Mexico 1954/55


Regular Season

Round 1
[Aug 21]
Tampico 0 Oro 3
  [José Naranjo 4, Juan Carlos Carrera 10, Luis Hermosillo]
[Aug 22]
América 1 Toluca 1
  [José Santiago 78; Rubén Malanchane 32]
León 3 Marte 1
  [Agustín Santillán 8, Marcos Aurelio 82, Luis Leonel Bossa 87; Mario Sánchez 90]
Zacatepec 5 Irapuato 4
  [Pedro Arnauda 5pen, Ernesto Candia 15, Mateo Nicolau 31, Raúl Cárdenas 58, Carlos Turcato 64; 
   Jaime Ortiz 14, 50, José Joaquín Quiroz 56, Alberto Jones 67]
Guadalajara 5 Atlante 2
  [Salvador Reyes 7, 11, 31, 65, Tomás Balcázar 47; Guillermo García Vélez 74. 89]
Puebla 3 Necaxa 1
  [Antonio Bonezzi 30, 65, Manuel del Toro 55; Julio María Palleiro 43]

Round 2
[Aug 25]
Necaxa 1 León 1
  [Antonio Jasso 58; Julián Briseño 19]
[Aug 29]
Oro 1 América 5
  [Juan Carlos Carrera 62pen; José Santiago 18, José González 20, Pedro Nájera 23, 
   Emilio Fizel 52, Eduardo González Palmer 87]
Atlante 1 Zacatepec 3
  [Ramón “Fresero” Martínez 31; Mateo Nicolau 32, Ernesto Candia 35, Samuel Cuburu 77pen]
Marte 1 Tampico 2
  [José Cázares 73; Juan Lecca 49, Juan José Olivero 65]
Toluca 1 Guadalajara 2
  [Mateo de la Tijera 8; Tomás Balcázar 34, Salvador Reyes 74]
Irapuato 4 Puebla 0
  [Jaime Ortiz 7, Felipe Martín del Campo 30, Alberto Jones 42, 68]

Round 3
[Sep 4]
Tampico 2 Necaxa 1
  [Juan José Olivero 20, Juan Lecca 65; Alfredo del Águila]
[Sep 5]
América 2 Guadalajara 0
  [Manuel Cañibe 5, Emilio Fizel 83]
Zacatepec 1 Toluca 0
  [Samuel Cuburu 80pen]
Puebla 3 Atlante 2
  [Manuel del Toro 10, Vicente Laperuta 60, Ricardo Zárate 70; Carlos Calderón de la Barca 75, 
   Luis Fernández 88]
Oro 3 Marte 2
  [Juan Carlos Carrera 52, Jorge Arroyo 77, Héctor Hernández 89; Roberto Zárate 21, Walter Meneses 81]
León 1 Irapuato 1
  [Marcos Aurelio 57; José Joaquín Quiroz 39]

Round 4
[Sep 8]
Atlante 1 León 0
  [Luis Fernández 56]
Guadalajara 3 Zacatepec 3
  [Tomás Balcázar 19, Raúl Arellano 57, Adalberto López 70; Raúl Cárdenas 58, 
   Mateo Nicolau 60, Mario Pérez 79]
[Sep 12]
Necaxa 3 Oro 2
  [Norberto Rozas 36, 80, Julio María Palleiro 49; Juan Carlos Carrera 25, Héctor Hernández 58]
Irapuato 3 Tampico 3
  [Jaime Ortiz ¿?, 87, Jorge Marik; Carlos Septién 21, Grimaldo González 64, 72]
Marte 0 América 2
  [Emilio Fizel 29, 36pen]
Toluca 2 Puebla 0
  [Mateo de la Tijera 16, Carlos Blanco 17]

Round 5
[Sep 18]
Tampico 1 Atlante 0
  [Juan José Olivero 33]
[Sep 19]
América 0 Zacatepec 1
  [Mario Pérez 42]
Oro 2 Irapuato 3
  [Arnulfo Cortés 4, Juan Carlos Carrera 19; Narciso López 7og, Jaime Ortiz 10, Raúl Córdoba 59og]
León 1 Toluca 1
  [Marcos Aurelio 53; Wedell Jiménez 25pen]
Puebla 0 Guadalajara 0
Marte 0 Necaxa 0

Round 6
[Sep 22]
Necaxa 2 América 1
  [José Luis Molina 17, 73; José González 82] 
[Sep 26]
Atlante 3 Oro 1
  [Horacio Casarín 10, Ligorio López 23, Guillermo García Vélez 41; Héctor Hernández 48]
Guadalajara 2 León 0
  [Tomás Balcázar 66, Francisco Flores 75]
Irapuato 0 Marte 0
Zacatepec 0 Puebla 1
  [José Francisco Rivas 61]
Toluca 3 Tampico 2
  [Carlos Blanco 42, 46, 68; Jorge Molina 7, Juan Lecca 15]

Round 7
[Sep 29]
América 0 Puebla 1
  [Manuel del Toro 25]
[Oct 2]
Tampico 0 Guadalajara 0
[Oct 3]
Necaxa 3 Irapuato 0
  [Antonio Jasso 4, Alfredo del Águila 27, Julio María Palleiro 48]
Oro 3 Toluca 1
  [Héctor Hernández 16, José Naranjo 26, Juan Carlos Carrera 69; Rubén Pichardo 11]
León 1 Zacatepec 1
  [Marcos Aurelio 55; Carlos Turcato 53]
Marte 2 Atlante 2
  [Walter Meneses 11, 29; Guillermo García Vélez 7, Héctor Gandini 70]

Round 8
[Oct 10]
Atlante 1 Necaxa 2
  [Luis Fernández 34; Antonio Jasso 25, Julio María Palleiro 28]
Guadalajara 2 Oro 2
  [Tomás Balcázar 20, Francisco Flores 65; Juan Carlos Carrera 14, Héctor Hernández 54]
Puebla 1 León 2
  [José Antonio Juárez 8; Pascual Miranda 2, 25]
Irapuato 1 América 1
  [Alberto Jones 25; Raúl Salamanca 60]
Zacatepec 6 Tampico 0
  [Francisco Hernández 7, Carlos Turcato 10, 20, Mario Pérez 18, 23, 70]
Toluca 4 Marte 1
  [Carlos Lázcares 25, 40, 71pen, Carlos Blanco 51; Walter Meneses]

Round 9
[Oct 13]
América 2 León 0
  [Manuel Cañibe 16, 25]
[Oct 14]
Oro 3 Zacatepec 0
  [Héctor Hernández 8, 49, 84]
[Oct 16]
Tampico 1 Puebla 0
  [Guadalupe Díaz 59]
[Oct 17]
Necaxa 4 Toluca 1
  [Julio María Palleiro 4, 68, 80, Norberto Rozas 48; Carlos Lázcares 60]
Irapuato 0 Atlante 0
Marte 0 Guadalajara 4
  [Raúl Arellano 21, Crescencio Gutiérrez 39, Adalberto López 48, 75]

Round 10
[Oct 24]
Atlante 0 América 1
  [Emilio Fizel 54]
Guadalajara 0 Necaxa 2
  [Julio María Palleiro 15, 87]
León 3 Tampico 1
  [Marcos Aurelio 34, Mauro Franco 35, 37; Juan José Olivero 55]
Puebla 3 Oro 2
  [Vicente Laperuta 12, Edmundo Manzotti 70, Manuel del Toro 80; José Naranjo 18, 74]
Zacatepec 4 Marte 1
  [Ernesto Candia 11, Mateo Nicolau 13, Carlos Turcato 25, Mario Pérez 61; Mario Ochoa 69pen]
Toluca 3 Irapuato 1
  [Mateo de la Tijera 48, Carlos Blanco 64, Enrique Sesma 90; Jaime Ortiz 85]

Round 11
[Oct 27]
Necaxa 4 Zacatepec 1
  [Julio María Palleiro 71, José Luis Molina ¿?, 87, Alfredo del Águila 89; Mario Pérez 35]
[Oct 30]
Tampico 1 América 1
  [Salvador Ayala 7; José Luis Lamadrid 78]
[Oct 31]
Atlante 0 Toluca 1
  [Humberto Pérez 84pen]
Oro 5 León 1
  [Héctor Hernández 3, 87, 90, Jorge Arroyo 20, Juan Carlos Carrera 77; Luis Leonel Bossa 22]
Irapuato 0 Guadalajara 1
  [Tomás Balcázar 80]
Marte 2 Puebla 2
  [Mario Ochoa 48pen, 60pen; Manuel del Toro 26, Antonio Bonezzi 43]

Round 12
[Nov 4]
Atlante 2 Guadalajara 2
  [Héctor Gandini 73pen, Horacio Casarín 87; Crescencio Gutiérrez 5, Raúl Arellano 59]
[Nov 7]
Necaxa 1 Puebla 1
  [José Luis Molina 57pen; Manuel del Toro 6]
Oro 1 Tampico 1
  [Juan Carlos Carrera 77; Guadalupe Díaz 5]
Irapuato 0 Zacatepec 1
  [Mario Pérez 82]
Marte 0 León 2
  [Pascual Miranda 83, Luis Leonel Bossa 87]
Toluca 2 América 1
  [Carlos Carús 60, Rubén Malanchane 80; José González 62]

Round 13
[Nov 13]
Tampico 5 Marte 1
  [Guadalupe Díaz (3), Juan José Olivero (2); Walter Meneses]
[Nov 14]
América 2 Oro 1
  [Manuel Cañibe 47, Emilio Fizel 81; Héctor Hernández 38]
Guadalajara 3 Toluca 1
  [Crescencio Gutiérrez 25, Tomás Balcázar 53, Raúl Arellano 65; Rubén Malanchane 77]
Puebla 3 Irapuato 0
  [Vicente Laperuta 12, Antonio Bonezzi 35, Manuel del Toro 48]
León 1 Necaxa 0
  [Luis Leonel Bossa 50pen]
Zacatepec 3 Atlante 0
  [Mateo Nicolau 31, Mario Pérez 51, Ernesto Candia 79]

Round 14
[Nov 18]
Atlante 1 Puebla 1
  [Héctor Gandini 8; Manuel del Toro 12]
Guadalajara 2 América 0
  [Francisco Flores 10, 30]
[Nov 21]
Necaxa 2 Tampico 0
  [Norberto Rozas 68, Julio María Palleiro 70]
Irapuato 0 León 2
  [Luis Leonel Bossa, Pascual Miranda 83]
Marte 1 Oro 1
  [Higinio Palos 82; Héctor Hernández 66]
Toluca 1 Zacatepec 1
  [Wedell Jiménez 28; Mario Pérez 45]

Round 15
[Nov 27]
Tampico 2 Irapuato 0
  [Grimaldo González 36, Guadalupe Díaz 46]
[Nov 28]
América 5 Marte 0
  [Manuel Cañibe 4, José González 6, 58, Héctor Ferrari 81pen, Víctor Malpica 89]
Oro 3 Necaxa 3
  [Juan Carlos Carrera 27, 83, “Bolas” Vázquez 90; Julio María Palleiro 4pen, 42, 62]
Puebla 2 Toluca 3
  [Manuel del Toro 57, José Francisco Rivas 89; Carlos Lázcares 20, Carlos Blanco 40, 75]
León 3 Atlante 0
  [Carlos Uñate 32, Marcos Aurelio 57, Mauro Franco 77]
Zacatepec 1 Guadalajara 1
  [Mario Pérez 53; Juan Jasso 89]

Round 16
[Dec 2]
Necaxa 6 Marte 1
  [Norberto Rozas (4), José Luis Molina, Julio María Palleiro; Mario Sánchez]
[Dec 5]
Atlante 1 Tampico 2
  [Horacio Casarín 14; Juan José Olivero 21, Grimaldo González 87]
Guadalajara 4 Puebla 0
  [Salvador Reyes 26, 50, Tomás Balcázar 48, 56]
Zacatepec 1 América 0
  [Carlos Turcato 30pen}
Toluca 1 León 2
  [Enrique Sesma 42; Pascual Miranda 23, Carlos Uñate 77]
Irapuato 3 Oro 2
  [Jaime Ortiz 19, 23, 77; Juan Carlos Carrera 30, Héctor Hernández 89pen]

Round 17
[Dec 11]
Tampico 0 Toluca 0
[Dec 12]
América 1 Necaxa 0
  [Emilio Fizel 75]
Oro 3 Atlante 0
  [Ramón “Fresero” Martínez 18og, 71og, José Naranjo 66]
Puebla 0 Zacatepec 3
  [Ernesto Candia 10, Mario Pérez 52, 62]
León 0 Guadalajara 1
  [Crescencio Gutiérrez 23]
Marte 1 Irapuato 0
  [Roberto Zárate 57]

Round 18
[Dec 19]
Atlante 1 Marte 1
  [Salvador Farfán 8; Roberto Zárate 32]
Guadalajara 4 Tampico 1
  [Rafael Rivera 12, Francisco Flores 40, Crescencio Gutiérrez 61, 77; Guadalupe Díaz 72]
Puebla 2 América 3
  [Manuel del Toro 30, 87; Emilio Fizel 15, 60, Eduardo González Palmer 75]
Zacatepec 1 León 0
  [Mateo Nicolau 6]
Toluca 0 Oro 1
  [Juan Carlos Carrera 87]
Irapuato 3 Necaxa 2
  [Jorge Marik 33pen, 56, Jaime Ortiz 78; Julio María Palleiro 40pen, 85]

Round 19
[Dec 23]
América 0 Irapuato 0
[Jan 1]
Tampico 0 Zacatepec 0
[Jan 2]
Oro 0 Guadalajara 1
  [Tomás Balcázar 3]
Necaxa 0 Atlante 2
  [Salvador Farfán 33, Carlos Calderón de la Barca 35]
León 1 Puebla 1
  [Luis Leonel Bossa 77; Vicente Laperuta 20]
Marte 0 Toluca 4
  [Carlos Lázcares 50, Rubén Malanchane 54, Carlos Blanco 65, 67]

Round 20
[Jan 9]
Atlante 3 Irapuato 0
  [Rafael Ávalos 39, Alcides Zamaro 52, 59]
Guadalajara 0 Marte 1
  [Roberto Zárate 42]
León 1 América 0
  [Mauro Franco 14]
Puebla 3 Tampico 1
  [Manuel del Toro 35, 44, Edmundo Manzotti 60; Grimaldo González 30]
Zacatepec 3 Oro 0
  [Mario Pérez 29, Ernesto Candia 31, Mateo Nicolau 51]
Toluca 3 Necaxa 1
  [Gonzalo Iturbe 28, Carlos Lázcares 68, Enrique Sesma 84; Julio María Palleiro 63]

Round 21
[Jan 13]
Necaxa 3 Guadalajara 2
  [Julio María Palleiro 42, Norberto Rozas 73, Antonio Jasso 86; Juan Jasso 43, Pedro Arnauda 49og]
[Jan 15]
Tampico 3 León 2
  [Guadalupe Díaz 46, 52, 79; Carlos Uñate 39, Pascual Miranda 60]
[Jan 16]
América 0 Atlante 0
Oro 3 Puebla 1
  [Héctor Hernández 17pen, José Naranjo 25, Carrasco 87; José Antonio Juárez 15]
Irapuato 2 Toluca 1
  [Maceda 24, Jaime Ortiz 78; Gonzalo Iturbe 53]
Marte 0 Zacatepec 1
  [Pedro Arnauda 85]

Round 22
[Jan 23]
América 0 Tampico 0
Guadalajara 2 Irapuato 1
  [Juan Jasso 61pen, Jesús Ponce 65; Samiro Soto 56]
León 3 Oro 0
  [Luis Leonel Bossa 4, Marcos Aurelio 75, Luis Luna 85]
Puebla 1 Marte 1
  [Ricardo Zárate 15; Roberto Zárate 85]
Zacatepec 1 Necaxa 1
  [Mario Pérez 45; Norberto Rozas 26]
Toluca 1 Atlante 1
  [Carlos Lázcares 35pen; Thelmo García 10]

FINAL TABLE
Zacatepec		22	13	6	 3	41:21	+20	32 (champion)
Guadalajara		22	12	6	 4	41:22	+19	30
Necaxa			22	10	5	 7	42:30	+12	25 [Mexico City]
León			22	10	5	 7	30:24	 +6	25
América			22	 9	6	 7	28:17	+11	24 [Mexico City]
Toluca			22	 9	5	 8	35:30	 +5	23
Tampico			22	 8	7	 7	28:35	 -7	23
Oro			22	 8	4	10	42:41	 +1	20 [Guadalajara]
Puebla			22	 7	6	 9	29:37	 -8	20
Irapuato		22	 5	6	11	26:38	-12	16
--------------------------------------------------------------------------
Atlante			22	 4	7	11	23:35	-12	15 (relegation playoff) [Mexico City]
Marte			22	 2	7	13	17:52	-35	11 (relegation playoff) [Cuernavaca]	


To increase the number of teams to 14 at first level, a promotion tournament was played between Atlante and Marte
(lasts in 1954-55 in "primera división" season) and Cuautla, Zamora and Querétaro (2nd, 3rd and 4th in 
"segunda división" 1954-55 season)


Promotional Tournament

All the matches played in Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes (Mexico City)

Round 1
[Mar 27]
Atlante 3 Cuautla 0
  [Carlos Calderón de la Barca 15, 87, Jesús Rico 80]

Round 2
[Mar 31]
Zamora 0 Querétaro 2
  [Martín del Campo 85pen, 87]

Round 3
[Apr 3]
Marte 3 Cuautla 4
  [Walter Meneses 45+, 69, Higinio Palos 71pen; Leyva 15, Carrillo 30, 84, Antonio García 67]

Round 4
[Apr 10]
Atlante 6 Querétaro 1
  [Carlos Calderón de la Barca 17, Sámano 30og, Guillermo García Vélez 42, Alcides Zamaro 67, 77, 
   Ligorio López 72; Becerra 89]

Round 5
[Apr 14]
Marte 1 Zamora 3
  [Enrique González López 70; Torres 22, Guzmán 75, Fuentes 82]

Round 6
[Apr 17]
Atlante 2 Zamora 1
  [Ligorio López 53, Alcides Zamaro 68; Antonio Flores 28]

Round 5
[Apr 21]
Cuautla 1 Querétaro 0
  [Antonio García 30]

Round 6
[Apr 24]
Marte 3 Querétaro 0
  [Walter Meneses 15, 44, 60]

Round 7
[Apr 28]
Zamora 4 Cuautla 3
[Trinidad Morales 27, 54, Torres 63, Patiño 90+; Jaime Belmonte 40, Leyva 46, ¿? 70pen]

Round 8
[May 8]
Atlante 2 Marte 2
  [Carlos Calderón de la Barca 1, Ligorio López; Walter Meneses 15, Roberto Zárate 75]

FINAL TABLE

Atlante	 		4	3	1	0	13: 4	+9	7  (remains at first level) [Mexico City]
Zamora	 		4	2	0	2	 8: 8	 0	4  (promoted)
Cuautla	 		4	2	0	2	 8:10	-2	4  (promoted)
-------------------------------------------------------------------------
Marte	 		4	1	1	2	 9: 9	 0	3  (relegated) [Cuernavaca]
Querétaro	 	4	1	0	3	 3:10	-7	2  (stayed at second level)


Promoted: Atlas, Zamora and Cuautla
Relegated: Marte





Copa México 1954-55 (Cup Tournament)

First Round

First Legs
[Feb 5]
Tampico 2 Irapuato 0
  [Jorge Molina 12, Sergio Bernal 83]
[Feb 6]
Guadalajara 4 Marte 0
  [Adalberto López 42, Salvador Reyes 47, Crescencio Gutiérrez 69, Raúl Quevedo 84og]
Puebla 0 Atlante 0
Necaxa 0 Toluca 3
  [Mateo de la Tijera 51, Enrique Sesma 69, Gonzalo Iturbe 87]

Second Legs
[Feb 13]
Irapuato 2 Tampico 2
  [Enrique Carretero 46og, Jaime Ortiz 82; Guadalupe Díaz 36, Nicolás Téllez 42]
Atlante 3 Puebla 0
  [Thelmo García 37, Salvador Farfán 60, Carlos Calderón de la Barca 70]
Marte 1 Guadalajara 4       [in Guadalajara]
[Corona 87; Crescencio Gutiérrez 14, Adalberto López 26, Francisco Flores 62, Raúl Arellano 89]
Toluca 0 Necaxa 3
  [Enrique Llorente 42, Alfredo del Águila 50, Julio María Palleiro 75]
Bye: América, León, Oro, Zacatepec

Playoff
[Feb 15]
Estadio Deportivo Toluca
Toluca 0 Necaxa 0 [aet; 3-6pen]
[PEN TOL: Carlos Lázcares: 1S: 0, 0, 1; 2S: 1, 1, 0; 3S: 0]
[PEN NEC: Julio María Palleiro: 1S: 0, 0, 1; 2S: 1, 1, 0; 3S: 1, 1, 1]
It were played two periods of 15 minutes each one plus another two periods of 10 minutes each one.

Quarterfinals

First Legs
[Feb 20]
León 1 Zacatepec 0
  [Leocadio García 75]
Oro 0 América 1
  [José Luis Lamadrid 3]
Necaxa 1 Atlante 3
  [Julio María Palleiro 89; Alcides Zamaro 14, 26, Ligorio López 70]
Tampico 1 Guadalajara 2
  [Grimaldo González 50; Salvador Reyes 58, Francisco Flores 82]

Second Legs
[Feb 24]
América 3 Oro 1
  [José González 13, José Luis Lamadrid 15, Sabino Morales 69og; Héctor Hernández 46]
[Feb 27]
Guadalajara 5 Tampico 0
  [Salvador Reyes 24, 83, Juan Jasso 40pen, Adalberto López 85, 87]
Zacatepec 3 León 0
  [Mario Pérez 4, 26, Carlos Turcato 10]
Atlante 2 Necaxa 1
  [Carlos Calderón de la Barca 2, Salvador Arizmendi 56pen; Julio María Palleiro 10]

Semifinals

Only one single leg played
[Mar 3]
Parque Felipe Martínez Sandoval
Guadalajara 4 Zacatepec 1
  [Crescencio Gutiérrez 26, Raúl Arellano 30, Rafael Rivera 33, Salvador Reyes 78; Carlos Turcato 90]
Estadio Ciudad de los Deportes
América 2 Atlante 1 [aet]
  [Manuel Cañibe 65, 132; Guillermo García Vélez 12]
It were played two periods of 15 minutes each one plus another two periods of 10 minutes each one.

Final
[Mar 6]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
América 1 Guadalajara 0
  [Manuel Cañibe 49]





Campeón de Campeones 1954-55 (Super Cup)
[Mar 10]
Estadio Olímpico Ciudad de los Deportes, Mexico City
América 3 Zacatepec 2
  [Pedro Nájera 63, Manuel Cañibe 76, 81; Mateo Nicolau 71, Carlos Turcato 88pen]
 


Mexico 1954-55 Second Level

Final Table
		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Atlas	 	26	17	5	4	67	25	39	2.6800  (champion) [Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Cuautla	 	26	13	6	7	53	40	32	1.3250	(promotion playoff)
 3. Zamora	 	26	14	3	9	44	34	31	1.2941	(promotion playoff)
 4. Querétaro	 	26	13	5	8	50	44	31	1.1364	(promotion playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Laguna	 	26	12	6	8	47	34	30	1.3824	[Torreón]
 6. Morelia	 	26	11	7	8	51	35	29	1.4571	
 7. Anáhuac	 	26	10	6	10	42	45	26	0.9333	[Monterrey]
 8. La Piedad	 	26	11	4	11	49	55	26	0.8909	
 9. Monterrey	 	26	10	6	10	31	40	26	0.7750	
10. San Sebastian 	26	10	5	11	37	46	25	0.8043	[León]
11. Celaya	 	26	8	5	13	36	55	21	0.6545	
12. Independiente 	26	7	3	16	43	51	17	0.8431	[Toluca]
13. I.P.N.	 	26	6	4	16	29	52	16	0.5577	[Ciudad de México]
14. U.N.A.M.	 	26	6	3	17	25	48	15	0.5208	[Ciudad de México]

Regular Season
Round 1
[Sep 12 & 13]
I.P.N.        2-3 Anáhuac
Celaya        0-4 Querétaro
Atlas         2-2 Morelia
Cuautla       1-2 Zamora
La Piedad     1-3 Laguna
Monterrey     3-1 U.N.A.M.
San Sebastián 1-3 Independiente

Round 2
[Sep 19-21]
Independiente 1-2 La Piedad
Querétaro     3-2 Cuautla
Morelia       1-0 San Sebastián
Zamora        3-0 I.P.N.
Anáhuac       1-4 Atlas
Laguna        0-1 Monterrey
Posponed Match
U.N.A.M.       -  Celaya

Round 3
[Sep 23-26]
Atlas         4-0 Zamora
I.P.N.        1-2 Querétaro
San Sebastián 4-1 La Piedad
Celaya        0-0 Laguna
Morelia       1-1 Anáhuac
Cuautla       2-1 U.N.A.M.
Monterrey     3-1 Independiente

Round 4
[Oct 3]
Independiente 0-2 Celaya
Querétaro     2-1 Atlas
Zamora        2-1 Morelia
La Piedad     5-2 Monterrey
Anáhuac       2-0 San Sebastián
Laguna        2-3 Cuautla
Posponed Match
U.N.A.M.       -  I.P.N.

Round 5
[Oct 7-10]
I.P.N.        0-4 Laguna
Atlas         5-2 U.N.A.M.
San Sebastián 0-1 Monterrey
Celaya        2-4 La Piedad
Morelia       6-2 Querétaro
Cuautla       4-1 Independiente
Anáhuac       1-1 Zamora

Pending Match Round 4
[Oct 12]
U.N.A.M.      1-1 I.P.N.

Round 6
[Oct 17-19]
Independiente 3-4 I.P.N.
Querétaro     1-2 Anáhuac
Zamora        1-0 San Sebastián
Atlas         2-0 Laguna
La Piedad     2-2 Cuautla
Monterrey     2-1 Celaya
U.N.A.M.      0-0 Morelia

Pending Match Round 2
[Oct 19]
U.N.A.M.      2-4 Celaya

Round 7
[Oct 21; 24-26]
Atlas         2-0 Independiente
I.P.N.        1-0 La Piedad
Celaya        1-2 San Sebastián
Morelia       4-1 Laguna
Zamora        2-2 Querétaro
Cuautla       2-1 Monterrey
Anáhuac       2-1 U.N.A.M.

Round 8
[Oct 31-Nov 2]
U.N.A.M.      2-1 Zamora
Querétaro     2-2 San Sebastián
Celaya        2-3 Cuautla
La Piedad     1-2 Atlas
Monterrey     2-2 I.P.N.
Laguna        2-3 Anáhuac
Independiente 1-2 Morelia

Round 9
[Nov 4-7]
Atlas         4-0 Monterrey
I.P.N.        3-2 Celaya
Querétaro     5-1 U.N.A.M.
San Sebastián 1-0 Cuautla
Morelia       3-0 La Piedad
Zamora        3-2 Laguna
Anáhuac       3-1 Independiente

Round 10
[Nov 14]
U.N.A.M.      2-0 San Sebastián
Independiente 4-2 Zamora
Celaya        0-1 Atlas
Cuautla       1-0 I.P.N.
La Piedad     3-2 Anáhuac
Monterrey     2-1 Morelia
Laguna        2-1 Querétaro

Round 11
[Nov 21]
U.N.A.M.      0-2 Laguna
Querétaro     2-1 Independiente
San Sebastián 2-1 I.P.N.
Morelia       7-1 Celaya
Zamora        2-1 La Piedad
Atlas         3-0 Cuautla
Anáhuac       1-1 Monterrey

Round 12
[Nov 21, 28 & 30]
I.P.N.        0-3 Atlas
Independiente 3-1 U.N.A.M.
Celaya        0-0 Anáhuac
Cuautla       1-1 Morelia
La Piedad     2-1 Querétaro
Monterrey     1-0 Zamora
Laguna        2-2 San Sebastián

Round 13
[Dec 2, 4 & 5]
Atlas         6-2 San Sebastián
U.N.A.M.      1-2 La Piedad
Querétaro     3-0 Monterrey
Morelia       4-0 I.P.N.
Zamora        3-1 Celaya
Anáhuac       2-3 Cuautla
Laguna        2-0 Independiente

Round 14
[Dec 18-19]
U.N.A.M.      2-1 Monterrey
Independiente 5-0 San Sebastián
Querétaro     3-0 Celaya
Morelia       1-1 Atlas
Zamora        4-2 Cuautla
Anáhuac       4-1 I.P.N.
Laguna        6-0 La Piedad

Round 15
[Dec 26]
I.P.N.        1-0 Zamora
San Sebastián 2-0 Morelia
Celaya        2-0 U.N.A.M.
Atlas         4-2 Anáhuac
Cuautla       4-0 Querétaro
La Piedad     4-1 Independiente
Monterrey     0-2 Laguna

Round 16
[Jan 2]
U.N.A.M.      2-0 Cuautla
Independiente 3-0 Monterrey
Querétaro     2-2 I.P.N.
Zamora        3-0 Atlas
La Piedad     2-2 San Sebastián
Anáhuac       3-3 Morelia
Laguna        1-2 Celaya

Round 17
[Jan 6; 8-10]
Atlas         6-1 Querétaro
I.P.N.        0-1 U.N.A.M.
Celaya        1-1 Independiente
Morelia       0-1 Zamora
Cuautla       3-0 Laguna
Monterrey     1-1 La Piedad
San Sebastián 1-3 Anáhuac

Round 18
[Jan 16]
U.N.A.M.      0-2 Atlas
Independiente 0-0 Cuautla
Querétaro     2-0 Morelia
Zamora        2-0 Anáhuac
La Piedad     5-1 Celaya
Monterrey     0-0 San Sebastián
Laguna        3-1 I.P.N.

Round 19
[Jan 23-24]
I.P.N.        3-3 Independiente
Celaya        3-5 Monterrey
Morelia       2-0 U.N.A.M.
Cuautla       5-5 La Piedad
Anáhuac       0-2 Querétaro
Laguna        1-1 Atlas
San Sebastián 2-1 Zamora

Round 20
[Jan 30]
U.N.A.M.      2-2 Anáhuac
Querétaro     2-1 Zamora
Celaya        2-2 San Sebastián
Atlas         3-2 Independiente
La Piedad     1-0 I.P.N.
Monterrey     1-1 Cuautla
Laguna        0-0 Morelia

Round 21
[Feb 3; 5-7]
Atlas         6-0 La Piedad
I.P.N.        0-1 Monterrey
Morelia       2-1 Independiente
Zamora        3-0 U.N.A.M.
Cuautla       3-1 Celaya
Anáhuac       1-3 Laguna
San Sebastián 4-2 Querétaro

Round 22
[Feb 12-13]
U.N.A.M.      0-1 Querétaro
Independiente 3-0 Anáhuac
Celaya        1-0 I.P.N.
Cuautla       3-1 San Sebastián
La Piedad     2-3 Morelia
Monterrey     1-0 Atlas
Laguna        1-1 Zamora

Round 23
[Feb 17; 20-21
Atlas         1-1 Celaya
I.P.N.        2-1 Cuautla
Querétaro     2-2 Laguna
Morelia       2-0 Monterrey
Zamora        2-1 Independiente
Anáhuac       1-0 La Piedad
San Sebastián 2-1 U.N.A.M.

Round 24
[Feb 27]
I.P.N.        1-2 San Sebastián
Independiente 2-1 Querétaro
Celaya        3-2 Morelia
Cuautla       1-1 Atlas
La Piedad     3-2 Zamora
Monterrey     0-2 Anáhuac
Laguna        1-0 U.N.A.M.

Round 25
[Mar 6]
U.N.A.M.      2-0 Independiente
Querétaro     1-0 La Piedad
Morelia       2-4 Cuautla
Zamora        2-1 Monterrey
Atlas         2-0 I.P.N.
Anáhuac       1-2 Celaya
Laguna        2-1 San Sebastián

Round 26
[Mar 11-13]
I.P.N.        3-1 Morelia  (in Parque Asturias)
Independiente 2-3 Laguna
San Sebastián 2-1 Atlas
Celaya        1-0 Zamora
Cuautla       2-0 Anáhuac
La Piedad     2-0 U.N.A.M.
Monterrey     1-1 Querétaro

Final Table
		  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Atlas	 	26	17	5	4	67	25	39	2.6800  (champion) [Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Cuautla	 	26	13	6	7	53	40	32	1.3250	(promotion playoff)
 3. Zamora	 	26	14	3	9	44	34	31	1.2941	(promotion playoff)
 4. Querétaro	 	26	13	5	8	50	44	31	1.1364	(promotion playoff)
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Laguna	 	26	12	6	8	47	34	30	1.3824	[Torreón]
 6. Morelia	 	26	11	7	8	51	35	29	1.4571	
 7. Anáhuac	 	26	10	6	10	42	45	26	0.9333	[Monterrey]
 8. La Piedad	 	26	11	4	11	49	55	26	0.8909	
 9. Monterrey	 	26	10	6	10	31	40	26	0.7750	
10. San Sebastian 	26	10	5	11	37	46	25	0.8043	[León]
11. Celaya	 	26	8	5	13	36	55	21	0.6545	
12. Independiente 	26	7	3	16	43	51	17	0.8431	[Toluca]
13. I.P.N.	 	26	6	4	16	29	52	16	0.5577	[Ciudad de México]
14. U.N.A.M.	 	26	6	3	17	25	48	15	0.5208	[Ciudad de México]

Champion:  Atlas (promoted)

Runners-up: Cuautla

Changes for the next season:

Relegated from first level: Marte (Cuernavaca)

Oviedo came back and moved to Tlalnepantla

Anáhuac dissolved

One team joined the league:
Montecarlo (Irapuato)


Copa México Segunda División (Cup Tournament)
Final
One single leg
[Jun 12]
Parque Felipe Martínez Sandoval, Guadalajara
Atlas         0-1 Laguna 


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup)
First Leg
[Jun 23]
Parque Felipe Martínez Sandoval, Guadalajara
Atlas         1-0 Laguna

Second Leg
[Jun 26]
Estadio de la Revolución, Torreón
Laguna        2-0 Atlas


1953/54

1955/56

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo, Fernando Castro and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx), Fernando Castro (www.memoriafutbolera.com) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 9 Feb 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Fernando Castro, Martín Toscano and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.