Mexico 1964/65

Regular Season

Round 1
[Jun 4]
Oro         4-1 Irapuato 
UNAM        1-0 Necaxa 
[Jun 6]
Monterrey   4-1 Cruz Azul 
[Jun 7]
Guadalajara 3-0 Atlante 
América     2-0 Nacional 
León        0-2 Atlas 
Morelia     3-3 Veracruz 
Toluca      1-1 Zacatepec 
 
Round 2
[Jun 11]
Atlas       3-2 Morelia 
  [Jesus Delgado 12, 16, Gutiérrez 14; Luis de la Torre 36, Antonio Villalón 41]
Atlante     1-0 América 
[Jun 14]
Nacional    0-3 León 
  [Salvador Enríquez 6, Claudinor Barbosa 31, Miguel Rodríguez 72]
Necaxa      1-2 Guadalajara 
  [Francisco Noriega 51; Salvador Reyes 6, Francisco Jara 82]
Zacatepec   2-1 Oro 
  [Carlos Lara 21, 68; Nicola Gravina 83]
Veracruz    3-1 Monterrey 
Irapuato    0-1 UNAM 
Cruz Azul   1-1 Toluca 
 
Round 3
[Jun 18]
Guadalajara 0-0 América 
Necaxa      1-0 Irapuato 
[Jun 20]
Monterrey   1-1 Atlas 
  [Olinto Rubini 22; Jesús Delgado]
[Jun 21]
Oro         2-3 Cruz Azul 
  [Francisco Flores 6, Jorge Rodríguez 26; Guadalupe Díaz 36, 59, Hilario Díaz 37]
UNAM        0-1 Zacatepec 
Toluca      3-1 Veracruz 
Morelia     2-1 Nacional 
  [Guadalupe Flores 56, Carlos Miloc 65; Enrique Ureña 54]
León        0-0 Atlante 
 
Round 4
[Jun 25]
Nacional    0-2 Monterrey
  [Olinto Rubini 35, Gustavo Cuenca 78]
América     0-0 León 
[Jun 28]
Atlas       1-1 Toluca 
  [Crescencio Gutiérrez 6; Juan Dosal 57]
Irapuato    0-1 Guadalajara 
  [Juan Jasso 87]
Veracruz    1-3 Oro 
  [José Luis Aussin 58; Jorge Rodríguez 12, Manoel Tavares Necco 18, Amaury Epaminondas 32]
Atlante     2-0 Morelia 
Zacatepec   2-0 Necaxa 
Cruz Azul   2-1 UNAM 
 
Round 5
[Jul 2]
Oro         2-1 Atlas 
  [Amaury Epaminondas 65, 77; Jesús Delgado 16]
UNAM        2-1 Veracruz 1¡
[Jul 4]
Guadalajara 1-1 León 
  [Salvador Reyes 57; Claudinor Barbosa 63]
Necaxa      0-3 Cruz Azul 
Morelia     2-2 América 
Monterrey   0-3 Atlante 
[Jul 5]
Toluca      2-0 Nacional 
  [Albino Morales 25, Juan Dosal 58]
Irapuato    1-1 Zacatepec 
 
Round 6
[Jul 9]
Atlas       2-1 UNAM 
  [Crescencio Gutiérrez 28, Jesus Delgado 57; Isidoro Valenzuela 20]
Atlante     1-1 Toluca 
[Jul 12]
Nacional    1-6 Oro 
  [Miguel Morales 47; Felipe Ruvalcaba 30, Jorge Rodríguez 36, 43, 54, 
   Amaury Epaminondas 56, 79]
Zacatepec   1-1 Guadalajara 
  [Ernesto Cisneros 67; Salvador Reyes 20]
América     1-0 Monterrey 
Cruz Azul   3-0 Irapuato 
Veracruz    1-0 Necaxa 
León        1-0 Morelia 

Round 7
[Jul 16]
Guadalajara 2-0 Morelia 
Necaxa      0-2 Atlas 
[Jul 18]
Monterrey   3-0 León 
[Jul 19]
UNAM        5-0 Nacional 
Toluca      1-0 América 
Zacatepec   3-2 Cruz Azul 
Irapuato    0-0 Veracruz 
Oro         1-0 Atlante 
 
Round 8
[Jul 23]
Nacional    0-0 Necaxa 
América     2-0 Oro 
  [Miguel Ángel Sordo 10, Javier Fragoso 81]
[Jul 25]
Atlante     1-1 UNAM 
[Jul 26]
Atlas       4-2 Irapuato 
  [Jose Rodríguez 19, Crescencio Gutiérrez 32, Ney Blanco de Oliveira 50, 
   Fernando Padilla 81; Luis Cazaña 28, Raúl Martinez 86]
Cruz Azul   2-4 Guadalajara  
  [Fernando Bustos 19, Raúl Arellano 90; Juan Jasso 20, 
   Javier Valdivia 29, Salvador Reyes 61, Javier Barba 70]
Veracruz    5-1 Zacatepec 
Morelia     1-2 Monterrey 
León        2-0 Toluca 

Round 9
[Jul 29]
Oro         3-2 León 
[Jul 31]
UNAM        0-0 América 
[Aug 2]
Toluca      1-2 Morelia 
Guadalajara 0-3 Monterrey 
Necaxa      1-1 Atlante 
Irapuato    1-1 Nacional 
Cruz Azul   2-3 Veracruz 
Zacatepec   2-0 Atlas 

Round 10
[Aug 6]
Atlas       1-1 Cruz Azul 
Atlante     1-2 Irapuato 
[Aug 8]
Monterrey   1-1 Toluca 
[Aug 9]
Morelia     4-3 Oro 
América     1-1 Necaxa 
Nacional    2-1 Zacatepec 
Veracruz    0-3 Guadalajara 
León        3-1 UNAM 

Round 11
[Aug 13]
Guadalajara 1-3 Toluca 
Necaxa      1-0 León 
[Aug 16]
Oro         3-0 Monterrey 
UNAM        1-1 Morelia 
Irapuato    0-0 América 
Zacatepec   0-0 Atlante 
Veracruz    3-0 Atlas 
Cruz Azul   4-1 Nacional 

Round 12
[Aug 20]
Nacional    0-0 Veracruz 
América     0-1 Zacatepec 
[Aug 22]
Monterrey   1-0 UNAM 
[Aug 23]
Atlante     1-1 Cruz Azul 
León        5-2 Irapuato 
Guadalajara 3-1 Atlas 
Toluca      1-2 Oro 
Morelia     3-0 Necaxa 

Round 13
[Aug 27
Oro         1-2 Guadalajara 
UNAM        1-1 Toluca 
[Aug 30]
Atlas       3-2 Nacional 
Necaxa      1-0 Monterrey 
Zacatepec   0-2 León 
Irapuato    2-1 Morelia 
Cruz Azul   1-2 América 
Veracruz    1-2 Atlante 

Round 14
[Sep 3]
Atlante     0-2 Atlas 
Oro         5-1 UNAM 
[Sep 5]
Monterrey   1-0 Irapuato 
[Sep 6]
Guadalajara 1-1 Nacional 
América     2-0 Veracruz 
Toluca      1-2 Necaxa 
Morelia     1-0 Zacatepec 
León        0-3 Cruz Azul 

Round 15
[Sep 10]
Necaxa      1-2 Oro 
Atlas       1-0 América 
[Sep 13]
Nacional    1-1 Atlante 
UNAM        0-1 Guadalajara 
Veracruz    2-1 León 
Irapuato    0-1 Toluca 
Cruz Azul   1-0 Morelia 
Zacatepec   1-2 Monterrey 

Round 16
[Sep 17]
Nacional    1-1 América 
Necaxa      0-1 UNAM 
[Sep 20]
Irapuato    3-2 Oro 
Atlante     0-0 Guadalajara 
Atlas       0-2 León 
Cruz Azul   0-3 Monterrey 
Zacatepec   1-1 Toluca 
Veracruz    4-1 Morelia 

Round 17
[Sep 24]
Guadalajara 5-1 Necaxa 
América     0-1 Atlante 
[Sep 26]
Monterrey   3-0 Veracruz 
[Sep 27]
Toluca      0-0 Cruz Azul 
Morelia     3-0 Atlas 
UNAM        1-1 Irapuato 
Oro         1-0 Zacatepec 
León        0-3 Nacional 

Round 18
[Oct 1]
Atlante     0-1 León 
Atlas       1-0 Monterrey 
[Oct 4]
Irapuato    1-5 Necaxa 
Nacional    1-2 Morelia 
América     1-1 Guadalajara 
Cruz Azul   1-0 Oro 
Zacatepec   1-2 UNAM 
Veracruz    1-0 Toluca 

Round 19
[Oct 8]
Oro         4-2 Veracruz 
UNAM        2-1 Cruz Azul 
[Oct 10]
Monterrey   0-1 Nacional 
[Oct 11]
Guadalajara 0-0 Irapuato 
Necaxa      0-0 Zacatepec 
León        2-1 América 
Toluca      0-1 Atlas 
Morelia     0-1 Atlante 

Round 20
[Oct 15]
Nacional    0-0 Toluca 
América     3-1 Morelia 
[Oct 18]
Cruz Azul   3-1 Necaxa 
Atlante     2-1 Monterrey 
Atlas       1-3 Oro 
León        0-1 Guadalajara 
Zacatepec   1-1 Irapuato 
Veracruz    1-1 UNAM 

Round 21
[Oct 22]
Necaxa      4-2 Veracruz 
Guadalajara 0-0 Zacatepec 
[Oct 24]
Monterrey   0-0 América 
[Oct 25]
Toluca      0-0 Atlante 
Morelia     3-2 León 
UNAM        1-1 Atlas 
Irapuato    1-2 Cruz Azul 
Oro         1-1 Nacional 

Round 22
[Oct 29]
Atlante     0-0 Oro 
Atlas       1-1 Necaxa 
[Nov 1]
León        2-0 Monterrey 
Nacional    1-2 UNAM 
Morelia     0-2 Guadalajara 
América     2-1 Toluca 
Veracruz    0-1 Irapuato 
Cruz Azul   1-1 Zacatepec  

Round 23
[Nov 5]
UNAM        2-2 Atlante 
Oro         2-2 América 
[Nov 7]
Monterrey   2-1 Morelia 
[Nov 8]
Toluca      2-1 León 
Necaxa      1-1 Nacional 
Guadalajara 3-2 Cruz Azul 
Zacatepec   2-1 Veracruz 
Irapuato    2-1 Atlas 

Round 24
[Nov 12]
América     1-0 UNAM 
Nacional    4-1 Irapuato 
[Nov 14]
Monterrey   2-1 Guadalajara 
[Nov 15]
Atlas       1-1 Zacatepec 
León        2-3 Oro 
Morelia     2-1 Toluca 
Atlante     0-1 Necaxa 
Veracruz    1-0 Cruz Azul 

Round 25
[Nov 19]
Necaxa      1-1 América 
Guadalajara 1-0 Veracruz 
[Nov 22]
Toluca      0-1 Monterrey 
Oro         3-1 Morelia 
Cruz Azul   1-1 Atlas 
UNAM        2-1 León 
Irapuato    3-1 Atlante 
Zacatepec   2-0 Nacional 

Round 26
[Nov 26]
Atlas       2-2 Veracruz 
Atlante     1-0 Zacatepec 
[Nov 28]
Monterrey   3-0 Oro 
[Nov 29]
León        2-2 Necaxa 
Toluca      3-2 Guadalajara 
Nacional    2-1 Cruz Azul 
Morelia     3-3 UNAM 
América     1-1 Irapuato 

Round 27
[Dec 3]
Oro         0-0 Toluca 
UNAM        1-0 Monterrey 
[Dec 5]
Atlas       1-2 Guadalajara 
[Dec 6]
Irapuato    0-1 León 
Cruz Azul   1-2 Atlante 
Necaxa      2-0 Morelia 
Veracruz    2-1 Nacional 
Zacatepec   1-4 América 

Round 28
[Dec 10]
América     1-1 Cruz Azul 
Nacional    1-0 Atlas 
[Dec 12]
Monterrey   6-2 Necaxa 
[Dec 13]
Guadalajara 1-1 Oro 
Atlante     0-0 Veracruz 
Morelia     1-1 Irapuato 
Toluca      4-2 UNAM 
León        1-0 Zacatepec 

Round 29
[Dec 17]
Atlas       1-1 Atlante 
Necaxa      3-0 Toluca 
[Dec 20]
UNAM        0-1 Oro 
Irapuato    0-1 Monterrey 
Nacional    1-1 Guadalajara 
Cruz Azul   0-0 León 
Zacatepec   2-3 Morelia 
Veracruz    1-1 América 

Round 30
[Dec 23]
Atlante     3-1 Nacional 
Oro         1-1 Necaxa 
[Dec 26]
Monterrey   2-0 Zacatepec 
[Dec 27]
Toluca      0-2 Irapuato 
Morelia     1-1 Cruz Azul
América     5-1 Atlas 
Guadalajara 2-3 UNAM 
León        0-0 Veracruz 


FINAL TABLE

                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Guadalajara         30  	15  	10  	 5  	47  	29  	40	1.62 (champion)
------------------------------------------------------------------------------------
 2. Oro                 30  	16  	 6  	 8  	60  	40  	38 	1.50 [Guadalajara]
 3. Monterrey           30  	17  	 3  	10  	45  	27  	37	1.67
 4. América             30  	10  	14  	 6  	36  	23  	34	1.57 [Ciudad de México]
 5. Atlante             30  	10  	13  	 7  	28  	25  	33	1.12 [Ciudad de México]
 6. U.N.A.M.            30  	11  	 9  	10  	39  	39  	31	1.00 [Ciudad de México]
 7. León                30  	12  	 6  	12  	37  	35  	30	1.06
 8. Cruz Azul           30  	10  	 9  	11  	45  	42  	29	1.07 [Jasso]
 9. Atlas               30  	10  	 9  	11  	37  	45  	29	0.82 [Guadalajara]
10. Veracruz            30  	10  	 8  	12  	41  	44  	28	0.93
11. Toluca              30  	 8  	11  	11  	31  	34  	27	0.91 
12. Necaxa              30  	 9  	 9  	12  	34  	43  	27	0.79 [Ciudad de México]
13. Morelia             30  	10  	 6  	14  	44  	52  	26	0.85
14. Zacatepec           30  	 8  	10  	12  	29  	37  	26	0.78
15. Irapuato            30  	 7  	 9  	14  	29  	46  	23 	0.63
------------------------------------------------------------------------------------
16. Nacional            30  	 6  	10  	14  	29  	50  	22 	0.58 (relegated) [Guadalajara]
 
Promoted: Ciudad Madero  
Relegated: Nacional



Copa Presidente Gustavo Díaz Ordaz 1964-65 (Cup Tournament)

Group Phase
Round 1
[Jan 7]
Guadalajara 1-3 Monterrey 
América     2-0 Toluca 
[Jan 10]
UNAM        3-2 Zacatepec 
Atlas       0-1 León 
Morelia     1-0 Oro 
Cruz Azul   1-2 Necaxa 
Irapuato    2-0 Nacional 
Veracruz    1-1 Atlante 

Round 2
[Jan 14]
Nacional    1-2 Morelia 
Necaxa      1-1 Veracruz 
[Jan 17]
Toluca      1-2 UNAM 
Zacatepec   2-2 América 
Atlante     0-1 Cruz Azul 
Oro         2-3 Irapuato 
Monterrey   0-1 Atlas 
León        3-3 Guadalajara 

Round 3
[Jan 21]
Atlante     0-3 Necaxa 
Oro         1-4 Nacional 
[Jan 24]
UNAM        2-2 América 
Guadalajara 2-1 Atlas 
Zacatepec   0-0 Toluca 
Veracruz    1-1 Cruz Azul 
Morelia     4-2 Irapuato 
León        1-3 Monterrey 

Round 4
[Jan 28]
Nacional    3-1 Irapuato 
Necaxa      0-0 Cruz Azul 
[Jan 31]
Toluca      0-0 América 
León        1-1 Atlas 
Atlante     1-0 Veracruz 
Oro         2-2 Morelia 
Monterrey   0-2 Guadalajara 
Zacatepec   2-0 UNAM 

Round 5
[Feb 3]
Guadalajara 2-0 León 
[Feb 5]
América     1-0 Zacatepec 
[Feb 7]
Irapuato    2-2 Oro 
UNAM        0-1 Toluca 
Atlas       0-0 Monterrey 
Morelia     3-1 Nacional 
Cruz Azul   3-2 Atlante 
Veracruz    3-0 Necaxa 

Round 6
[Feb 11]
Atlas       5-1 Guadalajara 
[Feb 12]
América     2-3 UNAM 
[Feb 14]
Necaxa      0-2 Atlante 
Monterrey   1-1 León 
Cruz Azul   2-1 Veracruz 
Nacional    1-2 Oro 
Irapuato    2-1 Morelia 
Toluca      2-1 Zacatepec 


FINAL TABLES

Group 1
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. América              6  	 2  	 3  	 1  	 9  	 7  	 7 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. U.N.A.M.             6  	 3  	 1  	 2  	10  	10  	 7
 3. Toluca               6  	 2  	 2  	 2  	 4  	 5  	 6
 4. Zacatepec            6  	 1  	 2  	 3  	 7  	 8  	 4

Group 2
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Morelia              6  	 4  	 1  	 1  	13  	 8  	 9 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Irapuato             6  	 3  	 1  	 2  	12  	12  	 7
 3. Nacional             6  	 2  	 0  	 4  	10  	11  	 4
 4. Oro                  6  	 1  	 2  	 3  	 9  	13  	 4

Group 3
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Guadalajara          6  	 3  	 1  	 2  	11  	12  	 7 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Atlas                6  	 2  	 2  	 2  	 8  	 5 	 6
 3. Monterrey            6  	 2  	 2  	 2  	 7  	 6  	 6
 4. León                 6  	 1  	 3  	 2  	 7  	10  	 5

Group 4
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Cruz Azul            6  	 3  	 2  	 1  	 8  	 6  	 8 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Necaxa               6  	 2  	 2  	 2  	 6  	 7  	 6
 3. Veracruz             6  	 1  	 3  	 2  	 7  	 6  	 5
 4. Atlante              6  	 2  	 1  	 3  	 6  	 8  	 5

Semifinals
First Legs
[Feb 21]
Cruz Azul   0-1 América 
[Feb 24]
Guadalajara 0-0 Morelia 

Second Legs
[Feb 28]
Morelia     2-1 Guadalajara 
América     2-2 Cruz Azul  [aet]

Final
[Mar 7]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
América     4-0 Morelia 



Campeón de Campeones 1964-65 (Super Cup)
[Mar 14]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
América     1-2 Guadalajara 



Mexico 1964/65 Second Level

Regular Season

Round 1
[Jun 6]
Poza Rica        7-0 Torreón
Tampico          3-0 La Piedad
[Jun 7]
Pachuca          2-1 Nuevo León
Puebla           2-2 Ciudad Victoria
Salamanca        2-2 Chapingo Texcoco
Zamora           1-2 Celaya
Laguna           2-3 Ciudad Madero
Orizaba          4-0 Tepic

Round 2
[Jun 13]
Nuevo León       3-1 Orizaba
Ciudad Madero    1-1 Poza Rica
[Jun 14]
Celaya           0-2 Tampico
Tepic            5-1 Zamora
Ciudad Victoria  2-1 Pachuca
Chapingo Texcoco 1-4 Puebla
La Piedad        1-4 Laguna
Torreón          2-0 Salamanca

Round 3
[Jun 20]
Tampico          0-0 Tepic
[Jun 21]
Pachuca          2-0 Chapingo Texcoco
Puebla           4-1 Torreón
Salamanca        1-4 Ciudad Madero
Zamora           5-0 Nuevo León
La Piedad        5-2 Celaya
Laguna           1-2 Poza Rica
Orizaba          4-0 Ciudad Victoria

Round 4
[Jun 27]
Nuevo León       3-3 Tampico
Poza Rica        3-0 Salamanca
Ciudad Madero    0-0 Puebla
[Jun 28]
Celaya           1-0 Laguna
Tepic            6-2 La Piedad
Ciudad Victoria  3-0 Zamora
Chapingo Texcoco 2-2 Orizaba
Torreón          3-1 Pachuca

Round 5
[Jul 4]
Puebla           2-0 Poza Rica
La Piedad        1-1 Nuevo León
[Jul 5]
Pachuca          1-3 Ciudad Madero
Celaya           1-1 Tepic
Zamora           3-1 Chapingo Texcoco
Tampico          2-2 Ciudad Victoria
Laguna           2-2 Salamanca
Orizaba          3-0 Torreón

Round 6
[Jul 11]
Nuevo León       3-0 Celaya
Poza Rica        2-0 Pachuca
Ciudad Madero    4-1 Orizaba 
[Jul 12]
Salamanca        1-2 Puebla
Tepic            2-1 Laguna
Ciudad Victoria  3-0 La Piedad
Chapingo Texcoco 1-4 Tampico
Torreón          2-1 Zamora

Round 7
[Jul 18]
Tampico          4-3 Torreón
[Jul 19]
Pachuca          4-3 Salamanca
Celaya           1-0 Ciudad Victoria
Zamora           0-2 Ciudad Madero
Tepic            2-2 Nuevo León
La Piedad        0-4 Chapingo Texcoco
Laguna           1-1 Puebla
Orizaba          0-2 Poza Rica

Round 8
[Jul 25]
Nuevo León       5-1 Laguna
Torreón          1-1 La Piedad
Poza Rica        4-0 Zamora
Ciudad Madero    2-1 Tampico
[Jul 26]
Puebla           1-0 Pachuca
Salamanca        1-5 Orizaba
Ciudad Victoria  3-0 Tepic
Chapingo Texcoco 0-0 Celaya

Round 9
[Aug 1]
Nuevo León       2-0 Ciudad Victoria
Tampico          1-1 Poza Rica
[Aug 2]
Celaya           1-2 Torreón
Zamora           0-0 Salamanca
Tepic            5-1 Chapingo Texcoco
La Piedad        0-2 Ciudad Madero
Laguna           1-1 Pachuca
Orizaba          0-2 Puebla

Round 10
[Aug 8]
Torreón          3-2 Tepic
Poza Rica        5-1 La Piedad
Ciudad Madero    3-0 Celaya
[Aug 9]
Pachuca          1-1 Orizaba
Puebla           2-2 Zamora
Salamanca        2-2 Tampico
Ciudad Victoria  2-0 Laguna
Chapingo Texcoco 3-1 Nuevo León

Round 11
[Aug 15]
Nuevo León       5-0 Torreón
Tepic            2-3 Ciudad Madero
Tampico          1-3 Puebla
[Aug 16]
Celaya           1-1 Poza Rica
Zamora           0-0 Pachuca
Ciudad Victoria  0-0 Chapingo Texcoco
La Piedad        2-2 Salamanca
Laguna           4-1 Orizaba

Round 12
[Aug 22]
Torreón          1-2 Ciudad Victoria
Ciudad Madero    3-1 Nuevo León
[Aug 23]
Pachuca          1-4 Tampico
Puebla           3-1 La Piedad
Poza Rica        2-0 Tepic
Salamanca        2-4 Celaya
Chapingo Texcoco 1-0 Laguna
Orizaba          3-3 Zamora

Round 13
[Aug 29]
Nuevo León       3-1 Poza Rica
Tampico          6-2 Orizaba
[Aug 30]
Celaya           1-2 Puebla
Tepic            5-0 Salamanca
Ciudad Victoria  2-2 Ciudad Madero
Chapingo Texcoco 0-0 Torreón
La Piedad        1-2 Pachuca
Laguna           3-1 Zamora

Round 14
[Sep 5]
Poza Rica        1-1 Ciudad Victoria
Ciudad Madero    3-1 Chapingo Texcoco
[Sep 6]
Pachuca          2-1 Celaya
Puebla           1-0 Tepic
Salamanca        0-2 Nuevo León
Zamora           1-2 Tampico
Laguna           0-0 Torreón
Orizaba          3-2 La Piedad

Round 15
[Sep 12]
Nuevo León       1-1 Puebla
Torreón          1-5 Ciudad Madero
Tampico          2-1 Laguna
[Sep 13]
Celaya           3-1 Orizaba
Tepic            2-1 Pachuca
Ciudad Victoria  3-0 Salamanca
Chapingo Texcoco 2-2 Poza Rica
La Piedad        2-1 Zamora

Round 16
[Sep 19]
Nuevo León       5-2 Pachuca
Torreón          3-4 Poza Rica
Ciudad Madero    2-1 Laguna
[Sep 20]
Celaya           2-0 Zamora
Tepic            1-0 Orizaba
Ciudad Victoria  1-0 Puebla
Chapingo Texcoco 1-1 Salamanca
La Piedad        1-2 Tampico

Round 17
[Sep 26]
Laguna           6-0 La Piedad
Poza Rica        0-0 Ciudad Madero
Tampico          5-1 Celaya
[Sep 27]
Pachuca          0-1 Ciudad Victoria
Puebla           2-1 Chapingo Texcoco
Salamanca        0-2 Torreón
Zamora           0-0 Tepic
Orizaba          3-1 Nuevo León

Round 18
[Oct 3]
Nuevo León       5-1 Zamora
Torreón          2-0 Puebla
Poza Rica        5-1 Laguna
Ciudad Madero    4-1 Salamanca
[Oct 4]
Celaya           1-1 La Piedad
Tepic            1-2 Tampico
Ciudad Victoria  2-1 Orizaba
Chapingo Texcoco 0-3 Pachuca

Round 19
[Oct 10]
Tampico          6-3 Nuevo León
[Oct 11]
Pachuca          2-0 Torreón
Puebla           1-1 Ciudad Madero
Salamanca        1-2 Poza Rica
Zamora           1-0 Ciudad Victoria
La Piedad        1-1 Tepic
Laguna           1-0 Celaya
Orizaba          0-3 Chapingo Texcoco

Round 20
[Oct 17]
Nuevo León       3-1 La Piedad
Poza Rica        3-1 Puebla
Ciudad Madero    1-0 Pachuca
[Oct 18]
Salamanca        2-2 Laguna
Tepic            4-0 Celaya
Ciudad Victoria  1-2 Tampico
Chapingo Texcoco 0-3 Zamora
Torreón          3-2 Orizaba

Round 21
[Oct 24]
Tampico          2-0 Chapingo Texcoco
[Oct 25]
Pachuca          2-2 Poza Rica
Puebla           0-0 Salamanca
Celaya           0-0 Nuevo León
Zamora           2-0 Torreón
La Piedad        4-2 Ciudad Victoria
Laguna           2-1 Tepic
Orizaba          2-2 Ciudad Madero

Round 22
[Oct 31]
Nuevo León       1-1 Tepic
Torreón          0-0 Tampico
Poza Rica        7-2 Orizaba
Ciudad Madero    2-0 Zamora
[Nov 1]
Puebla           2-2 Laguna
Salamanca        0-0 Pachuca
Ciudad Victoria  1-2 Celaya
Chapingo Texcoco 3-1 La Piedad

Round 23
[Nov 7]
Tampico          0-2 Ciudad Madero
[Nov 8]
Pachuca          3-1 Puebla
Celaya           5-0 Chapingo Texcoco
Zamora           0-0 Poza Rica
Tepic            1-0 Ciudad Victoria
La Piedad        0-1 Torreón
Laguna           2-0 Nuevo León
Orizaba          2-1 Salamanca

Round 24
[Nov 14]
Torreón          2-1 Celaya
Poza Rica        0-0 Tampico
Ciudad Madero    2-0 La Piedad
[Nov 15]
Pachuca          2-2 Laguna
Puebla           2-1 Orizaba
Salamanca        0-1 Zamora
Ciudad Victoria  1-0 Nuevo León
Chapingo Texcoco 0-2 Tepic

Round 25
[Nov 21]
Nuevo León       5-2 Chapingo Texcoco
Tampico          3-2 Salamanca
[Nov 22]
Celaya           0-1 Ciudad Madero
Zamora           0-0 Puebla
Tepic            1-3 Torreón
La Piedad        0-0 Poza Rica
Laguna           3-0 Ciudad Victoria
Orizaba          2-0 Pachuca

Round 26
[Nov 28]
Poza Rica        4-2 Celaya
Ciudad Madero    2-1 Tepic
[Nov 29]
Pachuca          2-2 Zamora
Puebla           3-1 Tampico
Salamanca        2-3 La Piedad
Chapingo Texcoco 2-2 Ciudad Victoria
Torreón          2-4 Nuevo León
Orizaba          2-2 Laguna

Round 27
[Dec 5]
Nuevo León       2-2 Ciudad Madero
Tampico          2-0 Pachuca
[Dec 6]
Celaya           0-0 Salamanca
Zamora           2-0 Orizaba
Tepic            0-0 Poza Rica
Ciudad Victoria  0-0 Torreón
La Piedad        1-0 Puebla
Laguna           3-0 Chapingo Texcoco

Round 28
[Dec 12]
Poza Rica        5-0 Nuevo León
Ciudad Madero    3-1 Ciudad Victoria
[Dec 13]
Pachuca          2-1 La Piedad
Puebla           3-1 Celaya
Salamanca        0-1 Tepic
Zamora           1-1 Laguna
Torreón          2-2 Chapingo Texcoco
Orizaba          1-2 Tampico

Round 29
[Dec 19]
Nuevo León       0-0 Salamanca
Tampico          3-2 Zamora
[Dec 20]
Celaya           0-0 Pachuca
Tepic            1-0 Puebla
Ciudad Victoria  1-3 Poza Rica
Chapingo Texcoco 0-3 Ciudad Madero
La Piedad        1-2 Orizaba
Torreón          0-1 Laguna

Round 30
[Dec 26]
Poza Rica        3-0 Chapingo Texcoco
Ciudad Madero    2-0 Torreón
[Dec 27]
Pachuca          1-1 Tepic
Puebla           1-4 Nuevo León
Salamanca        1-2 Ciudad Victoria
Zamora           4-1 La Piedad
Laguna           3-1 Tampico
Orizaba          0-0 Celaya


FINAL TABLE
		 	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Ciudad Madero	30	23	7	0	69	23	53	3.0000	(champion)
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Poza Rica		30	17	11	2	72	26	45	2.7692	
 3. Tampico		30	18	7	5	68	42	43	1.6190	
 4. Puebla		30	14	9	7	46	34	37	1.3529	
 5. Jabatos N.L.	30	13	8	9	66	52	34	1.2692	[Monterrey]
 6. Tepic		30	12	8	10	49	37	32	1.3243	
 7. Laguna		30	11	9	10	53	43	31	1.2326	[Torreón]
 8. Ciudad Victoria	30	12	7	11	40	39	31	1.0256	
 9. Torreón		30	11	6	13	39	57	28	0.6842	
10. Pachuca		30	9	9	12	38	45	27	0.8444	
11. Zamora		30	8	9	13	38	47	25	0.8085	
12. Orizaba		30	9	6	15	51	62	24	0.8226	
13. Celaya		30	8	8	14	33	47	24	0.7021	
14. Chapingo Texcoco	30	5	9	16	33	65	19	0.5077	
15. La Piedad		30	5	6	19	35	73	16	0.4795	
16. Salamanca		30	0	11	19	27	65	11	0.4154	


Champion: Ciudad Madero    HC: Ernesto "Chueco" Candia

Runners-up: Poza Rica

Top scorer: Carlos González  26 goals  Poza Rica



Copa presidente Gustavo Díaz Ordaz 1964-65 Segunda División (Cup Tournament Second Level)

Group Phase

Round 1
[Jan 9]
Ciudad Madero    2-1 Pachuca
Poza Rica        1-0 Tampico
[Jan 10]
Nuevo León       3-2 Laguna
Torreón          1-2 Ciudad Victoria
Puebla           0-1 Celaya
Chapingo Texcoco 0-0 Orizaba
La Piedad        2-2 Tepic
Zamora           1-2 Salamanca

Round 2
[Jan 16]
Tampico          0-1 Poza Rica
[Jan 17]
Laguna           2-0 Nuevo León
Ciudad Victoria  4-2 Torreón
Salamanca        1-1 Zamora
Tepic            4-0 La Piedad
Orizaba          5-1 Chapingo Texcoco
Celaya           1-1 Puebla
Pachuca          0-2 Ciudad Madero

Round 3
[Jan 23]
Ciudad Madero    2-2 Tampico
[Jan 24]
Laguna           3-1 Torreón
Salamanca        2-1 Tepic
La Piedad        0-2 Zamora
Puebla           0-1 Orizaba
Celaya           2-1 Chapingo Texcoco
Pachuca          0-0 Poza Rica
Nuevo León       1-1 Ciudad Victoria

Round 4
[Jan 30]
Tampico          1-0 Pachuca
Poza Rica        3-1 Ciudad Madero
[Jan 31]
Torreón          4-1 Nuevo León
Tepic            2-0 Salamanca
Zamora           2-0 La Piedad
Ciudad Victoria  0-2 Laguna
Orizaba          1-1 Puebla
Chapingo Texcoco 2-2 Celaya

Round 5
[Feb 6]
Ciudad Madero    0-0 Poza Rica
[Feb 7]
Laguna           0-0 Ciudad Victoria
La Piedad        0-2 Salamanca
Zamora           0-0 Tepic
Nuevo León       1-2 Torreón
Celaya           1-2 Orizaba
Pachuca          0-2 Tampico
Puebla           3-2 Chapingo Texcoco

Round 6
[Feb 13]
Poza Rica        4-0 Pachuca
Tampico          0-1 Ciudad Madero
[Feb 14]
Torreón          2-3 Laguna
Tepic            6-4 Zamora
Chapingo Texcoco 0-1 Puebla
Orizaba          1-1 Celaya
Salamanca        4-2 La Piedad
Ciudad Victoria  0-0 Nuevo León


FINAL TABLES

Group 1
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Salamanca            6  	 4  	 1  	 1  	11  	 7  	 9 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Tepic                6  	 3  	 2  	 1  	15  	 8  	 8
 3. Zamora               6  	 2  	 2  	 2  	10  	 9  	 6
 4. La Piedad            6  	 0  	 1  	 5  	 4  	16  	 1

Group 2
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Laguna               6  	 4  	 1  	 1  	12  	 6  	 9 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Ciudad Victoria      6  	 2  	 3  	 1  	 7  	 6  	 7
 3. Torreón              6  	 2  	 0  	 4  	12  	14  	 4
 4. Nuevo León           6  	 1  	 2  	 3  	 6  	11  	 4

Group 3
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Orizaba              6  	 3  	 3  	 0  	10  	 4  	 9 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Celaya               6  	 2  	 3  	 1  	 8  	 7 	 7
 3. Puebla               6  	 2  	 2  	 2  	 6  	 6  	 6
 4. Chapingo Texcoco     6  	 0  	 2  	 4  	 6  	13  	 2

Group 4
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Poza Rica            6  	 4  	 2  	 0  	 9  	 1  	10 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Ciudad Madero        6  	 3  	 2  	 1  	 8  	 6  	 8
 3. Tampico              6  	 2  	 1  	 3  	 5  	 5  	 5
 4. Pachuca              6  	 0  	 1  	 5  	 1  	11  	 1

Semifinals
First Legs
[Feb 20]
Poza Rica        1-1 Laguna
[Feb 21]
Orizaba          2-0 Salamanca

Second legs
[Feb 28]
Laguna           1-3 Poza Rica
Salamanca        0-2  Orizaba

Final
First leg
[Mar 7]
Orizaba          1-1 Poza Rica

Second leg
[Mar 13]
Poza Rica        2-1 Orizaba



Campeón de campeones Segunda División (Super Cup Second Level)
[Mar 21]
Estadio Tampico
Ciudad Madero    0-0 Poza Rica 0 [aet; 5-3pen]


Changes for the next season:

Relegated fron first level: Nacional (Guadalajara)

Chapingo Texcoco changes its name back to Texcoco


1963/64

1965/66

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 17 Aug 2017

(C) Copyright José de Jesus Mora Rivera, Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2003/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.