Mexico 1963/64

Regular Season

Round 1
[Jun 27]
Necaxa      4-0 Nacional
  [Alberto Evaristo 2, Guillermo Ortiz 53, 77, 88]
Atlas       4-2 U.N.A.M. 
  [Ney Blanco de Oliveira 21, Alfredo Torres 44, 81, Carlos Zapata 60; 
   Alberto Etcheverry 51, 76]
[Jun 30]
León        0-0 Monterrey 
Guadalajara 0-4 Oro 
  [Gil Ruvalcaba 57, Amaury Epaminondas 69, 77, 79]
Morelia     1-1 Irapuato 
  [Antonio Villalón 53; Jaime Belmonte 64]
América     2-1 Zacatepec 
  [Moacyr dos Santos 73, Armando Garrido 90; Carlos Lara 58]
Toluca      3-0 Atlante 
  [Sigifredo Mercado 10, 33, Vicente Pereda 63]

Round 2
[Jul 4]
U.N.A.M.    0-0 Guadalajara 
Oro         2-0 Necaxa 
  [Olinto Sampaio Rubini 40, 54]
[Jul 6]
Monterrey   2-1 Morelia 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 50, 83; Crescencio Gutiérrez 77]
[Jul 7]
Atlante     1-0 León 
  [Claudionor Barbosa 87]
Irapuato    1-0 América 
  [Humberto Manjárrez 73]
Nacional    3-0 Toluca 
  [Jesús González 15, Antonio Martínez 32, Felipe Andrade 80]
Zacatepec   6-0 Atlas 
  [Carlos Lara 33, 34, 80, Genaro Tedesco 35, 87, Raúl Cárdenas 43]

Round 3
[Jul 11]
Guadalajara 3-1 Necaxa 
  [Salvador Reyes 65, 67, Javier Valdivia 85; Leonardo Gorki 8]
América     1-0 Monterrey
  [Ángel Schandlein 68]
[Jul 14]
Toluca      0-0 Oro 
U.N.A.M.    1-0 Zacatepec 
  [Aarón Padilla 62]
León        5-0 Nacional 
 [Claudionor Barbosa 4, 28pen, Alfonso Trejo 46, 80, Gabriel Mata 78]
Atlas       3-0 Irapuato 
  [José Rodríguez 55, Pablo Flores 60, Catarino Tafoya 62]
Morelia     3-2 Atlante 
  [Antonio Villalón 28, Pablo López 52, Crescencio Gutiérrez 73; 
   Bernardo Hernández 9, Lorenzo García 33]

Round 4
[Jul 18]
Atlante     3-3 América 
  [Luis Alvarado 5, 60, Manuel Orta 25; Moacyr dos Santos 14, 28, 
   José Alves “Zague” 31]
Nacional    1-2 Morelia 
  [Felipe Andrade 70; Antonio Villalón 29, Eduardo Audiffred 84]
[Jul 20]
Monterrey   0-0 Atlas 
[Jul 21]
Irapuato    1-0 U.N.A.M. 
  [Federico Palato 85]
Oro         4-2 León 
  [Ramiro Navarro 28, Olinto Sampaio Rubini 35, 75, Felipe Ruvalcaba 71; 
   Claudionor Barbosa 8, Amador Fuentes 61]
Necaxa      2-1 Toluca 
  [Guillermo Ortiz 80, 85; Roberto Rolando 10]
Zacatepec   2-0 Guadalajara 
  [Carlos Lara 67, Genaro Tedesco 82]

Round 5
[Jul 25]
U.N.A.M.    2-1 Monterrey 
  [Jesús Delgado 10, Guillermo Vázquez 50; Raúl Chávez 25] 
Atlas       3-2 Atlante 
  [Ney Blanco de Oliveira 18, 36, 70; Luis Alvarado 54, 
   Héctor González Larrazolo 68]
[Jul 28]
León        3-1 Necaxa 
  [Manuel Rugel 20, Amador Fuentes 43, Miguel Rodríguez 64; 
   Antonio Munguía 77]
Guadalajara 2-0 Toluca 
  [José Luis Pérez 6, Salvador Reyes 60]
América     5-0 Nacional 
  [José Alves “Zague” 33, José González 45pen, Moacyr dos Santos 51, 73, 
   Armando Garrido 60]
Morelia     2-2 Oro 
  [Eduardo Audiffred 74, Crescencio Gutiérrez 86; Ramiro Navarro 66, 
   Gustavo Peña 88]
Zacatepec   2-4 Irapuato 
  [Carlos Piña 71, 83; Gabriel Núñez 32og, Jaime Belmonte 34, 
   Carlos Miloc 44, Raúl Martínez 51]

Round 6
[Aug 1]
Oro         3-5 América 
  [Olinto Sampaio Rubini 37, 54, Gustavo Peña 67pen; Armando Garrido 17, 
   Moacyr dos Santos 47, 89, José González 72, Gustavo Peña 85og]
Necaxa      4-0 Morelia 
  [Guillermo Ortiz 25, Alberto Baeza 37, 52, Roberto Martínez 69]
[Aug 3]
Monterrey   1-1 Zacatepec 
  [Dante Juárez 53; Carlos Lara 84]
[Aug 4]
Toluca      4-0 León 
  [Roberto Castro 43, Juan Dosal 53, 78, Alfredo del Águila 74]
Nacional    1-1 Atlas 
  [Felipe Andrade 5; Ney Blanco de Oliveira 43]
Atlante     2-2 U.N.A.M. 
  [Florentino Quintanar 10, Carlos Malvido 86; Alberto Etcheverry 29, 63]
Irapuato    0-0 Guadalajara 

Round 7
[Aug 8]
América     4-2 Necaxa 
  [Moacyr dos Santos 11, 15, 79, José Alves “Zague” 30; Mario Velarde 34, 
   Guillermo Ortiz 71pen]
Guadalajara 1-0 León 
  [Héctor Hernández 5]
[Aug 11]
Morelia     3-1 Toluca 
  [Crescencio Gutiérrez 28, 36, Antonio Villalón 70; Albino Morales 69]
U.N.A.M.    7-1 Nacional 
  [Guillermo Vázquez 7, José Antonio Rodríguez 15, 75, Jesús Delgado 32, 
   Aarón Padilla 36, 45, Alberto Etcheverry 85; Felipe Andrade 57]
Irapuato    2-3 Monterrey 
  [Jaime Belmonte 64, 66; Salvador Vargas 29, Dante Juárez 55, Raúl Chávez 80]
Atlas       3-3 Oro 
  [José Rodríguez 18, Genaro Torres 79, Ney Blanco de Oliveira 81; 
   Ramiro Navarro 8, Amaury Epaminondas 56, Olinto Sampaio Rubini 69]
Zacatepec   0-2 Atlante 
  [Carlos Malvido 30, Bernardo Hernández 78]

Round 8
[Aug 22]
Oro         3-5 U.N.A.M. 
  [Amaury Epaminondas 9, 84, Felipe Ruvalcaba 19; Alberto Etcheverry 23, 33, 35, 
   Aarón Padilla 64, Guillermo Vázquez 74]
Necaxa      0-0 Atlas 
[Aug 24]
Monterrey   4-0 Guadalajara 
  [Alfredo Hernández 4, Salvador Vargas 30, Dante Juárez 35, Gustavo Cuenca 60]
[Aug 25]
Nacional    2-4 Zacatepec 
  [Tito Gutiérrez 6, Heriberto Carranza 24; Carlos Lara 38, 81, Ernesto Cisneros 53, 63]
Toluca      1-1 América 
  [Albino Morales 16; José González 30pen]
Atlante     3-0 Irapuato 
  [Luis Alvarado 26, Antonio Ramírez Cedeño 40og, Lorenzo García 45]
León        5-1 Morelia 
  {Alfonso Trejo 1, Manuel López 57pen, Pedro González 77og, 
   Carlos Abel Linazza 79, 83; Charlei Santiago “Bacurau” 57]

Round 9
[Aug 29]
Guadalajara 4-2 Morelia 
  [Joaquín Calderón 33og, Salvador Reyes 37, 39, Sabás Ponce 82; 
   Crescencio Gutiérrez 30, 59]
U.N.A.M.    0-3 Necaxa 
  [Alberto Evaristo 49, Mario Velarde 78, Guillermo Ortiz 90]
[Aug 31]
Monterrey   3-1 Atlante 
  [Raúl Chávez 2, Dante Juárez 55, Gustavo Cuenca 68; Carlos Malvido 26]
Atlas       1-1 Toluca 
  [Catarino Tafoya 12; Roberto Rolando 20]
América     0-0 León 
[Sep 1]
Zacatepec   1-2 Oro 
  [Carlos Lara 92; Jorge Rodríguez 6, Ramiro Navarro 36]
Irapuato    1-1 Nacional 
  [Carlos Miloc 68; Mariano Franco 32]

Round 10
[Sep 12]
Nacional    0-1 Monterrey 
  [Ignacio Jáuregui 32]
Atlante     2-3 Guadalajara 
  [Carlos Malvido 40, Javier Valle 81og; José Luis Pérez 16, 
   Salvador Reyes 44, Héctor Hernández 89]
[Sep 15]
Necaxa      3-0 Zacatepec 
  [Roberto Martínez 63, Alberto Evaristo 79, Agustín Peniche 85]
León        2-2 Atlas 
  [Manuel Rugel 31, Alfonso Trejo 68; Miguel Gutiérrez 57og, 
   José Rodríguez 81]
Toluca      2-0 U.N.A.M. 
  [Francisco Arredondo 42, Juan Dosal 68]
Morelia     0-3 América 
  [Moacyr dos Santos 41, Miguel Ángel Sordo 64, 87]
Oro         0-1 Irapuato 
  [Jaime Belmonte 17]

Round 11
[Sep 19]
Atlante     0-1 Nacional 
  [Jesús González 37]
Atlas       2-2 Morelia 
  [Alfredo Torres 14, Catarino Tafoya 32; Pablo López 69, 
   Crescencio Gutiérrez 80]
[Sep 21]
Monterrey    –  Oro         [postponed by storm]
[Sep 22]
Guadalajara 0-0 América 
Irapuato    1-2 Necaxa 
  [Raúl Martínez 77; Alberto Evaristo 6, Guillermo Ortiz 30]
Monterrey   2-1 Oro 
  [Gustavo Cuenca 8, Raúl Chávez 74pen; Gustavo Peña 65pen]
U.N.A.M.    1-0 León 
  [Alberto Etcheverry 78pen]
Zacatepec   0-0 Toluca 

Round 12
[Sep 26]
América     3-0 Atlas 
  [José Alves “Zague” 20, Guillermo Hernández 45og, Luiz Juracy 69]
Nacional    1-2 Guadalajara 
  [Mariano Franco 53; Héctor Hernández 71, 85]
[Sep 29]
Oro         1-1 Atlante 
  [Amaury Epaminondas 2; Florentino Quintanar 6]
Morelia     1-1 U.N.A.M. 
  [Alfredo Martínez 33pen; Alberto Etcheverry 79]
Necaxa      1-2 Monterrey 
  [Alberto Evaristo 56; Claudio Lostaunau 52, Dante Juárez 82]
Toluca      2-2 Irapuato 
  [Antonio Hernández 35og, Roberto Rolando 46; Luis Alberto Marotti 27, 
   Jaime Belmonte]
León        2-1 Zacatepec 
  [Amador Fuentes 45, Claudionor Barbosa 78; Francisco Cisneros 39]

Round 13
[Oct 3]
Atlante     1-0 Necaxa 
  [Lorenzo García 15]
Oro         4-3 Nacional 
  [Ramiro Navarro 9, Amaury Epaminondas 21, 42, Olinto Sampaio Rubini 24; 
   Jesús González 22, José Ribamar “Canhoteiro” 38, Tito Gutiérrez 75]
[Oct 5]
Monterrey   4-3 Toluca 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 40, Alfredo Hernández 58, 73, Dante Juárez 64; 
   Albino Morales 52, 71, Rubén Uribe 86]
[Oct 6]
U.N.A.M.    0-0 América 
Atlas       2-1 Guadalajara 
  [Alfredo Torres 18, Ignacio Buenrostro 82; Javier Valdivia 77]
Zacatepec   0-0 Morelia 
Irapuato    3-2 León 
  [Mario Rey 30, Jaime Belmonte 48, Salvador Ochoa 62; 
   Humberto Manjarrez 44og, Primo Lugo 52]

Round 14
[Oct 10]
Atlante     0-2 Toluca 
  [Roberto Rolando 30, Héctor González Larrazolo 63og]
Oro         0-0 Guadalajara 
[Oct 12]
Monterrey   3-0 León 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 15, Dante Juárez 53, Raúl Chávez 58]
[Oct 13]
Irapuato    0-0 Morelia 
U.N.A.M.    0-1 Atlas 
  [Ney Blanco de Oliveira 20]
Zacatepec   2-1 América 
  [Ernesto Cisneros 20, 31; José Alves “Zague” 45]
Nacional    0-5 Necaxa 
  [Alberto Baeza 15, Francisco Noriega 22, 54, 75, Agustín Peniche 65]

Round 15
[Oct 17]
Atlas       2-2 Zacatepec 
  [Alfredo Torres 21, Catarino Tafoya 40; Salvador Farfán 45, 
   Ernesto Cisneros 68]
América     0-0 Irapuato 
[Oct 20]
Necaxa      4-3 Oro 
  [Guillermo Ortiz 31, 75pen, Gustavo Peña 48og, Agustín Peniche 60; 
   Amaury Epaminondas 4, Olinto Sampaio Rubini 62, Gustavo Peña 76pen]
Guadalajara 2-1 U.N.A.M. 
  [Javier Barba 2, 26; Jesús Delgado 65]
León        0-0 Atlante 
Toluca      1-1 Nacional 
  [Sigifredo Mercado 53; Enrique Ureña 68]
Morelia     2-0 Monterrey 
  [Crescencio Gutiérrez 58, Pablo López 87]

Round 16
[Oct 24]
Nacional    2-0 León 
  [Erico Rodrigues 15, 66]
Necaxa      0-2 Guadalajara 
  [Javier Barba 44, 73]
[Oct 26]
Monterrey   1-1 América 
  [Dante Juárez 15; Moacyr dos Santos 32]
[Oct 27]
Oro         4-1 Toluca 
  [Olinto Sampaio Rubini 15, 81, 85, Juan Carlos Malazzo 23og; 
   Juan Dosal 1]
Zacatepec   4-2 U.N.A.M. 
  [Ernesto Cisneros 6, 19, Genaro Tedesco 14, 66; 
   Alberto Etcheverry 53, 78]
Atlante     0-1 Morelia 
  [Antonio Villalón 55]
Irapuato    3-1 Atlas 
  [Jaime Belmonte 7, Raúl Martínez 31, 77; 
   Ney Blanco de Oliveira 24]

Round 17
[Oct 31]
U.N.A.M.    1-2 Irapuato 
  [Jesús Delgado 65; Jaime Belmonte 13, Mario Rey 55]
Guadalajara 2-1 Zacatepec 
  [Javier Valdivia 10, Salvador Reyes 89; Salvador Farfán 40]
[Nov 3]
Toluca      1-1 Necaxa 
  [Sigifredo Mercado 62pen; Guillermo Ortiz 55]
América     0-0 Atlante 
Atlas       1-1 Monterrey 
  [José Rodríguez 8; Javan Marinho 76]
Morelia     3-1 Nacional 
  [Antonio Villalón 40, Alfredo Martínez 67pen, Pablo López 83; 
   José Ribamar “Canhoteiro” 86]
León        0-2 Oro 
  [Amaury Epaminondas 16, Olinto Sampaio Rubini 65]

Round 18
[Nov 7]
Atlante     2-0 Atlas 
  [Carlos Alberto Chavaño 61, 77]
Oro         2-0 Morelia 
  [Rogelio González Navarro 37, Olinto Sampaio Rubini 89]
[Nov 9]
Monterrey   0-0 U.N.A.M. 
[Nov 10]
Necaxa      1-0 León 
  [Alfredo Romo 23]
Toluca      1-1 Guadalajara  
  [Albino Morales 80; Salvador Reyes 23] 
Nacional    2-6 América 
  [José Ribamar “Canhoteiro” 58, 63; Armando Garrido 1, 34, 
   Gonzalo Javier Fragoso 35, 48, 83, Moacyr dos Santos 38]
Irapuato    2-0 Zacatepec 
  [Salvador Ochoa 58, Gabriel Núñez 91og]

Round 19
[Nov 14]
Atlas       0-0 Nacional 
América     1-0 Oro 
  [Gonzalo Javier Fragoso 50]
[Nov 17]
León        1-1 Toluca 
  [Carlos Abel Linazza 68; Albino Morales 71]
Morelia     0-0 Necaxa 
Zacatepec   2-1 Monterrey 
  [Carlos Lara 59, Ernesto Cisneros 75; Javan Marinho 29]
Guadalajara 5-0 Irapuato 
  [Sabás Ponce 31, Isidoro Díaz 35, Agustín Moreno 55, 
   José Villegas 68, Javier Barba 79]
U.N.A.M.    0-0 Atlante 

Round 20
[Nov 21]
Necaxa      0-2 América 
  [Gonzalo Javier Fragoso 1, José Alves “Zague” 16]
Nacional    0-3 U.N.A.M. 
  [Alberto Etcheverry 29, 35, Guillermo Vázquez 58]
[Nov 23]
Monterrey   1-0 Irapuato 
  [Celedonio Mora 85]
[Nov 24]
León        2-0 Guadalajara 
  [Claudionor Barbosa 2, Amador Fuentes 35]
Atlante     0-4 Zacatepec 
  [Genaro Tedesco 51, Carlos Lara 52, Carlos Silva 62, 
   Salvador Cisneros 87]
Toluca      2-0 Morelia 
  [Albino Morales 68, Juan Dosal 83]
Oro         2-2 Atlas 
  [Germán Ascencio 64, Ramiro Navarro 75; Alfredo Torres 8, 
   José Rodríguez 39]

Round 21
[Nov 28]
Guadalajara 1-0 Monterrey 
  [Héctor Hernández 78]
U.N.A.M.    1-0 Oro 
  [Alberto Etcheverry 57]
[Dec 1]
América     1-1 Toluca 
  [Moacyr dos Santos 43; Juan Dosal 21]
Atlas       0-2 Necaxa 
  [Alfredo Romo 78, Francisco Noriega 85]
Irapuato    1-1 Atlante 
  [Raúl Martínez 17; Roberto Escalante 61]
Morelia     0-1 León 
  [Manuel López 12]
Zacatepec   3-1 Nacional 
  [Carlos Lara 12, 82, Salvador Cisneros 30; Tito Gutiérrez 40]

Round 22
[Dec 5]
Atlante     2-1 Monterrey 
  [Roberto Escalante 1, 35; Javan Marinho 34]
Nacional    2-3 Irapuato 
  [Olivio Lacerda 60, 78; Carlos Miloc 30, Jaime Belmonte 62, 
   Federico Palato 65]
[Dec 8]
León        3-0 América 
  [Amador Fuentes 1, Miguel Rodríguez 61, 86]
Morelia     1-4 Guadalajara 
  [Crescencio Gutiérrez 60; Salvador Reyes 6, 82, Agustín Moreno 9, 
   Isidoro Díaz 50]
Oro         2-3 Zacatepec 
  [Ramiro Navarro 23, Gustavo Peña 89pen; Genaro Tedesco 7, 27, 
   Carlos Silva 69]
Necaxa      2-0 U.N.A.M. 
  [Roberto Martínez 16, 67]
Toluca      2-1 Atlas 
  [Albino Morales 11, Vicente Pereda 32; Genaro Torres 48]

Round 23
[Dec 12]
América     5-0 Morelia 
  [Moacyr dos Santos 14, 70, José Alves “Zague” 24, José González 75, 
   Gonzalo Javier Fragoso 85]
Guadalajara 3-1 Atlante 
[Héctor Hernández 3, 24, Javier Barba 8; Norberto Boggio 70]
[Dec 14]
Monterrey    –  Nacional    [postponed by storm]     
[Dec 15]
Monterrey   4-0 Nacional 
  [Javan Marinho 16, 49, Raúl Chávez 73pen, Newton Lourenço “Humaitá” 81]
Atlas        –  León        [postponed by storm]
U.N.A.M.    2-0 Toluca 
  [Alberto Etcheverry 44, 75]
Irapuato    7-3 Oro 
  [Mario Rey 21, Jaime Belmonte 35, 70, 72, Carlos Miloc 43, 81, 
   Federico Palato 87; Manoel Tavares “Neco” 19, Olinto Sampaio Rubini 25, 63]
Zacatepec   1-0 Necaxa 
  [Salvador Cisneros 54]
[Dec 16] 
Atlas       5-1 León 
  [Alfredo Torres 1, 75, Catarino Tafoya 40, Ney Blanco de Oliveira 53, 
   Genaro Torres 63; Miguel Rodríguez 80]

Round 24
[Dec 19]
Oro         2-2 Monterrey
  [Olinto Sampaio Rubini 34, 48; Alfredo Hernández 85, Raúl Chávez 89]
Necaxa      1-2 Irapuato 
  [Guillermo Ortiz 3; Federico Palato 5, 89]
[Dec 22]
Nacional    2-1 Atlante 
  [Tito Gutiérrez 22, Juan "Poncitlán" González 53; Roberto Escalante 70]
León        3-0 U.N.A.M. 
  [Amador Fuentes 10, Carlos Abel Linazza 16, Miguel Rodríguez 61]
Toluca      0-1 Zacatepec 
  [Carlos Silva 20]
Morelia     0-0 Atlas 
América     0-2 Guadalajara 
  [Francisco Jara 44, Salvador Reyes 79]

Round 25
[Dec 26]
Atlas       1-1 América 
  [José Rodríguez 60; Moacyr dos Santos 83]
U.N.A.M.    4-0 Morelia 
  [Mario Braga “Babá” 20, 80, Alberto Etcheverry 77, 79]
[Dec 29]
Monterrey   1-1 Necaxa 
  [Javan Marinho 14; Alfredo Romo 68]
Atlante     2-0 Oro 
  [Norberto Boggio 3, Carlos Alberto Chavaño 44]
Irapuato    2-0 Toluca 
  [Jaime Belmonte 2, 14]
Zacatepec   0-0 León 
Guadalajara 2-0 Nacional 
  [Felipe Andrade 43ag, Juan Jasso 71]

Round 26
[Jan 2]
América     1-1 U.N.A.M. 
  [Antonio Jasso 88; Alberto Etcheverry 70pen]
Nacional    1-4 Oro 
  [José Ribamar “Canhoteiro” 81; Olinto Sampaio Rubini 5, Amaury Epaminondas 29, 
   Ramiro Navarro 35, Manoel Tavares "Neco" 37]
[Jan 5]
Necaxa      2-2 Atlante 
  [Francisco Noriega 23pen, Mario Velarde 84; Luis Alvarado 37, 
   Roberto Escalante 75]
León        1-1 Irapuato 
  [Salvador Enríquez 35; Carlos Miloc 57pen]
Toluca      1-2 Monterrey 
  [Albino Morales 55; Javan Marinho 78, Dante Juárez 79]
Morelia     3-3 Zacatepec 
  [Iván Pinto Riveiro 37, 66, Antonio Villalón 40; Carlos Silva 14, 
   Genaro Tedesco 18, Ernesto Cisneros 53]
[Jan 7]
Guadalajara 3-0 Atlas 
  [Salvador Reyes 38, Francisco Jara 43, Isidoro Díaz 57]


FINAL TABLE
                        M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Guadalajara         26  	16  	 5  	 5  	43  	25  	37	1.72 (champion)
------------------------------------------------------------------------------------
 2. América             26  	11  	11  	 4  	46  	24  	33	1.92 [Ciudad de México]
 3. Monterrey           26  	12  	 8  	 6  	40  	26  	32	1.54
 4. Irapuato            26  	12  	 8  	 6  	40  	35  	32	1.14
 5. Zacatepec           26  	11  	 6  	 9  	44  	35  	28 	1.26
 6. Necaxa              26  	11  	 5  	10  	42  	31  	27	1.35 [Ciudad de México]
 7. U.N.A.M.            26  	 9  	 7  	10  	36  	33  	25	1.09 [Ciudad de México]
 8. Oro                 26  	 9  	 7  	10  	53  	49  	25	1.08 [Guadalajara]
 9. León                26  	 9  	 7  	10  	34  	33  	25	1.03
10. Atlas               26  	 6  	13  	 7  	35  	42  	25	0.83 [Guadalajara]
11. Toluca              26  	 6  	10  	10  	31  	35  	22	0.89
12. Morelia             26  	 6  	 9  	11  	28  	50  	21	0.56
13. Atlante             26  	 6  	 8  	12  	30  	39  	20	0.77 [Ciudad de México]
------------------------------------------------------------------------------------
14. Nacional            26  	 4  	 4  	18  	26  	71  	12 	0.37 (relegation/promotion tournament) [Guadalajara]
 
Topscorers:

Alberto Etcheverry     U.N.A.M.    Argentina  20 
Moacyr dos Santos      América     Brazil     19 
Olinto Rubini          Oro         Brazil     19 
Jaime Belmonte         Irapuato    Mexico     15 
Guillermo Ortiz        Necaxa      Mexico     13 
Carlos Lara            Zacatepec   Argentina  13 
Amaury Epaminondas     Oro         Brazil     12 
Salvador Reyes         Guadalajara Mexico     12 
Crescencio Gutierrez   Morelia     Mexico     10 
Ney Blanco de Oliveira Atlas       Brazil      9 
Dante Juárez           Monterrey   Argentina   9
Albino Morales         Toluca      Mexico      9
Genaro Tedesco         Zacatepec   Argentina   9
Ernesto Cisneros       Zacatepec   Mexico      9 



Promotion Tournament to increase the number of teams on first level

Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México

Round 1
[Jan 16]
Nacional      1-1 Ciudad Madero 
  [Olivio Lacerda 30; Manuel Gutiérrez 89]

Round 2
[Jan 21]
Poza Rica     6-1 Ciudad Madero
  [Carlos González 1, 9, 64, 69, Carlos Calderón de la Barca 75, 80; 
   Álvaro del Peral 89]

Round 3
[Jan 23]
Nacional      1-1 Veracruz
  [José Ribamar “Canhoteiro” 10; José Luis Aussín 43]

Round 4
[Jan 26]
Veracruz      3-2 Poza Rica
  [José Luis Aussín 59, Carlos Carús 80, 87; Carlos González 24, 
   Carlos Calderón de la Barca 39]

Round 5
[Feb 5]
Ciudad Madero 1-0 Veracruz
  [Manuel Gutiérrez 57]

Round 6
[Feb 6]
Nacional      2-1 Poza Rica
  [Enrique Ureña 18, 51; Hugo Frank 62]


FINAL TABLE
			M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Nacional		3	1	2	0	4	3	4	1.33 (remains at first level)
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Veracruz		3	1	1	1	4	4	3	1.00 (playoff)
 3. Ciudad Madero	3	1	1	1	3	7	3	0.42 (playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 4. Poza Rica		3	1	0	2	9	6	2	1.50 (remains at second level)	

Playoff
[Feb 7] 
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
Ciudad Madero 0-0 Veracruz      [aet, 4-5pen]

Promoted: Cruz Azul (2nd. level Champions) and Veracruz.



Copa Presidente Lic. Adolfo López Mateos 1963-64 (Cup Tournament)

Since this edition the cup tournament was played between the teams of first and second level

First Round

First legs 
[Feb 22]
Monterrey       2-0 Ciudad Madero 
  [Javan Marinho 48, Raúl Chávez 82pen]
Tampico         0-2 Nuevo León 
  [Reveles 8og, Luis López 75]
[Feb 23]
Necaxa          1-0 Cruz Azul 
  [Antonio Munguía 79]
Irapuato        7-1 La Piedad 
  [Jaime Belmonte 10, 11, 48, 56, 57, Federico Palato 53, 
   Mario Rey 88; Ignacio Vargas 1]
Pachuca         0-1 Atlante 
  [Germán del Olmo 20]
Orizaba         4-1 Veracruz 
  [Ruvalcaba 5, Ramírez 10, Picos Cabrera 35, 85; Máximo Vázquez 36]
Morelia         1-1 León 
  [Pablo López 50; Carlos Barajas 5]
Torreón         0-1 Laguna 
  [Jaime Yassin 47]
Tepic           3-3 Guadalajara 
  [José Refugio Fernández 14, 35, Luis Durán 29; Agustín Moreno 7, 
   Javier Valdivia 67, 77]
Texcoco         1-1 Toluca 
  [Javier Rico 44; Alejandro Zeballos 80]
Zacatepec       1-0 U.N.A.M. 
  [Carlos Lara 75]
Nacional        3-1 Zamora 
  [Miguel Morales 12, Érico Rodrigues 59, Luis Sánchez 62; 
   Enrique Olivos 6]
Celaya          1-1 Oro 
  [Elías Muñoz 70; Amaury Epaminondas 71]
Poza Rica       1-0 Ciudad Victoria 
  [Luis Valdés 13]
 
Second legs 
[Feb 27]
Atlante         2-0 Pachuca 
  [Héctor González Larrazolo 49, Carlos Alberto Chavaño 15]
Oro             3-0 Celaya 
  [Ramiro Navarro 28, Felipe Ruvalcaba 71, Eduardo Reyes 85]
[Feb 29]
Ciudad Madero   1-3 Monterrey 
  [Zeferino Hernández 24; Javan Marinho 16, 47, Dante Juárez 61]
Nuevo León      3-2 Tampico 
  [Raúl Ramos 44, Guzmán 52og, Rivera 71; Miguel Ángel Saint-André 9, 55]
[Mar 1]
U.N.A.M.        1-1 Zacatepec 
  [Raúl Vázquez 54; Genaro Tedesco 83]
La Piedad       0-3 Irapuato 
  [Jaime Belmonte 32, Luis Cazaña 61, Guillermo López 89]
Ciudad Victoria 0-2 Poza Rica 
  [Luis Valdés 17, Mauro Franco 30]
Veracruz        1-0 Orizaba 
  [Flores 83]
León            2-0 Morelia 
  [Miguel Rodríguez 13, Miguel Rocha 34]
Laguna          1-0 Torreón 
  [Emilio Aldrete 63]
Guadalajara     3-1 Tepic 
  [Javier Valdivia 38, 50, Salvador Reyes 70; Hilario Díaz 5]
Toluca          5-0 Texcoco 
  [Vicente Pereda 31, 58, Juan Carlos Malazzo 62, Juan Dosal 69, 
   José Vantolrá 78]
Zamora          2-2 Nacional 
  [Rogelio Méndez 21, 38; Érico Rodrigues 1, Alfredo Sandoval 10]
Cruz Azul        –  Necaxa          [suspended by pitch invasion]
[Mar 4]
Cruz Azul       1-3 Necaxa          [aet]
  [Guadalupe Díaz 64; Antonio Munguía 98 114 118]
América         bye
Atlas           bye
 
Round of 16

First legs 
[Mar 5]
América         0-0 Orizaba 
Nacional        2-0 Atlas 
  [Jesús González 28, Enrique Ureña 77]
[Mar 7]
Monterrey       0-0 Nuevo León 
[Mar 8]
Guadalajara     1-0 León 
  [Juan Jasso 32]
Irapuato        2-1 Oro 
  [Carlos Miloc 32, Mario Rey 68; Marcelino Aceves]
Necaxa          3-0 Atlante 
  [Antonio Munguía 17, 60, Guillermo Ortiz 68]
Laguna          1-1 Poza Rica 
  [Agustín Fernández 59; Carlos González 77]
Zacatepec       2-2 Toluca 
  [Carlos Silva 29, 74; Vicente Pereda 70, 79]

Second legs
[Mar 12]
Atlas           2-0 Nacional        [aet; 3-1pen)
  [Cecilio Moreno 32, Alfredo Torres 71]
[Mar 14]
Nuevo León      1-3 Monterrey 
  [Enrique Castillo 69; Javan Marinho 50. Gustavo Cuenca 58, 65]
Poza Rica       1-0 Laguna 
  [Luis Valdés 20]
[Mar 15]
Oro             1-1 Irapuato 
  [Eduardo Reyes 30; Jaime Belmonte 47]
León            0-1 Guadalajara 
  [Francisco Flores 20]
Orizaba         1-2 América 
  [Jesús Hernández 80pen; Miguel Ángel Sordo 19, José Alves “Zague” 30]
Atlante         1-2 Necaxa 
  [Benjamín Fal 49; Guillermo Ortiz 38, Leonardo Gorki 80]
Toluca          2-0 Zacatepec 
  [Albino Morales 52, Juan Dosal 55]
 
Quarterfinals

First legs
[Mar 21]
Monterrey       5-2 Poza Rica 
  [Newton Lourenço “Humaitá” 11, 70, Javan Marinho 16, Raúl Chávez 23pen, 
   Gustavo Cuenca 35; Hugo Frank 5, Carlos González 57]
[Mar 22]
Guadalajara     2-0 Atlas 
  [Raúl Arellano 59, Salvador Reyes 82]
Irapuato        1-2 Toluca 
  [Mario Rey 63; Juan Carlos Malazzo 8, Carlos García Carrasco 81]
América         0-0 Necaxa 

Second legs 
[Mar 28]
Poza Rica       4-2 Monterrey 
  [Mauro Franco 3, 29, 53, Hugo Frank 71; Javan Marinho 65, 
   Gustavo Cuenca 88]
[Mar 29]
Atlas           2-2 Guadalajara 
  [Genaro Torres 70, Ignacio Buenrostro 74; Francisco Jara 42, 
   Salvador Reyes 49]
Toluca          3-0 Irapuato 
  [Vicente Pereda 20, 57, Alfredo del Águila 85]
Necaxa          2-3 América 
  [Guillermo Ortiz 18, Antonio Munguía 65; Ronald Martell 15pen, 
   Gonzalo Javier Fragoso 60, 75]
 
Semifinals

First legs
[Apr 4]
Monterrey       4-1 Guadalajara 
  [Raul Chávez 4, 40, Gustavo Cuenca 55, Javan Marinho 82; 
   Francisco Jara 20]
[Apr 5]
América         3-1 Toluca 
  [Moacyr dos Santos 18, 64, Martín Ibarreche 21; Alfredo del Águila 87]
 
Second legs 
[Apr 12]
Toluca          1-0 América 
  [Carlos García Carrasco 45]
Guadalajara     2-0 Monterrey 
  [Francisco Jara 28, 58]
 
Final 
[Apr 19]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
América         0-0 Monterrey
 
Replay
[Apr 21]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
América         1-1 Monterrey       [aet; 5-4pen]
  [José González 63; Salvador Vargas 16]
 

Campeón de Campeones 1963-64 (Super Cup) 
[Apr 26]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Ciudad de México
América         0-2 Guadalajara 
  [Javier Barba 24, Salvador Reyes 81]



Mexico 1963-64 Second Level

Regular Season
Round 1
[Jun 29]
Nuevo León      1-1 Poza Rica
Ciudad Madero   9-1 Tepic
[Jun 30]
Pachuca         2-0 Zamora
Celaya          1-3 Cruz Azul
Ciudad Victoria 1-1 Torreón
Veracruz        5-2 Texcoco
Laguna          6-2 La Piedad
Orizaba         2-1 Tampico

Round 2
[Jul 6]
Poza Rica       2-2 Ciudad Madero
Tampico         2-1 Nuevo León
[Jul 7]
Cruz Azul       0-0 Pachuca
Zamora          4-4 Ciudad Victoria
Tepic           2-3 Laguna
Texcoco         1-1 Celaya
La Piedad       1-1 Veracruz
Torreón         1-0 Orizaba

Round 3
[Jul 13]
Nuevo León      6-2 Torreón
Ciudad Madero   0-0 Tampico
[Jul 14]
Celaya          3-1 Pachuca
Ciudad Victoria 0-1 Cruz Azul
Texcoco         3-2 La Piedad
Veracruz        4-1 Tepic
Laguna          3-2 Poza Rica
Orizaba         1-1 Zamora

Round 4
[Jul 20]
Poza Rica       0-4 Veracruz
Tampico         3-0 Laguna
[Jul 21]
Pachuca         3-1 Ciudad Victoria
Cruz Azul       3-2 Orizaba
Zamora          0-3 Nuevo León
Tepic           3-2 Texcoco
La Piedad       2-1 Celaya
Torreón         2-0 Ciudad Madero

Round 5
[Jul 27]
Nuevo León      0-1 Cruz Azul
Ciudad Madero   6-0 Zamora
[Jul 28]
Celaya          4-1 Ciudad Victoria
Texcoco         1-3 Poza Rica
Veracruz        0-0 Tampico
La Piedad       2-1 Tepic
Laguna          3-3 Torreón
Orizaba         2-4 Pachuca

Round 6
[Aug 3]
Torreón         4-0 Veracruz
Poza Rica       7-2 La Piedad
[Aug 4]
Pachuca         5-3 Nuevo León
Cruz Azul       3-2 Ciudad Madero
Zamora          1-2 Laguna
Tepic           3-0 Celaya
Ciudad Victoria 1-2 Orizaba
Tampico         2-4 Texcoco

Round 7
[Aug 10]
Nuevo León      1-1 Ciudad Victoria
Ciudad Madero   3-0 Pachuca
[Aug 11]
Celaya          1-0 Orizaba
Tepic           0-1 Poza Rica
Texcoco         3-3 Torreón
Veracruz        6-1 Zamora
La Piedad       3-5 Tampico
Laguna          0-3 Cruz Azul

Round 8
[Aug 17]
Torreón         3-0 La Piedad
Poza Rica       7-0 Celaya
Tampico         3-1 Tepic
[Aug 18]
Pachuca         4-2 Laguna
Cruz Azul       1-0 Veracruz
Zamora          3-2 Texcoco
Ciudad Victoria 1-2 Ciudad Madero
Orizaba         3-1 Nuevo León

Round 9
[Aug 24]
Poza Rica       3-0 Tampico
Ciudad Madero   3-0 Orizaba
[Aug 25]
Celaya          1-2 Nuevo León
Tepic           3-0 Torreón
Texcoco         1-5 Cruz Azul
Veracruz        0-0 Pachuca
La Piedad       3-3 Zamora
Laguna          5-1 Ciudad Victoria

Round 10
[Aug 29]
Nuevo León      3-2 Ciudad Madero
[Aug 31]
Torreón         1-4 Poza Rica
Tampico         4-0 Celaya
[Sep 1]
Pachuca         3-1 Texcoco
Cruz Azul       8-3 La Piedad
Zamora          1-4 Tepic
Ciudad Victoria 1-4 Veracruz
Orizaba         3-2 Laguna

Round 11
[Sep 7]
Poza Rica       6-0 Zamora
Tampico         3-1 Torreón
[Sep 8]
Celaya          0-2 Ciudad Madero
Tepic           1-2 Cruz Azul
Texcoco         2-0 Ciudad Victoria
Veracruz        1-1 Orizaba
La Piedad       1-0 Pachuca
Laguna          1-1 Nuevo León

Round 12
[Sep 14]
Nuevo León      3-0 Veracruz
Torreón         1-2 Celaya
Ciudad Madero   3-2 Laguna
[Sep 15]
Pachuca         4-3 Tepic
Cruz Azul       2-2 Poza Rica
Zamora          1-3 Tampico
Ciudad Victoria 4-3 La Piedad
Orizaba         1-1 Texcoco

Round 13
[Sep 21]
Torreón         3-1 Zamora
Poza Rica       1-0 Pachuca
Tampico         3-1 Cruz Azul
[Sep 22]
Celaya          1-1 Laguna
Tepic           0-1 Ciudad Victoria
Texcoco         2-3 Nuevo León
Veracruz        2-0 Ciudad Madero
La Piedad       4-3 Orizaba

Round 14
[Sep 28]
Nuevo León      6-0 La Piedad
Ciudad Madero   2-0 Texcoco
[Sep 29]
Pachuca         2-1 Tampico
Cruz Azul       1-1 Torreón
Celaya          4-1 Zamora
Ciudad Victoria 1-1 Poza Rica
Laguna          2-3 Veracruz
Orizaba         4-1 Tepic

Round 15
[Oct 5]
Poza Rica       2-4 Orizaba
Tampico         3-1 Ciudad Victoria
[Oct 6]
Zamora          1-2 Cruz Azul
Tepic           2-3 Nuevo León
Texcoco         0-2 Laguna
Veracruz        3-2 Celaya
La Piedad       1-3 Ciudad Madero
Torreón         0-1 Pachuca

Round 16
[Oct 12]
Poza Rica       7-2 Nuevo León
Tampico         0-0 Orizaba
[Oct 13]
Cruz Azul       5-0 Celaya
Zamora          1-0 Pachuca
Tepic           2-3 Ciudad Madero
Texcoco         0-2 Veracruz
La Piedad       5-3 Laguna
Torreón         2-3 Ciudad Victoria

Round 17
[Oct 19]
Nuevo León      2-1 Tampico
Ciudad Madero   0-3 Poza Rica
[Oct 20]
Pachuca         3-1 Cruz Azul
Celaya          2-2 Texcoco
Ciudad Victoria 2-1 Zamora
Veracruz        1-2 La Piedad
Laguna          4-1 Tepic
Orizaba         0-2 Torreón

Round 18
[Oct 26]
Poza Rica       6-1 Laguna
Tampico         1-1 Ciudad Madero
[Oct 27]
Pachuca         6-1 Celaya
Cruz Azul       2-0 Ciudad Victoria
Zamora          1-3 Orizaba
Tepic           0-3 Veracruz
La Piedad       1-1 Texcoco
Torreón         1-0 Nuevo León

Round 19
[Nov 2]
Nuevo León      7-1 Zamora
Ciudad Madero   4-0 Torreón
[Nov 3]
Celaya          1-0 La Piedad
Ciudad Victoria 3-3 Pachuca
Texcoco         2-1 Tepic
Veracruz        1-1 Poza Rica
Laguna          1-2 Tampico
Orizaba         1-2 Cruz Azul

Round 20
[Nov 9]
Poza Rica       5-2 Texcoco
Tampico         0-0 Veracruz
[Nov 10]
Pachuca         3-2 Orizaba
Cruz Azul       3-0 Nuevo León
Zamora          0-2 Ciudad Madero
Tepic           2-2 La Piedad
Ciudad Victoria 4-1 Celaya
Torreón         1-0 Laguna

Round 21
[Nov 16]
Nuevo León      1-0 Pachuca
Ciudad Madero   0-0 Cruz Azul
[Nov 17]
Celaya          0-0 Tepic
Texcoco         1-1 Tampico
Veracruz        4-2 Torreón
La Piedad       2-6 Poza Rica
Laguna          4-0 Zamora
Orizaba         3-1 Ciudad Victoria

Round 22
[Nov 23]
Poza Rica       3-0 Tepic
Tampico        10-0 La Piedad
[Nov 24]
Pachuca         0-2 Ciudad Madero
Cruz Azul       2-2 Laguna
Ciudad Victoria 3-1 Nuevo León
Zamora          2-0 Veracruz
Torreón         0-2 Texcoco
Orizaba         2-0 Celaya

Round 23
[Nov 30]
Nuevo León      3-2 Orizaba
Ciudad Madero   0-1 Ciudad Victoria
[Dec 1]
Celaya          1-2 Poza Rica
Tepic           3-1 Tampico
Texcoco         3-0 Zamora
Veracruz        3-0 Cruz Azul
La Piedad       2-0 Torreón
Laguna          4-1 Pachuca

Round 24
[Dec 7]
Nuevo León      1-1 Celaya
Tampico         1-1 Poza Rica
[Dec 8]
Pachuca         4-2 Veracruz
Cruz Azul       2-2 Texcoco
Zamora          2-1 La Piedad
Ciudad Victoria 2-2 Laguna
Torreón         1-1 Tepic
Orizaba         1-1 Ciudad Madero

Round 25
[Dec 14]
Poza Rica       5-0 Torreón
Ciudad Madero   4-2 Nuevo León
[Dec 15]
Celaya          1-1 Tampico
Tepic           5-2 Zamora
Texcoco         0-1 Pachuca
Veracruz        1-0 Ciudad Victoria
La Piedad       0-2 Cruz Azul
Laguna          4-2 Orizaba

Round 26
[Dec 21]
Ciudad Madero   4-0 Celaya
[Dec 22]
Pachuca         7-2 La Piedad
Cruz Azul       1-2 Tepic
Zamora          0-1 Poza Rica
Ciudad Victoria 3-2 Texcoco
Nuevo León      3-1 Laguna
Torreón         1-2 Tampico
Orizaba         1-2 Veracruz

Round 27
[Dec 28]
Poza Rica       0-0 Cruz Azul
Tampico         2-3 Zamora
[Dec 29]
Celaya          5-3 Torreón
Tepic           1-1 Pachuca
Texcoco         2-1 Orizaba
Veracruz        2-2 Nuevo León
La Piedad       0-3 Ciudad Victoria
Laguna          1-1 Ciudad Madero

Round 28
[Jan 4]
Ciudad Madero   1-0 Veracruz
[Jan 5]
Pachuca         1-1 Poza Rica
Cruz Azul       2-1 Tampico
Zamora          3-3 Torreón
Ciudad Victoria 2-1 Tepic
Nuevo León      0-1 Texcoco
Laguna          5-2 Celaya
Orizaba         6-3 La Piedad

Round 29
[Jan 11]
Poza Rica       5-1 Ciudad Victoria
Tampico         0-0 Pachuca
[Jan 12]
Zamora          2-1 Celaya
Tepic           3-1 Orizaba
Texcoco         0-4 Ciudad Madero
Veracruz        2-1 Laguna
La Piedad       1-2 Nuevo León
Torreón         1-2 Cruz Azul

Round 30
[Jan 18]
Ciudad Madero   2-1 La Piedad
[Jan 19]
Pachuca         1-1 Torreón
Cruz Azul       7-1 Zamora
Celaya          1-1 Veracruz
Ciudad Victoria 2-0 Tampico
Nuevo León      1-4 Tepic
Laguna          4-0 Texcoco
Orizaba         2-1 Poza Rica


FINAL TABLE
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Cruz Azul		30	19	7	4	67	33	45	2.0303	(champion) [Jasso]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Poza Rica		30	18	8	4	89	35	44	2.5429  (promotion playoff)	
 3. Ciudad Madero	30	18	6	6	68	29	42	2.3448  (promotion playoff)
 4. Veracruz		30	15	8	7	57	36	38	1.5833  (promotion playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Pachuca		30	15	7	8	60	43	37	1.3953	
 6. Tampico		30	12	9	9	56	38	33	1.4737	
 7. Jabatos N.L.	30	14	5	11	64	55	33	1.1636	[Monterrey]
 8. Laguna		30	12	6	12	71	62	30	1.1452	[Torreón]
 9. Ciudad Victoria	30	11	6	13	49	60	28	0.8167	
10. Orizaba		30	11	5	14	55	55	27	1.0000	
11. Torreón		30	8	7	15	44	62	23	0.7097	
12. Texcoco		30	8	7	15	45	65	23	0.6923	
13. Tepic		30	9	4	17	52	66	22	0.7879	
14. Celaya		30	7	7	16	38	70	21	0.5429	
15. La Piedad		30	7	4	19	51	102	18	0.5000	
16. Zamora		30	6	4	20	37	92	16	0.4022	


Champion: Cruz Azul     HC: György Marik

Runners-up: Poza Rica 

Topscorer: Carlos González   37 goals  Poza Rica

Cruz Azul and Veracruz promoted


Changes for the next season:

Texcoco changes its name to Chapingo Texcoco

Salamanca and Puebla (dissolved in first level in 1956) come-back


1962/63

1964/65

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks to lberto Barrera-Enderle and Federico Martínez

Prepared and maintained by José de Jesus Mora Rivera, Joel González Romero, Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José de Jesus Mora Rivera, Joel González Romero (oelge100@hotmail.com), Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 25 Feb 2021

(C) Copyright José de Jesus Mora Rivera, Joel González Romero, Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2002/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.