Mexico 1961/62




Regular Season

Round 1
[Jun 14]
Guadalajara 2-0 Atlante 
[Jun 18]
Toluca      4-2 Irapuato 
León        1-1 Necaxa 
Atlas       1-2 Oro 
América     3-2 Nacional 
Zacatepec   1-2 Monterrey 
Morelia     1-1 Tampico 

Round 2
[Jun 21]
Nacional    2-0 Morelia 
[Jun 22]
Necaxa      2-4 Toluca 
[Jun 24]
Tampico     4-1 León 
[Jun 25]
Oro         3-2 América 
Irapuato    0-0 Zacatepec 
Atlante     4-1 Atlas 
Monterrey   0-2 Guadalajara 

Round 3
[Jun 28]
Atlas       0-1 América 
[Jul 1]
Guadalajara 5-0 Irapuato 
[Jul 2]
León        1-1 Nacional 
Atlante     4-0 Monterrey 
Morelia     1-1 Oro 
Toluca      2-1 Tampico 
Zacatepec   2-1 Necaxa 

Round 4
[Jul 5]
Oro         4-2 León 
[Jul 6]
América     3-0 Morelia 
[Jul 8]
Tampico     0-3 Zacatepec 
[Jul 9]
Nacional    2-5 Toluca 
Necaxa      4-1 Guadalajara 
Irapuato    0-2 Atlante 
Monterrey   4-1 Atlas 

Round 5
[Jul 12]
Guadalajara 1-3 Tampico 
[Jul 16]
Atlas       3-1 Morelia 
León        1-1 América 
Atlante     3-3 Necaxa 
Toluca      2-0 Oro 
Monterrey   3-3 Irapuato 
Zacatepec   1-1 Nacional 

Round 6
[Jul 19]
Nacional    0-3 Guadalajara 
[Jul 20]
Necaxa      2-1 Monterrey 
[Jul 22]
Tampico     4-0 Atlante 
[Jul 23]
América     2-0 Toluca 
Oro         5-2 Zacatepec 
Morelia     3-2 León 
Irapuato    0-0 Atlas 

Round 7
[Jul 26]
Atlas       0-0 León 
[Jul 30]
Guadalajara 1-2 Oro 
Irapuato    3-2 Necaxa 
Toluca      1-0 Morelia 
Atlante     1-1 Nacional 
Zacatepec   2-4 América 
Monterrey   3-2 Tampico 

Round 8
[Aug 2]
*Oro         –  Atlante
*Posponed by rain
[Aug 3]
América     0-1 Guadalajara 
Oro         1-0 Atlante 
[Aug 5]
Tampico     2-2 Irapuato 
[Aug 6]
León        1-0 Toluca 
Nacional    4-2 Monterrey 
Morelia     2-2 Zacatepec 
Necaxa      3-3 Atlas 

Round 9
[Aug 9]
Guadalajara 2-1 Morelia 
[Aug 10]
Atlante     1-3 América 
[Aug 13]
Atlas       1-2 Toluca 
Irapuato    0-1 Nacional 
Necaxa      1-1 Tampico 
Monterrey   1-3 Oro 
Zacatepec   2-0 León 

Round 10
[Aug 16]
Nacional    2-1 Necaxa 
[Aug 19]
Tampico     3-0 Atlas 
[Aug 20]
Toluca      5-3 Zacatepec 
León        0-3 Guadalajara 
América     2-0 Monterrey 
Morelia     2-4 Atlante 
Oro         1-3 Irapuato 

Round 11
[Aug 23]
Atlas       2-1 Zacatepec 
[Aug 24]
Necaxa      1-1 Oro 
[Aug 26]
Tampico     4-0 Nacional 
[Aug 27]
Guadalajara 2-0 Toluca 
Irapuato    4-3 América 
Atlante     1-1 León 
Monterrey   0-0 Morelia 

Round 12
[Aug 30]
Oro         1-0 Tampico 
[Sep 3]
León        2-0 Monterrey 
Atlas       2-0 Nacional 
Morelia     4-0 Irapuato 
América     1-1 Necaxa 
Toluca      1-3 Atlante 
Zacatepec   1-3 Guadalajara 

Round 13
[Sep 6]
Guadalajara 1-0 Atlas 
[Sep 7]
Atlante     4-2 Zacatepec 
[Sep 9]
Tampico     2-2 América 
[Sep 10]
Nacional    1-0 Oro 
Necaxa      4-1 Morelia 
Irapuato    1-2 León 
Monterrey   0-3 Toluca 

Round 14
[Sep 13]
Nacional    0-0 América 
[Sep 14]
Necaxa      1-2 León 
[Sep 16]
Tampico     0-1 Morelia 
[Sep 17]
Irapuato    3-1 Toluca 
Oro         1-2 Atlas 
Atlante     2-1 Guadalajara 
Monterrey   3-1 Zacatepec 

Round 15
[Sep 20]
Atlas       2-0 Atlante
[Sep 24]
América     2-1 Oro 
Toluca      4-2 Necaxa 
Guadalajara 5-0 Monterrey 
Morelia     3-1 Nacional 
León        0-0 Tampico 
Zacatepec   0-2 Irapuato 

Round 16
[Sep 27]
Oro         3-0 Morelia 
[Sep 28]
América     1-0 Atlas 
[Sep 30]
Tampico     2-2 Toluca 
[Oct 1]
Nacional    2-2 León 
Necaxa      2-0 Zacatepec 
Irapuato    0-4 Guadalajara 
Monterrey   3-0 Atlante 

Round 17
[Oct 4]
Guadalajara 4-0 Necaxa 
[Oct 8]
Atlas       2-1 Monterrey 
León        0-0 Oro 
Toluca      2-0 Nacional 
Atlante     0-3 Irapuato 
Morelia     2-1 América 
Zacatepec   2-0 Tampico 

Round 18
[Oct 11]
Nacional    4-1 Zacatepec 
[Oct 12]
América     1-1 León 
[Oct 14]
Tampico     0-3 Guadalajara 
[Oct 15]
Irapuato    1-0 Monterrey 
Necaxa      3-0 Atlante 
Morelia     3-3 Atlas 
Oro         3-3 Toluca 

Round 19
[Nov 15]
Atlas       3-1 Irapuato 
[Nov 19]
León        0-0 Morelia 
Atlante     2-2 Tampico 
Guadalajara 6-1 Nacional 
Toluca      1-2 América 
Zacatepec   2-3 Oro 
Monterrey   8-3 Necaxa 

Round 20
[Nov 22]
Oro         1-0 Guadalajara 0
[Nov 23]
América     3-1 Zacatepec 1
[Nov 25]
Tampico     2-1 Monterrey 1
[Nov 26]
León        1-0 Atlas 0
Necaxa      1-4 Irapuato 4
Morelia     2-2 Toluca 2
Nacional    1-1 Atlante 1

Round 21
[Nov 29]
Guadalajara 1-0 América 
[Dec 3]
Toluca      1-1 León 
Irapuato    1-0 Tampico 
Atlante     2-0 Oro 
Monterrey   0-0 Nacional 
Zacatepec   5-1 Morelia 
[Dec 4]
Atlas       2-2 Necaxa 

Round 22
[Dec 7]
Nacional    1-0 Irapuato 
[Dec 9]
Tampico     2-2 Necaxa 
[Dec 10]
Toluca      5-1 Atlas 
León        0-0 Zacatepec 
América     2-2 Atlante 
Oro         0-0 Monterrey 
Morelia     0-1 Guadalajara 

Round 23
[Dec 13]
Atlas       5-0 Tampico 
[Dec 14]
Atlante     0-1 Morelia 
[Dec 17]
Irapuato    0-2 Oro 
Necaxa      2-0 Nacional 
Guadalajara 0-0 León 
Monterrey   3-0 América 
Zacatepec   1-6 Toluca 

Round 24
[Dec 20]
Oro         0-1 Necaxa 
[Dec 24]
León        1-1 Atlante 
Morelia     2-1 Monterrey 
América     5-0 Irapuato 
Toluca      0-1 Guadalajara 
Nacional    0-0 Tampico 
Zacatepec   2-1 Atlas 

Round 25
[Dec 27]
Nacional    2-2 Atlas 
[Dec 28]
Atlante     0-1 Toluca 
[Dec 30]
Tampico     2-1 Oro 
[Dec 31]
Irapuato    0-0 Morelia 
Necaxa      2-3 América 
Guadalajara 2-0 Zacatepec 
Monterrey   1-1 León 

Round 26
[Jan 3]
Oro         2-1 Nacional 
[Jan 7]
Toluca      1-0 Monterrey 
América     4-0 Tampico 
León        1-2 Irapuato 
Morelia     1-0 Necaxa 
Atlas       2-3 Guadalajara 
Zacatepec   4-1 Atlante 

FINAL TABLE
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Guadalajara         26  	20  	 1  	 5  	58  	17  	41	3.41 (champion)
------------------------------------------------------------------------------------
 2. América             26  	14  	 6  	 6  	51  	31  	34	1.65 [Mexico City]
 3. Toluca              26  	15  	 4  	 7  	58  	37  	34	1.57
 4. Oro                 26  	13  	 5  	 8  	41  	32  	31 	1.28 [Guadalajara]
 5. León                26  	 5  	15  	 6  	24  	30  	25 	0.80
 6. Irapuato            26  	10  	 5  	11  	35  	47  	25	0.74
 7. Morelia             26  	 8  	 8  	10  	32  	42  	24	0.76
 8. Tampico             26  	 7  	 9  	10  	37  	41  	23	0.90
 9. Atlante             26  	 8  	 7  	11  	38  	45  	23	0.84 [México City]
10. Nacional            26  	 7  	 9  	10  	30  	44  	23	0.68 [Guadalajara]
11. Atlas               26  	 8  	 6  	12  	39  	44  	22	0.89 [Guadalajara]
12. Necaxa              26  	 7  	 8  	11  	47  	54  	22	0.87 [Mexico City]
13. Monterrey           26  	 7  	 5  	14  	37  	47  	19	0.79
------------------------------------------------------------------------------------
14. Zacatepec           26  	 7  	 4  	15  	41  	57  	18 	0.72 (relegated)
 
Promoted: U.N.A.M.
Relegated: Zacatepec  


Copa México 1961-62 (Cup Tournament)

Group Phase

Round 1
[Mar 4]
Toluca      1-1 Tampico 
Necaxa      4-2 León 
Atlas       2-0 Zacatepec 
Irapuato    1-1 América 
Morelia     1-0 Oro 
Monterrey   4-2 Guadalajara 
Bye: Atlante, Nacional

Round 2
[Mar 7]
Oro         0-1 América 
[Mar 11]
Morelia     2-1 Irapuato 
Guadalajara 1-1 Toluca 
Atlante     0-2 Atlas 
Monterrey   1-2 Tampico 
[Mar 14]
Nacional    2-2 Necaxa 
Bye: León, Zacatepec

Round 3
[Mar 17]
Tampico     0-4 Guadalajara 
[Mar 18
Toluca      2-1 Monterrey 
Irapuato    1-1 Oro 
América     2-0 Morelia 
León        0-0 Nacional 
Zacatepec   1-0 Atlante 
Bye: Atlas, Necaxa

Round 4
[Mar 21]
Guadalajara 1-1 Monterrey 
[Mar 24]
Tampico     3-1 Toluca 
[Mar 25]
León        1-1 Necaxa 
Oro         0-3 Morelia 
América     2-2 Irapuato 
Zacatepec   3-0 Atlas 
Bye: Atlante, Nacional

Round 5
[Mar 29]
América     2-1 Oro 
[Mar 31]
Tampico     1-0 Monterrey 
[Apr 1]
Necaxa      2-1 Nacional 
Atlas       0-2 Atlante 
Irapuato    1-1 Morelia 
Toluca      3-1 Guadalajara 
Bye: León, Zacatepec

Round 6
[Apr 4]
Guadalajara 2-2 Tampico 
[Apr 8]
Morelia     1-1 América 
Atlante     2-1 Zacatepec 
Nacional    1-2 León 
Monterrey   5-1 Toluca 
[Apr 11]
Oro         1-2 Irapuato 
Bye: Atlas, Necaxa

FINAL TABLES

Group 1
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. América              6  	 3  	 3  	 0  	 9  	 5  	 9 (qualified)[Mexico City]
-----------------------------------------------------------------------
 2. Morelia              6	 3	 2	 1	 8	 5	 8
 3. Irapuato             6	 1	 4	 1	 8	 8	 6
 4. Oro                  6	 0	 1	 5	 3	10	 1 [Guadalajara]

Group 2
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Tampico              6	 3	 2	 1	 9	 9	 8 (qualified)
-----------------------------------------------------------------------
 2. Toluca               6	 2	 2	 2	 9	12	 6
 3. Monterrey            6	 2	 1	 3	12	 9	 5
 4. Guadalajara          6	 1	 3 	 2	11	11	 5

Group 3
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Necaxa               4	 2	 2	 0	 9	 6	 6 (qualified)[Mexico City]
----------------------------------------------------------------------
 2. León                 4	 1	 2	 1	 5	 6	 4
 3. Nacional             4	 0	 2	 2	 4	 6	 2 [Guadalajara]

Group 4
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS
 1. Atlas                4	 3	 0	 1	 6	 3	 6 (qualified)[Guadalajara]
----------------------------------------------------------------------
 2. Zacatepec            4	 2	 0	 2	 5	 4	 4
 3. Atlante              4	 1	 0	 3	 2	 6	 2 [Mexico City]

Semifinals
First Legs
[Apr 14]
Tampico     1-1 América 
[Apr 15]
Necaxa      2-1 Atlas 

Second Legs
[Apr 22]
Atlas       3-0 Necaxa 
América     2-3 Tampico 

Final
[Apr 29]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Atlas       3-3 Tampico

Replay
[May 1]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Atlas       1-0 Tampico


Campeón de Campeones 1961-62 (Super Cup)
[May 6]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Atlas       2-0 Guadalajara


Mexico 1961-62

Segunda División (Second Level)

Regular Season

Round 1
[Jun 17]
Poza Rica       1-2 Zamora
Ciudad Madero   2-2 Ciudad Victoria
[Jun 18]
Pachuca         4-1 Orizaba
Celaya          2-2 Texcoco
Veracruz        2-2 U.N.A.M.
La Piedad       2-1 Cruz Azul
U.de N.L.       1-3 Tepic
Cataluña        3-2 Laguna

Round 2
[Jun 25]
Cruz Azul       5-2 U.de N.L.
Zamora          1-0 Pachuca
Tepic           1-0 Celaya
Ciudad Victoria 2-1 Veracruz
Texcoco         4-1 Cataluña
Laguna          1-1 Ciudad Madero
Orizaba         4-1 La Piedad
[Jun 27]
U.N.A.M.        2-2 Poza Rica

Round 3
[Jul 1]
Poza Rica       1-1 Ciudad Victoria
Ciudad Madero   4-2 Texcoco
[Jul 2]
Pachuca         2-1 La Piedad
Celaya          2-2 Cruz Azul
Zamora          2-2 U.N.A.M.
U.de N.L.       0-1 Orizaba
Cataluña        2-1 Tepic
[Jul 5]
Veracruz        2-1 Laguna

Round 4
[Jul 9]
Cruz Azul       3-2 Cataluña
Tepic           3-2 Ciudad Madero
Ciudad Victoria 2-1 Zamora
Texcoco         2-2 Veracruz
La Piedad       3-2 U.de N.L.
Laguna          1-2 Poza Rica
Orizaba         2-0 Celaya
[Jul 11]
U.N.A.M.        4-1 Pachuca

Round 5
[Jul 16]
Pachuca         0-0 U.de N.L.
Poza Rica       3-2 Texcoco
Celaya          0-0 La Piedad
Zamora          1-2 Laguna
Veracruz        0-0 Tepic
Ciudad Madero   1-0 Cruz Azul
Cataluña        2-3 Orizaba
[Jul 18]
U.N.A.M.        2-0 Ciudad Victoria

Round 6
[Jul 23]
Cruz Azul       2-1 Veracruz
Tepic           1-2 Poza Rica
Ciudad Victoria 1-1 Pachuca
Texcoco         2-1 Zamora
La Piedad       2-1 Cataluña
U.de N.L.       1-2 Celaya
Laguna          2-2 U.N.A.M.
Orizaba         0-0 Ciudad Madero

Round 7
[Jul 29]
Poza Rica       1-1 Cruz Azul
Ciudad Madero   4-0 La Piedad
[Jul 30]
Zamora          7-1 Tepic
Ciudad Victoria 1-2 Laguna
Veracruz        0-1 Orizaba
Cataluña        1-0 U.de N.L.
[Aug 1]
U.N.A.M.        2-1 Texcoco

Round 8
[Aug 6]
Cruz Azul       2-2 Zamora
Celaya          0-0 Cataluña
Tepic           1-2 U.N.A.M.
Texcoco         2-1 Ciudad Victoria
La Piedad       3-0 Veracruz
U.de N.L.       0-0 Ciudad Madero
Laguna          0-1 Pachuca
Orizaba         2-3 Poza Rica

Round 9
[Aug 12]
Poza Rica       2-0 La Piedad
Ciudad Madero   1-0 Celaya
[Aug 13]
Pachuca         5-2 Cataluña
Zamora          2-1 Orizaba
Ciudad Victoria 2-2 Tepic
Laguna          1-2 Texcoco
Veracruz        0-3 U.de N.L.
[Aug 15]
U.N.A.M.        2-1 Cruz Azul

Round 10
[Aug 20]
Cruz Azul       5-4 Ciudad Victoria
Celaya          0-1 Veracruz
Tepic           1-0 Laguna
Texcoco         3-4 Pachuca
La Piedad       0-1 Zamora
U.de N.L.       0-1 Poza Rica
Cataluña        1-6 Ciudad Madero
Orizaba         1-1 U.N.A.M.

Round 11
[Aug 26]
Poza Rica       3-0 Celaya
[Aug 27]
Pachuca         2-1 Ciudad Madero
Zamora          3-0 U.de N.L.
Ciudad Victoria 7-2 Orizaba
Texcoco         1-0 Tepic
Veracruz        3-1 Cataluña
Laguna          0-1 Cruz Azul
[Aug 29]
U.N.A.M.        3-2 La Piedad

Round 12
[Sep 2]
Ciudad Madero   4-2 Veracruz
[Sep 3]
Cruz Azul       2-1 Texcoco
Celaya          4-1 Zamora
Tepic           2-2 Pachuca
La Piedad       1-1 Ciudad Victoria
U.de N.L.       3-2 U.N.A.M.
Cataluña        1-3 Poza Rica
Orizaba         2-2 Laguna

Round 13
[Sep 9]
Poza Rica       1-1 Ciudad Madero
[Sep 10]
Pachuca         1-1 Veracruz
Zamora          2-1 Cataluña
Tepic           3-2 Cruz Azul
Ciudad Victoria 4-3 U.de N.L.
Texcoco         4-4 Orizaba
Laguna          3-0 La Piedad
[Sep 12]
U.N.A.M.        2-0 Celaya

Round 14
[Sep 16]
Ciudad Madero   3-1 Zamora
[Sep 17]
Pachuca         3-2 Cruz Azul
Celaya          1-1 Ciudad Victoria
Veracruz        3-2 Poza Rica
La Piedad       0-2 Texcoco
U.de N.L.       4-1 Laguna
Cataluña        1-1 U.N.A.M.
Orizaba         2-1 Tepic

Round 15
[Sep 23]
Poza Rica       5-0 Pachuca
[Sep 24]
Cruz Azul       1-0 Orizaba
Tepic           2-1 La Piedad
Ciudad Victoria 1-0 Cataluña
Texcoco         3-2 U.de N.L.
Veracruz        0-1 Zamora
Laguna          1-2 Celaya
[Sep 26]
U.N.A.M.        3-1 Ciudad Madero

Round 16
[Oct 1]
Cruz Azul       4-1 La Piedad
Zamora          1-1 Poza Rica
Tepic           2-3 U.de N.L.
Ciudad Victoria 1-1 Ciudad Madero
Texcoco         3-0 Celaya
Laguna          0-0 Cataluña
Orizaba         2-2 Pachuca
[Oct 3]
U.N.A.M.        3-1 Veracruz

Round 17
[Oct 7]
Poza Rica       3-2 U.N.A.M.
Ciudad Madero   4-1 Laguna
[Oct 8]
Pachuca         0-1 Zamora
Celaya          2-2 Tepic
Veracruz        1-2 Ciudad Victoria
La Piedad       3-1 Orizaba
U.de N.L.       1-1 Cruz Azul
Cataluña        1-2 Texcoco

Round 18
[Oct 15]
Cruz Azul       2-1 Celaya
Tepic           2-0 Cataluña
Ciudad Victoria 2-4 Poza Rica
Texcoco         0-1 Ciudad Madero
La Piedad       1-2 Pachuca
Laguna          1-1 Veracruz
Orizaba         3-2 U.de N.L.
[Oct 17]
U.N.A.M.        3-0 Zamora

Round 19
[Oct 21]
Poza Rica       3-1 Laguna
Ciudad Madero   3-1 Tepic
[Oct 22]
Pachuca         1-2 U.N.A.M.
Celaya          2-1 Orizaba
Zamora          1-0 Ciudad Victoria
Veracruz        3-1 Texcoco
U.de N.L.       5-2 La Piedad
Cataluña        2-3 Cruz Azul

Round 20
[Oct 29]
Cruz Azul       2-2 Ciudad Madero
Tepic           1-1 Veracruz
Ciudad Victoria 0-0 U.N.A.M.
Texcoco         1-2 Poza Rica
La Piedad       2-1 Celaya
U.de N.L.       3-1 Pachuca
Laguna          1-1 Zamora
Orizaba         1-0 Cataluña

Round 21
[Nov 4]
Poza Rica       3-1 Tepic
Ciudad Madero   4-1 Orizaba
[Nov 5]
U.N.A.M.        6-2 Laguna
Pachuca         3-3 Ciudad Victoria
Celaya          3-3 U.de N.L.
Zamora          2-2 Texcoco
Veracruz        2-1 Cruz Azul
Cataluña        3-0 La Piedad

Round 22
[Nov 12]
Cruz Azul       1-0 Poza Rica
Celaya          3-2 Pachuca
Tepic           0-0 Zamora
Texcoco         0-2 U.N.A.M.
La Piedad       2-0 Ciudad Madero
U.de N.L.       3-0 Cataluña
Laguna          0-0 Ciudad Victoria
Orizaba         1-1 Veracruz

Round 23
[Nov 18]
Poza Rica       5-1 Orizaba
Ciudad Madero   4-1 U.de N.L.
[Nov 19]
U.N.A.M.        3-1 Tepic
Pachuca         1-1 Laguna
Zamora          2-1 Cruz Azul
Ciudad Victoria 5-1 Texcoco
Veracruz        2-2 La Piedad
Cataluña        1-3 Celaya

Round 24
[Nov 26]
Cruz Azul       2-2 U.N.A.M.
Celaya          0-0 Ciudad Madero
Tepic           2-1 Ciudad Victoria
Texcoco         1-2 Laguna
La Piedad       0-2 Poza Rica
U.de N.L.       2-1 Veracruz
Cataluña        1-1 Pachuca
Orizaba         3-2 Zamora

Round 25
[Dec 2]
Poza Rica       1-1 U.de N.L.
Ciudad Madero   6-0 Cataluña
[Dec 3]
Pachuca         2-3 Texcoco
Zamora          1-0 La Piedad
Ciudad Victoria 0-2 Cruz Azul
Veracruz        3-0 Celaya 
Laguna          1-1 Tepic
[Dec 5]
U.N.A.M.        6-4 Orizaba

Round 26
[Dec 8]
Ciudad Madero   3-1 Pachuca
[Dec 10]
Cruz Azul       2-0 Laguna
Celaya          2-0 Poza Rica
Tepic           5-1 Texcoco
La Piedad       0-3 U.N.A.M.
U.de N.L.       0-1 Zamora
Cataluña        3-0 Veracruz
Orizaba         0-0 Ciudad Victoria

Round 27
[Dec 16]
Poza Rica       2-1 Cataluña
[Dec 17]
Pachuca         2-0 Tepic
Zamora          1-2 Celaya
Ciudad Victoria 4-0 La Piedad
Texcoco         2-1 Cruz Azul
Veracruz        2-2 Ciudad Madero
Laguna          5-2 Orizaba
[Dec 19]
U.N.A.M.        7-0 U.de N.L.

Round 28
[Dec 23]
Ciudad Madero   2-0 Poza Rica
[Dec 24]
Cruz Azul       7-1 Tepic
Celaya          2-2 U.N.A.M.
Veracruz        2-2 Pachuca
La Piedad       0-0 Laguna
U.de N.L.       2-1 Ciudad Victoria
Cataluña        3-3 Zamora
Orizaba         2-0 Texcoco

Round 29
[Jan 6]
Poza Rica       2-1 Veracruz
[Jan 7]
Cruz Azul       2-0 Pachuca
Zamora          1-3 Ciudad Madero
Tepic           3-0 Orizaba
Ciudad Victoria 1-0 Celaya
Texcoco         3-0 La Piedad
Laguna          2-2 U.de N.L.
[Jan 9]
U.N.A.M.        5-1 Cataluña

Round 30
[Jan 14]
Pachuca         0-0 Poza Rica
Celaya          3-1 Laguna
Zamora          0-1 Veracruz
La Piedad       2-1 Tepic
Ciudad Madero   3-0 U.N.A.M.
U.de N.L.       0-1 Texcoco
Cataluña        1-1 Ciudad Victoria
Orizaba         3-2 Cruz Azul

FINAL TABLE
		 	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. U.N.A.M.		30	18	9	3	78	40	45	1.9500	(champion) [Ciudad de México]
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Ciudad Madero	30	17	9	4	69	31	43	2.2258
 3. Poza Rica		30	18	7	5	60	34	43	1.7647	
 4. Cruz Azul		30	15	6	9	63	45	36	1.4000	[Jasso]
 5. Zamora		30	13	7	10	45	41	33	1.0976	
 6. Ciudad Victoria	30	9	12	9	51	44	30	1.1591	
 7. Texcoco		30	13	4	13	54	57	30	0.9474	
 8. Pachuca		30	10	10	10	48	51	30	0.9412	
 9. Orizaba		30	11	7	12	51	65	29	0.7846	
10. Celaya		30	9	9	12	37	44	27	0.8409	
11. Tepic		30	10	7	13	44	55	27	0.8000	
12. Veracruz		30	8	10	12	40	48	26	0.8333	
13. Tigres U.A.N.L.	30	9	6	15	49	59	24	0.8305	[Monterrey]
14. Laguna		30	5	11	14	37	52	21	0.7115	[Torreón]
15. La Piedad		30	8	4	18	31	59	20	0.5254	
16. Cataluña		30	5	6	19	36	68	16	0.5294	[Torreón]

Champion: U.N.A.M. (promoted)         HC: Octavio Vial

Runners-up: Ciudad Madero

Changes for the next season:

Relegated from first level: Zacatepec

Cataluña changes its name to Deportivo Torreón

Tigres U.A.N.L. gaveback its franchise to Jabatos

Tlaxcala and Independencia (Martínez de la Torre) played only the Cup Tournament


Copa México Segunda División (Cup Tournament Second Level)

NB: Some missing results 

Group Phase
Round 1
[Jan 21]
Pachuca         1-0 Poza Rica
Torreón         0-1 U.de N.L.
Ciudad Victoria 0-0 Laguna
Tlaxcala        1-1 Texcoco
Tepic           3-2 La Piedad
Veracruz        1-1 Orizaba
Celaya          1-1 Zamora
Cruz Azul       1-0 Independencia

Round 2
[Jan 27]
Poza Rica       0-1 Independencia
Ciudad Madero   1-0 Pachuca
[Jan 28]
Laguna          4-1 Torreón
Tlaxcala        1-2 Orizaba
U.de N.L.       2-1 Ciudad Victoria
Zamora          2-1 Tepic
Celaya          0-0 La Piedad
[Jan 30]
U.N.A.M.        1-1 Veracruz

Round 3
[Feb 4]
Laguna          1-0 U.de N.L.
Ciudad Victoria 1-0 Torreón
Tepic           1-0 Celaya
La Piedad       3-0 Zamora
Cruz Azul       2-2 Poza Rica
Independencia   0-0 Ciudad Madero
Texcoco         0-4 Orizaba
Tlaxcala        0-1 U.N.A.M.

Round 4
[Feb 10]
Ciudad Madero   2-1 Cruz Azul
[Feb 11]
Laguna          2-1 Ciudad Victoria
U.de N.L.       4-0 Torreón
Pachuca         3-0 Independencia
Veracruz        5-0 Tlaxcala
Zamora          1-1 Celaya
La Piedad       1-0 Tepic
[Feb 13]
U.N.A.M.        2-4 Texcoco

Round 5
[Feb 17]
Poza Rica       0-0 Ciudad Madero
[Feb 18]
Torreón         1-2 Laguna
Ciudad Victoria 2-2 U.de N.L.
Tepic           1-0 Zamora
Pachuca         1-1 Cruz Azul
Texcoco         0-1 Veracruz
La Piedad       1-4 Celaya
Orizaba         1-3 U.N.A.M.

Round 6
[Feb 25]
U.de N.L.       3-0 Laguna
Torreón         2-2 Ciudad Victoria
Celaya          0-1 Tepic
Texcoco         6-2 Tlaxcala
Orizaba         0-2 Veracruz
Zamora           -  La Piedad
Independencia   1-1 Cruz Azul
[Feb 27]
Poza Rica        -  Pachuca

Round 7
[Mar 4]
Pachuca         1-1 Ciudad Madero
Orizaba         0-2 Tlaxcala
Veracruz        0-0 U.N.A.M.
Independencia   3-0 Poza Rica

Round 8
[Mar 10]
Poza Rica       2-0 Cruz Azul
Ciudad Madero   1-0 Independencia
[Mar 11]
Orizaba         1-0 Texcoco
[Mar 13]
U.N.A.M.         -  Tlaxcala

Round 9
[Mar 18]
Tlaxcala        2-4 Veracruz
Cruz Azul       4-2 Ciudad Madero
Independencia   1-1 Pachuca
Texcoco         1-2 U.N.A.M.

Round 10
[Mar 23]
Ciudad Madero   1-1 Poza Rica
[Mar 25]
Cruz Azul       4-2 Pachuca
Veracruz        5-1 Texcoco
[Mar 27]
U.N.A.M.         -  Orizaba

FINAL TABLES

Group 1
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Ciudad Madero	 8	3	4	1	 8	 7	10 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Cruz Azul		 8	3	3	2	14	12	 9 [Jasso]
 3. Pachuca		 7	2	3	2	 9	 8	 7	
 4. Independencia	 8	2	3	3	 6	 7	 7 [Martínez de la Torre]
 5. Poza Rica		 7	1	3	3	 5	 8	 5	

Group 2
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. U.de N.L.		 6	4	1	1	12	 4	 9 (playoff)[Monterrey]
 2. Laguna		 6	4	1	1	 9	 6	 9 (playoff)[Torreón]
----------------------------------------------------------------------
 3. Ciudad Victoria	 6	1	3	2	 7	 8	 5
 4. Torreón		 6	0	1	5	 4	14	 1

Playoff
First Leg
[Mar 4]
Laguna          2-1 U.de N.L.

Second Leg
[Mar 18]
U.de N.L.       1-1 Laguna

Group 3
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Veracruz		 8	5	3	0	19	 5	13 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. U.N.A.M.		 6	3	2	1	 9	 7	 8 [Mexico City]
 3. Orizaba		 7	3	1	3	 9	 9	 7
 4. Texcoco		 8	2	1	5	13	18	 5
 5. Tlaxcala		 7	1	1	5	 8	19	 4

Group 4
		 	 P	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Tepic		 6	4	0	2	 7	 5	 8 (qualified)
----------------------------------------------------------------------
 2. Celaya		 6	1	3	2	 6	 5	 5
 3. La Piedad		 5	2	1	2	 7	 7	 5
 4. Zamora		 5	1	2	2	

Semifinals
First Legs
[Apr 1]
Veracruz        1-3 Ciudad Madero
Laguna          0-0 Tepic

[Apr 7]
Ciudad Madero   0-0 Veracruz
[Apr 8]
Tepic           4-0 Laguna

Final
First Leg
[Apr 15]
Tepic           0-4 Ciudad Madero

Second Leg
[Apr 21]
Ciudad Madero   2-0 Tepic


Campeón de campeones Segunda División (Super Cup Second Level)
One single leg
[May 1]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
U.N.A.M.        1-1 Ciudad Madero  [aet; 1-2pen]


1960/61

1962/63

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 20 Jul 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.