Mexico 1957/58




Regular season

Round 1
[Jul 13]
Tampico     1-1 Cuautla 
[Jul 14]
Zamora      3-1 Irapuato 
América     1-1 Morelia 
Zacatepec   1-0 Atlante 
Guadalajara 3-1 Necaxa 
Toluca      2-2 Atlas 
León        4-1 Oro 

Round 2
[Jul 17]
Atlas       1-0 América 
Atlante     6-2 Zamora 
[Jul 21]
Morelia     1-2 León 
Cuautla     0-2 Zacatepec 
Necaxa      2-1 Toluca 
Oro         2-0 Tampico 
Irapuato    1-1 Guadalajara 

Round 3
[Jul 27]
Tampico     3-2 Morelia 
[Jul 28]
Guadalajara 2-1 Atlante 
Zacatepec   4-2 Oro 
León        3-1 Atlas 
Necaxa      1-1 Irapuato 
Toluca      2-0 América 
Zamora      3-3 Cuautla 

Round 4
[Jul 31]
Atlas       4-3 Tampico 
*América     –  León 
*Suspended by storm
[Aug 1]
América     1-1 León 
[Aug 4]
Cuautla     0-0 Guadalajara 
Oro         2-3 Zamora 
Zacatepec   2-0 Morelia 
Irapuato    3-1 Toluca 
Atlante     2-2 Necaxa 

Round 5
[Aug 10]
Tampico     3-0 América 
[Aug 11]
Zacatepec   2-0 Atlas 
Irapuato    0-1 Atlante 
Zamora      2-0 Morelia 
Toluca      3-1 León 
Necaxa      2-2 Cuautla 
Guadalajara 2-3 Oro 

Round 6
[Aug 14]
América     1-2 Zacatepec 
*Oro         –  Necaxa 
*Suspended by storm
[Aug 15]
Oro         1-1 Necaxa 
[Aug 18]
Morelia     0-4 Guadalajara 
Atlante     3-1 Toluca 
Cuautla     0-0 Irapuato 
Atlas       1-1 Zamora 
León        0-0 Tampico 

Round 7
[Aug 21]
Necaxa      1-1 Morelia 
[Aug 25]
Irapuato    1-2 Oro 
Zacatepec   0-0 León 
Atlante     1-1 Cuautla 
Zamora      4-1 América 
Guadalajara 3-0 Atlas 
Toluca      1-1 Tampico 

Round 8
[Aug 28]
Oro         1-1 Atlante 
[Aug 31]
Tampico     1-2 Zacatepec 
[Sep 1]
América     1-0 Guadalajara 
León        1-1 Zamora 
Cuautla     2-2 Toluca 
Atlas       5-3 Necaxa 
Morelia     3-4 Irapuato 

Round 9
[Sep 4]
América     2-1 Necaxa 
[Sep 8]
Irapuato    1-1 Atlas 
Cuautla     2-0 Oro 
Toluca      1-2 Zacatepec 
Zamora      2-1 Tampico 
Guadalajara 0-1 León 
Atlante     2-0 Morelia 

Round 10
[Sep 11]
Atlas       2-2 Atlante 
[Sep 14]
Tampico     0-1 Guadalajara 
[Sep 15]
León        4-1 Necaxa 
Zacatepec   1-1 Zamora 
América     2-2 Irapuato 
Morelia     4-1 Cuautla 
Oro         0-3 Toluca 

Round 11
[Sep 18]
Guadalajara 1-1 Zacatepec 
Necaxa      3-0 Tampico 
[Sep 22]
Cuautla     1-1 Atlas 
Irapuato    2-3 León 
América     1-1 Atlante 
Toluca      2-0 Zamora 
Oro         2-2 Morelia 

Round 12
[Sep 28]
Tampico     1-1 Irapuato 
[Sep 29]
América     0-3 Cuautla 
León        2-2 Atlante 
Zacatepec   4-0 Necaxa 
Toluca      5-0 Morelia 
Zamora      1-2 Guadalajara 
Atlas       2-1 Oro 

Round 13
[Oct 27]
Atlante     4-0 Tampico 
[Nov 1]
Guadalajara 2-2 Toluca 
[Nov 3]
Irapuato    0-2 Zacatepec 
Morelia     1-1 Atlas 
Cuautla     0-2 León 
Necaxa      1-2 Zamora 
Oro         3-2 América 

Round 14
[Nov 7]
Atlas       1-2 Toluca 
Atlante     0-1 Zacatepec 
[Nov 10]
Necaxa      1-0 Guadalajara 
Cuautla     2-0 Tampico 
Morelia     2-0 América 
Irapuato    4-2 Zamora 
Oro         3-0 León 

Round 15
[Nov 16]
Tampico     1-1 Oro 
[Nov 17]
Zacatepec   3-1 Cuautla 
Zamora      2-2 Atlante 
Toluca      5-1 Necaxa 
Guadalajara 2-1 Irapuato 
León        5-3 Morelia 
*América     –  Atlas 
*Posponed

Round 16
[Nov 21]
Atlas       1-0 León 
América     0-4 Toluca 
[Nov 24]
Irapuato    3-2 Necaxa 
Cuautla     1-1 Zamora 
Morelia     2-0 Tampico 
Atlante     1-2 Guadalajara 
Oro         0-1 Zacatepec 

Round 17
[Nov 30]
Tampico     0-0 Atlas 
[Dec 1]
Zacatepec   1-1 Morelia 
Toluca      2-0 Irapuato 
Atlante     5-1 Necaxa 
León        0-1 América 
Zamora      4-0 Oro 
Guadalajara 2-1 Cuautla 

Round 18
[Dec 5]
Oro         1-1 Guadalajara 
América     4-0 Tampico 
[Dec 8]
Cuautla     1-2 Necaxa 
León        2-1 Toluca 
Morelia     2-1 Zamora 
Atlante     2-0 Irapuato 
Atlas       3-2 Zacatepec 

Pending Match Round 15
[Dec 12]
América     3-1 Atlas 

Round 19
[Dec 14]
Tampico     1-0 León 
[Dec 15]
Irapuato    1-2 Cuautla 
Zamora      3-3 Atlas 
Zacatepec   1-0 América 
Toluca      5-2 Atlante 
Necaxa      1-3 Oro 
Guadalajara 7-0 Morelia 

Round 20
[Dec 19]
Oro         1-3 Irapuato 
[Dec 21]
Tampico     0-1 Toluca 
[Dec 22]
León        0-1 Zacatepec 
América     3-0 Zamora 
Cuautla     0-4 Atlante 
Morelia     1-0 Necaxa 
Atlas       2-0 Guadalajara 

Round 21
[Dec 26]
Necaxa      2-1 Atlas 
[Dec 29]
Zacatepec   3-1 Tampico 
Irapuato    1-1 Morelia 
Zamora      0-2 León 
Atlante     4-2 Oro 
Toluca      3-0 Cuautla 
Guadalajara 3-1 América 

Round 22
[Jan 2]
Oro         2-0 Cuautla 
[Jan 4]
Zacatepec   2-2 Toluca 
[Jan 5]
Tampico     1-0 Zamora 
Morelia     2-1 Atlante 
América     3-2 Necaxa 
León        0-2 Guadalajara 
Atlas       4-1 Irapuato 

Round 23
[Jan 9]
Atlante     0-1 Atlas 
[Jan 12]
Zamora      2-0 Zacatepec 
Cuautla     1-3 Morelia 
Necaxa      0-0 León 
Irapuato    3-3 América 
Toluca      6-1 Oro 
Guadalajara 2-1 Tampico 

Round 24
[Jan 18]
Tampico     0-0 Necaxa 
[Jan 19]
León        2-2 Irapuato 
Zamora      2-1 Toluca 
Atlas       4-2 Cuautla 
+Zacatepec   3-1 Guadalajara
+Suspended at 84’ by several incidents; result stood 
*Atlante     –  América 
*Morelia     –  Oro 
*Suspended by storm

Round 25
[Jan 22]
Necaxa      3-0 Zacatepec 
[Jan 23]
Guadalajara 5-1 Zamora 

Pending Match Round 24
[Jan 23]
Atlante     0-1 América

Round 25
[Jan 25]
Atlas       2-1 Oro 
[Jan 26]
Atlante     2-1 León 
Irapuato    1-0 Tampico 
Morelia     0-0 Toluca 
Cuautla     3-0 América 

Pending Match Round 24
[Jan 29]
Morelia     1-4 Oro

Round 26
[Feb 1]
Tampico     4-0 Atlante 
[Feb 2]
América     2-2 Oro 
León        4-2 Cuautla 
Zamora      1-2 Necaxa 
Zacatepec   1-3 Irapuato 
Atlas       3-2 Morelia 
Toluca      2-0 Guadalajara 


FINAL TABLE

Zacatepec 		26 	17 	5 	4 	44:24 	+20 	39 (champion)
---------------------------------------------------------------------
Toluca 			26 	14 	6 	6 	60:29 	+31 	34 
Guadalajara 		26 	14 	5 	7 	48:27 	+21 	33 
Atlas 			26 	12 	8 	6 	47:41 	+6 	32 [Guadalajara] 
León 			26 	11 	7 	8 	40:32 	+8 	29 
Atlante 		26 	10 	7 	9 	49:37 	+12 	27 [Mexico City]
Zamora 			26 	9 	7 	10 	44:47 	-3 	25 
Irapuato 		26 	7 	9 	10 	40:45 	-5 	23 
Oro			26 	8 	6 	12 	41:53 	-12 	22 [Guadalajara]
América 		26 	8 	6 	12 	33:45 	-12 	22 [Mexico City]
Necaxa 			26 	7 	7 	12 	36:51 	-15 	21 [Mexico City]
Morelia 		26 	7 	7 	12 	35:54 	-19 	21 
Cuautla 		26 	5 	9 	12 	32:47 	-15 	19 
---------------------------------------------------------------------
Tampico 		26 	5 	7 	14 	22:39 	-17 	17 (relegated)



Copa México 1957-58 (Cup Tournament)
First Round
First Legs
[Mar 2]
Atlas       0-0 León 
Irapuato    0-0 Guadalajara 
Zamora      2-4 Oro 
Zacatepec   3-2 Tampico 
Toluca      2-1 Necaxa
[Mar 9]
Cuautla     2-1 Atlante
 
Second Legs
[Mar 8]
Tampico     3-2 Zacatepec  [aet; 1-2pen]
[Mar 9]
León        5-0 Atlas 
Necaxa      0-2 Toluca 
Oro         3-1 Zamora 
[Mar 12]
Guadalajara 2-2 Irapuato  [aet; 3-2pen]
Atlante     3-1 Cuautla
Bye: América, Morelia

Quarterfinals
First Legs
[Mar 15]
Oro         1-1 León 
[Mar 16]
Morelia     0-1 Guadalajara 
Zacatepec   0-0 Toluca 
Atlante     2-0 América 

Second Legs
[Mar 23]
Guadalajara 1-4 Morelia 
León        1-0 Oro  [aet]
Toluca      0-2 Zacatepec 
América     1-0 Atlante 

Semifinals
First Legs
[Mar 30]
Atlante     1-2 Zacatepec 
Morelia     0-2 León 

Second Legs
[Apr 6]
Zacatepec   2-2 Atlante 
León        3-1 Morelia 

Final
[Apr 13]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Zacatepec   1-1 León 

Replay
[Apr 15] 
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
León        5-2 Zacatepec  [aet]



Campeón de Campeones 1957-58 (Super Cup)
[Apr 20]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Zacatepec   1-0 León 0¡


Promoted: Celaya
Relegated: Tampico


Segunda División 1957-58 (Second Level)

Regular Season

Early matches Round 4
[Jul 21]
San Sebastián 4-2 La Piedad
Monterrey     5-0 Oviedo
Laguna        2-2 Ciudad Madero

Round 1
[Jul 24-28]
Nacional      2-0 Querétaro
Oviedo        1-2 Ciudad Madero
San Luis      2-1 Laguna
Celaya        2-0 San Sebastián
Municipal     0-4 Salamanca
La Piedad     1-2 Monterrey

Round 2
[Aug 3-4]
Ciudad Madero 1-2 Celaya
Querétaro     1-0 Municipal
San Sebastián 5-1 San Luis
Salamanca     4-1 Oviedo
Monterrey     2-0 Nacional
Laguna        1-2 La Piedad

Early match Round 8
[Aug 7]
Nacional      3-1 Laguna

Round 3
[Aug 11]
Oviedo        0-1 Querétaro
San Luis      0-0 Ciudad Madero
Celaya        1-0 Salamanca
La Piedad     2-0 Nacional
Laguna        3-3 San Sebastián
Pending Match
Municipal      -  Monterrey

Early match Round 6
[Aug 17]
Ciudad Madero 3-1 La Piedad

Pending match Round 3
[Aug 18]
Municipal     0-4 Monterrey

Round 4
[Aug 18-21]
Querétaro     0-0 Celaya
Salamanca     1-2 San Luis
Nacional      4-0 Municipal

Round 5
[Aug 25]
Oviedo        1-3 Nacional
San Luis      1-0 Querétaro
San Sebastián 0-0 Ciudad Madero
Celaya        2-0 Monterrey
La Piedad     2-0 Municipal
Laguna        4-4 Salamanca

Round 6
[Sep 1-4]
Querétaro     0-2 Laguna
Salamanca     0-2 San Sebastián
Municipal     2-2 Oviedo
Monterrey     2-1 San Luis
Nacional      1-2 Celaya

Round 7
[Sep 7-8]
Ciudad Madero 6-0 Salamanca
San Luis      3-1 Nacional
San Sebastián 0-2 Querétaro
Celaya        2-0 Municipal
La Piedad     3-0 Oviedo
Laguna        2-1 Monterrey

Round 8
[Sep 15]
Oviedo        1-1 Celaya
Querétaro     2-2 Ciudad Madero
Salamanca     0-2 La Piedad
Municipal     0-0 San Luis
Monterrey     3-1 San Sebastián

Round 9
[Sep 18, 21-22]
Nacional      2-1 San Sebastián
Ciudad Madero 1-3 Monterrey
San Luis      1-0 Oviedo
Salamanca     4-3 Querétaro
La Piedad     0-1 Celaya
Laguna        1-1 Municipal

Round 10
[Sep 25-29]
Nacional      4-3 Ciudad Madero
Oviedo        0-3 Laguna
Celaya        2-1 San Luis
Municipal     0-3 San Sebastián
La Piedad     2-0 Querétaro
Monterrey     0-0 Salamanca

Round 11
[Oct 5-6]
Ciudad Madero 1-0 Municipal
Querétaro     1-2 Monterrey
San Luis      1-1 La Piedad
San Sebastián 3-0 Oviedo
Celaya        1-0 Laguna
Salamanca     0-0 Nacional

Round 12
[Oct 12-13]
Ciudad Madero 1-2 Oviedo
Querétaro     0-1 Nacional
San Sebastián 2-2 Celaya
Salamanca     1-0 Municipal
Monterrey     4-0 La Piedad
Laguna        4-2 San Luis

Round 13
[Oct 19-20]
Nacional      3-1 Monterrey
Oviedo        2-2 Salamanca
San Luis      3-5 San Sebastián
Celaya        3-1 Ciudad Madero
Municipal     3-1 Querétaro
La Piedad     3-2 Laguna

Round 14
[Oct 26, 27 & 30]
Ciudad Madero 0-0 San Luis
Querétaro     4-0 Oviedo
San Sebastián 4-2 Laguna
Salamanca     1-2 Celaya
Monterrey     7-0 Municipal
Nacional      2-1 La Piedad

Round 15
[Nov 2-3]
Ciudad Madero 2-1 Querétaro
San Luis      1-0 Municipal
San Sebastián 2-3 Monterrey
Celaya        4-3 Oviedo
La Piedad     3-3 Salamanca
Laguna        2-2 Nacional

Round 16
[Nov 9-10]
Ciudad Madero 2-1 Nacional
Querétaro     4-1 La Piedad
San Luis      1-2 Celaya
San Sebastián 9-2 Municipal
Salamanca     1-3 Monterrey
Laguna        1-0 Oviedo

Round 17
[Nov 13-17]
Nacional      1-3 San Luis
Oviedo        2-1 La Piedad
Querétaro     0-2 San Sebastián
Salamanca     7-1 Ciudad Madero
Municipal     0-0 Celaya
Monterrey     4-1 Laguna

Round 18
[Nov 24]
Oviedo        1-1 San Luis
Querétaro     0-4 Salamanca
San Sebastián 5-0 Nacional
Celaya        2-2 La Piedad
Municipal     1-1 Laguna
Monterrey     1-3 Ciudad Madero

Round 19
[Nov 27-Dec 1]
Nacional      2-1 Salamanca
Oviedo        1-1 San Sebastián
Municipal     0-0 Ciudad Madero
La Piedad     1-0 San Luis
Monterrey     3-0 Querétaro
Laguna        2-1 Celaya

Round 20
[Dec 7-8]
Ciudad Madero 2-3 Laguna
Oviedo        2-2 Monterrey
San Luis      0-2 Salamanca
Celaya        1-0 Querétaro
Municipal     2-3 Nacional
La Piedad     0-1 San Sebastián

Early match Round 22
[Dec 12]
Nacional      3-1 Oviedo

Round 21
[Dec 15]
Oviedo        0-2 Municipal
San Luis      3-1 Monterrey
San Sebastián 1-2 Salamanca
Celaya        2-1 Nacional
La Piedad     1-0 Ciudad Madero
Laguna        2-0 Querétaro

Round 22
[Dec 22]
Querétaro     2-2 San Luis
Salamanca     1-0 Laguna
Municipal     2-3 La Piedad
Ciudad Madero 2-0 San Sebastián
Monterrey     2-0 Celaya

FINAL TABLE
	 	  	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Celaya	 	22	15	5	2	35	19	35	1.8421  (champion)	
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Monterrey	 	22	15	2	5	55	24	32	2.2917	
 3. San Sebastian 	22	11	4	7	54	32	26	1.6875	[León]
 4. Nacional	 	22	12	2	8	39	35	26	1.1143	[Guadalajara]
 5. Salamanca	 	22	9	5	8	42	35	23	1.2000	
 6. La Piedad	 	22	10	3	9	34	34	23	1.0000	
 7. Refinería Madero	22	8	6	8	35	34	22	1.0294	[Ciudad Madero]
 8. Laguna	 	22	8	6	8	40	39	22	1.0256	[Torreón]
 9. San Luis	 	22	8	6	8	29	32	22	0.9063	
10. Queretaro	 	22	5	3	14	22	36	13	0.6111	
11. Oviedo 	 	22	2	6	14	20	50	10	0.4000	[Tlalnepantla]
12. Municipal	 	22	2	6	14	15	50	10	0.3000	[Irapuato]

Champion: Celaya (promoted)
Runners-up: Monterrey

Changes for the next season:

Relegated from first level: Tampico

U.N.A.M. (Mexico City) comeback

Four teams joined the league:
Poza Rica
Jabatos (Monterrey)
Durango
San José (Toluca)


Copa México Segunda División 1957-58 (Cup Tournament Second Level)

Final
First Leg
[Mar 30]
Parque Felipe Martínez Sandoval, Guadalajara
Nacional      1-3 Monterrey

Second Leg
[Apr 6]
Estadio Tecnológico, Monterrey
Monterrey     0-2 Nacional  [aet; 1-3pen]


Campeón de Campeones Segunda División 1957-58 (Super Cup Second Level)

First Leg
[Apr 11]
Parque Felipe Martínez Sandoval, Guadalajara
Nacional      4-3 Celaya 

Second Leg
[Apr 13]
Unidad Deportiva Municipal, Celaya
Celaya        0-1 Nacional




1956/57

1958/59

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 11 May 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.