Austria 2017/18


Bundesliga
ÖFB Cupbr> 1. Liga
Regionalliga

Bundesliga

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  8  3  81-29  83  [C]  Champions
 2.SK Sturm Graz                36  22  4 10  68-45  70
 3.SK Rapid Wien                36  17 11  8  68-43  62
 4.LASK Linz                    36  17  6 13  49-41  57  [P]
 5.FC Admira Wacker Mödling     36  15  6 15  59-66  51
 6.SV Mattersburg               36  12 10 14  50-56  46
 7.FK Austria Wien              36  12  7 17  51-55  43
 8.SC Rheindorf Altach          36  10  8 18  35-51  38
 9.Wolfsberger AC               36   8  9 19  31-57  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.SKN Sankt Pölten             36   5  5 26  28-77  20       Relegation Playoff

Round 1
[Jul 22]
Rapid            2-2 Mattersburg      
LASK             3-0 Admira Wacker    
Wolfsberg        0-2 Salzburg         
[Jul 23]
Altach           3-0 Austria          
Sturm            3-2 Sankt Pölten     

Round 2
[Jul 29]
Salzburg         1-1 LASK             
Sankt Pölten     1-4 Rapid            
Mattersburg      1-0 Wolfsberg        
[Jul 30]
Austria          2-3 Sturm            
Admira Wacker    4-1 Altach           

Round 3
[Aug 5]
LASK             2-0 Sankt Pölten     
Salzburg         5-1 Admira Wacker    
[Aug 6]
Rapid            2-2 Austria          
Wolfsberg        1-0 Altach           
Mattersburg      2-3 Sturm            

Round 4
[Aug 12]
Altach           0-1 Salzburg         
Austria          2-0 LASK             
Sankt Pölten     0-0 Mattersburg      
Sturm            2-1 Wolfsberg        
[Aug 13]
Admira Wacker    3-1 Rapid            

Round 5
[Aug 19]
Rapid            1-2 Sturm            
Wolfsberg        2-0 Admira Wacker    
[Aug 20]
LASK             0-0 Altach           
Salzburg         5-1 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-3 Austria          

Round 6
[Aug 26]
Wolfsberg        2-1 Sankt Pölten     
Rapid            1-0 LASK             
[Aug 27]
Altach           1-0 Mattersburg      
Sturm            1-0 Salzburg         
Admira Wacker    1-3 Austria          

Round 7
[Sep 9]
LASK             2-1 Sturm            
Austria          2-2 Wolfsberg        
Sankt Pölten     1-2 Altach           
Mattersburg      0-5 Admira Wacker    
[Sep 10]
Salzburg         2-2 Rapid            

Round 8
[Sep 16]
Altach           2-2 Rapid            
Admira Wacker    2-1 Sturm            
Wolfsberg        0-0 LASK             
[Sep 17]
Mattersburg      1-2 Salzburg         
Austria          5-1 Sankt Pölten     

Round 9
[Sep 23]
Rapid            4-2 Wolfsberg        
LASK             2-2 Mattersburg      
Sankt Pölten     1-1 Admira Wacker    
Sturm            0-0 Altach           
[Sep 24]
Salzburg         0-0 Austria          

Round 10
[Sep 30]
Sankt Pölten     0-3 Sturm            
Admira Wacker    4-2 LASK             
Mattersburg      0-1 Rapid            
[Oct 1]
Austria          2-0 Altach           
Salzburg         2-1 Wolfsberg        

Round 11
[Oct 14]
LASK             1-3 Salzburg         
Altach           2-2 Admira Wacker    
Rapid            1-0 Sankt Pölten     
Wolfsberg        2-2 Mattersburg      
[Oct 15]
Sturm            3-0 Austria          

Round 12
[Oct 21]
Sturm            3-2 Mattersburg      
Altach           3-2 Wolfsberg        
Sankt Pölten     0-1 LASK             
[Oct 22]
Admira Wacker    1-1 Salzburg         
Austria          0-1 Rapid            

Round 13
[Oct 28]
Rapid            1-0 Admira Wacker    
LASK             2-2 Austria          
Salzburg         2-0 Altach           
Mattersburg      1-1 Sankt Pölten     
[Oct 29]
Wolfsberg        0-2 Sturm            

Round 14
[Nov 4]
Sturm            0-0 Rapid            
Altach           2-4 LASK             
Admira Wacker    0-0 Wolfsberg        
[Nov 5]
Austria          1-3 Mattersburg      
Sankt Pölten     1-3 Salzburg         

Round 15
[Nov 18]
LASK             1-2 Rapid            
Austria          2-3 Admira Wacker    
Sankt Pölten     0-0 Wolfsberg        
Mattersburg      1-0 Altach           
[Nov 19]
Salzburg         5-0 Sturm            

Round 16
[Nov 25]
Sturm            1-0 LASK             
Altach           3-0 Sankt Pölten     
Admira Wacker    2-0 Mattersburg      
[Nov 26]
Wolfsberg        1-2 Austria          
Rapid            2-3 Salzburg         

Round 17
[Nov 28]
Sturm            6-1 Admira Wacker    
[Nov 29]
LASK             2-0 Wolfsberg        
Salzburg         2-0 Mattersburg      
Sankt Pölten     1-0 Austria          
Rapid            1-2 Altach           

Round 18
[Dec 2]
Wolfsberg        0-0 Rapid            
Altach           1-2 Sturm            
Admira Wacker    1-0 Sankt Pölten     
Mattersburg      1-0 LASK             
[Dec 3]
Austria          1-1 Salzburg         

Halfway Table:

 1.RB Salzburg                  18  12  5  1  40-14  41  [C]
 2.SK Sturm Graz                18  13  2  3  36-21  41
 3.SK Rapid Wien                18   8  6  4  28-22  30
 4.FC Admira Wacker Mödling     18   8  4  6  31-31  28
 5.FK Austria Wien              18   6  5  7  29-28  23
 6.LASK Linz                    18   6  5  7  23-22  23  [P]
 7.SC Rheindorf Altach          18   6  4  8  22-25  22
 8.SV Mattersburg               18   4  5  9  19-30  17
 9.Wolfsberger AC               18   3  6  9  16-25  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.SKN Sankt Pölten             18   1  4 13  11-37   7

Round 19 
[Dec 9]
Rapid            2-2 Mattersburg      
LASK             2-1 Admira Wacker    
Sturm            3-2 Sankt Pölten     
[Dec 10]
Altach           1-0 Austria          
Wolfsberg        0-0 Salzburg         

Round 20
[Dec 16]
Salzburg         0-0 LASK             
Admira Wacker    3-1 Altach           
Sankt Pölten     0-5 Rapid            
Mattersburg      5-1 Wolfsberg        
[Dec 17]
Austria          1-0 Sturm            

Round 21
[Feb 3]
Mattersburg      1-0 Sturm            
LASK             2-1 Sankt Pölten     
Salzburg         2-1 Admira Wacker    
Wolfsberg        0-0 Altach           
[Feb 4]
Rapid            1-1 Austria          

Round 22
[Feb 10]
Altach           0-1 Salzburg         
Austria          1-3 LASK             
Sankt Pölten     0-3 Mattersburg      
Sturm            0-1 Wolfsberg        
[Feb 11]
Admira Wacker    2-1 Rapid            

Round 23
[Feb 17]
Rapid            1-1 Sturm            
LASK             2-0 Altach           
Wolfsberg        1-3 Admira Wacker    
Mattersburg      2-1 Austria          
[Feb 18]
Salzburg         4-0 Sankt Pölten     

Round 24
[Feb 24]
Admira Wacker    2-1 Austria          
Altach           1-1 Mattersburg      
Rapid            2-0 LASK             
Wolfsberg        0-1 Sankt Pölten     
[Feb 25]
Sturm            2-4 Salzburg         

Round 25
[Mar 3]
LASK             0-2 Sturm            
Austria          2-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     1-2 Altach           
Mattersburg      3-2 Admira Wacker    
[Mar 4]
Salzburg         1-0 Rapid            

Round 26
[Mar 10]
Altach           0-0 Rapid            
Austria          4-0 Sankt Pölten     
Admira Wacker    2-4 Sturm            
Wolfsberg        0-3 LASK             
[Mar 11]
Mattersburg      2-2 Salzburg         

Round 27
[Mar 17]
Rapid            5-1 Wolfsberg        
LASK             3-1 Mattersburg      
Sankt Pölten     1-2 Admira Wacker    
Sturm            1-0 Altach           
[Mar 18]
Salzburg         5-0 Austria          

Round 28
[Mar 31]
Admira Wacker    0-1 LASK             
Austria          2-1 Altach           
Salzburg         2-0 Wolfsberg        
Sankt Pölten     1-5 Sturm            
[Apr 1]
Mattersburg      2-4 Rapid            

Round 29
[Apr 7]
Sturm            0-2 Austria          
Altach           1-2 Admira Wacker    
Rapid            2-1 Sankt Pölten     
Wolfsberg        0-2 Mattersburg      
[Apr 8]
LASK             1-0 Salzburg         

Round 30
[Apr 14]
Sturm            3-0 Mattersburg      
Altach           2-1 Wolfsberg        
Sankt Pölten     1-3 LASK             
[Apr 15]
Austria          0-4 Rapid            
Admira Wacker    2-6 Salzburg         

Round 31
[Apr 21]
Wolfsberg        2-1 Sturm            
LASK             1-0 Austria          
Mattersburg      1-1 Sankt Pölten     
[Apr 22]
Salzburg         3-1 Altach           
Rapid            4-1 Admira Wacker    

Round 32
[Apr 28]
Austria          2-3 Mattersburg      
Altach           0-2 LASK             
Admira Wacker    4-2 Wolfsberg        
[Apr 29]
Sturm            4-2 Rapid            
Sankt Pölten     0-2 Salzburg         

Round 33
[May 5]
LASK             0-2 Rapid            
Austria          0-0 Admira Wacker    
Sankt Pölten     0-1 Wolfsberg        
Mattersburg      0-1 Altach           
[May 6]
Salzburg         4-1 Sturm            

Round 34
[May 12]			
Sturm            3-1 LASK             
Altach           1-3 Sankt Pölten     
Admira Wacker    1-1 Mattersburg      
Wolfsberg        abd Austria          [abandoned at 2-0 at half-time due to heavy rain]
[May 13]
Rapid            1-4 Salzburg         
[May 15]
Wolfsberg        2-1 Austria          [replay]

Round 35 [May 20]
LASK             1-3 Wolfsberg        
Rapid            4-1 Altach           
Salzburg         1-0 Mattersburg      
Sankt Pölten     2-0 Austria          
Sturm            2-0 Admira Wacker    

Round 36 [May 27]
Austria          4-0 Salzburg         
Altach           0-0 Sturm            
Admira Wacker    0-2 Sankt Pölten     
Wolfsberg        0-0 Rapid            
Mattersburg      2-1 LASK             

Final Table:

 1.RB Salzburg                  36  25  8  3  81-29  83  [C]  Champions
 2.SK Sturm Graz                36  22  4 10  68-45  70
 3.SK Rapid Wien                36  17 11  8  68-43  62
 4.LASK Linz                    36  17  6 13  49-41  57  [P]
 5.FC Admira Wacker Mödling     36  15  6 15  59-66  51
 6.SV Mattersburg               36  12 10 14  50-56  46
 7.FK Austria Wien              36  12  7 17  51-55  43
 8.SC Rheindorf Altach          36  10  8 18  35-51  38
 9.Wolfsberger AC               36   8  9 19  31-57  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.SKN Sankt Pölten             36   5  5 26  28-77  20       Relegation Playoff

NB: top level extended to 12 clubs for 2018/19

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 31]
Wiener Neustadt  0-2 Sankt Pölten     

Second Leg [Jun 3]
Sankt Pölten     1-1 Wiener Neustadt  

NB: both remain at former level; Wiener Neustadt have protested because of an
    allegedly ineligible player for Sankt Pölten

ÖFB Cup

Round 1
[Jul 14]
ASK Ebreichsdorf            0-0 FK Austria Wien             [aet, 3-4 pen]
SK Vorwärts Steyr           1-4 FC Wacker Innsbruck         [aet]
TSV St. Johann/Pongau       0-1 Kapfenberger SV 1919
SKU Amstetten               1-0 SC Wiener Neustadt
SV Horn                     3-1 FAC Wien
ASKÖ Oedt                   3-1 ATSV Stadl Paura
SC Kalsdorf                 0-2 SC Neusiedl/See 1919
SC Weiz                     2-1 SV Lafnitz
Sportunion Vöcklamarkt      7-0 SV Wörgl
SC Bad Sauerbrunn           0-4 ASK-BSC Bruck/Leitha
SC/ESV Parndorf             2-1 First Vienna FC 1984        [aet]
SV Seekirchen               1-2 SV Grödig                   [aet]
[Jul 15]
Deutschlandsberger SC       0-7 FC Red Bull Salzburg
FC Lendorf                  1-3 FC Admira Wacker Mödling
FC Kitzbühel                0-1 LASK Linz
Wiener Sport-Club           0-4 SV Ried
FC Pinzgau Saalfelden       1-6 SV Mattersburg
SV Stripfing/Weiden         0-1 SC Austria Lustenau
FC Stadlau                  1-2 SV Wimpassing
ATUS Ferlach                1-3 FC Gleisdorf 09
USK Anif                    5-1 FC Kufstein
VfB Hohenems                3-4 Union Gurten
SV Mannsdorf                1-2 Wolfsberger AC
TUS Bad Gleichenberg        5-1 WSG Swarovski Wattens
[Jul 16]
FC Schwarzach               0-3 Union St. Florian
FC Dornbirn                 1-5 SCR Altach
FC Hard                     0-3 SK Sturm Graz
SC Schwaz                   0-2 SK Rapid Wien
FC Karabakh Wien            1-5 FC Blau Weiß Linz
ASK Elektra Wien            2-1 FCM Traiskirchen
SAK Klagenfurt              0-5 TSV Hartberg
[Jul 18]
SK Austria Klagenfurt       2-1 SKN St. Pölten
 
Round 2
[Sep 18]
SV Wimpassing               3-3 FC Blau-Weiß Linz           [aet, 3-2 pen]
[Sep 19}
ASKÖ Odt                    2-0 SC Austria Lustenau
Union St. Florian           1-0 SC Weiz
FC Gleisdorf 09             1-2 Wolfsberger AC
SV Grödig                   4-4 LASK Linz                   [aet, 3-5 pen]    
SC Neusiedl/See 1919        0-1 SV Ried
SKU Amstetten               0-1 FC Wacker Innsbnruck
SV Horn                     3-3 TSV Hartberg                [aet, 3-4 pen]   
[Sep 20]
USK Anif                    1-2 SK Sturm Graz
Spourtunion Vöcklamarkt     0-3 FK Austria Wien
Union Gurten                3-4 SCR Altach                  [aet]
ASK Elektra Wien            0-4 SK Rapid Wien
[Sep 21]
ASK/BSC Bruck/Leitha        1-3 FC Red Bull Salzburg        [aet]
[Sep 26]
SK Austria Klagenfurt       3-0 Kapfenberger SV 1919
TUS Bad Gleichenberg        3-1 FC Admira Wacker Mödling
SC/ESV Parndorf             1-2 SV Mattersburg
 
Round 3
[Oct 24]
Union St. Florian           0-4 TSV Hartberg
ASKÖ Oedt                   0-3 SV Mattersburg
SV Ried                     4-1 LASK Linz
[Oct 25]
FK Austria Wien             1-2 SK Rapid Wien
SK Sturm Graz               4-1 SCR Altach
TUS Bad Gleichenberg        0-3 FC Red Bull Salzburg
SV Wimpassing               1-0 Wolfsberger AC
SK Austria Klagenfurt       4-2 FC Wacker Innsbruck
 
Quarterfinals
[Feb 27]
SV Mattersburg              4-1 TSV Hartberg 
[Feb 28]
SK Rapid Wien               2-1 SV Ried
FC Red Bull Salzburg        7-0 SK Austria Klagenfurt
SK Sturm Graz               3-0 SV Wimpassing
 
Semifinals [Apr 18]
SV Mattersburg              0-0 FC Red Bull Salzburg        [aet, 0-3 pen]
SK Sturm Graz               3-2 SK Rapid Wien               [aet]
 
Final [May 9, Klagenfurt]
SK Sturm Graz               1-0 FC Red Bull Salzburg        [aet]
  [Hierländer 112]


1. Liga (Second Level)

Final Table:
   
 1.FC Wacker Innsbruck          36  21  8  7  60-31  71       Promoted
 2.TSV Hartberg                 36  20  8  8  63-34  68  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------
 3.SC Wiener Neustadt           36  17 11  8  53-37  62       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -     
 4.SV Ried                      36  17 10  9  68-41  61  [R]
 5.FC Liefering                 36  14 13  9  58-44  55  [*]      
 6.SC Austria Lustenau          36  12  9 15  48-52  45
 7.WSG Wattens                  36  10 10 16  45-56  40
 8.Kapfenberger SV              36   9  8 19  40-68  35
 9.Floridsdorfer AC             36   8  6 22  37-75  30
10.FC Blau-Weiss Linz           36   5 11 20  35-69  26    

[*] FC Liefering (farm team RB Salzburg) are not eligible for promotion

NB: no relegation as second level is extended to 16 clubs for 2018/19.


Regionalliga

Regionalliga West | Regionalliga Mitte | Regionalliga Ost

Regionalliga West

Final Table:

 1.USK Anif                     30  20  7  3  92-24  67
 2.SV Grödig                    30  17 10  3  73-27  61
 5.SC Schwaz                    30  14 11  5  49-33  53
 4.SC Rheindorf Altach II       30  14  7  9  63-45  49
 5.FC Kitzbühel                 30  12 11  7  58-39  47  [P]
 8.FC Dornbirn                  30  10 13  7  40-42  43
 7.SV Wals-Grünau               30  12  6 12  58-53  42  [P]
 8.FC Wacker Innsbruck II       30  11  8 11  48-50  41       Promoted        
 9.VfB Hohenems                 30  11  8 11  51-61  41  
 7.FC Kufstein                  30  11  5 14  56-53  38
 4.TSV St. Johann/Pongau        30   9  9 12  48-55  36
10.SV Seekirchen                30  10  6 14  46-54  36
13.SV Wörgl                     30   9  7 14  45-59  34
11.FC Hard                      30   5 14 11  37-62  29
13.FC Pinzgau Saalfelden        30   7  3 20  35-74  24
16.FC Alberschwende             30   2  7 21  28-96  13  [P]

NB: Wacker II is the only team from the league to have expressed an interest in promotion
    and obtained a license for the second level

Regionalliga Mitte

Final Table:

 1.SV Lafnitz                   30  19 10  1  70-16  67       Promoted
 2.FC Gleisdorf 09              30  17  6  7  60-33  57
 3.SK Vorwärts Steyr            30  17  4  9  70-38  55       Promoted
 4.FC Juniors Oberösterreich    30  16  4 10  54-46  52  [*]  Promoted
 5.SK Austria Klagenfurt        30  14  6 10  57-48  48       Promoted
 6.USV Allerheiligen            30  13  8  9  59-41  47
 7.Union Vöcklamarkt            30  14  5 11  52-43  47  [P]
 8.Deutschlandsberger SC        30  14  5 11  50-43  47
 9.SK Sturm Graz II             30  13  3 14  45-48  42
10.TuS Bad Gleichenberg         30  11  6 13  44-54  39  [P]
11.Union Gurten                 30   9 10 11  45-46  37
12.Wolfsberger AC II            30  10  3 17  41-63  33  [P]
13.SC Weiz                      30   8  8 14  43-58  32
14.SC Kalsdorf                  30   8  5 17  36-52  29
15.ATSV Stadl-Paura             30   6  9 15  32-67  27
16.Union St. Florian            30   3  4 23  14-76  13

[*] formerly known as SPG Pasching/LASK Juniors 

NB: Lafnitz, Vorwärts Steyr, Juniors and Austria Klagenfurt are the four best placed teams
    to have expressed an interest in promotion and obtained a license for the second level;
    no more than four teams from one regional league were allowed promotion

Regionalliga Ost

Final Table:

 1.SV Horn                      30  20  5  5  61-25  65  [R]  Promoted
 2.ASK Ebreichsdorf             30  19  5  6  57-26  62
 3.SK Union Amstetten           30  19  4  7  69-30  61       Promoted
 4.FK Austria Wien II           30  17  6  7  59-36  57  [!]  Promoted
 5.FC Karabakh Wien             30  17  5  8  61-44  56  [P]
 6.SK Rapid Wien II             30  13  7 10  56-48  46
 7.FC Marchfeld Mannsdorf       30  12 10  8  46-44  46  [*]
 8.SG Traiskirchen              30  12  5 13  36-46  41
 9.ASK/BSC Bruck/Leitha         30  11  6 13  47-55  39  [P]
10.FC Stadlau                   30  10  5 15  34-40  35
11.SC Neusiedl/See              30   9  5 16  38-58  32
12.FC Admira-Wacker Mödling II  30   8  7 15  42-51  31
13.SC/ESV Parndorf              30   8  5 17  37-61  29
14.SKN St. Pölten II            30   7  7 16  36-51  28
15.Wiener Sportklub             30   7  7 16  39-62  28
16.SV Schwechat                 30   5  3 22  25-66  18
 -.First Vienna FC              withdrew

[*] SC Mannsdorf apparently renamed FC Marchfeld Mannsdorf
[!] FK Austria Wien II will play as Young Violets Austria Wien next season

NB: Horn, Amstetten and Austria II are the only teams to have expressed an interest in 
    promotion and obtained a license for the second level

2016/17.

2018/19.

list of final tables.

list of champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 12 Jul 2018

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.