Mexico 1962/63




Regular Season

Round 1
[Jun 28]
Necaxa      2-2 Atlante 
Nacional    2-2 Tampico 
[Jul 1]
América     2-0 UNAM 
Toluca      2-1 Monterrey 
León        2-2 Guadalajara 
Morelia     2-1 Atlas 
Oro         3-0 Irapuato 

Round 2
[Jul 5]
UNAM        0-1 Nacional 
Atlas       2-1 Toluca 
[Jul 7]
Tampico     2-0 Morelia 
Monterrey   1-1 Necaxa 
[Jul 8]
Guadalajara 2-2 América 
Irapuato    3-1 León 
Atlante     1-0 Oro 

Round 3
[Jul 12]
Oro         3-2 Monterrey 
América     1-0 Irapuato 
[Jul 14]
Tampico     2-2 UNAM 
[Jul 15]
Nacional    3-1 Guadalajara 
León        1-1 Atlante 
Necaxa      2-1 Atlas 
Morelia     0-0 Toluca 

Round 4
[Jul 19]
Atlante     0-1 América 
Guadalajara 1-0 Tampico 
[Jul 21]
Monterrey   1-1 León 
[Jul 22]
Toluca      2-1 Necaxa 
Atlas       1-2 Oro 
UNAM        1-3 Morelia 
Irapuato    0-2 Nacional 

Round 5
[Jul 26]
UNAM        0-1 Guadalajara 
Nacional    1-0 Atlante 
[Jul 28]
Tampico     0-1 Irapuato 
[Jul 29]
América     4-1 Monterrey 
Oro         1-1 Toluca 
León        3-3 Atlas 
Morelia     1-1 Necaxa 

Round 6
[Aug 2]
Necaxa      3-4 Oro 
Atlas       2-1 América 
[Aug 4]
Monterrey   4-2 Nacional 
[Aug 5]
Guadalajara 2-1 Morelia 
Toluca      0-0 León 
Atlante     2-3 Tampico 
Irapuato    1-1 UNAM 

Round 7
[Aug 9]
América     1-1 Toluca 
Guadalajara 2-0 Irapuato 
[Aug 11]
Tampico     1-3 Monterrey 
[Aug 12]
Morelia     0-3 Oro 
Nacional    0-1 Atlas 
UNAM        1-0 Atlante 
León        0-2 Necaxa 

Round 8
[Aug 16]
Atlante     1-1 Guadalajara 
Oro         0-0 León 
[Aug 18]
Monterrey   4-1 UNAM 
[Aug 19]
Toluca      0-0 Nacional 
Atlas       2-2 Tampico 
Necaxa      2-1 América 
Irapuato    2-1 Morelia 

Round 9
[Aug 23]
Nacional    2-1 Necaxa 
UNAM        1-3 Atlas 
[Aug 25]
Tampico     1-2 Toluca 
[Aug 26]
Guadalajara 1-1 Monterrey 
Irapuato    1-1 Atlante 
Morelia     1-1 León 
América     1-0 Oro 

Round 10
[Aug 30]
Atlas       4-2 Guadalajara 
Necaxa      5-2 Tampico 
[Sep 1]
Monterrey   4-0 Irapuato
[Sep 2]
León        2-4 América 
Toluca      0-1 UNAM 
Oro         1-1 Nacional 
Atlante     4-1 Morelia 

Round 11
[Sep 6]
Atlante     2-2 Monterrey 
Guadalajara 2-1 Toluca 
[Sep 8]
Tampico     2-3 Oro 
[Sep 9]
UNAM        1-1 Necaxa 
Irapuato    0-1 Atlas 
Nacional    4-0 León 
Morelia     1-0 América 

Round 12
[Sep 13]
América     2-0 Nacional 
Oro         4-2 UNAM 
[Sep 15]
Atlas       3-1 Atlante 
[Sep 16]
Toluca      3-0 Irapuato 
Necaxa      0-3 Guadalajara 
León        1-0 Tampico 
Morelia     2-2 Monterrey 

Round 13
[Sep 20]
UNAM        2-2 León 
Nacional    2-2 Morelia 
[Sep 22]
Monterrey   1-2 Atlas 
Tampico     2-1 América 
[Sep 23]
Atlante     2-1 Toluca 
Irapuato    1-5 Necaxa 
Guadalajara 2-1 Oro 

Round 14
[Sep 27]
Guadalajara 3-1 León 
Atlante     4-0 Necaxa 
[Sep 29]
Monterrey   1-1 Toluca 
Tampico     2-2 Nacional 
[Sep 30]
Atlas       1-1 Morelia 
UNAM        1-1 América 
Irapuato    2-4 Oro 

Round 15
[Oct 4]
Necaxa      0-1 Monterrey 
Oro         3-2 Atlante 
[Oct 7]
América     0-0 Guadalajara 
León        2-0 Irapuato 
Nacional    1-3 UNAM 
Morelia     3-1 Tampico 
Toluca      2-1 Atlas 

Round 16
[Oct 11]
Atlas       1-1 Necaxa 
UNAM        2-0 Tampico 
[Oct 13]
Monterrey   2-1 Oro 
[Oct 14]
Atlante     2-3 León 
Guadalajara 1-1 Nacional 
Irapuato    2-1 América 
Toluca      0-0 Morelia 

Round 17
[Oct 18]
Nacional    4-2 Irapuato 
Necaxa      5-3 Toluca 
[Oct 20]
Tampico     0-1 Guadalajara 
[Oct 21]
América     1-1 Atlante 
Oro         3-1 Atlas 
León        2-2 Monterrey 
Morelia     4-1 UNAM 

Round 18
[Oct 25]
Guadalajara 3-2 UNAM 
Atlante     1-1 Nacional 
[Oct 27]
Monterrey   1-5 América 
[Oct 28]
Toluca      3-2 Oro 
Necaxa      2-0 Morelia 
Atlas       1-1 León 
Irapuato    3-2 Tampico 

Round 19
[Nov 1]
Oro         3-3 Necaxa 
América     0-0 Atlas 
[Nov 3]
Tampico     4-3 Atlante 
[Nov 4]
Morelia     0-1 Guadalajara 
UNAM        1-1 Irapuato 
León        2-1 Toluca 
Nacional    1-1 Monterrey 

Round 20
[Nov 8]
Atlas       2-1 Nacional 
Necaxa      3-1 León 
[Nov 10]
Monterrey   2-1 Tampico 
[Nov 11]
Oro         3-2 Morelia 
Atlante     0-4 UNAM 
Irapuato    1-1 Guadalajara 
Toluca      0-0 América 

Round 21
[Nov 15]
UNAM        1-1 Monterrey 
Nacional    2-0 Toluca 
[Nov 17]
Tampico     0-1 Atlas 
[Nov 18]
Morelia     2-2 Irapuato 
Guadalajara 0-0 Atlante 
América     4-1 Necaxa 
León        0-2 Oro 

Round 22
[Nov 22]
Atlante     1-0 Irapuato 
Atlas       1-0 UNAM 
[Nov 24]
Monterrey   1-1 Guadalajara 
[Nov 25]
Toluca      2-1 Tampico 
Oro         1-1 América 
Necaxa      1-0 Nacional 
León        4-0 Morelia

Round 23
[Nov 29]
Guadalajara 0-0 Atlas 
América     0-1 León 
[Dec 1]
Tampico     4-1 Necaxa 
[Dec 2]
UNAM        1-1 Toluca 
Morelia     0-2 Atlante 
Irapuato    2-0 Monterrey 
Nacional    0-2 Oro 

Round 24
[Dec 6]
Necaxa      0-1 UNAM 
Atlas       1-2 Irapuato 
[Dec 8]
Monterrey   0-0 Atlante 
[Dec 9]
Oro         2-2 Tampico 
Toluca      2-2 Guadalajara 
América     5-1 Morelia 
León        1-1 Nacional 

Round 25
[Dec 13]
Nacional    1-2 América 
UNAM        1-3 Oro
[Dec 15]
Tampico     2-2 León 
Monterrey   2-0 Morelia 
[Dec 16]
Guadalajara 4-0 Necaxa 
Irapuato    2-0 Toluca 
Atlante     1-1 Atlas 

Round 26
[Dec 20]
Oro         1-0 Guadalajara 
América     1-1 Tampico 
[Dec 23]
León        1-1 UNAM 
Necaxa      4-4 Irapuato 
Toluca      3-0 Atlante 
Atlas       1-1 Monterrey   
Morelia     1-2 Nacional 


FINAL TABLE
                         P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	PTS	GAVG
 1. Oro                 26  	15  	 6  	 5  	55  	35  	36	1.57 (champion) [Guadalajara]
--------------------------------------------------------------------------------
 2. Guadalajara         26  	12  	11  	 3  	39  	25  	35	1.56
 3. América             26  	11  	 9  	 6  	42  	24  	31	1.75 [Mexico City]
 4. Atlas               26  	11  	 9  	 6  	38  	31  	31	1.23 [Guadalajara]
 5. Monterrey           26  	 8  	12  	 6  	42  	38  	28 	1.11
 6. Nacional            26  	 9  	 9  	 8  	37  	33  	27	1.12 [Guadalajara]
 7. Toluca              26  	 8  	10  	 8  	32  	31  	26	1.03
 8. Necaxa              26  	 9  	 7  	10  	47  	51  	25	0.92 [Mexico City]
 9. León                26  	 6  	13  	 7  	35  	41  	25	0.85
10. Atlante             26  	 6  	10  	10  	34  	38  	22	0.89 [Mexico City]
11. Irapuato            26  	 8  	 6  	12  	32  	48  	22	0.67
12. U.N.A.M.            26  	 6  	 9  	11  	32  	41  	21	0.78 [Mexico City]
13. Morelia             26  	 5  	 8  	13  	29  	47  	18	0.62
--------------------------------------------------------------------------------
14. Tampico             26  	 5  	 7  	14  	39  	50  	17 	0.78 (relegated)
 
Promoted: Zacatepec      
Relegated: Tampico


Copa Presidente Adolfo López Mateos 1963 (Extraordinary Cup Edition)

Venues:
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Estadio Jalisco, Guadalajara

First Round

One single leg
[Feb 17]
América     3-0 Tampico 
Guadalajara 2-2 Morelia     [aet; 2-3pen]
[Feb 21]
UNAM        4-4 Irapuato    [aet; 3-5pen]
Nacional    2-2 León        [aet; 0-1pen] 
[Feb 24]
Necaxa      2-1 Monterrey 
Oro         3-1 Toluca 
Bye: Atlas, Atlante

Quarterfinals

One single leg
[Feb 28]
Atlante     2-1 Necaxa 
Atlas       0-1 León 
[Mar 3]
América     4-1 Irapuato 
Oro         5-1 Morelia 

Semifinals

One single leg
[Mar 6]
Oro         4-0 León 
[Mar 7]
América     5-1 Atlante 

Final

One single leg
[Mar 10]
Estadio de la Ciudad Universitaria
América     4-1 Oro


Copa México 1962-63 (Cup Tournament)

First Round

First legs
[Apr 20]
Monterrey   1-0 León 
[Apr 21]
Toluca      1-0 Nacional 
Guadalajara 2-3 Tampico 
América     5-3 Morelia 
[Apr 25]
Necaxa      0-2 Oro 
Atlas       1-2 UNAM 

Second Legs
[Apr 27]
Tampico     0-2 Guadalajara 
[Apr 28]
León        2-0 Monterrey 
Nacional    3-1 Toluca 
Morelia     2-1 América 
[May 2]
Oro         2-2 Necaxa 
UNAM        2-1 Atlas 
Bye: Atlante, Irapuato

Quarterfinals

First Legs
[May 5]
UNAM        1-0 América 
Nacional    0-2 Guadalajara 
León        1-0 Atlante 
Irapuato    4-3 Oro 

Second Legs
[May 9]
Guadalajara 4-0 Nacional 
[May 12]
Atlante     3-0 León 
Oro         1-0 Irapuato  [aet; 7-6pen]
[May 16]
América     0-0 UNAM 

Semifinals

First Legs
[May 19]
Atlante     2-2 UNAM 
Oro         1-2 Guadalajara 

Second Legs
[May 26]
Guadalajara 3-0 Oro 
UNAM        0-0 Atlante   [aet; 2-3pen]

Final
[Jun 2]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Guadalajara 2-1 Atlante


Campeón de Campeones 1962-63 (Super Cup)
[Jun 16]
Estadio de la Ciudad Universitaria, Mexico City
Guadalajara 1-3 Oro


Mexico 1962-63

Segunda División (Second Level)

Regular Season

Round 1
[Jun 30]
Ciudad Madero   3-0 Cataluña
[Jul 1]
Pachuca         3-1 Zacatepec
Cruz Azul       4-2 La Piedad
Celaya          0-1 Veracruz
Texcoco         2-3 Tepic 
U.de N.L.       1-1 Poza Rica
Laguna          3-2 Ciudad Victoria
Orizaba         1-0 Zamora

Round 2
[Jul 8]
Poza Rica       5-2 Pachuca
Zamora          1-1 Cruz Azul
Tepic           1-0 U.de N.L.
Ciudad Victoria 2-2 Ciudad Madero
La Piedad       0-1 Celaya
Veracruz        1-0 Texcoco
Cataluña        3-2 Orizaba
Zacatepec       2-1 Laguna

Round 3
[Jul 15]
Pachuca         4-1 Tepic
Cruz Azul       2-1 Cataluña
Celaya          2-0 Zamora
Texcoco         2-2 La Piedad
U.de N.L.       1-2 Veracruz
Laguna          2-2 Ciudad Madero
Orizaba         3-2 Ciudad Victoria
Zacatepec       0-2 Poza Rica

Round 4
[Jul 21]
Poza Rica       6-0 Laguna
[Jul 22]
Zamora          2-0 Texcoco
Tepic           1-2 Zacatepec
Ciudad Victoria 2-1 Cruz Azul
La Piedad       0-2 U.de N.L.
Ciudad Madero   3-1 Orizaba
Veracruz        1-1 Pachuca
Cataluña        5-0 Celaya

Round 5
[Jul 28]
Poza Rica       7-1 Tepic
[Jul 29]
Pachuca         3-1 La Piedad
Cruz Azul       1-2 Ciudad Madero
Celaya          0-2 Ciudad Victoria
Texcoco         2-1 Cataluña
U.de N.L.       3-1 Zamora
Laguna          3-1 Orizaba
Zacatepec       1-0 Veracruz

Round 6
[Aug 4]
Ciudad Madero   2-2 Celaya
[Aug 5]
Zamora          0-0 Pachuca
Tepic           1-1 Laguna
Ciudad Victoria 1-2 Texcoco
La Piedad       0-0 Zacatepec
Veracruz        2-2 Poza Rica
Cataluña        1-1 U.de N.L.
Orizaba         1-1 Cruz Azul

Round 7
[Aug 11]
Poza Rica       2-1 La Piedad
[Aug 12]
Pachuca         1-0 Cataluña
Celaya          0-3 Orizaba
Tepic           2-1 Veracruz
Texcoco         0-1 Ciudad Madero
U.de N.L.       4-2 Ciudad Victoria
Laguna          3-0 Cruz Azul
Zacatepec       3-0 Zamora

Round 8
[Aug 18]
Ciudad Madero   2-1 U.de N.L.
[Aug 19]
Cruz Azul       3-0 Celaya
Zamora          1-2 Poza Rica
Ciudad Victoria 2-3 Pachuca
La Piedad       1-1 Tepic
Veracruz        6-2 Laguna
Cataluña        0-1 Zacatepec
Orizaba         0-0 Texcoco

Round 9
[Aug 25]
Poza Rica       0-2 Cataluña
[Aug 26]
Pachuca         1-1 Ciudad Madero
Tepic           2-1 Zamora
Texcoco         1-2 Cruz Azul
Veracruz        0-2 La Piedad
U.de N.L.       1-4 Orizaba
Laguna          2-0 Celaya
Zacatepec       2-0 Ciudad Victoria

Round 10
[Sep 1]
Ciudad Madero   0-1 Zacatepec
[Sep 2]
Cruz Azul       2-1 U.de N.L.
Celaya          1-1 Texcoco
Zamora          4-2 Veracruz
Ciudad Victoria 2-2 Poza Rica
La Piedad       2-1 Laguna
Cataluña        0-1 Tepic
Orizaba         2-3 Pachuca

Round 11
[Sep 8]
Poza Rica       1-2 Ciudad Madero
[Sep 9]
Pachuca         2-1 Cruz Azul
Tepic           1-2 Ciudad Victoria
La Piedad       0-0 Zamora
Veracruz        1-1 Cataluña
U.de N.L.       2-2 Celaya
Laguna          5-0 Texcoco
Zacatepec       1-0 Orizaba

Round 12
[Sep 15]
Ciudad Madero   1-0 Tepic
[Sep 16]
Cruz Azul       1-3 Zacatepec
Celaya          2-2 Pachuca
Zamora          2-2 Laguna
Ciudad Victoria 1-1 Veracruz
Texcoco         1-2 U.de N.L.
Cataluña        3-1 La Piedad
Orizaba         1-0 Poza Rica

Round 13
[Sep 22]
*Poza Rica       -  Cruz Azul
*Suspended by storm
[Sep 23]
Pachuca         4-1 Texcoco
Poza Rica       2-0 Cruz Azul
Zamora          3-2 Cataluña
Tepic           1-2 Orizaba
La Piedad       3-1 Ciudad Victoria
Veracruz        0-1 Ciudad Madero
Laguna          1-0 U.de N.L.
Zacatepec       4-0 Celaya

After the round 13 (Sep. 26) Tigres U.de N.L. comeback to its original name
Jabatos Nuevo León due to several economic problems.   

Round 14
[Sep 30]
Cruz Azul       3-1 Tepic
Celaya          1-1 Poza Rica
Ciudad Victoria 2-2 Zamora
Texcoco         0-3 Zacatepec
Ciudad Madero   0-0 La Piedad
Nuevo León      4-2 Pachuca
Laguna          2-3 Cataluña
Orizaba         2-0 Veracruz

Round 15
[Oct 6]
Poza Rica       6-0 Texcoco
[Oct 7]
Pachuca         2-3 Laguna
Zamora          3-2 Ciudad Madero
Tepic           0-0 Celaya
La Piedad       1-2 Orizaba
Veracruz        2-2 Cruz Azul
Cataluña        3-0 Ciudad Victoria
Zacatepec       5-1 Nuevo León

Round 16
[Oct 13]
Poza Rica       4-1 Nuevo León
[Oct 14]
Zamora          2-2 Orizaba
Tepic           2-0 Texcoco
Ciudad Victoria 2-2 Laguna
La Piedad       0-0 Cruz Azul
Veracruz        3-1 Celaya
Cataluña        2-3 Ciudad Madero
Zacatepec       3-0 Pachuca

Round 17
[Oct 20]
Ciudad Madero   4-1 Ciudad Victoria
[Oct 21]
Pachuca         3-3 Poza Rica
Cruz Azul       4-0 Zamora
Celaya          0-1 La Piedad
Texcoco         2-0 Veracruz
Nuevo León      1-2 Tepic
Laguna          1-2 Zacatepec
Orizaba         4-1 Cataluña

Round 18
[Oct 27]
Poza Rica       2-1 Zacatepec
Ciudad Madero   1-1 Laguna
[Oct 28]
Zamora          1-1 Celaya
Tepic           0-1 Pachuca
Ciudad Victoria 2-1 Orizaba
La Piedad       1-0 Texcoco
Veracruz        4-3 Nuevo Leon
Cataluña        0-1 Cruz Azul

Round 19
[Nov 4]
Pachuca         3-0 Veracruz
Cruz Azul       3-0 Ciudad Victoria
Celaya          2-2 Cataluña
Texcoco         0-0 Zamora
Nuevo León      1-0 La Piedad
Laguna          3-2 Poza Rica
Orizaba         2-2 Ciudad Madero
Zacatepec       1-1 Tepic

Round 20
[Nov 10]
Ciudad Madero   3-1 Cruz Azul
[Nov 11]
Zamora          0-1 Nuevo León
Tepic           0-0 Poza Rica
Ciudad Victoria 1-1 Celaya
La Piedad       0-1 Pachuca
Veracruz        0-0 Zacatepec
Cataluña        3-1 Texcoco
Orizaba         2-1 Laguna

Round 21
[Nov 17]
Poza Rica       2-0 Veracruz
[Nov 18]
Pachuca         5-0 Zamora
Cruz Azul       3-0 Orizaba
Celaya          1-1 Ciudad Madero
Texcoco         2-1 Ciudad Victoria
Nuevo León      3-0 Cataluña
Laguna          1-1 Tepic
Zacatepec       0-0 La Piedad

Round 22
[Nov 24]
Ciudad Madero   3-0 Texcoco
[Nov 25]
Cruz Azul       2-0 Laguna
Zamora          1-0 Zacatepec
Ciudad Victoria 1-4 Nuevo León
La Piedad       1-2 Poza Rica
Veracruz        3-2 Tepic
Cataluña        1-0 Pachuca
Orizaba         2-1 Celaya

Round 23
[Dec 1]
Poza Rica       2-1 Zamora
Nuevo Leon      2-1 Ciudad Madero
[Dec 2]
Pachuca         3-0 Ciudad Victoria
Celaya          2-1 Cruz Azul
Tepic           1-3 La Piedad
Texcoco         2-1 Orizaba
Laguna          3-0 Veracruz
Zacatepec       2-1 Cataluña

Round 24
[Dec 8]
Ciudad Madero   2-1 Pachuca
[Dec 9]
Cruz Azul       4-1 Texcoco
Celaya          5-1 Laguna
Zamora          1-1 Tepic
Ciudad Victoria 1-2 Zacatepec
La Piedad       0-2 Veracruz
Cataluña        0-4 Poza Rica
Orizaba         3-1 Nuevo León

Round 25
[Dec 15]
Poza Rica       3-1 Ciudad Victoria
[Dec 16]
Pachuca         1-0 Orizaba
Tepic           6-2 Cataluña
Texcoco         1-2 Celaya
Veracruz        5-2 Zamora
Nuevo León      3-2 Cruz Azul
Laguna          4-1 La Piedad
Zacatepec       1-0 Ciudad Madero

Round 26
[Dec 22]
Ciudad Madero   1-0 Poza Rica
[Dec 23]
Cruz Azul       1-1 Pachuca
Celaya          1-1 Nuevo León
Zamora          3-2 La Piedad
Ciudad Victoria 1-1 Tepic
Texcoco         1-2 Laguna
Cataluña        1-1 Veracruz
Orizaba         1-1 Zacatepec

Round 27
[Dec 29]
Poza Rica       5-2 Orizaba
[Dec 30]
Pachuca         2-0 Celaya
Tepic           2-2 Ciudad Madero
La Piedad       3-1 Cataluña
Veracruz        3-1 Ciudad Victoria
Nuevo León      4-0 Texcoco
Laguna          3-0 Zamora
Zacatepec       2-1 Cruz Azul

Round 28
[Jan 5]
Nuevo León      1-1 Laguna
Ciudad Madero   7-1 Veracruz
[Jan 6]
Cruz Azul       3-2 Poza Rica
Celaya          0-0 Zacatepec
Ciudad Victoria 1-0 La Piedad
Texcoco         0-0 Pachuca
Cataluña        1-1 Zamora
Orizaba         2-1 Tepic

Round 29
[Jan 12]
Poza Rica       3-0 Celaya
[Jan 13]
Pachuca         6-1 Nuevo León
Zamora          2-2 Ciudad Victoria
Tepic           2-4 Cruz Azul
La Piedad       0-1 Ciudad Madero
Veracruz        0-2 Orizaba
Cataluña        0-0 Laguna
Zacatepec       3-0 Texcoco

Round 30
[Jan 19]
Ciudad Madero   3-0 Zamora
[Jan 20]
Cruz Azul       4-1 Veracruz
Celaya          1-2 Tepic
Ciudad Victoria 1-1 Cataluña
Texcoco         0-3 Poza Rica
Nuevo León      2-0 Zacatepec
Laguna          1-1 Pachuca
Orizaba         3-0 La Piedad

FINAL TABLE
		 	P	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Zacatepec		30	19	6	5	47	20	44	2.3500  (champion)	
--------------------------------------------------------------------------------------
 2. Ciudad Madero	30	17	9	4	58	30	43	1.9333 	
 3. Poza Rica		30	18	6	6	76	33	42	2.3030	
 4. Pachuca		30	16	8	6	61	37	40	1.6486	
 5. Cruz Azul		30	15	5	10	58	41	35	1.4146	[Jasso]
 6. Orizaba		30	15	5	10	52	42	35	1.2381	
 7. Laguna		30	12	9	9	55	50	33	1.1000	[Torreón]
 8. U.de N.L./Jabatos	30	13	5	12	53	52	31	1.0192	[Monterrey]
 9. Tepic		30	9	9	12	41	50	27	0.8200	
10. Veracruz		30	10	7	13	43	55	27	0.7818	
11. Cataluña		30	8	7	15	41	52	23	0.7885	[Torreón]
12. Zamora		30	6	11	13	34	56	23	0.6071	
13. Celaya		30	5	12	13	29	50	22	0.5800	
14. La Piedad		30	7	7	16	28	42	21	0.6667	
15. Ciudad Victoria	30	5	9	16	39	64	19	0.6094	
16. Texcoco		30	5	5	20	22	63	15	0.3492	

NB: NB: Tigres U.de N.L. started the season, but, due to economic problems after the round 13 cameback to original name of Jabatos Nuevo León.


Champion: Zacatepec    HC: Fernando "Gavilán" García

Runners-up: Ciudad Madero

Top scorer: Carlos González  25 goals  (Poza Rica)




Copa México Segunda División (Cup Tournament Second Level)

Round of 16

First Legs
[Feb 16]
Ciudad Madero   1-1 Nuevo León
[Feb 17]
Pachuca         4-0 Texcoco
Celaya          2-1 La Piedad
Zamora          3-2 Tepic
Ciudad Victoria 2-2 Poza Rica
Laguna          1-1 Cataluña
Orizaba         0-0 Veracruz
Zacatepec       1-1 Cruz Azul

Second Legs
[Feb 23]
Poza Rica       4-1 Ciudad Victoria
[Feb 24]
Cruz Azul       2-2 Zacatepec  [aet; 2-3pen]
Tepic           3-0 Zamora
Texcoco         3-2 Pachuca
*La Piedad      6-2 Celaya
*La Piedad disqualified, Celaya advanced
Veracruz        1-0 Orizaba
Nuevo León      3-0 Ciudad Madero
Cataluña        0-2 Laguna

Quarterfinals

First Legs
[Mar 3]
Pachuca         1-1 Veracruz
Tepic           4-1 Poza Rica
Laguna          2–0 Nuevo León
Zacatepec       1-0 Celaya

Second Legs
[Mar 9]
Poza Rica       7-3 Tepic
[Mar 10]
Celaya          1-1 Zacatepec
Veracruz        0-2 Pachuca
Nuevo León      6-0 Laguna

Semifinals

First Legs
[Mar 17]
Pachuca         0-2 Zacatepec
Nuevo León      3-2 Poza Rica

Second Legs
[Mar 23]
Poza Rica       3-2 Nuevo León  [aet; 9-8pen]
[Mar 24]
Zacatepec       2-1 Pachuca

Final

First Leg
[Mar 30]
Poza Rica       2-0 Zacatepec

Second Leg
[Apr 7]
Zacatepec       1-0 Poza Rica


Campeón de Campeones Segunda División (Super Cup Second Level)

One single leg
Estadio Revolución Mexicana, Pachuca
Zacatepec       2-1 Poza Rica


Changes for the next season:

Relegated from first level: Tampico

Cataluña changes its name to Torreón (Diablos Blancos)

1961/62

1963/64

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 20 Jul 2017

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.