Mexico 1949/50


Regular Season

Round 1
[Oct 9]
León 4 Marte 0
  [Alfredo Costa 2, Adalberto López 12, 34, Ignacio Orozco 35]
Puebla 1 Atlante 2
  [Ricardo Álvarez 57; Norberto Rozas 15, 17]
Moctezuma 3 Asturias 1
  [Leopoldo Proal 20, Raymundo Quintero 30, 86; Carlos Guevara 57]
Veracruz 0 Atlas 0
Tampico 2 San Sebastián 5
  [Antonio Rea 28, Luis Casarín 62; José Francisco Rivas 17, 40, Edgar Murillo 52, 63, 
   José Solórzano 85]
España 5 Oro 3
  [Guillermo García Vélez 25, 69, Tulio Quiñónez 52, Raúl Cárdenas 61, Carlos Septién 78; 
   Trípido Rodríguez 29, Salvador Rivera 30, Raymundo González 53]
[Oct 10]
Guadalajara 2 América 1
  [Rafael Rivera 24, Tomás Balcázar 51; Carlos Cruz 54]

Round 2
[Oct 14]
Atlante 4 Marte 1
  [Martín Vantolrá 15, Norberto Rozas 20, 85, Leopoldo Escandón 31; Enrique Pradere 27]
[Oct 16]
América 5 Moctezuma 3
  [Mario Sánchez 10, 20, Daniel Esquivel 37, 83, Jorge Quesada 84pen; Raymundo Quintero 35, 89, 
   Leopoldo Proal 70]
Atlas 2 Puebla 1
  [Antonio Flores 74, Fidencio Casillas 80; Ricardo Álvarez 16]
San Sebastián 2 Guadalajara 1
  [José Francisco Rivas 65, 88pen; Maximiano Prieto 18]
Tampico 3 Asturias 3
  [Antonio Rea 12, 32, 56; Carlos Iturralde 3, Francisco Hernández 6, 60]
Veracruz 4 España 3
  [Luis de la Fuente 10, Julio Ayllón 21, 24, 57; José Luis Lamadrid 2, Sergio Bravo 81, 
   José Luis Molina 83]
Bye: León, Oro

Round 3
[Oct 19]
Marte 6 Atlas 4
  [José Cázares 15, Mario Pérez 27, 31, 40, Enrique Sesma 51, Enrique Pradere 87; 
   Fidencio Casillas 50, Edmundo Manzotti 53pen, 73pen, Rodrigo Solano 75]
[Oct 21]
España 2 Tampico 1
  [Raúl Cárdenas 14, Tulio Quiñónez; Antonio Rea 66]
[Oct 23]
León 2 Atlante 2
  [Adalberto López 27, Guillermo Flores 37; Martín Vantolrá 43, Norberto Rozas 75]
Moctezuma 2 San Sebastián 1
  [Daniel Muñoz 23, 52; Ramírez 39]
Asturias 2 Veracruz 2
  [Carlos Iturralde 13, 30; Guadalupe Velásquez 23, Luis Quiñónez 58]
Oro 6 Marte 2
  [Salvador Rivera 2, José Naranjo 10, 63, Raymundo González 13, 23, Santiago Piola Mendoza 35; 
   Luis Vázquez 30, Mario Pérez 54]
Puebla 3 Guadalajara 1
  [José Ramos 31, Ricardo Álvarez 46, 68; Maximiano Prieto 8]
Bye: América

Round 4
[Oct 26]
América 3 Atlas 1
  [Hernán Cabalceta 2, Mario Sánchez 40, 43; Fidencio Casillas 58]
[Oct 27]
Oro 2 León 5
  [Salvador Rivera 21, Raymundo González 75; Alfredo Costa 6pen, Luis Luna 16, Arturo Orozco 24, 
   Adalberto López 37, 69]
[Oct 30]
Atlante 4 Moctezuma 3
  [Norberto Rozas 6, 9, 56, Raúl de Alba 54; Ricardo Martínez 16, 84, Alfonso Arnaez 88pen]
Veracruz 8 Marte 1
  [Grimaldo González 4, Luis de la Fuente 32, 35, 78, 89, Julio Ayllón 38, 65, Guadalupe Velásquez 84; 
   José Cázares 10]
San Sebastián 0 Atlas 0
Guadalajara 2 España 2
  [Maximiano Prieto 38, 48; Carlos Septién 18, Tulio Quiñónez 60]
Tampico 1 América 1
  [Felipe Altube 31pen; Mario Ochoa 59pen]
Bye: Asturias, Puebla

Round 5
[Nov 2]
Asturias 3 León 1
  [Antonio Félix Battaglia 13og, José Pérez 15, Francisco Hernández 65; Luis Luna 61]
[Nov 3]
Guadalajara 3 Veracruz 3
  [Carlos Chavira García 3, Miguel Ángel Velásquez 42og, Rodrigo Ruiz 68; Luis de la Fuente 30, 
   Julio Ayllón 36, 45]
[NoV 4]
Atlante 3 Oro 4
  [Leopoldo Escandón 29, Norberto Rozas 68, Leonardo Navarro 82; José Naranjo 17, 
   Salvador Rivera 41, 62, Raymundo González 76]
[Nov 6]
León 4 Moctezuma 0
  [Arturo Orozco 10, Guillermo Flores 44, Adalberto López 48, 79]
Atlas 1 Asturias 1
  [José Mercado 11; Walter Meneses 40]
Puebla 2 Tampico 2
  [Ricardo Álvarez 32, 85; Felipe Altube 20, Antonio Rea 65]
Marte 4 San Sebastián 3
  [Carlos Martín 27, Enrique Pradere 41pen, 49, 69pen; Edgar Murillo 23, ¿?pen, ¿?pen]
Bye: América, España

Round 6
[Nov 9]
Oro 2 Guadalajara 0
  [José Naranjo 48, 60]
Atlante 2 España 2
[Nov 11]
Marte 2 América 1
  [Armando Aguilar 42, Enrique Pradere 65; José Luis Borbolla 89]
[Nov 13]
Atlante 1 Tampico 1
  [Leopoldo Escandón 55; Felipe Altube 49]
Oro 6 Veracruz 4
  [Raymundo González 4, 69, 74, José Naranjo 32, Salvador Rivera 39, Trípido Rodríguez 84; 
   Julio Ayllón 2, Raúl Barba 9og, Grimaldo González 30, 63]
León 4 Guadalajara 3
  [Adalberto López 11, 42, 90, Arturo Orozco 52; Rodrigo Ruiz 44, Carlos Chavira García 46, 
   Ángel Vázquez 87]
Moctezuma 2 Atlas 2
  [Leopoldo Proal 38, Raymundo Quintero 69; Antonio Flores 58, Edmundo Manzotti 84]
Puebla 3 San Sebastián 1
  [Diego Guerrero 35, Ricardo Álvarez 46, Rodolfo Torres Ruiz 69; José Francisco Rivas 73]
Bye: Asturias

Round 7
[Nov 15]
Asturias 0 Marte 2
  [Armando Aguilar 27, ¿?]
[Nov 17]
España 2 San Sebastián 0
  [Horacio Casarín 74, Tulio Quiñónez 76]
Oro 2 Puebla 3
  [José Naranjo 21, Santiago Piola Mendoza 57pen; Lucio Gómez 6, Manuel Martínez 37, 
   Rodolfo Torres Ruiz 51]
[Nov 19]
América 2 Asturias 2
  [Jorge Quesada 33, 34; Pedro Arnauda 5, 39]
Guadalajara 1 Atlas 2
  [Maximiano Prieto 9; Rodrigo Noriega 3, Edwin Cubero 63]
[Nov 20]
Moctezuma 4 Marte 2
  [Ricardo Martínez 30, Leopoldo Proal 37, 52, Raymundo Quintero 62; Armando Aguilar 1, Roque López 43]
León 3 Tampico 1
  [Arturo Orozco 17, 43, Pablo Pérez 62; Miguel Ángel Segura 72]
Veracruz 4 Atlante 0
  [Guadalupe Velásquez 22, 75, 80, Julio Ayllón 55]

Round 8
[Nov 23]
España 2 Puebla 0
  [Raúl Cárdenas 24, Guillermo García Vélez 26]
[Nov 25]
América 3 Atlante 2
  [Hernán Cabalceta 23, 82, Carlos Cruz 44; Norberto Rozas 25, Raúl de Alba 56]
[Nov 27]
Atlas 2 León 1
  [Edwin Cubero 22, Felipe Velásquez 46; Adalberto López 70]
San Sebastián 2 Veracruz 4
  [Padilla 17, Edgar Murillo 25; Grimaldo González 32, 56, Luis Quiñónez 71, Julio Ayllón 79]
Tampico 3 Oro 1
  [Antonio Rea 5, Felipe Altube 25, José Quiroga 70; Ocampo 59]
Puebla 1 Moctezuma 0
  [Gabriel Ortega 62]
Asturias 1 Guadalajara 5
  [Pedro Arnauda 51; Maximiano Prieto 9, Tomás Balcázar 54, Juan Jasso 62, 
   Carlos Chavira García 69, 89]

Round 9
[Nov 30]
Atlante 2 Asturias 3
  [Rafael Ávalos 18, Alberto Mendoza 44; Pedro Arnauda 10, Francisco Hernández 20, José Valdez 57]
[Dec 2]
España 0 América 2
  [Jorge Quesada 42, José Luis Borbolla 85]
[Dec 4]
Atlante 4 Atlas 1
  [Leonardo Navarro 18m 27m 36, Contreras 59; Rodrigo Noriega 15]
León 2 Puebla 3
  [Arturo Orozco 73, Adalberto López 89; Ricardo Álvarez 34, Manuel Martínez 36, 
   Rodolfo Torres Ruiz 61]
Moctezuma 0 Veracruz 2
  [Julio Ayllón 26, Julián Durán 75]
Oro 4 San Sebastián 3
  [Raymundo González 59, 78, Santiago Piola Mendoza 68, Ocampo 81; Roberto Zárate 13, 73, 
   José Solórzano 75]
Tampico 0 Marte 1
  [Armando Aguilar 14]
Bye: Guadalajara

Round 10
[Dec 7]
*Asturias – España –
*Posponed
[Dec 8]
Guadalajara 1 Moctezuma 1
  [Maximiano Prieto 51; Ricardo Martínez 40]
[Dec 11]
Marte 3 Puebla 4
  [Tello 30, 35, Héctor Ortiz 74pen; Manuel Martínez 6, 44, Ricardo Álvarez 59, 63]
Atlas 3 España 2
  [Rodrigo Noriega 20, Felipe Velásquez 22, Edwin Cubero 77; Tulio Quiñónez 79, 
   José Luis Lamadrid 85]
San Sebastián 2 Asturias 0
  [Edgar Murillo 24, Padilla 68]
Veracruz 2 Tampico 0
  [Grimaldo González 72, Luis de la Fuente 87]
*América – Oro –
*Posponed
Bye: Atlante, León

Round 11
[Dec 14]
América 0 León 1
  [Adalberto López 72]
[Dec 15]
Guadalajara 0 Atlante 0
[Dec 18]
Atlas 1 Tampico 2
  [Edmundo Manzotti 70; Felipe Altube 2, 17]
Veracruz 3 León 1
  [Grimaldo González 67, 87, Luis Quiñónez 74; Arturo Orozco 38]
San Sebastián 1 América 2
  [Ramírez 24; José Luis Borbolla 75, Mario Sánchez 86]
Moctezuma 3 Oro 4
  [Raymundo Quintero 1, Carlos Gutiérrez 3, Alfonso Arnáez 52; Raymundo González 37, 
   Jorge Arroyo 54, 76, Salvador Rivera 65]
España 1 Marte 0
  [Carlos Septién 70]
Puebla 2 Asturias 3
  [Ricardo Álvarez 12, 16; Luis Fernández 28, Walter Meneses 31, Pedro Arnauda 75]

Round 12
[Dec 22]
Atlante 2 San Sebastián 0
  [Raúl de Alba 63, 72]
Guadalajara 3 Marte 3
  [Maximiano Prieto 24, Carlos Chavira García 42, Tomás Balcázar 87; Sabino Morales 9, 
   Luis Vázquez 40, Tello 59]
Bye: América, Asturias, Atlas, España, León, Moctezuma, Oro, Puebla, Tampico, Veracruz

Pending Matches Round 10
[Dec 27]
Asturias 1 España 2
  [Carlos Blanco 45; Carlos Septién 22pen, Horacio Casarín 83]
[Dec 29]
América 3 Oro 3
  [Carlos Cruz 23, 39, Mario Ochoa 68; José Naranjo 3, Ocampo 6, Salvador Rivera 47]

Round 13
[Jan 8]
América 4 Veracruz 3
  [Carlos Cruz 19, 85, Mario Ochoa 69, Itzvan Kadas 79; Grimaldo González 5, 
   Guadalupe Velásquez 24, Julio Ayllón 50]
León 2 España 1
  [Adalberto López 11, Luis Luna 67; Carlos Septién]
Atlas 0 Oro 1
  [José Naranjo 66]
Moctezuma 3 Tampico 1
  [Raymundo Quintero 7, Leopoldo Proal 9, 35; Miguel Ángel Segura 37]
Bye: Asturias, Atlante, Guadalajara, Marte, Puebla, San Sebastián

Round 14
[Jan 11]
América 2 Puebla 1
  [José Luis Borbolla 37, 77; Rodolfo Torres Ruiz 34]
[Jan 15]
Puebla 3 Veracruz 5
  [Ricardo Álvarez 31, 85, Samuel Cuburu 87; Julio Ayllón 18, 57, Luis Quiñones 43, 
   Luis de la Fuente 44, 70] 
San Sebastián 0 León 3
  [Enrique González López 6, 31, Adalberto López 40]
Oro 2 Asturias 3
  [José Antonio Roca 30og, Salvador Rivera 62; Pedro Arnauda 40, 44, 88]
España 2 Moctezuma 0
  [Tulio Quiñones 44, Horacio Casarín 69]
Tampico 2 Guadalajara 1
  [Enrique Carretero 5, “Cuadrado” Sánchez 31; Juan Jasso 40]
Bye: Atlante, Atlas, Marte

Round 15
[Jan 22]
Asturias 3 San Sebastián 1
  [Pedro Arnauda 12, Tomás Regueiro 62, Carlos Iturralde; Ramírez 15]
Puebla 0 Marte 1
  [Mario Pérez 9]
Oro 2 España 4
  [Ocampo 15, 80; Raúl Cárdenas 6, Tulio Quiñones 18, Guillermo García Vélez 43, 
   Carlos Septién 46]
Bye: América, Atlante, Atlas, Guadalajara, León, Moctezuma, Tampico, Veracruz

Round 16
[Jan 29]
San Sebastián 0 Moctezuma 0
América 2 Guadalajara 2
  [Mario Sánchez 34, Hernán Cabalceta 57; Rafael Rivera 9, Ángel Vázquez 90]
Bye: Asturias, Atlante, Atlas, España, León, Marte, Oro, Puebla, Tampico, Veracruz

Round 17
[Feb 2]
Marte 2 Tampico 3
  [Mario Pérez 5, Enrique Sesma 30; Arnulfo Avilán 2, Felipe Altube 10, 57]
[Feb 5]
Atlante 5 Puebla 1
  [Norberto Rozas 15, Leonardo Navarro 18, 34, 56, 72; Ricardo Álvarez 2]
Bye: América, Asturias, Atlas, España, Guadalajara, León, Moctezuma, Oro, San Sebastián, Veracruz

Round 18
[Feb 9]
América 2 San Sebastián 2
  [Itzvan Kadas 48, José Luis Borbolla 78; Ramírez 25, José Francisco Rivas 34]
[Feb 12]
Marte 2 Moctezuma 1
  [Enrique Pradere 7, Mario Pérez 35; Raymundo Quintero 40]
Veracruz 4 Puebla 1
  [Guadalupe Velásquez 16, Julio Ayllón 42, 84, Rufino Lecca 47; Lucio Gómez 8]
Tampico 1 Atlante 3
  [Felipe Altube 82pen; Leonardo Navarro 36, Rafael Ávalos 65, Contreras 70]
Bye: Asturias, Atlas, España, Guadalajara, León, Oro

Round 19
[Feb 19]
Moctezuma 1 Atlante 1
  [Raymundo Quintero 71; Contreras 77]
Bye: América, Asturias, Atlas, España, Guadalajara, León, Marte, Oro, Puebla, San Sebastián, Tampico, Veracruz

Round 20
[Feb 26]
Asturias 1 Atlante 0
  [Francisco Hernández 3]
Atlas 1 Marte 2
  [Edwin Cubero 45; Héctor Ortiz 24pen, Enrique Pradere 50]
Puebla 2 Oro 2
  [Ricardo Álvarez 25, Ramón Sánchez 60; Jorge Arroyo 75, Raymundo González 80]
León 4 San Sebastián 0
  [Adalberto López 20, 43, 82, 84]
Moctezuma 2 América 3
  [Raymundo Quintero 77, Alfonso Arnáez 84; Manuel Cañibe 6, Itzvan Kadas 31, José Luis Borbolla 89]
Veracruz 3 Guadalajara 2
  [Juan Paratore 35, Julio Ayllón 62, 64; Tomás Balcázar 25, Maximiano Prieto 38]
Tampico 2 España 0
  [Miguel Ángel Segura 26, Felipe Altube 48pen]

Round 21
[Mar 5]
España 0 Asturias 4
  [Walter Meneses 3, 26, 59, Luis Fernández 69]
Atlas 1 Guadalajara 2
  [Juan José Novo 14; Ángel Vázquez 38, Maximiano Prieto 59]
Puebla 4 América 1
  [Ricardo Álvarez 10, 89, Gabriel Ortega 52, Alfonso Vallejo 89; José Luis Borbolla 57pen]
Tampico 0 Moctezuma 1
  [Raymundo Quintero]
Bye: Atlante, León, Marte, Oro, San Sebastián, Veracruz

Round 22
[Mar 8]
*Marte – Atlante –
*Posponed
[Mar 9]
Atlas 4 San Sebastián 1
  [Felipe Velázquez 7, Juan José Novo 23, José Mercado 60, Edmundo Manzotti 87; Roberto Zárate 90]
[Mar 10]
*Asturias – Tampico –
*Posponed
[Mar 12]
América 1 España 4
  [José Luis Borbolla 18pen; Horacio Casarín 25, José Luis Molina 36, Raúl Cárdenas 57, 
   Guillermo García Vélez 72] 
León 0 Veracruz 0
Guadalajara 6 Puebla 4
  [Alfonso Vallejo 10og, Antonio Ruiz Pizano 30, Enrique Esparza 42, 56pen, Ángel Vázquez 78, 
   Rafael Rivera 85; Lucio Gómez 3, Rodolfo Torres Ruiz 40, Francisco Villegas 45, Gregorio Gómez 70og]
Bye: Moctezuma, Oro

Round 23
[Mar 16]
Oro 1 Atlas 3
  [Raymundo González 87; Edwin Cubero 23, Felipe Velázquez 29, José Mercado 62]
[Mar 19]
Veracruz 3 Asturias 1
  [Julio Ayllón 39, 70, Guadalupe Velásquez 87; Walter Meneses 36]
Atlante 3 León 2
  [Leonardo Navarro 8pen, Norberto Rozas 68, Raúl De Alba 71; Enrique González López 11, Ignacio Orozco 80]
Moctezuma 2 España 4
  [Eutiquio Pizolotto 3, Daniel Muñoz 8; Horacio Casarín 40, 42, Carlos Septién (2)]
Guadalajara 1 Tampico 0
  [Javier de la Torre 59]
San Sebastián 1 Marte 1
  [José Francisco Rivas 52; Enrique Pradere 50]
Bye: América, Puebla

Round 24
[Mar 23]
Oro 4 Tampico 4
  [José Naranjo 2, Raymundo González 59, Salvador Rivera 68, Enrique Escareño 80; 
   Ángel Gilardoni 6, Felipe Altube 15, 32, Miguel Ángel Segura 38]
[Mar 24]
Asturias 2 América 1
  [Walter Meneses 18, Pedro Arnauda 51; Mario Sánchez 15]
[Mar 26]
España 1 Veracruz 4
  [Horacio Casarín 65; Julio Ayllón 9, 52, Guadalupe Velásquez 29, Grimaldo González 60]
Atlas 6 Moctezuma 1
  [Edwin Cubero 20, 68, 76, José Mercado 38, 83, Fidencio Casillas 78; Jesús Segovia 89]
San Sebastián 2 Puebla 0
Bye: Atlante, Guadalajara, León, Marte

Round 25
[Mar 29]
Asturias 4 Oro 0
  [Quino Fernández 20, Francisco Hernández 22, Walter Meneses 47, Luis Fernández 70]
[Mar 31]
España 6 Guadalajara 1
  [Barberena 23, 39, Horacio Casarín 28, Guillermo García Vélez 42, 87, José Luis Molina 75; 
   Antonio Ruiz Pizano 22]
[Apr 2]
Marte 2 Asturias 2
  [Enrique Pradere 22, 59; Luis Fernández 8, Walter Meneses 43]
Veracruz 4 San Sebastián 1
  [Guadalupe Velásquez 34, Luis de la Fuente 56, Julio Ayllón 67, Luis Quiñónez 85; Roberto Zárate 41]
Oro 2 América 2
  [José Naranjo 5, Salvador Rivera 40; Mario Sánchez 42, 88]
León 0 Atlas 1
  [Edmundo Manzotti 53]
Bye: Atlante, Moctezuma, Puebla, Tampico

Round 26
[Apr 4]
Atlante 2 Guadalajara 0
  [Alberto Mendoza 44, 72]
[Apr 9]
España 2 León 1
  [Barberena 30, José Luis Molina 54; Adalberto López 79]
San Sebastián 2 Atlante 3
  [Ramírez 24, Padilla 36; Norberto Rozas 20, Leonardo Navarro 62, 67]
Tampico 1 Veracruz 1
  [Miguel Ángel Segura 32; Julio Ayllón 13]
Moctezuma 2 Puebla 2
  [Alfonso Arnáez 34, Raymundo Quintero 57; Diego Guerrero 23, Carlos Cuadra 29]
Bye: América, Asturias, Atlas, Marte, Oro

Round 27
[Apr 12]
América 2 Marte 1
  [Hernán Cabalceta 23, 85; Enrique Sesma 31]
[Apr 13]
Oro 2 Atlante 2
  [Raymundo González 4, José Naranjo 60; Salvador Arizméndi 74, Norberto Rozas 85]
[Apr 14]
Asturias 4 Moctezuma 2
  [Quino Fernández 6, Walter Meneses 19, 64, Francisco Hernández 28; José Menéndez 71, 81]
[Apr 16]
Puebla 4 España 0
  [Ricardo Álvarez (2), Rodolfo Torres Ruiz (2)]
Atlas 1 Atlante 2
  [Edwin Cubero 4; Leonardo Navarro 44pen, 51]
León 1 América 1
  [Adalberto López 20; Mario Sánchez 44]
Bye: Guadalajara, San Sebastián, Tampico, Veracruz

Round 28
[Apr 20]
Marte 1 España 1
  [Sabino Morales 62; Guillermo García Vélez 81]
Guadalajara 1 Oro 0
  [Juan Jasso 4]
[Apr 23]
Veracruz 5 Moctezuma 1
  [Luis de la Fuente 17, Guadalupe Velásquez 23, 36, Julio Ayllón 50, Grimaldo González 85; 
   Raymundo Quintero 27]
Atlante 4 América 1
  [Leopoldo Escandón 6, 17, Leonardo Navarro 20, Contreras 87; Mario Ochoa 48]
San Sebastián 5 Oro 2
  [Padilla 30, Roberto Zárate 55, José Francisco Rivas 65, 75, 86; Jesús García 15, 47]
Guadalajara 4 Asturias 1
  [Felipe Martín del Campo 8, Ángel Vázquez 62, 66, Maximiano Prieto 75; Quino Fernández 4]
Puebla 3 Atlas 2
  [Gabriel Ortega 5, Daniel Guerrero 10, Ricardo Álvarez 15; Edmundo Manzotti 85, Edwin Cubero 90pen]
Tampico 2 León 2
  [Arnulfo Avilán 40, José Quiroga 65; Alfredo Costa 15, Arturo Orozco 61]

Round 29
[Apr 26]
Marte 3 Oro 3
  [Mario Pérez 21, 73, 77; José Naranjo 57, Raymundo González 65, 66]
[Apr 28]
América 1 Tampico 3
  [José Luis Borbolla 66; Felipe Altube 1, 4, 53]
[Apr 30]
Atlas 1 Veracruz 3
  [Edmundo Manzotti 42; Julio Ayllón 14, 59, Guadalupe Velásquez 84]
Moctezuma 3 Guadalajara 3
  [Ricardo Martínez 9, Raymundo Quintero 47, 77; Ángel Vázquez 25, Maximiano Prieto 39, 
   Felipe Martín del Campo 41]
San Sebastián 2 España 2
  [Roberto Zárate 22, Ramírez 61; Guillermo García Vélez 81, Barberena 83]
Marte 2 León 3
  [Luis Vázquez 19, Mario Pérez 86; Arturo Orozco 40, Adalberto López 52, Luis Luna 79]
Bye: Asturias, Atlante, Puebla

Round 30
[May 4]
España 0 Atlas 2
  [José Mercado 23, 24]
[May 6]
Guadalajara 2 San Sebastián 2
  [Maximiano Prieto 53, 68; José Francisco Rivas 32, Padilla 36]
[May 7]
Atlante 2 Veracruz 2
  [Raúl de Alba 5, Leopoldo Escandón 21; Julio Ayllón 47, 49]
León 2 Oro 1
  [Adalberto López 40, 60; Santiago Piola Mendoza 85]
Tampico 2 Puebla 0
  [Ángel Gilardoni 10, José Quiroga 80]
Bye: América, Asturias, Marte, Moctezuma

Round 31
[May 10]
Asturias 3 Atlas 3
  [Pedro Arnauda 24, 87, Carlos Iturralde 42; Antonio Flores 10, Edmundo Manzotti 48pen, 
   Juan José Novo 51]
[May 11]
Oro 3 Moctezuma 1
  [José Naranjo 50, Narciso López 65, Raymundo González 78; Dolores Vázquez 25]
[May 12]
Marte 4 Guadalajara 0
  [José Cázares 52, 67, Luis Vázquez 72, Mario Pérez 80]
[May 14]
España 4 Atlante 2
  [Guillermo García Vélez 9, 21, Carlos Septién 50, 69pen; Contreras 23, Salvador Arizméndi 36pen]
Atlas 3 América 2
  [Antonio Flores 20, Rodrigo Noriega 44, 87; Itzvan Kadas 25, 67]
San Sebastián 2 Tampico 3
  [Roberto Zárate 30, Ramírez 38; Felipe Altube 18pen, 60, José Quiroga 85]
Puebla 1 León 0
  [Antonio Figueroa 4]
Bye: Veracruz

Round 32
[May 17]
Asturias 2 Tampico 1
  [Walter Meneses 9pen, Carlos Iturralde 40; Felipe Altube 25pen]
[May 18]
Guadalajara 0 León 3
  [Adalberto López 4, 40, 51]
[May 19]
Marte 0 Atlante 2
  [José Rivera 7, Norberto Rozas 90]
[May 21]
Asturias 0 Puebla 2
  [Ricardo Álvarez 62, Lucio Gómez 64]
Veracruz 2 América 1
  [Julio Ayllón 73, Grimaldo González 83; Daniel Esquivel 47]
Tampico 2 Atlas 2
  [Miguel Ángel Segura 40, Ángel Gilardoni 44; Moreno 14, Edmundo Manzotti 34]
Moctezuma 2 León 2
  [Raymundo Quintero 38, 75; Adalberto López 18, Alfredo Costa 77]
Bye: España, Oro, San Sebastián

Round 33
[May 25]
Marte 4 Veracruz 1
  [Sabino Morales 22, 65, Enrique Pradere 44, 75; Luis de la Fuente 14]
[May 28]
Veracruz 2 Oro 2
  [Luis de la Fuente 75, Luis Quiñónez 76; Vidrio 38, Raymundo González 60]
León 1 Asturias 0
  [Luis Luna 77]
Bye: América, Atlante, Atlas, España, Guadalajara, Moctezuma, Puebla, San Sebastián, Tampico


Final Table
Veracruz 		26 	16 	7 	3 	78:43 	+35 	39 (champion) 
Atlante 		26 	13 	7 	6 	59:43 	+16 	33 [Mexico City]
León 			26 	13 	5 	8 	54:35 	+19 	31 
España 			26 	13 	4 	9 	54:48 	+6 	30 [Mexico City] 
Asturias 		26 	11 	6 	9 	50:49 	+1 	28 [Mexico City]
Atlas 			26 	10 	6 	10 	49:46 	+3 	26 [Guadalajara]
Puebla 			26 	11 	3 	12 	51:54 	-3 	25 
América 		26 	9 	7 	10 	49:54 	-5 	25 [Mexico City]
Marte 			26 	10 	5 	11 	52:62 	-10 	25 [Mexico City]
Tampico 		26 	8 	8 	10 	43:47 	-4 	24 
Oro 			26 	8 	7 	11 	64:72 	-8 	23 [Guadalajara]
Guadalajara 		26 	7 	8 	11 	47:57 	-10 	22 
Moctezuma 		26 	5 	7 	14 	43:65 	-22 	17 [Orizaba]
San Sebastián 		26 	5 	6 	15 	41:59 	-18 	16 [León]



Copa México 1949-50 (Cup Tournament)


First Round
Only one single leg played
[Jul 9]
Oro 1 Atlas 3
  [Alberto Nuño 15; Juan José Novo 68, 83, Rodrigo Noriega 71]
Marte 0 Atlante 2
  [Alberto Mendoza 70, Salvador Saucedo 83]
Moctezuma 1 Puebla 4
  [Ricardo Martínez 8; Ricardo Álvarez 11, Lucio Gómez 31, 36, Manuel Martínez 44]
San Sebastián 1 León 3
  [Roberto Zárate 30; Adalberto López 70, 74, Enrique González López 71]
Bye: América, Asturias, Guadalajara, España, Tampico, Veracruz

Second Round
[Jul 16]
Guadalajara 1 España 2
  [Jesús Ponce 37; Guillermo García Vélez 22, Sergio Bravo 27]
América 0 Asturias 2
  [Carlos Blanco 34, Pedro Maupomé 50]
Veracruz 4 Puebla 3
  [Reyes 12, Luis de la Fuente 46pen, Julio Ayllón 73, Luis Quiñónez 79; Lucio Gómez 13, 
   Gabriel Ortega 16, Ricardo Álvarez 42]
Tampico 2 León 1
  [Arnulfo Avilán 65, Felipe Altube 74; Luis Luna 75]
Bye: Atlante, Atlas, España

Third Round
[Jul 23]
Atlante 4 Asturias 2
  [Leonardo Navarro 20, Martín Vantolrá 24, Leopoldo Escandón 30, Contreras; Pedro Maupomé 10, 53]
Atlas 4 España 3   [aet]
  [José Mercado 28, 72, Juan José Novo 33, Edwin Cubero 98; Carlos Septién 5, 
   Guillermo García Vélez 45, Raúl Cárdenas 50]
Bye: Tampico, Veracruz

Semifinals
[Jul 30]
Atlante 1 Veracruz 3
  [Alberto Mendoza 21; Reyes 38, 70, Salvador Mota 65og]
Atlas 1 Tampico 1  [aet]
  [Edwin Cubero 47pen; Felipe Altube 15]

Playoff
[Aug 1]
Atlas 3 Tampico 1
  [Juan José Novo 55, Edmundo Manzotti 70, 78; Felipe Altube 10]

Final
[Aug 6]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Atlas 3 Veracruz 1
  [José Mercado 15, 42, Edmundo Manzotti 49; Julio Ayllón 43]


Campeón de Campeones 1949-50 (Super Cup)

[Aug 13]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
Atlas 3 Veracruz 1  [aet]
  [Juan José Novo 30, Edwin Cubero 94, 101; Julio Ayllón 40]


After this season Asturias, España and Moctezuma retired from the league
due to differences with the Federation. Necaxa (Mexico City), an old "Primera
Fuerza" member and who didn't accept professionalism in 1943, re-joined
for next season.         

The Second Division started in 1950, thus the "Liga Mayor" changed to
"Primera Division", every year one team is promoted and one is relegated.


1948/49

1963/64

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx)
Last updated: 12 Sep 2013

(C) Copyright Erik Francisco Lugo and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.