Mexico 1948/49


Regular Season

Round 1
[Sep 19]
América 2 San Sebastián 4
  [Jesús Gutiérrez 65, Pedro Vera 82; Marcelino Escoto 8, 68, 
   José M. Agüeros 59, 74]
Oro 5 Marte 2
  [Roberto Zárate 7, Benjamín Méndez 14, 78, Pablo González 46, 
   José Naranjo 76; Enrique Pradere 19, José Cázares 26]
Veracruz 1 Asturias 3
  [Juan Paratore 67; Carlos Guevara 59, 65, Carlos Blanco 85]
León 3 España 0
  [Adalberto López 31, Luis Luna 43, Guillermo Flores 56]
Moctezuma 2 Guadalajara 4
  [Guillermo del Valle 55, 75; Maximiano Prieto 3, Javier de la Torre 37, 72, 
   Ángel Vázquez 67]
Puebla 0 ADO 3
  [Tulio Quiñónez 49, Walter Meneses 61, 70]
Tampico 1 Atlas 3
  [Fausto López 24; Juan José Novo 25, 32, Felipe Velásquez 30]
Bye: Atlante

Round 2
[Sep 26]
Atlas 8 León 2
  [Juan José Novo 24, 63, 67, Rodrigo Solano 40, 61, 82, Eduardo Valdatti 80, 
   Edwin Cubero 89; Ricardo Ornelas 1og, Adalberto López 8]
San Sebastián 2 Oro 2
  ["Cura" García 60, José M. Agüeros 90+1; José Naranjo 35, Pablo González 86]
Puebla 3 España 1
  [Ricardo Álvarez 17, Gabriel Ortega 50, Guadalupe Velásquez 76; 
   Guillermo García Vélez 5]
*ADO vs. Veracruz
  [Tulio Quiñónez 15; Grimaldo González 43]
*Match suspended at 65' (1-1) due to storm, rescheduled to Oct. 7 
Bye: América, Asturias, Atlante, Guadalajara, Marte, Moctezuma, Tampico

Round 3
[Sep 30]
Asturias 5 ADO 1
  [Rafael Contreras 20, Redondo 24, Carlos Iturralde 25, 42, Carlos Blanco 57; 
   Raúl de Alba 77]
Guadalajara 1 Tampico 0
  [Ángel Vázquez 15]
[Oct 3]
Atlante 2 España 3
  [José Gutiérrez 64pen, Origel 68; Guillermo García Vélez 33, 
   José Gutiérrez, Carlos Septién 61] 
Oro 3 Veracruz 3
  [José Naranjo 9, 56, Pablo González 25; José Luis Borbolla 2, 23, 
   Mario Murillo 69]
León 1 San Sebastián 1
  [Víctor "Pipa" López 75og; Edgar Murillo 83]
Moctezuma 2 América 1
  [José Menéndez 20, Alfonso Arnaiz 43; Enrique Gallegos 10]
Bye: Atlas, Marte, Puebla

Round 4
[Oct 7]
*ADO 2 Veracruz 2
  [Tulio Quiñónez 15, Raúl de Alba 80; Grimaldo González 43, 
   Raymundo González 75]
*25 minutes pending of match suspended on Sep. 26
América 2 León 1
  [Enrique Gallegos 38, Pedro Arnauda 77; Adalberto López 79]
[Oct 10]
Asturias 0 Oro 1
  [Santiago Piola Mendoza 5]
Atlas 3 España 0
  [Rodrigo Solano 64, Antonio Flores 69, Domingo Alonso 83og]
Puebla 2 Moctezuma 1
  [Antonio Figueroa 11, Enrique González López 56; Daniel Muñoz 6]
Veracruz 4 San Sebastián 2
  [Grimaldo González 29, 71, José Luis Borbolla 54, Luis de la Fuente 73; 
   José Francisco Rivas 10, Medina 75]
Tampico 0 ADO 1
  [Walter Meneses 74]
Bye: Atlante, Guadalajara, Marte

Round 5
[Oct 14]
Atlante 1 Guadalajara 2
  [Olea 78; Maximiano Prieto 60, Juan Jasso 65]
[Oct 17]
América 5 Marte 1
  [Carlos Cruz 33, Enrique Gallegos 41, 66, Pedro Arnauda 59, 82; 
   Enrique Sesma 2]
Oro 2 Tampico 0
  [José Naranjo 2, Jesús García 9]
Moctezuma 1 Atlas 2
  [José Menéndez 60; Felipe Velásquez 32, Fidencio Casillas 65]
San Sebastián 0 Asturias 3
  [Carlos Iturralde 5, 70, 86]
Bye: ADO, España, León, Puebla, Veracruz

Round 6
[Oct 21]
España 1 ADO 2
  [José Gutiérrez 7; Walter Meneses 9, José Ramos 26]
[Oct 24]
Asturias 6 Atlante 0
  [Carlos Guevara 3, 56, Felipe Altube 31, 40, Francisco Hernández 46, 62]
Guadalajara 6 América 2
  [Javier de la Torre 9, Maximiano Prieto 56, 69, Rafael Rivera 63, 
   Juan Jasso 75, Ángel Vázquez 86; Enrique Gallegos 5, Pedro Arnauda 88]
Veracruz 0 Puebla 0
León 3 Marte 0
  [Adalberto López 7, 71, Marcos Aurelio 79]
Bye: Atlas, Moctezuma, Oro, San Sebastián, Tampico

Round 7
[Oct 28]
Marte 4 Moctezuma 4
  [Mario Pérez 5, 18, 41, 65; Jaime Meza 39, 70, Julio Ayllón 68, 
   Daniel Muñoz 77]
[Oct 31]
España 1 Guadalajara 1
  [Raúl Cárdenas 77; Maximiano Prieto 88]
Atlas 4 Puebla 0
  [Antonio Flores 15, Edwin Cubero 38, Rodrigo Solano 75, Juan Gómez 80]
ADO 4 Atlante 1
  [Tulio Quiñónez 39, 53, Walter Meneses 52, 89; Alberto Mendoza 66] 
Tampico 2 Asturias 1
  [Fausto López 4, Mario Aldama 89; Carlos Iturralde 10]
Bye: América, León, Oro, San Sebastián, Veracruz

Round 8
[Nov 4]
América 2 Tampico 2
  [Pedro Arnauda 23, Mario Ochoa 38; Arnulfo Avilán 14, José Quiroga 62]
Atlas 1 Oro 2
  [Edwin Cubero 25; José Naranjo 8, Santiago Piola Mendoza 47]
[Nov 7]
Atlante 0 León 2
  [Adalberto López 50, Arturo Orozco 68]
Guadalajara 2 Veracruz 0
  [Maximiano Prieto 16, 35]
Moctezuma 2 ADO 1
  [Julio Ayllón 35, Ricardo Martínez 86; Lucio Gómez 83]
San Sebastián 2 Puebla 0
  [Ignacio Rojas 15, José Francisco Rivas 43]
Bye: Asturias, España, Marte

Round 9
[Nov 11]
Marte 2 Veracruz 5
  [Héctor Ortiz 33, Mario Pérez 68; Mario Antonio Murillo 13, 
   Luis de la Fuente 19, 65, Valdovinos 76, Grimaldo González 87] 
[Nov 14]
España 0 América 0
Atlas 2 ADO 2
  [Antonio Flores 3, Juan José Novo 26; Lolo Vázquez 69, 77]
León 1 Guadalajara 3
  [Guillermo Flores 40; Maximiano Prieto 2, 86, Ángel Vázquez 57]
Puebla 2 Oro 3
  [Ricardo Álvarez 2, Samuel Cuburu 51; José Naranjo 3, Benjamín Méndez 10, 
   Pablo González 89]
Bye: Asturias, Atlante, Moctezuma, San Sebastián, Tampico

Round 10
[Nov 18]
Asturias 1 España 0
  [Carlos Iturralde 54]
[Nov 20]
Marte 2 Puebla 3
  [Enrique Pradere 30, José Cazares 31; Ricardo Álvarez 14, 80, 
   Nicolás Viar 43]
[Nov 21]
Oro 1 Guadalajara 3
  [José Naranjo 53; Maximiano Prieto 22, Rafael Rivera 72, 
   Fernando Figueroa 83]
San Sebastián 3 Atlas 1
  [José Solórzano 25, Ignacio Rojas 30, 55; Rodrigo Solano 80]
Veracruz 1 Tampico 1
  [Luis de la Fuente 15; José Quiroga 57]
Bye: ADO, América, Atlante, León, Moctezuma

Round 11
[Nov 25]
América 2 Veracruz 1
  [Eduardo Garduño 3, Mario Ochoa 70; Luis de la Fuente 57]
[Nov 28]
Asturias 1 Atlas 0
  [Felipe Altube 2]
Oro 0 Atlante 4
  [Octavio Vial 11, 53, Ricardo Escandón 36, Olguín 37]
León 6 Moctezuma 3
  [Adalberto López 6, 29, 47, Alfredo Costa, Marcos Aurelio 68, 
   Guillermo Flores 84; Ricardo Martínez 9, Julio Ayllón 44, Daniel Muñoz 53]
ADO 3 San Sebastián 3
Tampico 1 España 1
  [Mario Aldama 7; José Pérez 40]
Bye: Guadalajara, Marte, Puebla

Round 12
[Dec 2]
España 2 Marte 2
  [José Pérez 9, José Gutiérrez 63; Valadez 32, 53]
[Dec 5]
América 5 Atlante 2
  [Carlos Cruz 14, Eduardo Garduño 28, 47, Mario Sánchez 78, Jorge Quesada 81; 
   Ricardo Escandón 29, Olguín 86]
Moctezuma 1 Veracruz 1
  [Daniel Muñoz 9; Luis de la Fuente 24]
Puebla 1 León 3
  [Manuel Martínez 30; Adalberto López 25, Marcos Aurelio 36pen, 
   Edmundo Manzotti 70]
[Dec 6]
Guadalajara 0 Atlas 3
  [Norberto Rozas 12, 18, Juan José Novo 50]
Bye: ADO, Asturias, Oro, San Sebastián, Tampico

Round 13
[Dec 9]
Asturias 1 Moctezuma 2
  [Felipe Altube 42; Redondo 62og, Julio Ayllón 90]
Oro 2 España 1
  [Pablo González 48, José Naranjo; José Guadalupe Copado 81og]
[Dec 12]
Marte 2 Guadalajara 2
  [Mario Pérez 13, 53; Javier de la Torre 50, Rafael Rivera 58]
Atlas 4 América 3
  [Luis González 1, Edwin Cubero 55, 67, Juan José Novo 59; 
   Pedro Arnauda 32, 34, Mario Ochoa 39]
Veracruz 1 León 0
  [Raymundo González 70]
Puebla 3 Atlante 4
  [Guadalupe Velásquez (2), Manuel Martínez; Octavio Vial 16, ¿?]
San Sebastián 2 Tampico 2
Bye: ADO

Round 14
[Dec 16]
Atlante 1 Tampico 1
  [Martín Vantolrá 15; Mario Aldama 65]
[Dec 19]
Marte 3 ADO 1
  [Mario Pérez 44, Enrique Sesma 46, Enrique Pradere 53; Walter Meneses 43]
Guadalajara 2 Asturias 2
  [Rafael Rivera 35, 73; Ignacio Cabezón 12, Francisco Hernández 27]
Veracruz 1 Atlas 1
  [Luis de la Fuente 12; Juan José Novo 52]
Moctezuma 1 San Sebastián 1
  [Ricardo Martínez 34; José Francisco Rivas 57]
Bye: América, España, León, Oro, Puebla

Round 15
[Dec 23]
América 2 Puebla 2
  [Pedro Arnauda 25, 61; Enrique González López 1, 43]
[Dec 26]
España 5 Veracruz 2
  [Sergio Bravo 3, Horacio Casarín 26, 35, 44, Julián Durán 43; 
   Luis de la Fuente 24, 70]
Guadalajara 1 San Sebastián 2
  [Juan Jasso 57pen; Ignacio Rojas 15, Marcelino Escoto 18]
ADO 2 Oro 2
  [Reyes 8, Ramírez 18; Roberto Zárate 1, José Naranjo 71]
Tampico 2 Marte 0
  [Ramírez 10, 18]
*León vs. Asturias
*Match posponed
Bye: Atlante, Atlas, Moctezuma

Round 16
[Dec 30]
Atlante 4 San Sebastián 1
  [Octavio Vial 16, Ricardo Escandón 33, 75, ¿?; Edgar Murillo 86]
[Jan 2]
América 3 Oro 1
  [Pedro Arnauda 15, 75, Eduardo Garduño 79; Benjamín Méndez 1]
Atlas 2 Marte 1
  [Juan José Novo 32, 82; Esquivel 70]
Moctezuma 3 Tampico 2
  [Julio Ayllón 40, 55, Raymundo Quintero 49; Ramírez 4, Guillermo del Valle 31og]
Puebla 2 Asturias 1
  [Guadalupe Velásquez 10pen, Enrique González López 55; Juan Ángel Pérez 58og]  
León 4 ADO 1
  [Adalberto López 20, 29, 65, Edmundo Manzotti 54; ¿?] 
Bye: España, Guadalajara, Veracruz


Tournament suspended due to visit of CR Vasco da Gama (BRA) from Jan. 9 to Feb. 13


Round 17
[Feb 24]
Marte 9 Asturias 3
  [Enrique Sesma 22, 37, Mario Pérez 26, 55, 68, Juan Delgado 45, José Cazares 46, 63, 
   Enrique Pradere 61; Ignacio Cabezón 38, Tomás Regueiro 67, Felipe Altube 85pen]
[Feb 27]
Atlante 3 Atlas 2
  [Martín Vantolrá 2, Salvador Arizméndi 27, Julio Munloch 49; Antonio Flores 69, 
   Juan José Novo 73]
Oro 1 Moctezuma 2
  [Pablo González 49; Alfonso Arnáez 35pen, 70]
ADO 2 América 3
  [Walter Meneses 6, Tulio Quiñónez 42; Eduardo Garduño 16, 24, Pedro Arnauda 77]
Puebla 4 Guadalajara 1
  [Jorge Antonio Porcel 29, Guadalupe Velásquez 40, 59pen, Ignacio García Zúñiga 74; 
   Carlos Chavira García 87]
San Sebastián 2 España 1
  [Edgar Murillo 29, 76; Julián Durán 49]
Tampico 0 León 1
  [Arturo Orozco 30]
Bye: Veracruz

Round 18
[Mar 3]
Marte 1 San Sebastián 0
  [Héctor Ortiz]
[Mar 6]
América 2 Asturias 2
  [Eduardo Garduño 17, Hernán Cabalceta 60; Felipe Altube 43, Carlos Iturralde 76]
Guadalajara 3 ADO 1
  [Juan Jasso 17pen, Javier de la Torre 66, Carlos Chavira García 88; 
   Walter Meneses 11]
Moctezuma 3 España 1
  [José Menéndez 4, Jaime Meza 23, Raymundo Quintero 56; Horacio Casarín 59]
León 4 Oro 1
  [Adalberto López 40, 87, Edmundo Manzotti 70, Luis Luna 75; Trípido Rodríguez 78]
Veracruz 2 Atlante 2
  [Jesús García 3, 75; Ricardo Escandón 5, 22]
Tampico 1 Puebla 1
  [Fausto López 85; Jorge Antonio Porcel 2]
Bye: Atlas

Round 19
[Mar 10]
Atlante 5 Moctezuma 2
  [Leopoldo Escandón 27, Octavio Vial 36, Barreto 57, 70, Martín Vantolrá 87; 
   José Menéndez 11, Raymundo Quintero 67]
Bye: ADO, América, Asturias, Atlas, España, Guadalajara, León, Marte, Oro, Puebla, San Sebastián, Tampico, Veracruz

Round 20
[Mar 17]
Marte 3 Atlante 3
  [Enrique Pradere 19, 43, Sabu Morales 72; Octavio Vial 4, 29, 
   Ricardo Escandón 35]
[Mar 20]
Marte 2 Oro 1
  [Enrique Pradere, Mario Pérez; Roberto Zárate]
Guadalajara 2 Moctezuma 1
  ["Negro" Juárez 12, Maximiano Prieto 28; José Menéndez 41]
Puebla 6 San Sebastián 0
  [Enrique González López 18, Ignacio García Zúñiga 30, 64, Antonio Figueroa 66, 
   Jorge Antonio Porcel 75, Guadalupe Velásquez 82]
León 2 Atlas 0
  [Pablo Pérez 30, Adalberto López 86]
Veracruz 3 América 2
  [Grimaldo González 38, 63, Valdovinos 41; Jorge Quesada 22pen, 
   Pedro Arnauda 38]
Tampico 1 Atlante 0
  [Carlos Aurelio Blomberg 65]
ADO 1 Asturias 1
  [Lucio Gómez 32; Tomás Regueiro 21]
Bye: España

Round 21
[Mar 24]
España 5 León 1
  [Odria 44, 86, Horacio Casarín 49, Fernando García 65pen, 
   Guillermo García Vélez 74; Adalberto López 60]
[Mar 27]
Asturias 4 Tampico 1
  [Carlos Guevara 3, Francisco Hernández 5, Carlos Iturralde 65, 
   Tomás Regueiro 84; Ernesto Olivares 18pen]
Atlas 5 Veracruz 2
  [Fidencio Casillas 40, 43, Rodrigo Solano 55, 67, Juan José Novo 87; 
   Valdovinos 52, Grimaldo González 57]
San Sebastián 0 Guadalajara 2
  [Rafael Rivera 31, Javier de la Torre 80]
Moctezuma 0 Puebla 2
  [Manuel Martínez 25, Antonio Figueroa 57]
Bye: ADO, América, Atlante, Marte, Oro

Round 22
[Mar 31]
Atlante 3 ADO 2
  [Olea 17, 65, Martín Vantolrá 29; Carlos Thompson 14og, Tulio Quiñónez 39]
Oro 1 Asturias 1
  [Pablo González 28; Carlos Guevara]
[Apr 3]
Marte 1 España 6
  [Enrique Pradere 74; Horacio Casarín 4, 69, 83, Odria 20, 58, 
   Juan Lobo 85]
Guadalajara 3 Puebla 1
  [Rafael Rivera 64, Javier de la Torre 80, Juan Jasso 89; Ricardo Álvarez 44]
Veracruz 1 Moctezuma 2
  [Gonzalo Buenhabad 16; Evaristo Murillo 56, Jaime Meza 85]
Tampico 2 América 3
  [Arnulfo Avilán 38, Mario Aldama 88; Jorge Quesada 68pen, Pedro Arnauda 78, 
   Eduardo Garduño 85]
Bye: Atlas, León, San Sebastián

Round 23
[Apr 7]
Asturias 2 San Sebastián 0
  [Ramón Zavala 69, Carlos Iturralde 71]
[Apr 10]
América 2 Moctezuma 3
  [Jorge Quesada 58pen, Mario Sánchez 70; Julio Ayllón 37, 39, 
   José Menéndez 59]
Oro 1 León 2
  [Pablo González 36; Arturo Orozco 16, Edmundo Manzotti 82]
San Sebastián 4 Atlante 1
  [Edgar Murillo 25, Ignacio Rojas 37, 78, José Francisco Rivas 85; 
   Rafael Ávalos 90]
Tampico 2 Guadalajara 1
  [Mario Aldama 15, Fausto López 70; Juan Jasso 30]
ADO 1 Marte 2
  [Arredondo 48; Mario Pérez 28, Enrique Sesma 38]
Bye: Atlas, España, Puebla, Veracruz

Round 24
[Apr 13]
España 1 Atlas 3
  [Guillermo García Vélez 59; Rodrigo Solano 39, Edwin Cubero 43pen, 
   Juan José Novo 85]
[Apr 17]
Atlante 2 Veracruz 2
  [Felipe Castañeda 3og, José Gutiérrez 87; Raymundo González 67, 
   Jesús García 80]
Atlas 4 Asturias 0
  [Fidencio Casillas 39, Edwin Cubero 59, 84, Rodrigo Solano 90]
Moctezuma 5 Oro 1
  [Jaime Meza 19, 27pen, 58, Julio Ayllón 63, 87; Santiago Piola Mendoza 86pen]
León 2 Tampico 1
  [Ángel Fernández 3, Adalberto López 52; Fausto López 33]
Bye: ADO, América, Guadalajara, Marte, Puebla, San Sebastián 

Round 25
[Apr 20]
América 1 Guadalajara 2
  [Rafael Francisco Zeledón 37; Ángel Vázquez 63, Juan Jasso 78pen] 
[Apr 24]
España 0 Asturias 2
  [Armando Aguilar 37, Francisco Hernández 43]
Guadalajara 0 Atlante 0
Veracruz 1 ADO 1
  [Raymundo González 89; Honorio Arteaga 12]
San Sebastián 3 Marte 2
  [Ramírez 28, Edgar Murillo 39, 75; Mario Pérez 25, Enrique Sesma 50]
Tampico 2 Oro 1
  [Fausto López, Mario Aldama 46; Pablo González]
Bye: Atlas, León, Moctezuma, Puebla

Round 26
[Apr 27]
América 1 Atlas 2
  [Solano 87; Fidencio Casillas 49, Edwin Cubero 76]
[Apr 30]
Atlante 0 Marte 3
  [Enrique Pradere 19, 78, Enrique Sesma 70]
Oro 1 San Sebastián 3
  [Santiago Piola Mendoza 77pen; José Solórzano 16, Ignacio Rojas 57, 87]
[May 1]
León 3 Veracruz 1
  [Arturo Orozco 15, Adalberto López 40, 57; Valdovinos 80]
ADO 2 España 1
  [Walter Meneses 59, 63; José Gutiérrez 77]
Bye: Asturias, Guadalajara, Moctezuma, Puebla, Tampico

Round 27
[May 4]
Asturias 0 Puebla 1
  [Guadalupe Velásquez 52]
[May 5]
Atlas 4 Moctezuma 0
  [Antonio Flores 1, 59, Edwin Cubero 54, Fidencio Casillas 78]
[May 8]
España 3 Atlante 1
  [Odria 16, 59, José Luis Molina 57; Ricardo Escandón 52]
Guadalajara 2 Oro 0
  [Javier de la Torre 66, Juan Jasso 74]
Moctezuma 1 León 5
  [Julio Ayllón 88pen; Ignacio Orozco 17, Edmundo Manzotti 30, 
   Adalberto López 59, 69, 82]
San Sebastián 1 ADO 1
  [Edgar Murillo 36; Raúl de Alba 89]
Puebla 1 Veracruz 0
  [Guadalupe Velásquez 69]
Bye: América, Marte, Tampico

Round 28
[May 11]
Marte 4 América 3
  [José Cázares 7, Mario Pérez 52, 75, 85; Pedro Arnauda 4, 27, 
   Eduardo Garduño 54]
[May 14]
Oro 1 Puebla 3
  [Trípido Rodríguez 47; Ricardo Álvarez 51, Enrique Escareño 73og, 
   Enrique González López 79] 
[May 15]
Asturias 1 León 1
  [Felipe Altube 37; Edmundo Manzotti 31pen]
ADO 1 Guadalajara 2
  [José Ramos 15; Ángel Vázquez 5, Juan Jasso 82]
Veracruz 4 Marte 2
  [Grimaldo González 16, Luis de la Fuente 19, 52, Rufino Lecca 68; 
   Mario Pérez 60, José Cázares 89]
Bye: Atlante, Atlas, España, Moctezuma, San Sebastián, Tampico

Round 29
[May 19]
España 2 Oro 2
  [Carlos Septién 5, Horacio Casarín 19; Roberto Zárate 42, José Naranjo 62]
[May 22]
América 2 ADO 6
  [Mario Sánchez 11, 70; Raúl de Alba 18, Tulio Quiñónez 21, 56, 82, 
   Walter Meneses 55, 74]
Guadalajara 2 Marte 0
  [Carlos Chavira García 37, 72]
Moctezuma 2 Asturias 3
  [Julio Ayllón 49, Jaime Meza 72; Felipe Altube 3, Ramón Zavala, 
   Carlos Guevara 66]
Puebla 1 Atlas 3
  [Manuel Martínez 21; Rodrigo Noriega 10, Rodrigo Solano 15, Edwin Cubero 37]
León 4 Atlante 2
  [Luis Luna 8, Edmundo Manzotti 57, Arturo Orozco 84, Adalberto López 87; 
   Olea 2, Ricardo Escandón 12]
Tampico 1 San Sebastián 1
  [José Quiroga 6; Edgar Murillo 20]
Bye: Veracruz

Round 30
[May 26]
Asturias 4 Veracruz 2
  [Antonio León 38og, Rafael Contreras 44, Felipe Altube 68, 
   Francisco Hernández 87; Luis Quiñónez 39, Grimaldo González 49]
[May 29]
Marte 2 Tampico 2
  [José Cázares 31, Mario Pérez 37; Enrique Carretero, Fausto López]
Oro 2 Atlas 3
  [José Naranjo 3, Ocampo 41; Rodrigo Noriega 34, Edwin Cubero 72, 83pen]
ADO 2 Puebla 1
  [Lucio Gómez 49, Tulio Quiñónez 58; Manuel Martínez 30]
San Sebastián 2 Moctezuma 5
  [Juan José Rivas 55, Marcelino Escoto 87; Raymundo Quintero 14, 71, 
   Alfonso Arnaez 19, Jaime Meza 61, Guillermo del Valle 79pen]
Bye: América, Atlante, España, Guadalajara, León

Round 31
[Jun 2]
América 1 España 1
  [Jorge Quesada 10; Odria 3]
Guadalajara 0 León 2
  [Adalberto López 33, Guillermo Flores 62]
[Jun 5]
Atlante 1 Puebla 2
  [Olguín 12; Ricardo Álvarez, Guadalupe Velásquez 88]
Oro 1 América 1
  [Santiago Piola Mendoza 27; Manuel Candano 40]
ADO 3 Atlas 2
  [Dolores Vázquez 12, Walter Meneses 64, Lucio Gómez 87; Edwin Cubero 18, 
   Rodrigo Noriega 84]
San Sebastián 3 Veracruz 1
  [José Francisco Rivas 40, 52, Ignacio Rojas 87; Grimaldo González 55]
Tampico 1 Moctezuma 0
  [Carlos Aurelio Blomberg 17]
Bye: Asturias, Marte

Round 32
[Jun 9]
Asturias 2 Marte 2
  [Carlos Guevara 43, Francisco Hernández 54; Luis Vázquez 32, 
   Enrique Pradere 62pen]
[Jun 12]
España 4 Tampico 3
  [Odria 15, José Luis Molina 25, José Gutiérrez 37, Horacio Casarín 41; 
   Mario Aldama 55, 57, Fausto López 74]
Atlas 2 Atlante 1
  [Rodrigo Solano 4, 51; Octavio Vial 71]
San Sebastián 1 León 2
  [José Francisco Rivas; Edmundo Manzotti 27, Guillermo Flores 36]
Moctezuma 5 Marte 1
  [Raymundo Quintero 37, 57, Ricardo Martínez 59, J. Gutiérrez 61, 
   Alfonso Arnaez 83; Enrique Pradere 70]
Veracruz 4 Guadalajara 2
  [Grimaldo González 10, Luis Quiñónez 33, 40, Valdovinos; Juan Jasso 28, 
   Francisco Silva 39]
Bye: ADO, América, Oro, Puebla

Round 33
[Jun 16]
Atlante 1 Oro 2
  [Ricardo Escandón 90; Trípido Rodríguez 18, Roberto Zárate 52]
[Jun 19]
Asturias 0 Guadalajara 1
  [Rafael Rivera 36]
Atlas 1 Tampico 0
  [Edwin Cubero 45pen]
León 3 América 1
  [Arturo Orozco 60, Edmundo Manzotti 66pen, Adalberto López 89; 
   Hernán Cabalceta 75pen]
ADO 2 Moctezuma 2
  [Lucio Gómez 10, Raúl de Alba 83; Raymundo Quintero 31, 52]
Puebla 4 Marte 3
  [Enrique González López 19, Jorge Antonio Porcel 21, Antonio Figueroa 50, 
   Guadalupe Velásquez 89; Luis Vázquez 43, José Cázares 60, Juan Castillo 68og]
Bye: España, San Sebastián, Veracruz

Round 34
[Jun 23]
España 0 San Sebastián 3
  [Ignacio Rojas 10, José Francisco Rivas 60, José Solórzano 87]
[Jun 26]
Asturias 8 América 2
  [Rafael Contreras 3, Francisco Hernández 13, 56, Carlos Guevara 21, 
   Tomás Regueiro 42, 50, Ramón Zavala 78, 82; Jorge Quesada 69, Hernán Cabalceta 80]
Guadalajara 1 España 2
  [Rafael Rivera 32; Sergio Bravo 45, José Luis Molina 87]
ADO 4 Tampico 1
  [Walter Meneses, José Ramos (2), Lucio Gómez; Ernesto Olivares 89pen]
León 2 Puebla 2
  [Adalberto López 42, 65; Guadalupe Velásquez 49, 71]
Veracruz 1 Oro 1
  [Raymundo González 46; José Naranjo 27]
Bye: Atlante, Atlas, Marte, Moctezuma

Round 35
[Jun 30]
Marte 3 Atlas 0
  [Enrique Sesma, Felipe Zetter 17og, Mario Pérez 40]
[Jul 2]
Atlante 2 Asturias 1
  [Enrique Llorente 9og, Jorge Romo 65og; Tomás Regueiro 52]
[Jul 3]
Puebla 1 América 0
  [Jorge Antonio Porcel 90pen]
ADO 3 León 0
  [José Ramos 18, Tulio Quiñónez 30, 41]
Tampico 2 Veracruz 1
  [Fausto López 3, José Quiroga 61; Luis Quiñónez 70]
[Jul 4]
Atlas 2 San Sebastián 0
  [Fidencio Casillas 20, Rodrigo Noriega 37]
Bye: España, Guadalajara, Moctezuma, Oro

Round 36
[Jul 7]
España 3 Moctezuma 1
  [Montero 9og, Carlos Septién 20, 62; Raymundo Quintero]
[Jul 10]
Marte 2 León 0
  [Luis Vázquez 11, Enrique Pradere 51]
Oro 4 ADO 1
  [José Naranjo 53, 89, Santiago Piola Mendoza 65, Salvador Rivera 69; 
   José Ramos 60]
Moctezuma 2 Atlante 3
  [Julio Ayllón 20, Isidoro Barañón 40; Ricardo Escandón 13, 86, ¿?]
Puebla 1 Tampico 0
  [Ricardo Álvarez 23]
San Sebastián 1 América 1
  [Edgar Murillo 36; Pedro Arnauda 16]
Veracruz 4 España 3
  [Grimaldo González, Valdovinos 15, Luis Quiñónez 44, ¿?; José Luis Molina, 
   Horacio Casarín 83, José Gutiérrez 87]
Bye: Asturias, Atlas, Guadalajara

Round 37
[Jul 14]
Atlante 2 América 2
  [Martín Vantolrá 53, 61; Luna 14, Jorge Quesada 64]
Atlas 1 Guadalajara 3
  [Antonio Flores 12; Tomás Balcázar 1, 73, Ángel Vazquez 66]
[Jul 17]
España 7 Puebla 4
  [José Luis Molina 8, 40, Odria 12, 34, Medina 15, Horacio Casarín 27, 
   Carlos Septién 33; Ricardo Álvarez 20, Samuel Cuburu 50, 85, Enrique González López 59]
Bye: ADO, Marte, Moctezuma, Oro, San Sebastián, Tampico, Veracruz

Pending Match Round 15
[Jul 17]
León 2 Asturias 0
  [Adalberto López 20, 72]



FINAL TABLE
León	 	28 	18 	3 	7 	62:42 	+20 	39 (champion)
Atlas 		28 	18 	2 	8 	68:39 	+29 	38 [Guadalajara]
Guadalajara 	28 	17 	4 	7 	54:37 	+17 	38 
Puebla 		28 	14 	4 	10 	53:50 	+3 	32 
Asturias 	28 	12 	6 	10 	58:44 	+14 	30 [Mexico City]
ADO	 	28 	10 	8 	10 	56:54 	+2 	28 [Orizaba]
San Sebastián 	28 	10 	8 	10 	47:53 	-6 	28 [León]
Moctezuma 	28 	11 	4 	13 	58:64 	-6 	26 [Orizaba]
España 		28 	9 	6 	13 	55:56 	-1 	24 [Mexico City]
Veracruz 	28 	7 	10 	11 	51:59 	-8 	24 
Marte 		28 	9 	6 	13 	61:73 	-12 	24 [Mexico City]
Oro 		28 	8 	7 	13 	45:58 	-13 	23 [Guadalajara]
América 	28 	7 	8 	13 	56:69 	-13 	22 [Mexico City]
Atlante 	28 	8 	6 	14 	51:66 	-15 	22 [Mexico City]
Tampico 	28 	7 	8 	13 	34:45 	-11 	22 




Copa México 1948-49 (Cup Tournament)

Round of 16
One single match played

[Jul 21]
Marte 2 Atlante 4
[Enrique Pradere 58, 90+2pen; Martín Vantolrá 27, 29, Barreto 46, 55]
Oro 5 Asturias 3
  [Trípido Rodríguez 5, Salvador Rivera 33, 78, 85, Roberto Zárate 48; 
   Tomás Regueiro 66, 72, Ramón Zavala 69]
[Jul 24]
España 4 América 1
  [José Luis Molina (2), García, Guillermo García Vélez; Luna 79]
Atlas 3 Guadalajara 0
  [José Mercado 13, 80, Eduardo Valdatti 31]
Puebla 3 Veracruz 5
  [Ricardo Álvarez, Enrique González López (2); José Luis Borbolla, 
   Grimaldo González, Luis Quiñónez, Rufino Lecca]
Moctezuma 2 ADO 1
  [Alfonso Arnaez 21, 37; Lucio Gómez 70]
San Sebastián 1 León 2
  [Edgar Murillo 49; Arturo Orozco 36, 57]
Bye: Tampico

Quarterfinals
[Jul 28]
Atlante 2 España 1
  [Martín Vantolrá 30, José Gutiérrez 75; José Luis Molina 3]
[Jul 31]
Atlas 2 Oro 1
  [Edwin Cubero 38, Norberto Rozas 87; Salvador Rivera 3]
León 3 Tampico 1 [aet]
  [Adalberto López 28, Alfredo Costa 98, Guillermo Flores 103; 
   Ernesto Olivares 80]
Veracruz 2 Moctezuma 0
  [Grimaldo González 3, Valdovinos 44]

Semifinals
[Aug 7]
Atlante 3 Veracruz 2 [aet]
  [Martín Vantolrá 50pen, Ricardo Escandón 94, 96; José Luis Borbolla 72, 
   Raymundo González 99]
Atlas 1 León 2
  [Edwin Cubero 61; Arturo Orozco 47, Ignacio Orozco 85]

Final
[Aug 14]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Atlante 0 León 3
  [Adalberto López 1, 61, Edmundo Manzotti 66] 



Campeón de Campeones 1948-49 (Super Cup)

Not held; Leon won the League and the Cup and was declared "Campeonísimo" 



For the next season ADO (Orizaba) was disolved



1947/48

1949/50

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 12 Sep 2013

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.