Mexico 1953/54


Regular Season

Round 1
[Aug 8]
Tampico 2 Marte 4
[Aug 9]
América 3 Atlas 1
  [Raúl Salamanca 14, Eduardo González Palmer 63, 83; Juan Gómez 67pen]
Puebla 1 Necaxa 4
  [Salvador Saucedo 73; Juan Ángel Pérez 15og, José Luis Lamadrid 53, 57, Jorge Molina 69]
Zacatepec 3 Oro 2
  [Mateo de la Tijera 20, 71, Ernesto Candia 65; José Naranjo 70, Juan José Copado 85]
Guadalajara 3 León 2
  [Tomás Balcázar 18, 36, Raúl Arellano 88; Agustín Santillán 83, Luis Leonel Bossa 89]
Toluca 2 Atlante 1
  [Carlos Carús 17, 37; Rafael Ávalos 82]

Round 2
[Aug 16]
Marte 1 América 1
  [Mario Ochoa 14pen; José Santiago 62]
Atlante 2 Guadalajara 1
  [Juárez 24, Solares; Gregorio Gómez 41pen]
Atlas 2 Puebla 2
  [Alfredo Torres 17, Rodolfo Franco 80; Edmundo Manzotti 53, Salvador Saucedo 65]
León 3 Zacatepec 0
  [Juan José Olivero 50, Agustín Santillán 60, Marcos Aurelio 84]
[Aug 19]
Oro 1 Tampico 1
  [Carlos Chavira García 7; Carlos Septién 38]
Necaxa 2 Toluca 1
  [Carlos Iturralde 9, 83; Carlos Carús 34]

Round 3
[Aug 23]
Zacatepec 1 Tampico 3
  [Francisco Hernández 54; José Vela og, José Luis Molina 19, Grimaldo González 83]
Toluca 2 Atlas 2
  [Higinio Palos 33, 62; Lorenzo Carrillo 28, Alfredo Torres 82]
América 3 Oro 0
  [José González 7, 72, José Santiago 83]
Guadalajara 3 Necaxa 2
  [Raúl Arellano 13, 53, Adalberto López 73; José Luis Lamadrid 43, Julio María Palleiro 80]
León 2 Atlante 0
  [Agustín Santillán 36, Marcos Aurelio 62]
Puebla 0 Marte 0

Round 4
[Aug 29]
Tampico 5 América 1
  [Carlos Septién 26, 30, Grimaldo González 55, Rufino Lecca 76, Nicolás Téllez 79; José Santiago 67pen]
[Aug 30]
Necaxa 0 León 2
  [Juan José Olivero 11, Agustín Santillán 83]
Oro 1 Puebla 3
  [Narciso López 32pen; José Francisco Rivas 53, Edmundo Manzotti 63, Edwin Cubero 87]
Marte 0 Toluca 2
  [Torres 15, 61]
[Sep 2]
Atlante 2 Zacatepec 0
  [Ricardo Escandón 51, Thelmo García 76pen]
Atlas 1 Guadalajara 1
  [Alfredo Torres 11; Adalberto López 62]

Round 5
[Sep 6]
Atlante 1 Necaxa 3
Guadalajara 0 Marte 1
  [Carlos Turcato 60]
León 4 Atlas 2
  [José Reyes Rodríguez 10, Juan José Olivero 16, 53, Marcos Aurelio 71; Alfredo Torres 61, José Mercado 75]
Puebla 0 Tampico 0
Zacatepec 2 América 3
  [Pedro Arnauda 47, Mateo de la Tijera 84; Sergio López 25, 60, Pedro Nájera 50]
Toluca 2 Oro 3
  [Carlos Lázcares 38, Rubén Malanchane 59; Arnulfo Cortés 13, 18, Juan José Copado 47]

Round 6
[Sep 12]
Tampico 1 Toluca 1
  [Julio Ayllón 35; Humberto Pérez 18pen]
[Sep 13]
América 1 Puebla 1
  [Sergio López 32; Raúl Cárdenas 18]
Atlas 1 Atlante 1
  [Alfredo Torres 15; Lucio Gómez 53]
Marte 2 León 1
  [Luis Luna 30og, Enrique Sesma 44; Agustín Santillán 24]
[Sep 15]
Oro 3 Guadalajara 4
  [José Naranjo, Juan Carlos Carrera ¿?, 75; Adalberto López 4, 12, Javier de la Torre 8, Raúl Arellano 60]
[Sep 16]
Necaxa 2 Zacatepec 4

Round 7
[Sep 20]
Necaxa 3 Atlas 2
  [Domingo de la Mora 14, Julio María Palleiro 36, ¿?; Leonardo Navarro 78, Alfredo Torres 83pen]
Guadalajara 7 Tampico 1
  [Javier de la Torre 15, Adalberto López 32, 52pen, 86, Rafael Rivera 35, Crescencio Gutiérrez 66, 89; 
   Julio Ayllón]
León 3 Oro 1
  [Agustín Santillán 49, 78, Juan José Olivero 68pen; José Naranjo]
Zacatepec 0 Puebla 2
  [Salvador Saucedo 1, Raúl Cárdenas 11]
Toluca 1 América 1
  [Humberto Pérez 71; Pedro Nájera 29]
[Sep 23]
Atlante 0 Marte 0

Round 8
[Sep 26]
Tampico 4 León 1
  [Grimaldo González 15, 35, Carlos Septién 40, Nicolás Téllez 55; Agustín Santillán 18]
[Sep 27]
América 0 Guadalajara 2
  [Adalberto López 68, 86]
Oro 4 Atlante 3
  [Juan Carlos Carrera 38, Arnulfo Cortés 41, 78, 89; Ligorio López 8, 33, Alcides Zamaro 75]
Puebla 3 Toluca 1
  [Mario Sánchez 44, 57, Ricardo Zárate 75; Humberto Pérez 89pen]
Marte 2 Necaxa 1
  [Carlos Turcato 5, Enrique González López 44; Julio María Palleiro 12pen]
[Sep 30]
Atlas 1 Zacatepec 2
  [Alfredo Torres 70; Francisco Hernández 20, Mateo de la Tijera 64]

Round 9
[Oct 4]
Atlante 1 Tampico 0
  [Moisés Jinich 39]
Guadalajara 4 Puebla 0
  [Adalberto López 18, 80, Raúl Arellano 44, 60]
León 5 América 0
  [Agustín Santillán 5, Juan José Olivero 27, 43, 52, 59]
Zacatepec 3 Toluca 4
  [Ernesto Candia 21, Horacio Casarín 25, Mateo de la Tijera 80; Carlos Lázcares 6, Carlos Carús 50, 
   Rubén Malanchane 72, 85]
[Oct 7]
Necaxa 2 Oro 3
  [Julio María Palleiro 62, 79pen; Arnulfo Cortés 27, 42, Luis Hermosillo 36]
*Atlas – Marte –
*Suspended by rain
[Oct 8]
Atlas 1 Marte 5
  [Ángel Vázquez 42; Mario Pérez 25, 28, 53, 77, Mario Ochoa 82]

Round 10
[Oct 10]
Tampico 4 Necaxa 0
  [Carlos Septién 7, Julio Ayllón 34, Grimaldo González 54, 70]
[Oct 11]
América 5 Atlante 2
  [José González 1, 19, Eduardo González Palmer 39, 89, José Buendía 84; Norberto Rozas 20, Alcides Zamaro 87]
Oro 1 Atlas 3
  [Juan Carlos Carrera 18; Sigfredo Mercado 19, Ángel Vázquez 26, Alfredo Torres 32]
Puebla 2 León 1
  [Edwin Cubero 46, Gonzalo Iturbe 54; Marcos Aurelio 87]
Zacatepec 0 Marte 2
  [Enrique González López 54, Mario Pérez 70]
Toluca 2 Guadalajara 2
  [Carlos Carús 25, Humberto Pérez 28pen; Juan Jasso 80, Raúl Arellano 85]

Round 11
[Oct 18]
Necaxa 1 América 1
  [José Luis Lamadrid 41; Eduardo González Palmer 59]
Atlas 2 Tampico 3
  [Ángel Vázquez 50, Sigfredo Mercado 52; Julio Ayllón 31, 55, Juan Lecca 66]
León 2 Toluca 0
  [Juan José Olivero 70, 89]
Marte 2 Oro 1
  [Mario Pérez 30, Enrique González López 53; Juan Carlos Carrera 60]
[Oct 21]
Atlante 4 Puebla 2
  [Thelmo García 3pen, Walter Meneses 17, Norberto Rozas 73, 80; Miguel Torra 20, Salvador Saucedo]
Guadalajara 1 Zacatepec 2
  [Adalberto López 28; Martínez 35, Mateo de la Tijera 60]

Round 12
[Oct 25]
Atlante 0 Toluca 0
Atlas 2 América 1
  [Ángel Vázquez 35, Rodolfo Franco 78; Eduardo González Palmer 7]
León 1 Guadalajara 3
  [Marcos Aurelio 33; Adalberto López 19, 72, Felipe Velázquez 30]
*Marte – Tampico –
*Suspended at 56' by storm, Tampico was winning 1-3
[Oct 26]
*Marte 3 Tampico 4
*33 minutes left were played
[Oct 27]
Oro 5 Zacatepec 1
  [Arnulfo Cortés 4, 63, Ricardo Torres 40, Juan Carlos Carrera 42, 65; Ernesto Candia 88]
[Oct 28]
Necaxa 0 Puebla 0

Round 13
[Oct 31]
Tampico 1 Oro 3
  [Carlos Septién 80pen; Juan Carlos Carrera 15, 24, Arnulfo Cortés]
[Nov 1]
América 2 Marte 1
  [Adolfo Lugo Verduzco 20, José Santiago 49; Mario Pérez 12]
Guadalajara 2 Atlante 2
  [Adalberto López 3, 37; Ligorio López 29, 40]
Puebla 0 Atlas 2
  [Rodolfo Franco 30, Alfredo Torres 87]
Zacatepec 2 León 1
  [Pedro Arnauda 24, Héctor Ortiz 80pen; Luis Luna 56pen]
Toluca 3 Necaxa 0
  [Humberto Pérez 17, Higinio Palos 35, Carlos Carús 80]

Round 14
[Nov 7]
Tampico 1 Zacatepec 2
  [Juan Lecca 30; Mateo de la Tijera 28, Pedro Arnauda 80]
[Nov 8]
Necaxa 0 Guadalajara 0
Oro 6 América 2
  [Juan Carlos Carrera 10pen, 36, Arnulfo Cortés 19, 53, Ignacio Aguilar Colio 59, 89; José González 20, 
   José Buendía 24]
Marte 1 Puebla 4
  [Carlos Turcato 24; José Francisco Rivas 40, 73pen, Raúl Cárdenas 46, 60]
[Nov 10]
Atlas 2 Toluca 0
  [Ángel Vázquez 15, Lorenzo Carrillo 78]
[Nov 11]
Atlante 0 León 1
  [Julián Briseño 36]

Round 15
[Nov 15]
América 3 Tampico 3
  [Eduardo González Palmer 29, José Buendía 43, Sergio López 63; Juan Lecca 25, Grimaldo González 66, 
   Nicolás Telléz 69]
Guadalajara 5 Atlas 1
  [Crescencio Gutiérrez 18, Adalberto López 30, 42, Felipe Velázquez 39, Gregorio Gómez 87; 
   Miguel de la Torre 57]
León 1 Necaxa 2
  [Mauro Franco 70; Julio María Palleiro 28, Raúl Varela 56og]
Puebla 4 Oro 2
  [Gonzalo Iturbe 20, Ricardo Zárate 29, Edmundo Manzotti 62, Mariano Fernández 64; Juan Carlos Carrera 15, 70]
Zacatepec 5 Atlante 1
Toluca 2 Marte 0
  [Carlos Carús 30, 79]

Round 16
[Nov 21]
Tampico 1 Puebla 1
  [Julio Ayllón 33; Salvador Saucedo 5]
[Nov 22]
Necaxa 3 Atlante 1
  [Julio María Palleiro 7, 15, José Luis Lamadrid 46; Salvador Arizmendi 89]
Atlas 1 León 0
  [Armando Maciel 47]
Marte 2 Guadalajara 1
  [Mario Pérez 50, Enrique Sesma 55; Crescencio Gutiérrez 90]
[Nov 24]
Oro 4 Toluca 1
  [Juan Carlos Carrera 2, 17, 33, Héctor Hernández 5; Carlos Lázcares 8]
[Nov 25]
América 4 Zacatepec 0
  [Gerardo Nava 54, José Santiago 57, Manuel Cañibe 74, Eduardo González Palmer 78pen]

Round 17
[Nov 29]
Atlante 1 Atlas 0
  [Alcides Zamaro 43]
Guadalajara 2 Oro 3
  [Juan Jasso 7pen, Salvador Reyes 72; Arnulfo Cortés 25, 57, Héctor Hernández 68]
León 0 Marte 2
  [Mario Ochoa 30, Enrique González López 85]
Puebla 2 América 2
  [Gonzalo Iturbe 1, Raúl Cárdenas 4; Sergio López 37, José Santiago 70]
Zacatepec 1 Necaxa 1
  [Ernesto Candia 60pen; Julio María Palleiro 34}
Toluca 2 Tampico 3
  [Carlos Carús 44, Humberto Pérez 72; Julio Ayllón 55, 64, Grimaldo González 66]

Round 18
[Dec 5]
Tampico 3 Guadalajara 2
  [Julio Ayllón (2), Juan Lecca; Tomás Balcázar 73, Crescencio Gutiérrez 86]
[Dec 6]
América 1 Toluca 2
  [José Santiago 82; Carlos Carús 42, 44]
Oro 4 León 0
  [Juan Carlos Carrera 11, 51pen, 80, Arnulfo Cortés 89]
Marte 2 Atlante 0
  [Mario Pérez, Enrique Sesma 86]
Puebla 1 Zacatepec 0
  [Mario Sánchez 12]
[Dec 8]
Atlas 5 Necaxa 2
  [Rodolfo Franco ¿?, 67, 75, Ángel Vázquez 38, Joaquín González 58; Julio María Palleiro 54, 87]


Tournament suspended due to visit of Independiente Santa Fe (COL) and Gremio (BRA) from Dec. 12, to Jan. 12, 1954
 

Round 19
[Jan 17]
Necaxa 3 Marte 1
  [Julio María Palleiro 36, 62, José Luis Lamadrid 60; Enrique Sesma]
Toluca 1 Puebla 1
  [Humberto Pérez 42; Miguel Torra 12]
Zacatepec 1 Atlas 0
  [Héctor Ortiz 90pen]
Guadalajara 1 América 0
  [Adalberto López 23]
León 3 Tampico 0
[Jan 20]
Atlante 1 Oro 2
  [Norberto Rozas 59; Constantino Perales 64pen, José Naranjo 81]

Round 20
[Jan 23]
Tampico 1 Atlante 2
  [Julio Ayllón; Walter Meneses 7, Norberto Rozas 84]
[Jan 24]
América 2 León 1
  [Raúl Varela 35og, Alberto López 86; Agustín Santillán 36]
Oro 2 Necaxa 0
  [Héctor Hernández 10, Juan Carlos Carrera 66]
Marte 0 Atlas 1
  [Ángel Vázquez 56]
Toluca 3 Zacatepec 1
  [Carlos Láscarez 7, 32, Rubén Pichardo 38; Mateo Nicolau 44]
Puebla 1 Guadalajara 0
  [Raúl Cárdenas 15]

Round 21
[Jan 31]
Atlante 3 América 0
  [Raúl de Alba 10, 86, Norberto Rozas 89]
Atlas 2 Oro 6
  [Ángel Vázquez 6, 62; José Naranjo 11, Constantino Perales 47, Héctor Hernández 56, Juan Carlos Carrera 63, 
   Ricardo Torres 80, Arnulfo Cortés 85]
León 1 Puebla 0
  [Leocadio 58]
Marte 1 Zacatepec 1
  [Carlos Turcato 49; Agustín Díaz 37]
[Feb 3]
Necaxa 5 Tampico 4
  [Julio María Palleiro 8pen, 17, 80, José Luis Lamadrid 44, 76; Rufino Lecca 14, Juan Lecca 36, 
   Carlos Septién ¿?pen, Julio Ayllón 87]
Guadalajara 1 Toluca 2
  [Adalberto López 16; Carlos Lázcares 39, Rubén Pichardo 56]

Round 22
[Feb 6]
Tampico 4 Atlas 0
  [José Luis Molina 49, Grimaldo González 70, Juan Lecca 85, 89]
[Feb 7]
América 1 Necaxa 3
  [Manuel Cañibe 29pen; Jaime Salazar 5, Julio María Palleiro 40, Jorge Molina 61] 
Oro 0 Marte 2
  [Enrique González López 2, Carlos Turcato 30]
Puebla 1 Atlante 1
  [Mariano Fernández 65; Walter Meneses 30]
Zacatepec 3 Guadalajara 1
  [Guillermo García Vélez 6, ¿?pen, Ernesto Candia 48; Adalberto López 56]
Toluca 1 León 1
  [Carlos Lázcares 53; Marcos Aurelio 40]

FINAL TABLE
Marte			22	11	4	 7	34:27	 +7	26 [Cuernavaca] (champion)
Oro			22	12	1	 9	57:45	+12	25 [Guadalajara]
Puebla			22	 8	9	 5	31:29	 +2	25
Tampico			22	 9	5	 8	49:45	 +4	23
Toluca			22	 8	7	 7	35:34	 +1	23
Guadalajara		22	 9	4	 9	46:34	+12	22
Necaxa			22	 9	4	 9	39:43	 -4	22 [Mexico City]
León			22	10	1	11	36:31	 +5	21
América			22	 7	6	 9	37:45	 -8	20 [Mexico City]
Zacatepec		22	 9	2	11	34:44	-10	20
Atlante			22	 7	5	10	29:37	 -8	19 [Mexico City]
--------------------------------------------------------------------------
Atlas			22	 7	4	11	34:47	-13	18 [Guadalajara] (relegated)


Promoted: Irapuato
Relegated: Atlas




Copa México 1953-54 (Cup Tournament)

Group Phase

Round 1
[Mar 20]
Tampico 1 Guadalajara 2
  [Rufino Lecca 27; Tomás Balcázar 21, Raúl Arellano 48]
[Mar 21]
Atlante 3 Oro 2
  [Luis Fernández 1, 35, Norberto Rozas 12; Ricardo Torres 44, Arnulfo Cortés 83]
Puebla 0 Marte 0
León 2 Toluca 0
  [Juan José Olivero 5, 14]
Zacatepec 4 Necaxa 1
  [Ernesto Candia 21, Mateo de la Tijera 43, 59, Agustín Díaz 76; Julio María Palleiro 13]
Atlas 1 América 1
  [Rodolfo Franco 24; Pedro Fernández 15]

Round 2
[Mar 25]
Oro 2 Marte 2
  [Arnulfo Cortés 39, 41; Mario Pérez 3, Mario Ochoa 74]
América 2 León 2
  [Pedro Nájera 60, Sergio López 80; Juan José Olivero 44, Arturo Orozco 85]
[Mar 28]
Necaxa 3 Tampico 3
  [Jorge López 3og, Jorge Molina 57, 65; José Luis Molina 70, Julio Ayllón 80, Rufino Lecca 82]
Toluca 1 Atlas 1
  [Carlos Carús 90; Ángel Vázquez 70]
Marte 1 Atlante 2
  [Mario Pérez 78; Moisés Jinich 29, Raúl de Alba 41]
Guadalajara 1 Zacatepec 0
  [Jesús Ponce 77]

Round 3
[Apr 1]
Atlante 3 Puebla 2
  [Moisés Jinich 29, Luis Fernández 59, Norberto Rozas 68; Gonzalo Iturbe 47, Salvador Saucedo 88]
Atlas 2 León 0
  [José Mercado 2, Ángel Vázquez 59]
[Apr 3]
Tampico 1 Zacatepec 1
  [José Luis Molina 24; Pedro Arnauda 15]
[Apr 4]
América 3 Toluca 2
  [José González 18, Emilio Fizel 60pen, 80; Carlos Carús 15, Carlos Lázcares 22]
Guadalajara 5 Necaxa 2
  [Adalberto López 4, 52, 74, Tomás Balcázar 5, Salvador Reyes 54; José Luis Lamadrid 50, Alfredo del Águila 87]
[Apr 8]
Oro 2 Puebla 2
  [Arnulfo Cortés 5, Luis Hermosillo 65; Edmundo Manzotti 28, Salvador Saucedo 50]

Round 4
[Apr 10]
Tampico 1 Necaxa 1
  [Mata 74; Julio María Palleiro 70]
[Apr 11]
América 3 Atlas 2
  [Eduardo González Palmer 53, 70, Emilio Fizel 77pen; Rodolfo Franco 44, Lorenzo Carrillo 72]
Marte 1 Puebla 1
  [Mario Pérez 23; Salvador Saucedo 20]
Zacatepec 1 Guadalajara 1
  [Eduardo Garduño 53; Adalberto López 23]
Toluca 2 León 1
  [Zitácuaro Bárcenas 35, Rubén Malanchane 52; Agustín Santillán 12]
Oro 1 Atlante 1
  [Juan Carlos Carrera 43; Moisés Jinich 38]

Round 5
[Apr 18]
Necaxa 3 Zacatepec 3
  [Alfredo del Águila 32, Julio María Palleiro 42, 54; Guillermo García Vélez 51, Samuel Cuburu 61, 
   Pedro Arnauda 89]
Guadalajara 0 Tampico 0
León 5 Atlas 0
  [Agustín Santillán 16, Luis Leonel Bossa 19, Juan José Olivero 35, 54, 67]
Puebla 2 Atlante 3
  [Edmundo Manzotti 41, Edwin Cubero 50; Norberto Rozas 25pen, Walter Meneses 47, 63]
Marte 3 Oro 3
  [Mario Pérez 1, Mario Ochoa 58, Manuel Peza 82; Galván 7, Ricardo Torres 39, José Naranjo 62pen]
Toluca 1 América 2
  [Humberto Pérez 75pen; José Santiago 24, Emilio Fizel 37]

Round 6
[Apr 22]
Necaxa 6 Guadalajara 1
  [José Luis Lamadrid 6, 25, 41, Julio María Palleiro 82pen, Alfredo del Águila 87, Antonio Jasso 89; 
   Javier de la Torre 31]
[Apr 25]
Atlante 1 Marte 2
  [Raúl de Alba 91; Carlos Turcato 15, Enrique González López 57]
León 3 América 0
  [Mauro Franco 24, Juan José Olivero 69, Juan José Novo 85]
Puebla 4 Oro 1
  [Edwin Cubero 15, 58, Gonzalo Iturbe 35, José Francisco Rivas 39; Galván 33]
Atlas 5 Toluca 2
  [Alfredo Torres 27, 49, Alfonso González 47, Rodolfo Franco 73, 78; Carlos Lázcares 7, Rubén Malanchane 56]
Zacatepec 2 Tampico 0
  [Mateo Nicolau 41, Mateo de la Tijera 79]


FINAL TABLES

Group A
Atlante			 6	4	1	1	13:10	 +3	 9 [Mexico City] (qualified)
--------------------------------------------------------------------------
Marte			 6	1	4	1	 9: 9	  0	 6 [Cuernavaca]
Puebla			 6	1	3	2	11:10	 +1	 5
Oro			 6	0	4	2	11:15	 -4	 4 [Guadalajara]

Group B
América			 6	3	2	1	11:11	  0	 8 [Mexico City] (qualified)
--------------------------------------------------------------------------
León			 6	3	1	2	13: 6	 +7	 7
Atlas			 6	2	2	2	11:12	 -1	 6 [Guadalajara]
Toluca			 6	1	1	4	 8:14	 -6	 3

Group C
Guadalajara		 6	3	2	1	10:10	  0	 8 (qualified)
--------------------------------------------------------------------------
Zacatepec		 6	2	3	1	11: 7	 +4	 7
Necaxa			 6	1	3	2	16:17	 -1	 5 [Mexico City]
Tampico			 6	0 	4	2	 6: 9	 -3	 4


Final Phase

All the matches played in Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City

Round 1
[May 2]
América 2 Atlante 0
  [Emilio Fizel 65, Eduardo González Palmer 90]

Round 2
[May 6]
América 1 Guadalajara 1
  [José Buendía 20; Raúl Arellano 55]

Round 3
[May 9]
Atlante 1 Guadalajara 3
  [Moisés Jinich 51; Adalberto López 53, Salvador Reyes 67, 80]

Final Group
América			 2	1	1	0	 3: 1	 +2	 3 (playoff)
Guadalajara		 2	1	1	0	 4: 2	 +2	 3 (playoff)
--------------------------------------------------------------------------
Atlante			 2	0	0	2	 1: 5	 -4	 0

Playoff
[May 12]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
*América 1 Guadalajara 1 [aet; 3-2pen]
  [José Santiago 110pen; Raúl Arellano 92]
[PEN AME: Emilio Fizel (3)]
[PEN GUA: Juan Jasso (2); M: (1)]
*Two periods of extra time of 15 minutes each one plus another two periods of 10 minutes each one




Campeón de Campeones 1953-54 (Super Cup)
[May 16]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Marte 1 América 0
  [Carlos Turcato 55]



Second Level

Final Table
		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Irapuato	 	22	14	4	4	42	24	32	1.7500  (champion)
--------------------------------------------------------------------------------------	
 2. San Sebastian 	22	13	5	4	44	26	31	1.6923	[León]
 3. La Piedad	 	22	13	4	5	48	30	30	1.6000	
 4. Anáhuac	 	22	9	5	8	42	35	23	1.2000	[Monterrey]
 5. Cuautla	 	22	8	7	7	34	35	23	0.9714	
 6. Zamora	 	22	10	2	10	38	34	22	1.1176	
 7. Querétaro	 	22	9	3	10	25	25	21	1.0000	
 8. Moctezuma	 	22	7	7	8	36	38	21	0.9474	[Orizaba]
 9. Morelia	 	22	8	2	12	35	40	18	0.8750	
10. Estrella Roja 	22	4	8	10	31	47	16	0.6596	[Toluca]
11. Oviedo 	 	22	5	5	12	36	56	15	0.6429	[Pachuca]
12. Monterrey	 	22	5	2	15	23	44	12	0.5227
-----------------------------------------------------------------------------------
13. Atlético Veracruz  -      -       -      -       -       -      -              (disqualified)	


Regular Season
Round 1
[Aug 9]
Oviedo        3-3 Estrella Roja
San Sebastián 2-3 Cuautla
Irapuato      1-0 Querétaro
La Piedad     3-2 Zamora
Anáhuac       2-0 Atlético Veracruz  (annulled)
Moctezuma     2-0 Monterrey
Bye: Morelia

Round 2
[Aug 16]
Estrella Roja 2-0 La Piedad
Atl .Veracruz 1-3 Irapuato  (annulled)
Morelia       0-1 San Sebastián
Zamora        3-2 Anáhuac
Cuautla       0-2 Moctezuma
Monterrey     1-3 Oviedo
Bye: Querétaro

Round 3
[Aug 23]
Oviedo        3-3 Cuautla
Querétaro     4-2 Atlético Veracruz  (annulled)
Irapuato      3-1 Zamora
La Piedad     3-0 Monterrey
Anáhuac       3-4 Estrella Roja
Moctezuma     5-2 Morelia
Bye: San Sebastián

Round 4
[Aug 30]
Estrella Roja 1-3 Irapuato
Querétaro     1-0 Zamora
San Sebastián 3-2 Moctezuma
Morelia       1-3 Oviedo
Cuautla       1-1 La Piedad
Anáhuac       3-0 Monterrey
Bye: Atlético Veracruz

Round 5
[Sep 6]
Oviedo        1-2 San Sebastián
Atl. Veracruz 1-2 Zamora  (annulled)
Querétaro     1-5 Estrella Roja
Irapuato      3-2 Monterrey
La Piedad     1-0 Morelia  (awarded match to La Piedad)
Anáhuac       3-2 Cuautla
Bye: Moctezuma

Round 6
[Sep 13]
Estrella Roja 8-0 Atlético Veracruz  (annulled)
San Sebastián 1-1 La Piedad
Morelia       0-2 Anáhuac
Cuautla       1-0 Irapuato
Monterrey     0-2 Querétaro
Moctezuma     3-4 Oviedo
Bye: Zamora

Round 7
[Sep 20]
Atl. Veracruz 1-2 Monterrey  (annulled)
Querétaro     0-1 Cuautla
Zamora        4-0 Estrella Roja
Irapuato      3-1 Morelia
La Piedad     3-2 Moctezuma
Anáhuac       0-1 San Sebastián
Bye: Oviedo

Round 8
[Sep 27]
Oviedo        1-5 La Piedad
San Sebastián 4-1 Irapuato
Morelia       2-0 Querétaro
Cuautla       5-0 Atlético Veracruz  (annulled)
Monterrey     1-2 Zamora
Moctezuma     1-4 Anáhuac
Bye: Estrella Roja

Round 9
[Oct 4]
Estrella Roja 1-1 Monterrey
Atl. Veracruz 1-1 Morelia  (annulled)
Querétaro     4-1 San Sebastián
Zamora        2-1 Cuautla
Irapuato      0-0 Moctezuma
Anáhuac       2-2 Oviedo
Bye: La Piedad

Round 10
[Oct 11]
Oviedo        0-1 Irapuato
San Sebastián 6-1 Atlético Veracruz  (annulled)
Morelia       1-2 Zamora
Cuautla       1-1 Estrella Roja
La Piedad     1-0 Anáhuac
Moctezuma     2-1 Querétaro
Bye: Monterrey

Atlético Veracruz started the season and played the first ten rounds, however on Oct. 11, 1953 after the 
match against San Sebastián, the team suffered an accident, some players died, the team was disolved and
all its matches played at the time of accident were annulled.

Round 11
[Oct 18]
Estrella Roja 2-2 Morelia
Querétaro     2-0 Oviedo
Zamora        0-0 San Sebastián
Irapuato      3-2 La Piedad
Monterrey     3-0 Cuautla
Bye: Anáhuac and Moctezuma

Round 12
[Oct 25]
Estrella Roja 1-2 San Sebastián
Morelia       2-1 Monterrey
La Piedad     2-0 Querétaro
Anáhuac       2-2 Irapuato
Moctezuma     2-1 Zamora
Bye: Cuautla and Oviedo

Round 13
[Nov 1]
Querétaro     2-3 Anáhuac
Zamora        3-1 Oviedo
Cuautla       1-1 Morelia
Monterrey     2-4 San Sebastián
Moctezuma     3-0 Estrella Roja
Bye: Irapuato and La Piedad

Round 14
[Nov 8]
Estrella Roja 1-4 Oviedo
Querétaro     0-2 Irapuato
Zamora        2-0 Morelia
Anáhuac       1-0 La Piedad
Moctezuma     2-2 Cuautla
Posponed match
San Sebastián  -  Monterrey

Round 15
[Nov 15]
Oviedo        2-6 Anáhuac 
Morelia       2-0 Moctezuma 
Zamora        0-1 Querétaro 
Irapuato      1-0 Cuautla 
La Piedad     2-2 San Sebastián 
Monterrey     2-0 Estrella Roja

Round 16
[Nov 22]
Estrella Roja 2-2 Moctezuma 
Oviedo        1-2 Monterrey 
San Sebastián 1-0 Querétaro 
Cuautla       3-0 Zamora 
La Piedad     1-1 Irapuato 
Anáhuac       1-4 Morelia

Round 17
[Nov 29]
Oviedo        2-1 Zamora 
Querétaro     2-1 La Piedad
Cuautla       2-0 Anáhuac
Irapuato      4-0 Estrella Roja
Monterrey     3-1 Morelia
Moctezuma     0-0 San Sebastián

Round 18
[Dec 6]
Estrella Roja 2-4 Cuautla
Querétaro     0-0 Moctezuma 
San Sebastián 3-0 Oviedo
Morelia       0-2 Irapuato
Zamora        3-4 La Piedad 
Monterrey     0-1 Anáhuac

Round 19
[Dec 13]
San Sebastián 4-1 Anáhuac
Morelia       3-1 Estrella Roja
Zamora        4-1 Moctezuma
Cuautla       0-0 Querétaro
La Piedad     5-1 Oviedo
Monterrey     2-1 Irapuato

Round 20
[Dec 20]
San Sebastián 1-1 Estrella Roja
Morelia       6-1 Cuautla
Zamora        1-0 Monterrey
Irapuato      4-1 Oviedo
Anáhuac       0-0 Querétaro
Moctezuma     1-2 La Piedad

Round 21
[Dec 27]
Estrella Roja 2-1 Querétaro
Oviedo        1-2 Morelia
San Sebastián 4-3 Zamora
Irapuato      2-2 Anáhuac
La Piedad     5-3 Cuautla
Monterrey     2-2 Moctezuma

Round 22
[Jan 3]
Oviedo        1-1 Moctezuma
Querétaro     2-1 Morelia
Cuautla       3-0 Monterrey
Irapuato      2-0 San Sebastián
La Piedad     1-0 Estrella Roja
Anáhuac       1-2 Zamora

Round 23
[Jan 10]
Estrella Roja 1-1 Anáhuac
San Sebastián 5-1 Morelia
Cuautla       1-1 Oviedo
Monterrey     1-4 La Piedad
Moctezuma     3-1 Irapuato

Round 24
[Jan 17]
Querétaro     2-0 Monterrey
Morelia       3-1 La Piedad
Zamora        1-2 Irapuato
Cuautla       1-0 San Sebastián
Anáhuac       4-0 Moctezuma

Round 25
[Jan 24]
Estrella Roja 1-1 Zamora
Oviedo        1-4 Querétaro
Pending match Round 14
San Sebastián 3-0 Monterrey


Final Table
		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Irapuato	 	22	14	4	4	42	24	32	1.7500  (champion)
--------------------------------------------------------------------------------------	
 2. San Sebastian 	22	13	5	4	44	26	31	1.6923	[León]
 3. La Piedad	 	22	13	4	5	48	30	30	1.6000	
 4. Anáhuac	 	22	9	5	8	42	35	23	1.2000	[Monterrey]
 5. Cuautla	 	22	8	7	7	34	35	23	0.9714	
 6. Zamora	 	22	10	2	10	38	34	22	1.1176	
 7. Querétaro	 	22	9	3	10	25	25	21	1.0000	
 8. Moctezuma	 	22	7	7	8	36	38	21	0.9474	[Orizaba]
 9. Morelia	 	22	8	2	12	35	40	18	0.8750	
10. Estrella Roja 	22	4	8	10	31	47	16	0.6596	[Toluca]
11. Oviedo 	 	22	5	5	12	36	56	15	0.6429	[Pachuca]
12. Monterrey	 	22	5	2	15	23	44	12	0.5227
-----------------------------------------------------------------------------------
13. Atlético Veracruz  -      -       -       -      -       -       -              (disqualified)	

NB: Atlético Veracruz started the season and played the first ten rounds, however on Oct. 11, 1953 after the 
  match against San Sebastián, the team suffered an accident, some players died, the team was disolved and
  all its matches played at the time of accident were annulled.

Champion: Irapuato (promoted)

Runners-up: San Sebastián


Changes for the next season:

Relegated form first level: Atlas (Guadalajara)

Oviedo asked permission to not play next season and comeback for 1955-56

Estrella Roja and Moctezuma dissolved 

Five teams joined the league:
Laguna (Torreón)
Celaya
Independiente (Toluca)
I.P.N. (Mexico City)
U.N.A.M. (Mexico City)


Copa México Segunda División (Cup Tournament)

Three groups were created, the winners of each one play a final phase 

Known results
[Mar 21]
Irapuato      2-1 San Sebastián 
Querétaro     5-3 Cuautla

[Mar 28]
San Sebastián 2-2 Zamora
Querétaro     2-1 Moctezuma
Cuautla       4-1 Oviedo
Morelia       0-3 Irapuato

[Apr 3]
D. Líbano     0-2 Querétaro
[Apr 4]
San Sebastián 2-1 Morelia
La Piedad     1-2 Irapuato
Moctezuma     6-2 Cuautla

[Apr 11]
Irapuato      5-1 Zamora
Moctezuma     7-2 Deportivo Líbano
Oviedo        0-0 Querétaro

Qualified to Final Phase the winners of each group: Laguna, Irapuato and Moctezuma

Final Phase
Round 1
[Apr 25]
Laguna        5-2 Moctezuma

Round 2
[May 2]
Irapuato      0-0 Laguna

Round 3
[May 9]
Moctezuma     3-4 Irapuato

Round 4
[May 16]
Moctezuma     4-0 Laguna

Round 5
[May 23]
Laguna        0-2 Irapuato

Round 6
[May 30]
Irapuato      3-1 Moctezuma

Final Table
		  	P	 W	T	L	GF	GA	PTS	
 1. Irapuato	 	4	 3	1	0	 9	 4	 7  (champion)
--------------------------------------------------------------------------------------	
 2. Laguna	 	4	 1	1	2	 5	 8	 3  [Torreón]
 3. Moctezuma 		4	 1	0	3	10	12	 2  [Orizaba]


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup)

Irapuato declared “Campeonísimo” after win the League and the Cup


1952/53

1954/55

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo, Fernando Castro and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx), Fernando Castro (www.memoriafutbolera.com) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 9 Feb 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Fernando Castro, Martín Toscano and RSSSF 2015/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.