-3 La Concepción
Zamora        2-0 Morelia
Irapuato      3-3 Toluca
Atl. Veracruz 3-0 Monterrey
Veracruz      3-1 Querétaro
Moctezuma     3-0 Estrella Roja

Pending matches Round 24
[Jan 25]
Toluca        3-1 Querétaro
Morelia       2-2 Moctezuma
Atl. Veracruz 4-3 Estrella Roja


Final table
			 P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG		
 1. Toluca	 	22	14	7	1	63	28	35	2.2500 (champion)	
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Veracruz	 	22	13	6	3	50	23	32	2.1739	
 3. Irapuato	 	22	11	6	5	41	29	28	1.4138	
 4. Moctezuma	 	22	9	6	7	42	40	24	1.0500	[Orizaba]
 5. Querétaro	 	22	9	6	7	35	35	24	1.0000	
 6. La Concepción 	22	9	5	8	41	38	23	1.0789	[Puebla]
 7. San Sebastián 	22	6	7	9	50	47	19	1.0638	[León]
 8. Morelia	 	22	7	5	10	40	48	19	0.8333	
 9. Zamora	 	22	6	6	10	35	42	18	0.8333	
10. A. Veracruz	 	22	8	0	14	46	72	16	0.6389	
11. Estrella Roja 	22	6	2	14	36	62	14	0.5806	[Toluca]
12. Monterrey	 	22	5	2	15	30	45	12	0.6667	
-----------------------------------------------------------------------------------
13. Cuautla            —      -       —      -       —      —       —      ------- (disqualified)

NB: Cuautla had started the season and played the first 20 rounds, however the team was disqualified due to
    undue alignment and other irregularities.

Top scorer: Mateo de la Tijera 22 goals (Toluca)

Changes for the next season:

Relegated from first level: La Piedad

La Concepción and Veracruz dissolved

Two teams joined the league:
Anáhuac (Monterrey)
Oviedo (Pachuca)

Cuautla re-joined the league after its disqualification


Copa México Segunda División (Cup Tournament)

First Round
First Legs
[Feb 15]
Contreras      -  Estrella Roja
Zamora         -  Irapuato
Toluca        1-1 Morelia
San Sebastián 2-0 Monterrey
Moctezuma     4-1 Atlético Veracruz

[Feb 22]
Atl. Veracruz  -  Moctezuma
Morelia       3-2 Toluca
Irapuato      4-1 Zamora
Monterrey     2-1 San Sebastián
Estrella Roja 6-0 Contreras
Bye: Querétaro

Second Round
[Mar 1]
Morelia       1-1 San Sebastián
Querétaro     1-1 Moctezuma

[Mar 8]
Moctezuma     4-1 Querétaro
San Sebastián 3-1 Morelia
Bye: Estrella Roja and Irapuato

Semifinals
First Legs
[Mar 15]
Moctezuma     0-0 Estrella Roja
San Sebastián 0-0 Irapuato

Second Legs
[Mar 22]
Irapuato      2-0 San Sebastián
Estrella Roja 0-2 Moctezuma

Final
[Mar 29]
Parque Patria, Toluca
Irapuato      2-1 Moctezuma


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup)
First Leg
[Apr 12]
Parque Patria, Toluca
Toluca        1-0 Irapuato

Second Leg
[Apr 19]
Estadio Revolución, Irapuato
Irapuato      3-4 Toluca




1951/52

1953/54

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 2 Feb 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.