Serbia 2017/18


Superliga
Prva Liga

Jelen Superliga

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  4  1  75-15  77  [-2]      Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  20  7  3  59-23  65  [-2] [C]  Championship Playoff
 3.Čukarički (Beograd)         30  14  9  7  43-26  51            Championship Playoff
 4.Radnički (Niš)              30  14  8  8  46-40  50            Championship Playoff
 5.Spartak (Subotica)          30  14  7  9  55-39  49            Championship Playoff
 6.Voždovac (Beograd)          30  13  8  9  41-29  47            Championship Playoff
 7.Napredak (Kruševac)         30  13  7 10  49-42  46            Championship Playoff
 8.Vojvodina (Novi Sad)        30  12  8 10  33-29  44            Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Radnik (Surdulica)          30  10  6 14  33-52  36            Relegation Playoff
10.Zemun (Zemun)               30   9  8 13  30-38  35       [P]  Relegation Playoff
11.Mladost (Lučani)            30   9  8 13  36-44  35            Relegation Playoff
12.Mačva (Šabac)               30   9  4 17  31-47  31       [P]  Relegation Playoff
13.Bačka (Bačka Palanka)       30   8  6 16  30-53  30            Relegation Playoff
14.Javor (Ivanjica)            30   7  4 19  25-48  25            Relegation Playoff
15.Borac (Čačak)               30   6  5 19  25-57  23            Relegation Playoff
16.Rad (Beograd)               30   6  3 21  29-58  21            Relegation Playoff

NB: Crvena zvezda and Partizan both had 2 points deducted

Round 1
[Jul 21]
Vojvodina       1-0 Čukarički       
[Jul 22]
Partizan        6-1 Mačva           
Javor           1-0 Borac Č         
Voždovac        0-0 Radnik S        
Mladost L       1-1 Zemun           
Spartak         2-1 Bačka           
Napredak K      2-2 Rad             
[Jul 23]
Crvena zvezda   3-0 Radnički N      

Round 2
[Jul 29]
Mačva           1-0 Zemun           
Bačka           0-3 Voždovac        
Partizan        2-1 Javor           
Borac Č         0-4 Spartak         
Čukarički       2-0 Napredak K      
Radnik S        0-4 Vojvodina       
[Jul 30]
Rad             0-2 Crvena zvezda   
[Aug 23]
Radnički N      2-1 Mladost L       

Round 3
[Aug 4]
Napredak K      1-2 Radnik S        
[Aug 5]
Zemun           1-2 Radnički N      
Mladost L       2-1 Rad             
Voždovac        2-1 Borac Č         
Javor           0-4 Mačva           
Vojvodina       1-0 Bačka           
[Aug 6]
Spartak         0-1 Partizan        
Crvena zvezda   3-0 Čukarički       

Round 4
[Aug 9]
Bačka           1-4 Napredak K      
Mačva           1-2 Radnički N      
Borac Č         0-2 Vojvodina       
Čukarički       1-0 Mladost L       
Partizan        1-3 Voždovac        
Rad             2-0 Zemun           
[Aug 10]
Radnik S        0-5 Crvena zvezda   
Javor           1-1 Spartak         

Round 5
[Aug 13]
Crvena zvezda   3-1 Bačka           
Zemun           2-0 Čukarički       
Vojvodina       0-1 Partizan        
Radnički N      2-0 Rad             
Napredak K      3-1 Borac Č         
[Aug 14]
Mladost L       0-0 Radnik S        
Spartak         3-2 Mačva           
Voždovac        1-0 Javor           

Round 6
[Aug 19]
Bačka           1-0 Mladost L       
Mačva           1-2 Rad             
Spartak         0-0 Voždovac        
Čukarički       0-0 Radnički N      
Javor           0-1 Vojvodina       
[Aug 20]
Radnik S        0-1 Zemun           
[Sep 20]
Borac Č         0-2 Crvena zvezda   
Partizan        1-1 Napredak K      

Round 7
[Aug 25]
Rad             0-1 Čukarički       
[Aug 26]
Zemun           1-1 Bačka           
Mladost L       4-1 Borac Č         
Radnički N      2-2 Radnik S        
Voždovac        0-2 Mačva           
Napredak K      2-1 Javor           
Vojvodina       0-5 Spartak         
[Aug 27]
Crvena zvezda   0-0 Partizan        

Round 8
[Sep 8]
Mačva           0-2 Čukarički       
[Sep 9]
Bačka           1-1 Radnički N      
Borac Č         0-0 Zemun           
Radnik S        3-1 Rad             
Spartak         2-1 Napredak K      
Javor           0-2 Crvena zvezda   
Partizan        3-0 Mladost L       
[Sep 10]
Voždovac        1-1 Vojvodina       

Round 9
[Sep 13]
Čukarički       1-2 Radnik S        
Radnički N      1-0 Borac Č         
Napredak K      1-2 Voždovac        
Mladost L       3-0 Javor           
Rad             0-0 Bačka           
Vojvodina       1-0 Mačva           
[Oct 25]
Zemun           1-3 Partizan        
Crvena zvezda   1-0 Spartak         

Round 10
[Sep 16]
Vojvodina       3-1 Napredak K      
[Sep 17]
Bačka           2-3 Čukarički       
Mačva           4-0 Radnik S        
Spartak         3-3 Mladost L       
Voždovac        0-2 Crvena zvezda   
Borac Č         3-1 Rad             
Javor           0-1 Zemun           
Partizan        3-1 Radnički N      

Round 11 [Sep 24]
Zemun           1-1 Spartak         
Crvena zvezda   2-0 Vojvodina       
Čukarički       2-0 Borac Č         
Mladost L       1-3 Voždovac        
Radnički N      1-0 Javor           
Radnik S        3-1 Bačka           
Napredak K      3-1 Mačva           
Rad             2-4 Partizan        

Round 12
[Sep 29]
Vojvodina       2-0 Mladost L       
[Sep 30]
Mačva           1-1 Bačka           
Borac Č         3-1 Radnik S        
Spartak         4-2 Radnički N      
Voždovac        6-1 Zemun           
Javor           3-2 Rad             
[Oct 1]
Napredak K      1-0 Crvena zvezda   
Partizan        0-0 Čukarički       

Round 13
[Oct 14]
Zemun           0-0 Vojvodina       
Crvena zvezda   4-0 Mačva           
Radnički N      1-1 Voždovac        
Čukarički       0-0 Javor           
Rad             0-2 Spartak         
[Oct 15]
Bačka           1-0 Borac Č         
Radnik S        0-2 Partizan        
Mladost L       2-1 Napredak K      

Round 14
[Oct 20]
Vojvodina       1-1 Radnički N      
[Oct 21]
Mačva           1-0 Borac Č         
Spartak         0-0 Čukarički       
Voždovac        3-0 Rad             
Javor           1-0 Radnik S        
Napredak K      2-1 Zemun           
[Oct 22]
Partizan        3-1 Bačka           
Crvena zvezda   2-1 Mladost L       

Round 15
[Oct 28]
Rad             0-3 Vojvodina       
[Oct 29]
Bačka           2-1 Javor           
Zemun           0-1 Crvena zvezda   
Borac Č         1-2 Partizan        
Čukarički       2-1 Voždovac        
Mladost L       2-0 Mačva           
Radnički N      1-3 Napredak K      
Radnik S        5-1 Spartak         

Round 16
[Nov 3]
Čukarički       2-1 Vojvodina       
[Nov 4]
Bačka           0-2 Spartak         
Borac Č         2-1 Javor           
Radnik S        1-0 Voždovac        
Rad             1-0 Napredak K      
[Nov 5]
Mačva           1-3 Partizan        
Zemun           0-0 Mladost L       
Radnički N      0-4 Crvena zvezda   

Round 17
[Nov 17]
Mladost L       2-2 Radnički N      
[Nov 18]
Crvena zvezda   6-1 Rad             
Voždovac        2-0 Bačka           
Napredak K      1-2 Čukarički       
Vojvodina       0-0 Radnik S        
[Nov 19]
Zemun           1-0 Mačva           
Javor           0-2 Partizan        
Spartak         3-1 Borac Č         

Round 18
[Nov 24]
Borac Č         0-0 Voždovac        
[Nov 25]
Bačka           1-0 Vojvodina       
Mačva           1-1 Javor           
Radnik S        2-3 Napredak K      
Rad             1-0 Mladost L       
Radnički N      4-1 Zemun           
[Nov 26]
Čukarički       1-2 Crvena zvezda   
Partizan        1-1 Spartak         

Round 19 [Nov 29]
Zemun           2-0 Rad             
Voždovac        0-1 Partizan        
Mladost L       1-1 Čukarički       
Radnički N      3-0 Mačva           
Spartak         4-0 Javor           
Napredak K      1-1 Bačka           
Vojvodina       0-1 Borac Č         
Crvena zvezda   5-0 Radnik S        

Round 20
[Dec 2]
Bačka           2-2 Crvena zvezda   
[Dec 3]
Mačva           1-0 Spartak         
Javor           0-3 Voždovac        
Partizan        1-1 Vojvodina       
Radnik S        3-4 Mladost L       
[Dec 4]
Borac Č         3-3 Napredak K      
Rad             2-3 Radnički N      
Čukarički       4-1 Zemun           

Round 21
[Dec 8]
Voždovac        2-3 Spartak         
[Dec 9]
Radnički N      1-0 Čukarički       
Zemun           0-1 Radnik S        
Rad             0-2 Mačva           
Vojvodina       0-3 Javor           
Mladost L       1-0 Bačka           
[Dec 10]
Napredak K      2-1 Partizan        
Crvena zvezda   3-0 Borac Č         

Round 22 [Dec 13]
Bačka           1-0 Zemun           
Borac Č         1-2 Mladost L       
Čukarički       3-0 Rad             
Radnik S        0-2 Radnički N      
Spartak         1-1 Vojvodina       
Javor           0-1 Napredak K      
Mačva           1-1 Voždovac        
Partizan        1-1 Crvena zvezda   
 
Round 23
[Feb 16]
Napredak K      4-3 Spartak         
[Feb 17]
Zemun           3-0 Borac Č         
Crvena zvezda   3-0 Javor           
Čukarički       2-0 Mačva           
Rad             1-1 Radnik S        
Vojvodina       2-0 Voždovac        
[Feb 18]
Radnički N      4-0 Bačka           
Mladost L       1-2 Partizan        

Round 24
[Feb 23]
Voždovac        3-2 Napredak K      
[Feb 24]
Bačka           2-1 Rad             
Borac Č         1-1 Radnički N      
Mačva           1-1 Vojvodina       
Radnik S        0-0 Čukarički       
Javor           3-0 Mladost L       
[Feb 25]
Spartak         1-2 Crvena zvezda   
Partizan        1-1 Zemun           

Round 25 [Mar 3]
Zemun           0-2 Javor           
Radnički N      1-0 Partizan        
Čukarički       5-0 Bačka           
Radnik S        2-1 Mačva           
Napredak K      1-0 Vojvodina       
Rad             5-0 Borac Č         
Crvena zvezda   2-1 Voždovac        
Mladost L       2-0 Spartak         

Round 26 [Mar 7]
Bačka           4-2 Radnik S        
Borac Č         2-2 Čukarički       
Mačva           1-0 Napredak K      
Spartak         1-2 Zemun           
Voždovac        0-0 Mladost L       
Javor           1-3 Radnički N      
Partizan        3-1 Rad             
Vojvodina       1-2 Crvena zvezda   

Round 27 [Mar 11]
Bačka           2-1 Mačva           
Mladost L       0-3 Vojvodina       
Zemun           3-0 Voždovac        
Čukarički       0-2 Partizan        
Radnički N      0-2 Spartak         
Radnik S        1-0 Borac Č         
Rad             2-0 Javor           
Crvena zvezda   1-1 Napredak K      

Round 28
[Mar 16]
Voždovac        2-1 Radnički N      
[Mar 18]
Partizan        2-0 Radnik S        
Borac Č         2-1 Bačka           
Javor           3-3 Čukarički       
Vojvodina       0-3 Zemun           
Mačva           0-2 Crvena zvezda   
Spartak         2-0 Rad             
Napredak K      0-0 Mladost L       

Round 29
[Mar 30]
Rad             0-1 Voždovac        
[Mar 31]
Borac Č         2-0 Mačva           
Radnički N      1-1 Vojvodina       
Radnik S        1-0 Javor           
Zemun           1-1 Napredak K      
Bačka           1-2 Partizan        
[Apr 1]
Čukarički       4-1 Spartak         
Mladost L       2-5 Crvena zvezda   

Round 30 [Apr 5]
Crvena zvezda   3-1 Zemun           
Mačva           2-1 Mladost L       
Spartak         3-1 Radnik S        
Voždovac        0-0 Čukarički       
Javor           2-1 Bačka           
Napredak K      3-1 Radnički N      
Partizan        5-0 Borac Č         
Vojvodina       2-1 Rad             

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     30  25  4  1  75-15  77  [-2]      Championship Playoff
 2.Partizan (Beograd)          30  20  7  3  59-23  65  [-2] [C]  Championship Playoff
 3.Čukarički (Beograd)         30  14  9  7  43-26  51            Championship Playoff
 4.Radnički (Niš)              30  14  8  8  46-40  50            Championship Playoff
 5.Spartak (Subotica)          30  14  7  9  55-39  49            Championship Playoff
 6.Voždovac (Beograd)          30  13  8  9  41-29  47            Championship Playoff
 7.Napredak (Kruševac)         30  13  7 10  49-42  46            Championship Playoff
 8.Vojvodina (Novi Sad)        30  12  8 10  33-29  44            Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Radnik (Surdulica)          30  10  6 14  33-52  36            Relegation Playoff
10.Zemun (Zemun)               30   9  8 13  30-38  35       [P]  Relegation Playoff
11.Mladost (Lučani)            30   9  8 13  36-44  35            Relegation Playoff
12.Mačva (Šabac)               30   9  4 17  31-47  31       [P]  Relegation Playoff
13.Bačka (Bačka Palanka)       30   8  6 16  30-53  30            Relegation Playoff
14.Javor (Ivanjica)            30   7  4 19  25-48  25            Relegation Playoff
15.Borac (Čačak)               30   6  5 19  25-57  23            Relegation Playoff
16.Rad (Beograd)               30   6  3 21  29-58  21            Relegation Playoff

NB: Crvena zvezda and Partizan both had 2 points deducted

Playoff Stage

Championship Playoff | Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  32  4  1  96-19  60  [-38]       Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  23  8  6  71-33  43  [-32]  [C]
 3.Radnički (Niš)              37  18  8 11  63-51  37  [-25]
 4.Spartak (Subotica)          37  18  7 12  62-49  37  [-24]
 5.Voždovac (Beograd)          37  16  8 13  48-42  33  [-23]
 6.Čukarički (Beograd)         37  16  9 12  54-44  32  [-25]
 7.Napredak (Kruševac)         37  15  8 14  57-55  30  [-23]
 8.Vojvodina (Novi Sad)        37  14  8 15  43-43  28  [-22]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    note Crvena zvezda and Partizan both had 2 points deducted in regular stage;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31
[Apr 14]
Čukarički       2-3 Radnički N      
Crvena zvezda   2-1 Partizan        
[Apr 15]
Napredak K      1-0 Vojvodina       
Spartak         1-0 Voždovac        

Round 32
[Apr 20]
Voždovac        1-0 Napredak K      
[Apr 21]
Radnički N      1-3 Crvena zvezda   
[Apr 22]
Vojvodina       0-2 Spartak         
Partizan        2-1 Čukarički       

Round 33
[Apr 25]
Crvena zvezda   3-0 Čukarički       
Spartak         2-1 Napredak K      
Voždovac        2-1 Vojvodina       
[Apr 26]
Partizan        3-1 Radnički N      

Round 34 [Apr 29]
Napredak K      0-2 Crvena zvezda   
Vojvodina       2-1 Partizan        
Čukarički       3-0 Spartak         
Radnički N      3-0 Voždovac        

Round 35 [May 5]
Čukarički       2-1 Voždovac        
Radnički N      5-0 Vojvodina       
Partizan        2-2 Napredak K      
Crvena zvezda   4-0 Spartak         

Round 36 [May 13]
Napredak K      3-2 Čukarički       
Vojvodina       1-2 Crvena zvezda   
Spartak         2-0 Radnički N      
Voždovac        2-1 Partizan        

Round 37
[May 17]
Čukarički       1-6 Vojvodina       
Radnički N      4-1 Napredak K      
Partizan        2-0 Spartak         
[May 19]
Crvena zvezda   5-1 Voždovac        

Final Table:

 1.Crvena zvezda (Beograd)     37  32  4  1  96-19  60  [-38]       Champions
 2.Partizan (Beograd)          37  23  8  6  71-33  43  [-32]  [C]
 3.Radnički (Niš)              37  18  8 11  63-51  37  [-25]
 4.Spartak (Subotica)          37  18  7 12  62-49  37  [-24]
 5.Voždovac (Beograd)          37  16  8 13  48-42  33  [-23]
 6.Čukarički (Beograd)         37  16  9 12  54-44  32  [-25]
 7.Napredak (Kruševac)         37  15  8 14  57-55  30  [-23]
 8.Vojvodina (Novi Sad)        37  14  8 15  43-43  28  [-22]

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    note Crvena zvezda and Partizan both had 2 points deducted in regular stage;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Relegation Playoff

Final Table:

 9.Radnik (Surdulica)          37  13  7 17  42-60  28  [-18]
10.Mladost (Lučani)            37  11 11 15  44-52  27  [-17]
11.Zemun (Zemun)               37  11 10 16  39-46  26  [-17]  [P]
12.Mačva (Šabac)               37  11  8 18  38-52  26  [-15]  [P]
13.Rad (Beograd)               37  10  6 21  40-64  26  [-10]
14.Bačka (Bačka Palanka)       37  11  7 19  41-64  25  [-15]
------------------------------------------------------
15.Javor (Ivanjica)            37  10  6 21  33-57  24  [-12]  Relegated
16.Borac (Čačak)               37   7  5 25  31-71  15  [-11]  Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage

Round 31
[Apr 13]
Zemun           3-0 Bačka           
[Apr 14]
Mačva           2-0 Borac Č         
Mladost L       1-1 Rad             
Radnik S        0-0 Javor           

Round 32
[Apr 21]
Javor           1-0 Zemun           
Rad             2-1 Radnik S        
[Apr 22]
Bačka           1-1 Mačva           
Borac Č         0-2 Mladost L       

Round 33 [Apr 25]
Zemun           2-1 Borac Č         
Mačva           0-0 Rad             
Mladost L       3-1 Javor           
Radnik S        2-0 Bačka           

Round 34 [Apr 29]
Zemun           0-0 Mladost L       
Mačva           2-1 Radnik S        
Javor           3-0 Borac Č         
Rad             2-0 Bačka           

Round 35
[May 4]
Mladost L       0-0 Mačva           
[May 5]
Bačka           4-0 Javor           
Borac Č         1-2 Rad             
Radnik S        2-1 Zemun           

Round 36 [May 13]
Borac Č         2-0 Radnik S        
Mačva           1-2 Javor           
Mladost L       1-3 Bačka           
Rad             3-2 Zemun           

Round 37 [May 17]
Bačka           3-2 Borac Č         
Radnik S        3-1 Mladost L       
Zemun           1-1 Mačva           
Javor           1-1 Rad             

Final Table:

 9.Radnik (Surdulica)          37  13  7 17  42-60  28  [-18]
10.Mladost (Lučani)            37  11 11 15  44-52  27  [-17]
11.Zemun (Zemun)               37  11 10 16  39-46  26  [-17]  [P]
12.Mačva (Šabac)               37  11  8 18  38-52  26  [-15]  [P]
13.Rad (Beograd)               37  10  6 21  40-64  26  [-10]
14.Bačka (Bačka Palanka)       37  11  7 19  41-64  25  [-15]
------------------------------------------------------
15.Javor (Ivanjica)            37  10  6 21  33-57  24  [-12]  Relegated
16.Borac (Čačak)               37   7  5 25  31-71  15  [-11]  Relegated

NB: deducted points (half the points obtained in regular stage, rounded downwards)
    between square brackets;
    first tie-breaker points in regular stage;
    second tie-breaker head-to-head record in regular stage


Prva Liga

Final Table:

 1.Proleter (Novi Sad)         30  20  5  5  63-25  65       Promoted
 2.Dinamo (Vranje)             30  20  3  7  47-24  63       Promoted
------------------------------------------------------
 3.Metalac (Gornji Milanovac)  30  17  6  7  43-21  57  [R]
 4.TSC (Bačka Topola)          30  15  9  6  49-22  54  [P]
 5.Inđija (Inđija)             30  12  9  9  30-25  45
 6.Sinđelić (Beograd)          30  13  6 11  31-32  45
 7.Bežanija (Novi Beograd)     30  11 11  8  35-32  44
 8.Teleoptik (Zemun)           30  10 10 10  39-32  40  [P]
16.Novi Pazar (Novi Pazar)     30   9 13  8  28-33  40  [R]
10.Budućnost (Dobanovci)       30   9 11 10  33-33  38
11.Radnički 1923 (Kragujevac)  30  10  6 14  32-39  36  [P]
12.Sloboda (Užice)             30   9  7 14  23-35  34
------------------------------------------------------
13.Radnički (Pirot)            30   8  7 15  28-39  31       Relegated
14.Temnić 1924 (Varvarina)     30   6  8 16  24-47  26  [P]  Relegated
15.ČSK Pivara (Čelarevo)       30   4 10 16  30-53  22       Relegated
16.Jagodina (Jagodina)         30   3  7 20  16-59  10  [-6] Relegated

Promoted: FK Žarkovo, FK Bečej, FK Trajal (Kruševac), FK Zlatibor (Čajetina)


2016/17.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of topscorers.

all-time table since 1992.

2nd level all-time tables.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 5 Jul 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.