Mexico 1992/93

Regular Season

Round 1
[Aug 15]
U.N.A.M.         4-0 Toluca 
  [David Patiño 43, Vicente Nieto 55, 76, Jorge Santillana 73]
Veracruz         2-1 Monterrey 
  [Jorge Comas 49pen, José Juan Hernández 85og; Juan Antonio Flores Barrera 25]
U.A.N.L.         3-3 Atlante 
  [Marcelo Conti 32, Roberto Gasparini 33, Sergio Almaguer 41; Guillermo Cantú 43, 
  Mario García 56, René Isidoro García 81]  
U. de G.         1-2 Atlético Morelia
  [Rodolfo Richardson Smith 72; Jaime Ramírez 30, Héctor Hernández 52]
[Aug 16]
León             0-1 Pachuca
  [Roberto Felipe Paulo 45]
Necaxa           2-1 Santos Laguna 
  [Ricardo Peláez 34, Ivo Basay 60; Eduardo Garduño 14]
Querétaro        2-1 Cruz Azul
  [Santiago Ostolaza 46, Felipe del Ángel Malibrán 70; Sergio Pacheco 61] 
Guadalajara      0-1 U.A.G.
  [Osmar Donizette 50]
Puebla           1-4 Atlas            [in Estadio Nou Camp]
  [Paulo César Silva 75; Angel Torres 16og, Christian Domizzi 62, Joao Vanderlei 73, 
   Luis Flores 78]
[Aug 19]
U.A.Tamaulipas   0-1 América
  [Hugo Sánchez Márquez 77]

Round 2
[Aug 21]
U.A.G.           1-1 Puebla
  [Jorge Luis Gabrich 30; Paulo César Silva 66]
[Aug 22]
Cruz Azul        2-1 León 
  [Pedro Duana 55, Daniel Bustamante 68; Roberto López Segoviano 73]
Monterrey        3-1 U.N.A.M. 
  [Eduardo Medina 3og, Sergio Verdirame 52pen, Carlos Alberto Bianchezi 82; 
   Leonel Bolsonello 27]
Atlas            2-1 Necaxa 
  [Joao Vanderlei 17, 42; Ivo Basay 12]
[Aug 23]
Toluca           2-0 Querétaro
  [Jorge Rodríguez 52, Enrique Washington Olivera 62]
América          1-0 U. de G. 
  [Hugo Sánchez Márquez 55]
Atlético Morelia 0-2 Guadalajara
  [Mario Alberto Arteaga 57, Jorge Arreola 89]
Pachuca          1-0 U.A.N.L. 
  [Apolinar Cortés 50]
Atlante          3-0 U.A.Tamaulipas   [in Estadio La Bombonera]
  [Luis Miguel Salvador 5, Pedro Massachessi 16, Roberto Andrade 50]
Santos Laguna    2-1 Veracruz 
  [Eduardo Garduño 36, Martín Gerardo Durón 83; Jorge Comas 17]
 
Round 3
[Aug 29]
U.N.A.M.         2-1 Santos Laguna 
  [Juan Carlos Vera 68, Moisés Garduño 72; Eduardo Garduño 31]
Veracruz         3-0 Atlas 
  [Silvio Rudman 49, Juan Morales 75, Jorge Comas 88]
U.A.N.L.         2-2 Cruz Azul 
  [Sergio Almaguer 59, Marcelo Conti 83; Rubén Omar Romano 37pen, Sergio Pacheco 70]
U. de G.         1-0 Atlante 
  [Humberto Romero 48]
[Aug 30]
Toluca           1-1 Monterrey 
  [Jorge Rodríguez 44pen; Carlos Alberto Bianchezi 71]
Necaxa           4-0 U.A.G. 
  [Alberto García Aspe 4pen, Ricardo Peláez 67, Luis Américo Scatolaro 81, Martín Peña 84]
Guadalajara      1-0 América 
  [Armando González 76]
Querétaro        1-4 León 
  [Marco Antonio Ruiz 53; Humberto González 30, Isaac Ayipei 45, 62, 
   Marco Antonio Benatto 73] 
Puebla           3-1 Atlético Morelia [in Estadio Nou Camp]
  [Dioney Carlos 5, Sigifredo Mercado 13, Sergio Lira 43; Arturo Reyna 28]
U.A.Tamaulipas   0-0 Pachuca 
 
Round 4
[Sep 4]
U.A.G.           1-0 Veracruz 
  [Javier Hernández 69]
[Sep 5]
Cruz Azul        1-1 U.A.Tamaulipas 
  [Sergio Pacheco 30; Paúl René Moreno 73]
Atlas            1-0 U.N.A.M. 
  [Joao Vanderlei 80]
Monterrey        2-0 Querétaro
  [Carlos de los Cobos 60, Missael Espinoza 89]
[Sep 6]
Atlante          5-1 Guadalajara
  [Luis Miguel Salvador 3, 16, 60, Guillermo Cantú 14, Mario García 25; 
   Demetrio Madero 24]
América          3-4 Puebla 
  [Germán Martellotto 26, 89, Luis Roberto Alves 87; Dioney Carlos 1, 85, 
   Francisco Rotllán 67, Silmar Olindo 68]
Pachuca          0-0 U. de G. 
Santos Laguna    1-1 Toluca 
  [Martín Gerardo Durón 66; Enrique Washington Olivera 24]
León             0-0 U.A.N.L. 
Atlético Morelia 2-2 Necaxa 
  [Humberto Roon 50pen, Francisco Javier Gómez 78; Alberto García Aspe 4pen, 
   Ricardo Peláez 40]

Round 5
[Sep 12]
U. de G.         3-1 Cruz Azul 
  [Octavio Mora 10pen, 33, José María Higareda 85; Carlos Hermosillo 43]
Monterrey        3-2 Santos Laguna
  [Juan Antonio Flores Barrera 28, Porfirio Jiménez 55, José Antonio Noriega 80; 
   Eduardo Garduño 92, José Luis Ortega 97]
U.N.A.M.         1-1 U.A.G. 
  [Claudio Suárez 57; Eduardo Medina 72og]
Veracruz         2-0 Atlético Morelia 
  [Jorge Comas 17, José Tiburcio Serrizuela 58]
[Sep 13]
Necaxa           1-0 América  
  [Alex Aguinaga 55]
Guadalajara      2-0 Pachuca 
  [José Luis Montes de Oca 48, Manuel Martínez 90]
Querétaro        0-2 U.A.N.L. 
  [Martín Castañeda 4, Francisco Javier Cruz 60]
U.A.Tamaulipas   1-2 León 
  [César Sosa 46; Roberto López Segoviano 5, Alberto Coyote 41]
Puebla           0-0 Atlante           [in Estadio Héroe de Nacozari]
Toluca           5-0 Atlas
  [Rogelio Romero 30, Jorge Rodríguez 40 51, Luis Francisco García 50, 
   Enrique Washington Olivera 63]
 
Round 6
[Sep 18]
Atlante          1-2 Necaxa
  [Luis Miguel Salvador 61; Ivo Basay 73, 79]
U.A.G.           0-0 Toluca
[Sep 19]
Cruz Azul        4-2 Guadalajara
  [Rubén Omar Romano 7, Sergio Pacheco 35, José Manuel de la Torre 67pen, 
   Carlos Poblete 89; Javier Aguirre 20pen, Benjamín Galindo 63] 
Atlas            0-0 Monterrey 
U.A.N.L.         0-0 U.A.Tamaulipas 
[Sep 20]
América          1-0 Veracruz 
  [Luis Roberto Alves 51]
Santos Laguna    0-1 Querétaro 
  [Bernardo Castañeda 74]
Atlético Morelia 2-5 U.N.A.M.
  [Mario Juárez 63, 81; Leonel Bolsonello 13, 43, Guillermo López 15, 59, David Patiño 48]
Pachuca          0-1 Puebla 
  [Francisco Rotllán 63]
León             1-0 U. de G. 
  [Sergio Martínez 38pen]

Round 7
[Sep 24]
U.N.A.M.         2-3 América
  [Claudio Suárez 43, David Patiño 70pen; Luis Roberto Alves 22, 68pen, 
   Francisco Uribe 34]
[Sep 26]
Veracruz         1-1 Atlante
  [Jorge Comas 44; Luis Miguel Salvador 79pen]
Monterrey        0-0 U.A.G.
U. de G.         1-1 U.A.N.L.
  [Cassius Clay 62; Carlos Eduardo Muñoz 12]
[Sep 27]
Toluca           0-0 Atlético Morelia
Necaxa           2-0 Pachuca
  [Alberto García Aspe 55pen, 89]
Querétaro        3-0 U.A.Tamaulipas
  [Eduardo de la Torre 23, Bernardo Castañeda 58, Graciano del Castillo 93]
Puebla           0-0 Cruz Azul        [in Estadio 10 de Diciembre] 
Guadalajara      0-0 León
Santos Laguna    0-0 Atlas

Round 8
[Oct 2]
América          3-3 Toluca 
  [Germán Martellotto 7, 27, 67; Alejandro García 3og, Jorge Rodríguez 10, 
   Rogelio Romero 58]
U.A.G.           3-0 Santos Laguna
  [Marcelo Goncalvez 55, Javier Hernández 58, Claudio Morena 68pen]
[Oct 3]
Cruz Azul        3-4 Necaxa
  [Sergio Pacheco 2, José Manuel de la Torre 24, Carlos Hermosillo 58; Alex Aguinaga 16, 
   Alberto García Aspe 25, 65, Ivo Basay 77]
U.A.N.L.         3-1 Guadalajara 
  [Marcelo Conti 55, Carlos Eduardo Muñoz 63, Roberto Gasparini 76pen; 
   Mario Alberto Arteaga 87]
Atlas            0-1 Querétaro 
  [Santiago Ostolaza 91]
[Oct 4]
Atlante          3-3 U.N.A.M. 
  [Pedro Massachessi 41, Raúl Gutiérrez 56, Luis Miguel Salvador 61; David Patiño 21, 
   Vicente Nieto 25, Sandro Coelho 64] 
Pachuca          0-0 Veracruz 
León             2-1 Puebla
  [Sergio Martínez 29pen, Carlos Turrubiates 86; Francisco Rotllán 24]
Atlético Morelia 1-1 Monterrey 
  [Jorge Guerra 9; Sergio Verdirame 30pen]
U.A.Tamaulipas   3-1 U. de G.
  [Rubén González 22, 50, Paúl René Moreno 92; René Mendieta 45+]

Round 9
[Oct 10]
U.N.A.M.         2-1 Pachuca 
  [Jorge Santillana 43, 85; Apolinar Cortés 12]
Veracruz         0-3 Cruz Azul 
  [Rubén Omar Romano 60, Carlos Poblete 67, Sergio Pacheco 71]
Puebla           1-3 U.A.N.L.            [in Estadio Luis de la Fuente]
  [Salvador Luis Reyes 85; Sigifredo Mercado 24og, Sergio Almaguer 39, 54] 
Monterrey        3-1 América 
  [Porfirio Jiménez 56, Sergio Verdirame 61, Luis Antonio Valdez 83pen; 
   Hugo Sánchez Márquez 27]
Atlas            2-3 U.A.G. 
  [Damián Álvarez 42, Joao Vanderlei 77pen; Javier Hernández 60, Claudio Morena 63pen, 
   Osmar Donizette 69]
[Oct 11]
Toluca           3-1 Atlante 
  [Roberto Depietri 52, Jorge Rodríguez 76, Enrique Washington Olivera 81; 
   Sergio Nelson González 89]
Necaxa           3-0 León 
  [Alberto García Aspe 54pen, Marcial Mendoza 66, José Guadalupe Castañeda 73og]
Querétaro        1-1 U. de G. 
  [Santiago Ostolaza 12; Cassius Clay 32]
Guadalajara      1-0 U.A.Tamaulipas
  [Mario Alberto Arteaga 75]
Santos Laguna    1-1 Atlético Morelia 
  [José Guadalupe Rubio 15; Arturo Reyna 11]

Round 10
[Oct 16]
U.A.G.           3-0 Querétaro
  [Jorge Luis Gabrich 34, Claudio Morena 82, Alonso Navarro 89]
[Oct 17]
Cruz Azul        2-0 U.N.A.M.
  [Pedro Duana 57, Eduardo Medina 61og]
U.A.N.L.         2-2 Necaxa
  [Dante Juárez 67pen, Gustavo Nápoles 87; Ivo Basay 18, 57]
U. de G.         2-1 Guadalajara
  [Leopoldo Castañeda 36, Luis Alberto Flores 85; Ignacio Vázquez 15]
[Oct 18]
Atlante          1-1 Monterrey 
  [Salvador Patiño 56; José Antonio Noriega 28]
Pachuca          3-2 Toluca
  [Apolinar Cortés 14, Roberto Medina 33, 74pen; Roberto Depietri 43, 
   Jorge Rodríguez 64pen]
León             4-0 Veracruz 
  [Milton Queiroz 13, Isaac Ayipei 15, 69, 72]
Atlético Morelia 2-1 Atlas 
  [Mario Juárez 36, Humberto Roon 89; Joao Vanderlei 15]
U.A.Tamaulipas   2-4 Puebla
  [Francisco Javier Sánchez 18, Gastón Obledo 89; Silviano Delgado 30, 88, 
   Paulo César Silva 38, Sergio Lira 74]
[Oct 19]
América          2-2 Santos Laguna
  [Germán Martellotto 28, Gonzalo Farfán 54; Juan Flores 35, 62]

Round 11
[Oct 24]
Necaxa           3-1 U.A.Tamaulipas 
  [Ivo Basay 32, Ricardo Peláez 47, 59; César Sosa 82]
Veracruz         3-4 U.A.N.L. 
  [Jorge Comas 33, 61, José Tiburcio Serrizuela 69; Francisco Javier Cruz 15, 
   Marcelo Conti 35, Martín Castañeda 39, Dante Juárez 65pen]
Monterrey        2-1 Pachuca
  [Carlos Alberto Bianchezi 6, Sergio Verdirame 32pen; Ángel Castañeda 43]
Atlas            1-1 América 
  [Cristian Domizzi 43; Bernardo Fernández 19]
[Oct 25]
U.N.A.M.         3-2 León
  [David Patiño 58, Juan Carlos Vera 73, Vicente Nieto 79; Humberto González 45, 
   Milton Queiroz 66]
Toluca           0-1 Cruz Azul 
  [Agustín Morales 76]
Puebla           2-0 U. de G. 
  [Milton Núnhez 31pen, Dioney Carlos 70]
U.A.G.           2-0 Atlético Morelia
  [Osmar Donizette 52, Fernando Sánchez Limón 89]
Querétaro        1-2 Guadalajara
  [Gonzalo Hernández 21; Jorge Arreola 39, Ignacio Vázquez 74]
Santos Laguna    2-1 Atlante
  [Pedro Muñoz 34, Ramón Ramírez 85; Claudio Daniel Brizuela 58]

Round 12
[Oct 30]
Atlante          1-2 Atlas
  [Luis Miguel Salvador 82pen; Juan Carlos Chávez 36, Cristian Domizzi 41]
[Oct 31]
Cruz Azul        1-2 Monterrey 
  [Carlos Poblete 46; Carlos Alberto Bianchezi 48, José Antonio Noriega 50]
U.A.N.L.         2-2 U.N.A.M. 
  [Francisco Javier Cruz 44, Roberto Gasparini 64pen; Juan Carlos Vera 70, 
   David Patiño 85]
U. de G.         0-3 Necaxa  
  [Ricardo Peláez 16, 47, Alberto García Aspe 32]
U.A.Tamaulipas   1-3 Veracruz 
  [Jorge Daniel Cabrera 30pen; José Sergio Díaz 12, Elías Ledezma 35, Jorge Comas 88]
Atlético Morelia 0-0 Querétaro 
León             3-2 Toluca 
  [Milton Queiroz 33, 77, Marco Antonio Bennato 67; Roberto Depietri 20, 
   Jorge Rodríguez 90pen]
[Nov 1]
América          2-1 U.A.G. 
  [Gonzalo Farfán 6, Hugo Sánchez Márquez 70; Ignacio Ruvalcaba 89]
Guadalajara      0-1 Puebla 
  [Jorge Arreola 5og]
Pachuca          2-0 Santos Laguna   
  [Apolinar Cortés 55, 68]

Round 13
[Nov 4]
U.N.A.M.         3-0 U.A.Tamaulipas 
[Vicente Nieto 3, Jorge Santillana 49, Leonel Bolsonello 73]
Toluca           2-1 U.A.N.L. 
  [José Luis Malibrán 54, Roberto Depietri 76; Francisco Javier Cruz 81]
Atlético Morelia 1-2 América 
  [Enrique Morales 86; Hugo Sánchez Márquez 65, 81]
Santos Laguna    1-0 Cruz Azul 
  [Julio César Armendáriz 52]
Veracruz         2-5 U. de G. 
  [Jorge Comas 78pen, Silvio Rudman 84; René Mendieta 41, 57, Leopoldo Castañeda 43, 
   Octavio Mora 70, Hugo Aparecido 74]
Atlas            1-1 Pachuca 
  [Cristian Domizzi 4; Orlando Segura 63]
Querétaro        2-2 Puebla 
  [Felipe del Ángel Malibrán 68, Graciano del Castillo 77; Dioney Carlos 52, 
   Silmar Olindo 81]
Monterrey        1-1 León 
  [Juan Antonio Flores Barrera 31; Milton Queiroz 25]
[Nov 5]
Necaxa           3-1 Guadalajara 
  [Alberto García Aspe 5pen, 15, Luis Américo Scatolaro 88; Mario Alberto Arteaga 31]
U.A.G.           2-0 Atlante 
  [Jorge Luis Gabrich 1, Osmar Donizette 90]
   
Round 14
[Nov 7]
Cruz Azul        2-0 Atlas 
  [Luis Fernando Soto 30, Ramiro Romero 82]
U.A.N.L.         1-2 Monterrey 
  [Roberto Gasparini 14; Carlos Alberto Bianchezi 5, Luis Antonio Valdez 53]
U.A.Tamaulipas   0-0 Toluca 
U. de G.         1-1 U.N.A.M. 
  [Octavio Mora 18; David Patiño 60]
[Nov 8]
América          1-0 Querétaro 
  [Edson Astivia 85]
Pachuca          0-0 U.A.G. 
León             7-1 Santos Laguna 
  [Isaac Ayipei 12, 50, Milton Queiroz 23, 46, 67, Marco Antonio Benatto 48, 
   Carlos Turrubiates 61; Eduardo Garduño 71]
Guadalajara      3-0 Veracruz 
  [Benjamín Galindo 25pen, Gerardo Silva 61, Demetrio Madero 82]
[Nov 9]
Puebla           2-3 Necaxa
  [Sergio Lira 46, Francisco Rotllán 63; Alex Aguinaga 35, Ivo Basay 45, 
   Luis Américo Scatolaro 77] 
Atlante          2-0 Atlético Morelia 
  [Luis Miguel Salvador 8pen, 89]
 
Round 15
[Nov 13]
Toluca           0-0 U. de G. 
U.A.G.           1-1 Cruz Azul 
  [Osmar Donizette 89; Cle Kooiman 55]
[Nov 14]
Veracruz         4-0 Puebla 
  [Jorge Comas 8, 39, 73, Silvio Gabriel Rudman 85]  
Atlético Morelia 1-0 Pachuca 
  [Jaime Ramírez 27]
Monterrey        1-0 U.A.Tamaulipas 
  [Carlos Alberto Bianchezi 43]
Querétaro        1-0 Necaxa 
  [Graciano del Castillo 32]
Atlas            1-3 León 
  [Cristian Domizzi 35; Milton Queiroz 47, Isaac Ayipei 50, 82]
[Nov 15]
Santos Laguna    2-1 U.A.N.L. 
  [Raymundo Rodríguez 34og, Eduardo Garduño 80; Francisco Javier Cruz 81]
[Nov 17]
América          0-2 Atlante 
  [Daniel Guzmán 43, Luis Miguel Salvador 49pen]
[Dec 27]
U.N.A.M.         1-2 Guadalajara 
  [Antonio Torres Servín 49; Ignacio Vázquez 6, Armando González 65]

Round 16
[Nov 20]
Necaxa           1-1 Veracruz 
  [Francisco Ramírez 21; Jorge Comas 32pen]
[Nov 21]
Cruz Azul        2-2 Atlético Morelia
  [Luis Fernando Soto 65, Carlos Poblete 73; Alberto Durán 71, Héctor Hernández 83]
U.A.N.L.         1-0 Atlas 
  [Javier Lozano 84]
Pachuca          5-0 América 
  [Roberto Medina 11pen, Ángel Castañeda 18, Apolinar Cortes 43, 60, 
   Cuauhtémoc Castillo 89]
Puebla           3-0 U.N.A.M. 
  [Marco Antonio Fabián 53, Sergio Lira 58, Milton Nunhez 63] 
León             1-1 U.A.G. 
  [Raúl Martínez 69; Claudio Morena 11pen]
U. de G.         0-1 Monterrey 
  [Carlos Alberto Bianchezi 47]
U.A.Tamaulipas   2-1 Santos Laguna
  [Gastón Obledo 28, 60; Ramón Ramírez 59]
[Nov 22]
Guadalajara      0-0 Toluca 
[Nov 23]
Atlante          0-0 Querétaro  

Round 17
[Nov 27]
U.N.A.M.         2-3 Necaxa 
  [Leonel Bolsonello 47, David Patiño 88; Luis Américo Scatolaro 32, Alex Aguinaga 75, 
   Ivo Basay 86]
U.A.G.           2-1 U.A.N.L. 
  [Jorge Luis Gabrich 4, Ignacio Ruvalcaba 37; Francisco Javier Cruz 53]
[Nov 28]
Toluca           4-0 Puebla           [in Estadio Azulgrana]
  [Roberto Depietri 3, Jorge Rodríguez 26, Ernesto Enrique Corti 36, 
   Enrique Washington Olivera 58]
Atlante          5-2 Pachuca 
  [Luis Miguel Salvador 40pen, 66, Pedro Massachessi 44, Guillermo Cantú 61, 
   Wilson Graniolatti 89; Orlando Segura 48, Ángel Castañeda 70]  
Monterrey        2-2 Guadalajara 
  [Carlos de los Cobos 38, Richard Tavares 65; Mario Alberto Arteaga 6, 
   Benjamín Galindo 24]
Querétaro        0-3 Veracruz 
  [Jorge Comas 13, Silvio Rudman 27, 55]
Atlas            2-0 U.A.Tamaulipas 
  [Cristian Domizzi 35, Luis Flores 78]
[Nov 29]
América          3-1 Cruz Azul 
  [Pedro Pineda 18, Gonzalo Farfán 67, 73; Cle Kooiman 53]
Atlético Morelia 1-1 León 
  [Héctor Hernández 84; Marco Antonio Benatto 43]
Santos Laguna    1-1 U de G 
  [Sergio Fabián Metini 64; Octavio Mora 43]
 
Round 18
[Dec 3]
Guadalajara      0-0 Santos Laguna 
[Dec 4]
Necaxa           2-1 Toluca 
  [Ivo Basay 27, 81; Enrique Washington Olivera 67]
[Dec 5]
Puebla           1-0 Monterrey 
  [Dioney Carlos 6]
Cruz Azul        1-2 Atlante 
  [Luis Fernando Soto 40; Daniel Guzmán 59, Salvador Patiño 89]
Veracruz         3-0 U.N.A.M. 
  [Jorge Comas 15, Pedro Pablo Osorio 67, Elías Ledezma 86]
U.A.N.L.         2-0 Atlético Morelia 
  [Gustavo Nápoles 35, Mariano Varela 46]
Querétaro        1-0 Pachuca 
  [Felipe del Ángel Malibrán 67]
U.A.Tamaulipas   0-0 U.A.G. 
León             1-1 América 
  [Milton Queiroz 64pen; Hugo Sánchez Márquez 66pen]
U. de G.         0-7 Atlas
  [Joao Vanderlei 12, 41, 69, 86pen, Alfonso Sosa 27og, Cristian Domizzi 49, 
   Alberto Mariscal 57]

Round 19
[Dec 11]
Atlante          0-1 León 
  [Milton Queiroz 79pen]
U.A.G.           3-0 U. de G. 
  [Claudio Morena 24, 78pen, Fernando Lozano 73]
[Dec 12]
América          0-1 U.A.N.L. 
  [Sergio Almaguer 29]
Monterrey        1-0 Necaxa 
  [Porfirio Jiménez 84]
Atlas            2-1 Guadalajara 
  [Joao Vanderlei 11, Luis Flores 32; Jorge Arreola 13]
[Dec 13]
U.N.A.M.         1-0 Querétaro
  [Antonio Torres Servín 82]
Toluca           1-1 Veracruz
  [Jorge Rodríguez 60pen; Silvio Rudman 65]
Pachuca          0-1 Cruz Azul
  [Carlos Poblete 4]
Atlético Morelia 4-1 U.A.Tamaulipas
  [Enrique Morales 10, 45, 87, Héctor Hernández 77; Guillermo Galindo 88] 
Santos Laguna    2-2 Puebla
  [Pedro Muñoz 34, Juan Flores 38pen; Francisco Rotllan 36, 52pen]

Round 20
[Dec 19]
Cruz Azul        6-0 Querétaro
  [Rubén Omar Romano 10pen, 76, Pedro Duana 27, José Manuel de la Torre 34pen, 
   Carlos Hermosillo 38pen, Carlos Poblete 62] 
Monterrey        1-1 Veracruz
  [Carlos Alberto Bianchezi 7; Narciso Cuevas 73]
Atlas            2-1 Puebla
  [Joao Vanderlei 52, Salvador Mariscal 59; Jaime Ordiales 4]
[Dec 20]
Toluca           1-3 U.N.A.M.
  [Horacio Humoller 25; Juan Carlos Vera 20, Leonel Bolsonello 59, José Damasceno 87]
Atlante          1-1 U.A.N.L.
  [Luis Miguel Salvador 57pen; Dante Juárez 23]
Atlético Morelia 2-1 U. de G.
  [Marcos Misdrahi 70, Alberto Durán 76; Hugo Aparecido 84] 
U.A.G.           1-0 Guadalajara
  [Jorge Luis Gabrich 10]
Pachuca          1-1 León
  [Giovani Ávila 5; Milton Queiroz 59]
Santos Laguna    0-3 Necaxa
  [Ivo Basay 5, 82, Martín Peña 73]
[Dec 21]
América          1-0 U.A.Tamaulipas
  [Oscar Ruggeri 81]

Round 21
[Jan 2]
Veracruz         3-2 Santos Laguna
  [Jorge Comas 31, 72, Narciso Cuevas 58; Sergio Fabián Metini 46, 89] 
U. de G.         1-1 América
  [Luis Alberto Flores 25; Hugo Sánchez Márquez 75pen]
U.A.N.L.         3-2 Pachuca
  [Carlos Rodríguez 56og, Sergio Almaguer 58, Roberto Gasparini 72; Apolinar Cortés 55, 
   Fernando Bernal 75]
[Jan 3]
Querétaro        3-1 Toluca
  [Robson da Silva 15, Valtencir Gomes 35pen, Bernardo Castañeda 89; Jorge Rodríguez 4]
Guadalajara      1-1 Atlético Morelia 
  [Ignacio Vázquez 36; Alberto Durán 54]
U.A.Tamaulipas   0-2 Atlante
  [Daniel Guzmán 62, Wilson Graniolatti 80]
U.N.A.M.         3-0 Monterrey 
  [David Patiño 36, 62, Leonel Bolsonello 51]
Puebla           2-1 U.A.G. 
  [Bruno Mendoza 6, Dioney Carlos 18; Juan Parra 63]
León             3-1 Cruz Azul
  [Ricardo Campos 26, Milton Queiroz 49, 72; Mario Ordiales 55]
[Jan 4]
Necaxa           4-3 Atlas
  [Alex Aguinaga 47, Ivo Basay 56pen, 78, 87pen; Cristian Domizzi 59, 74, 77]

Round 22
[Jan 8]
Atlante          1-0 U. de G. 
  [Guillermo Cantú 21]
[Jan 9]
Monterrey        2-2 Toluca
  [José Antonio Noriega 53, 75; Rogelio Romero 23, Marcelino Bernal 72] 
Cruz Azul        4-2 U.A.N.L.
  [Rubén Omar Romano 14pen, Carlos Poblete 64, 71, Sergio Pacheco 75; Juan José Rossi 18, 
   Gustavo Nápoles 55]
Atlas            1-1 Veracruz 
  [Joao Vanderlei 75; Martín Arturo Vázquez 85og]
León             5-0 Querétaro
  [Milton Queiroz 44, Rafael Chávez Carretero 53, Raúl Martínez 81, 
   José Guadalupe Castañeda 84, Alberto Coyote 88]
[Jan 10]
Atlético Morelia 2-0 Puebla
  [Mario Juárez 18, Enrique Morales 87]
Santos Laguna    1-1 U.N.A.M.
  [Juan Flores 48; Leonel Bolsonello 16]
U.A.G.           0-0 Necaxa
Pachuca          1-0 U.A.Tamaulipas
  [Giovani Ávila 32]
América          2-1 Guadalajara
  [Gonzalo Farfán 25, 75; Juan José Balcázar 68]

Round 23
[Jan 13]
U.N.A.M.         2-2 Atlas
  [Juan Carlos Vera 52, 61; José Luis Mata 73, Cristian Domizzi 75]
U. de G.         2-0 Pachuca
  [Hugo Aparecido 37, Rodolfo Richardson Smtih 74]
Veracruz         0-1 U.A.G.           [abandoned at 86' by crowd trouble; result stood]
  [Claudio Morena 46]
U.A.N.L.         1-1 León
  [Roberto Gasparini 86pen; Rafael Chávez Carretero 33]
Querétaro        0-1 Monterrey
  [Alberto García 22]
Toluca           0-1 Santos Laguna 
  [Juan Flores 25pen]
Puebla           0-0 América
U.A.Tamaulipas   0-2 Cruz Azul
  [Rubén Omar Romano 12pen, 18]
[Jan 14]
Necaxa           5-1 Atlético Morelia
  [Alex Aguinaga 6, Alberto García Aspe 25, Luis Américo Scatolaro 33, 88, Martín Peña 81; 
   Jaime Ramírez 58] 
Guadalajara      3-3 Atlante
  [Jorge Salas 22og, Diego Silva 37, Ignacio Vázquez 57; Daniel Guzmán 1, Jorge Salas 38, 
   Manuel Negrete 87] 

Round 24
[Jan 16]
Cruz Azul        1-2 U. de G.
  [Rubén Omar Romano 77pen; Víctor Manuel Rodríguez 34, Octavio Mora 60]
U.A.N.L.         1-0 Querétaro 
  [Javier Lozano 87]
Atlas            1-0 Toluca 
  [Cristian Domizzi 2]
[Jan 17]
Atlante          2-1 Puebla 
  [Guillermo Cantú 47, Jorge Salas 82; Amarildo Soarez 53]
Pachuca          0-1 Guadalajara 
  [Ignacio Vázquez 75]
León             4-0 U.A.Tamaulipas
  [Raúl Martínez 7, Milton Queiroz 33, 82pen, Rafael Chávez Carretero 68]
U.A.G.           0-1 U.N.A.M.
  [David Patiño 37]
Atlético Morelia 2-1 Veracruz
  [Marcos Misdrahi 25, Mario Juárez 61pen; Silvio Rudman 16]
Santos Laguna    0-3 Monterrey
  [Sergio Verdirame 34, Luis Hernández 52, Alberto García 78]
[Jan 18]
América          1-0 Necaxa
  [Cecilio de los Santos 32]

Round 25
[Jan 23]
U. de G.         1-0 León 
  [Rodolfo Richardson Smith 74]
U.N.A.M.         1-0 Atlético Morelia 
  [Leonel Bolsonello 73]
Monterrey        1-1 Atlas 
  [Luis Hernández 76; Salvador Mariscal 84]
[Jan 24]
Puebla           3-1 Pachuca 
  [Bruno Mendoza 34, Amarildo Soarez 53, 72; Sergio Álvarez 89og]
Veracruz         3-0 América          [in Estadio Cuauhtémoc]
  [Gustavo Gaytán 17, 47, Juan Morales 50]
Guadalajara      2-2 Cruz Azul 
  [Guillermo Hernández 5, Jorge Arreola 85; Sergio Pacheco 22, Carlos Poblete 73]
Querétaro        0-0 Santos Laguna 
Toluca           1-2 U.A.G.
  [Marcos Ayala 62; Claudio Morena 53, Fernando Sánchez Limón 72]
Necaxa           3-2 Atlante
  [Ivo Basay 22, 75, 83; Luis Miguel Salvador 14, Pedro Massachessi 55]
U.A.Tamaulipas   0-0 U.A.N.L. 

Round 26
[Jan 29]
U.A.G.           1-1 Monterrey 
  [Fernando Sánchez Limón 6; Luis Hernández 71]
Atlante          1-3 Veracruz 
  [Luis Miguel Salvador 81pen; Juan Morales 10, Gustavo Gaytán 40, Silvio Rudman 68] 
[Jan 30]
U.A.N.L.         4-3 U. de G. 
  [Gustavo Nápoles 7, 87, Sergio Almaguer 43, Marcelo Conti 63; Alfonso Sosa 26, 
   Hugo Aparecido 38, René Mendieta 65]
Cruz Azul        0-1 Puebla 
  [Amarildo Soarez 35]
Atlas            1-0 Santos Laguna 
  [Cristian Domizzi 89]
León             0-2 Guadalajara 
  [Gerardo Silva 3, José Luis Montes de Oca 83]
[Jan 31]
Pachuca          3-4 Necaxa 
  [Juan Lino Servín 40, Apolinar Cortés 47, 82; Ivo Basay 1, Juan Lino Servín 28og, 
   Luis Américo Scatolaro 54, 57]
U.A.Tamaulipas   2-0 Querétaro 
  [César Sosa 7, Jorge Daniel Cabrera 22]
Atlético Morelia 2-2 Toluca 
  [Jaime Ramírez 13, Mario Juárez 31pen; Ernesto Enrique Corti 22, José Luis Malibrán 65]
América          2-2 U.N.A.M. 
  [Juan Hernández 67, Luis Roberto Alves 89; Jorge Campos 22, Jorge Santillana 35]

Round 27
[Feb 6]
U.N.A.M.         3-3 Atlante 
  [Jorge Santillana 7, David Patiño 15pen, Juan Carlos Vera 41; 
   Luis Miguel Salvador 6, 69pen, 74pen]
Veracruz         2-1 Pachuca 
  [Juan Morales 28, Gustavo Gaytán 52; Roberto Medina 8pen] 
Monterrey        2-1 Atlético Morelia 
  [Luis Hernández 22, Carlos Alberto Bianchezi 24; Jaime Ramírez 67]
U. de G.         0-0 U.A.Tamaulipas 
[Feb 7]
Guadalajara      1-2 U.A.N.L. 
  [Gerardo Silva 6; Roberto Gasparini 37pen, Marcelo Conti 76]
Toluca           1-2 América 
  [Roberto Depietri 50; Guillermo Naranjo 5, Hugo Sánchez Márquez 89]
Necaxa           0-0 Cruz Azul 
Querétaro        2-1 Atlas 
  [Valtencir Gomes 38pen, Robson da Silva 60; Joao Vanderlei 86]
Puebla           1-1 León 
  [Bruno Mendoza 85; Ricardo Rayas 7]
Santos Laguna    1-1 U.A.G. 
  [Ramón Ramírez 52; Claudio Morena 27]

Round 28
[Feb 12]
U.A.G.           0-2 Atlas
  [Cristian Domizzi 17, Joao Vanderlei 81pen]
[Feb 13]
U.A.N.L.         1-1 Puebla 
  [Roberto Gasparini 26; Amarildo Soarez 1]
U. de G.         1-0 Querétaro 
  [René Mendieta 51]
Cruz Azul        3-1 Veracruz 
  [Ricardo Carvajal 13, Carlos Hermosillo 23, Sergio Pacheco 73; Silvio Rudman 75] 
León             1-0 Necaxa 
  [Milton Queiroz 79]
[Feb 14]
Atlético Morelia 3-0 Santos Laguna 
  [Aníbal González 4, 84, Jaime Ramírez 88]
Atlante          3-2 Toluca 
  [Pedro Massachessi 32, César Suárez 44, Luis Miguel Salvador 48pen; Marcelino Bernal 85, 
   Roberto Depietri 88]
U.A.Tamaulipas   1-1 Guadalajara 
  [César Sosa 83pen; Ignacio Vázquez 57]
Pachuca          0-2 U.N.A.M.         [inauguration Estadio Hidalgo]
  [Jorge Santillana 74, José Damasceno 83]
[Feb 15]
América          0-0 Monterrey 

Round 29
[Feb 20] 
Veracruz         0-1 León 
  [Isaac Ayipei 47]
Monterrey        1-2 Atlante
  [Sergio Verdirame 74pen; Luis Miguel Salvador 54pen, 58]
Atlas            1-1 Atlético Morelia 
  [Arturo Beltrán 66; Aníbal González 22]
[Feb 21]
Toluca           2-3 Pachuca 
  [Alberto Macías 49, Marcelino Bernal 61; Giovani Ávila 4, Apolinar Cortés 28, 59]
U.N.A.M.         1-0 Cruz Azul 
  [Claudio Suárez 79]
Querétaro        0-0 U.A.G. 
Guadalajara      1-1 U. de G. 
  [José Luis Montes de Oca 49; Juan Carlos Ortega 82]
Puebla           1-1 U.A.Tamaulipas 
  [Sergio Lira 53; José Guadalupe Zavala 30]
Santos Laguna    1-3 América 
  [José Luis Ortega 71; Bernardo Fernández 25, Germán Martellotto 60, 75]
[Feb 22]
Necaxa           2-2 U.A.N.L. 
  [Ángel Ramón Bernuncio 5, Alberto García Aspe 10; Carlos Eduardo Muñoz 39, 
   Francisco Javier Cruz 42]

Round 30
[Feb 26]
Atlante          3-1 Santos Laguna 
  [Luis Miguel Salvador 31, Miguel Herrera 40, Manuel Negrete 73; Eduardo Garduño 43]
[Feb 27]
Cruz Azul        0-0 Toluca 
U.A.N.L.         2-1 Veracruz 
  [Roberto Gasparini 30pen, Gustavo Nápoles 69; Silvio Rudman 23]
León             3-2 U.N.A.M. 
  [Carlos Turrubiates 53, Isaac Ayipei 64, 87; Claudio Suárez 21, David Patiño 29pen] 
U. de G.         1-1 Puebla 
  [René Mendieta 70; Sigifredo Mercado 73]
[Feb 28]
América          2-0 Atlas 
  [Luis Roberto Alves 10, 23]
Pachuca          1-1 Monterrey 
  [Roberto Medina 41; Roberto Hernández 49]
Guadalajara      0-2 Querétaro 
  [Mario Zúñiga 35, Felipe del Ángel Malibrán 58]
Atlético Morelia 1-1 U.A.G. 
  [Aníbal González 69; Osmar Donizette 58]
U.A.Tamaulipas   2-0 Necaxa 
  [César Sosa 40, Gastón Obledo 51]

Round 31
[Mar 5]
U.A.G.           1-0 América 
  [Osmar Donizette 67]
[Mar 6]
U.N.A.M.         6-0 U.A.N.L. 
  [Jorge Santillana 25, 40, 80, 89, Guillermo López 43, 51]
Veracruz         3-2 U.A.Tamaulipas 
  [Silvio Rudman 13, 55, Jorge Comas 38pen; César Sosa 65, Gastón Obledo 81]
Monterrey        0-2 Cruz Azul 
  [Carlos Hermosillo 41, 47]
Atlas            2-2 Atlante 
  [Salvador Mariscal 48, Martín Félix Ubaldi 55; Mario García 60, Daniel Guzmán 65]
[Mar 7]
Toluca           0-0 León 
Necaxa           2-1 U. de G. 
  [Ivo Basay 18, Luis Américo Scatolaro 60; Luis Alberto Flores 79]
Querétaro        4-0 Atlético Morelia 
  [Felipe del Ángel Malibrán 52, 72, Robson da Silva 80, Sergio Bueno 85]
Puebla           4-1 Guadalajara 
  [Francisco Rotllán 2, 48, Demetrio Madero 66og, Bruno Mendoza 73; Camilo Romero 85]
Santos Laguna    2-1 Pachuca 
  [José Luis Ortega 42, Juan Flores 60; Roberto Medina 28pen] 

Round 32
[Mar 12]
América          2-1 Atlético Morelia 
  [Gonzalo Farfán 55, Raúl García 67og; Jaime Ramírez 32]
[Mar 13]
Cruz Azul        3-1 Santos Laguna 
  [Carlos Hermosillo 39, 51, Carlos Poblete 71; Eduardo Garduño 56]
U.A.N.L.         2-0 Toluca 
  [Sergio Almaguer 21, Gustavo Nápoles 52]
U. de G.         1-1 Veracruz 
  [Luis Alberto Flores 41; Silvio Rudman 10]
[Mar 14]
Atlante          2-0 U.A.G. 
  [Daniel Guzmán 37, 41]
Pachuca          2-1 Atlas 
  [Carlos Rodríguez 69, Roberto Medina 84; José Luis Mata 45]
Puebla           2-1 Querétaro 
  [Bruno Mendoza 18, Sigifredo Mercado 60; Robson da Silva 76]
León             3-2 Monterrey 
  [Sergio Martínez 29, Humberto González 57, Rafael Chávez Carretero 76; 
   José Antonio Noriega 4, 75]
Guadalajara      0-2 Necaxa 
  [Ricardo Peláez 5, Ivo Basay 10]
U.A.Tamaulipas   2-0 U.N.A.M. 
  [Gastón Obledo 1, César Sosa 53]

Round 33
[Mar 19]
U.A.G.           3-0 Pachuca 
  [Edgar Plascencia 32, Mauricio Gallaga 53, Osmar Donizette 73]
[Mar 20]
U.N.A.M.         1-0 U. de G.
  [Jorge Santillana 12]
Veracruz         1-3 Guadalajara 
  [José Tiburcio Serrizuela 7, Ignacio Vázquez 11, 33, 75]
Monterrey        1-0 U.A.N.L.
  [José Juan Hernández 85]
Atlas            0-3 Cruz Azul
  [Pedro Duana 18, José Manuel de la Torre 21, Carlos Hermosillo 46]
[Mar 21]
Toluca           2-0 U.A.Tamaulipas 
  [Jorge Rodríguez 16pen, Rogelio Romero 51]
Necaxa           4-1 Puebla 
  [Ricardo Peláez 30, 66, Martín Peña 56, Ivo Basay 80; Amarildo Soarez 76]
Querétaro        1-2 América 
  [Sergio Raúl Marchi 63; José Enrique Rodón 13, Francisco Uribe 22]
Atlético Morelia 1-1 Atlante 
  [Enrique Morales 37; Wilson Graniolatti 27]
Santos Laguna    0-0 León 

Round 34
[Mar 27]
U.A.N.L.         0-0 Santos Laguna 
Cruz Azul        5-1 U.A.G. 
  [Víctor Ruiz 26, Carlos Poblete 29, 40, Agustín Morales 34, José Manuel de la Torre 67; 
   Mauricio Gallaga 35] 
U. de G.         0-1 Toluca 
  [Jorge Rodríguez 10]
León             0-1 Atlas 
  [Cristian Domizzi 89]
[Mar 28]
U.A.Tamaulipas   2-2 Monterrey 
  [César Sosa 10, Jorge Daniel Cabrera 43; Carlos Alberto Bianchezi 52, Luis Hernández 61]
Atlante          1-1 América 
  [René Isidoro García 6; Juan Hernández 4]
Pachuca          3-1 Atlético Morelia 
  [Roberto Sandoval 9, Francisco Javier Garay 34og, 70og; Aníbal González 43]
Puebla           2-0 Veracruz 
  [Bruno Mendoza 46, Sergio Lira 61]
Guadalajara      3-2 U.N.A.M. 
  [Diego Silva 13, Gabriel García 58, Everaldo Bejines 63; Leonel Bolsonello 7, 
   Juan Carlos Vera 54]
[Mar 29]
Necaxa           2-1 Querétaro 
  [Alex Aguinaga 8, Ivo Basay 70; Felipe del Ángel Malibrán 32]

Round 35
[Apr 2]
U.A.G.           1-1 León 
  [Claudio Morena 65; Isaac Ayipei 6]
[Apr 3]
U.N.A.M.         3-1 Puebla 
  [Antonio Torres Servín 34, Leonel Bolsonello 55, 87; Milton Núnhez 63pen]
Veracruz         2-2 Necaxa 
  [Narciso Cuevas 11, 13; Ricardo Peláez 2, 78]
Monterrey        5-1 U. de G. 
  [Carlos Alberto Bianchezi 9, Luis Hernández 52, Roberto Hernández 62, 
   Sergio Verdirame 68, 83; Efrén Herrera 88]
Querétaro        1-1 Atlante 
  [Felipe del Ángel Malibrán 74; Daniel Guzmán 66]
Atlas            1-1 U.A.N.L. 
  [Cristian Domizzi 47; Roberto Gasparini 67]
[Apr 4]
Toluca           2-0 Guadalajara 
  [Ernesto Enrique Corti 43, Marcelino Bernal 75]
América          2-0 Pachuca 
  [Oscar Ruggeri 72, Bernardo Fernández 75]
Atlético Morelia 0-0 Cruz Azul 
Santos Laguna    0-0 U.A.Tamaulipas 

Roun 36
[Apr 16]
Necaxa           0-0 U.N.A.M.         [in Estadio Azulgrana]
Guadalajara      0-0 Monterrey 
[Apr 17]
Pachuca          0-2 Atlante 
  [Daniel Guzmán 48, 75]
Puebla           3-3 Toluca 
  [Francisco Rotllán 19pen, 39, Sergio Lira 52; Jorge Rodríguez 62pen, 
   Marcelino Bernal 64, Ricardo Velásquez 65]
Veracruz         1-0 Querétaro 
  [Gustavo Gaytán 29]
U.A.N.L.         1-1 U.A.G. 
  [Dante Juárez 49; Ricardo Chávez Medrano 19]
U.A.Taamulipas   1-1 Atlas 
  [César Sosa 76pen; Joao Vanderlei 14]
León             2-2 Atlético Morelia 
  [Ricardo Campos 54, Isaac Ayipei 89pen; Pedro Enrique González 36, Jorge Guerra 70pen]
U. de G.         1-1 Santos Laguna
  [Efrén Herrera 67; Antonio Apud 17]
[Apr 19]
Cruz Azul        1-1 América 
  [Carlos Poblete 10; Pedro Pineda 71]

Round 37
[Apr 23]
U.N.A.M.         1-1 Veracruz 
  [José Damasceno 89; Joaquín del Olmo 28]
U.A.G.           1-0 U.A.Tamaulipas 
  [Claudio Morena 46]
[Apr 24]
Atlante          2-4 Cruz Azul 
  [Daniel Guzmán 39, 89pen; Pedro Duana 7, José Guadalupe Cruz 25og, 
   Carlos Hermosillo 57, 78]
Pachuca          1-0 Querétaro 
  [Giovani Ávila 81]
Atlético Morelia 1-2 U.A.N.L. 
  [Aníbal González 87; Sergio Almaguer 1, 15]
Monterrey        0-1 Puebla 
  [Sergio Lira 4]
Toluca           1-0 Necaxa 
  [Roberto Depietri 66]
Atlas            0-0 U. de G. 
Santos Laguna    2-0 Guadalajara 
  [Martín Gerardo Durón 4, Guillermo Gómez 90pen]
[Apr 26]
América          2-1 León 
  [Luis Roberto Alves 74, Oscar Ruggeri 78; Isaac Ayipei 36]

Round 38
[May 1]
U. de G.         1-1 U.A.G. 
  [René Mendieta 33; Jorge Luis Gabrich 45]
Guadalajara      1-1 Atlas 
  [Gabriel García 59; Cristian Domizzi 48]
U.A.N.L.         2-2 América 
  [Sergio Almaguer 33, Juan José Rossi 92; Bernardo Fernández 36, Luis Roberto Alves 81]
Veracruz         2-1 Toluca 
  [Gustavo Gaytán 39, Juan Morales 60; Ernesto Enrique Corti 54]
Cruz Azul        4-2 Pachuca 
  [Carlos Hermosillo 21, 60, Pedro Duana 40, Agustín Morales 89; Mauro César Álvarez 84, 
   Fernando Bernal 87]
Puebla           3-1 Santos Laguna 
  [Amarildo Soarez 7, 53, 88; José Guadalupe Rubio 33]
León             3-1 Atlante 
  [Milton Queiroz 19, Marco Antonio Benatto 32, Isaac Ayipei 46; Daniel Guzmán 44]
Querétaro        1-3 U.N.A.M. 
  [Valtencir Gomes 79; Jorge Santillana 54, Antonio Torres Servín 59, 91] 
[May 2]
Necaxa           2-1 Monterrey 
  [Ivo Basay 61, 75; Carlos Alberto Bianchezi 54]
U.A.Tamaulipas   2-1 Atlético Morelia 
  [Gastón Obledo 13, César Sosa 72; Mario Juárez 11]


FINAL TABLES

Group 1                  M  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS 
  1. Atlante            38  	14  	13  	11  	66  	55  	+11 	41 (playoffs)[Ciudad de México]
----------------------------------------------------------------------------------
  2. Veracruz           38  	14  	 9  	15  	56  	56  	  0  	37 (repechaje)
----------------------------------------------------------------------------------
  3. Santos Laguna      38  	 7  	14  	17  	34  	61  	-27  	28 [Torreón]
  4. Querétaro          38  	10  	 7  	21  	30  	54  	-24  	27
  5. U.A.T.             38  	 6  	12  	20  	27  	55  	-28  	24 [Ciudad Victoria]

Group 2                  P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. Necaxa             38  	23  	 8  	 7  	76  	43  	+33  	54 (playoffs)[Ciudad de México]
  2. América            38  	18  	11  	 9  	51  	46  	 +5  	47 (playoffs)[Ciudad de México]
----------------------------------------------------------------------------------
  3. U.A.G.             38  	15  	16  	 7  	43  	32  	+11  	46 (repechaje)[Zapopan]
----------------------------------------------------------------------------------
  4. Puebla             38  	16  	11  	11  	58  	56  	 +2  	43
  5. Atlético Morelia   38  	 8  	14  	16  	43  	61  	-18  	30

Group 3                  P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. Cruz Azul          38  	17  	10  	11  	70  	45  	+25  	44 (playoffs)[Ciudad de México]
----------------------------------------------------------------------------------
  2. U.A.N.L.           38  	14  	16  	 8  	57  	52  	 +5  	44 (repechaje)[Monterrey]
----------------------------------------------------------------------------------
  3. Atlas              38  	12  	13  	13  	48  	50  	 -2  	37 [Guadalajara]
  4. Guadalajara        38  	11  	11  	16  	43  	54  	-11  	33
  5. U. de G.           38  	 8  	13  	16  	35  	54  	-19  	30 [Guadalajara]

Group 4                  P  	 W  	 T  	 L  	GF  	GA  	DIF 	PTS
  1. León               38  	17  	13  	 8  	64  	38  	+26  	47 (playoffs)
  2. Monterrey          38  	15  	15  	 8  	51  	39  	+12  	45 (playoffs)
----------------------------------------------------------------------------------
  3. U.N.A.M.           38  	17  	10  	11  	70  	53  	+17  	44 (repechaje)[Ciudad de México]
----------------------------------------------------------------------------------
  4. Toluca             38  	 9  	14  	15  	49  	50  	 -1  	32
----------------------------------------------------------------------------------
  5. Pachuca            38  	10  	 7  	21  	39  	56  	-17  	27 (relegated)

Repechaje Round

First Legs 
[May 5]
U.A.N.L.         3-0 U.N.A.M.
  [Sergio Almaguer 50, Martín Castaneda 57, Dante Juárez 61] 
Veracruz         1-1 U.A.G.
  [Juan Morales 25; Claudio Morena 35]
 
Second Legs 
[May 8]
U.N.A.M.         4-1 U.A.N.L.
  [Leonel Bolsonello 39, Juan Carlos Vera 65, Antonio Torres Servín 82, Jesus Olalde 85; 
   Marcelo Conti 86]
U.A.G.           1-0 Veracruz
  [Osmar Donizete 75]

NB: U.A.N.L. on away goals

Quarterfinals

First Legs
[May 12]
Monterrey        1-1 U.A.G.
  [Carlos Alberto Bianchezi 54; Osmar Donizete 73]
Cruz Azul        0-3 America
  [German Martellotto 9, Bernardo Fernandez 17, Hugo Sánchez Márquez 60]
[May 13]
U.A.N.L.         0-2 Leon
  [Milton Queiroz 75, Isaac Ayipey 86]
Atlante          4-2 Necaxa
  [Luis Miguel Salvador 15, 52, Roberto Andrade 68, Daniel Guzmán 85; 
   Alberto García Aspe 33, 73]
 
Second Legs
[May 15]
U.A.G.           1-3 Monterrey
  [Mauricio Gallaga 45; Jose Antonio Noriega 13, Carlos Alberto Bianchezi 27,
   Luis Hernández 54]
America          3-4 Cruz Azul
  [Hugo Sánchez Márquez 4, Juan Hernández 39, Luis Roberto Alves 50; Pedro Duana 31,
   Carlos Hermosillo 62, 75, Carlos Poblete 87]
[May 16]
Necaxa           0-1 Atlante
  [Guillermo Cantú 77]
Leon             4-2 U.A.N.L.
  [Ricardo Enríquez 24, Alfredo Murguía 38, Milton Queiroz 71, Humberto Gonzalez 73; 
   Gustavo Nápoles 4, 43]

Semifinals

First Legs
[May 19]
Monterrey        1-0 America
  [Carlos Alberto Bianchezi 84]
[May 20]
Atlante          1-1 Leon
  [Miguel Herrera 57; René Isidoro García 63og]
 
Second Legs
[May 22]
America          0-0 Monterrey
[May 23]
Leon             1-3 Atlante
  [Milton Quiroz 8; Daniel Guzmán 6, 76, Manuel Negrete 84]

Final

First Leg 
[May 26]
Estadio Azteca, Ciudad de México
Atlante          1-0 Monterrey
  [Daniel Guzmán 54]
 
Second Leg 
[May 29]
Estadio Tecnológico, Monterrey
Monterrey         0-3 Atlante
  [Wilson Graneolatti 40, Daniel Guzmán 76, 86]


Relegation Table:

18. Querétaro  0.7719
    Santos     0.7719
-----------------------
20. Pachuca    0.7105  (relegated)


Topscorers:
 1. Ivo Basay              Necaxa         Chile         27
 2. Luis Miguel Salvador   Atlante        Mexico        23
 3. Milton Queiroz "Tita"  Leon           Brazil        19
 4. Jorge Comas            Veracruz       Argentina     18
 5. Cristian Domizzi       Atlas          Argentina     17
 6. Vanderlei Joao         Atlas          Brazil        16
    Isaac Ayipey           Leon           Ghana         16
 8. Jorge Rodriguez        Toluca         Mexico        14
 9. Jorge Santillana       U.N.A.M.       Mexico        13
    Silvio Rudman          Veracruz       Argentina     13
    Daniel Guzman          Atlante        Mexico        13


Additional Information

ATLANTE SQUAD:
Guillermo Cantú
Wilson Graneolatti (Uruguay)
Félix Fernández
José Guadalupe Cruz
Raúl Gutiérrez
Luis Miguel Salvador
Daniel Guzmán
Manuel Negrete
René Isidoro García
César Suárez
Mario García
Tomás Cruz
Miguel Herrera
Roberto Andrade
Pedro Masachessi

COACH: Ricardo Antonio La Volpe (Argentina)
 

Copa México 1992/93 (Cup Tournament)
  not held


Changes for the next season:

Promoted from second level: U.T.de Neza, before next season the team changed its name
to Toros Neza.

Relegated to second level: Pachuca



Mexico 1992/93 Segunda División Nacional (Second Level) 1992/93

NB: Since this season Segunda División "A" changes its name to Segunda División Nacional.

Regular Season

Round 1
[Aug 7]
Bachilleres       2-4 Pioneros Cancún
[Aug 8]
U.T.de Neza       2-2 Linces Celaya
Celaya            1-0 Tepic
Tampico Madero    5-2 Cobras
[Aug 9]
S.U.O.O.          2-1 Yucatán
Marte             2-0 Inter Tijuana
Irapuato          2-1 Delfines Acapulco
Tepatitlán        1-0 A.San Francisco
Ayense            6-2 A.Cuernavaca
Zacatepec         1-0 La Piedad

Round 2
[Aug 14]
Tepic             2-1 Yucatán
s-15-ago
Pioneros Cancún   2-3 Zacatepec
A.Cuernavaca      1-2 Tepatitlán
Cobras            4-0 Inter Tijuana
[Aug 16]
S.U.O.O.          0-1 U.T.de Neza
Marte             1-1 Ayense
Delfines Acapulco 2-0 Tampico Madero
Linces Celaya     2-1 Bachilleres
A.San Francisco   1-0 Celaya
La Piedad         2-0 Irapuato

Round 3
[Aug 21]
Bachilleres       1-1 S.U.O.O.
[Aug 22]
Yucatán           0-1 A.San Francisco
U.T.de Neza       1-0 Tepic
Celaya            0-0 A.Cuernavaca
Tampico Madero    1-0 Inter Tijuana
[Aug 23]
Delfines Acapulco 0-0 La Piedad
Irapuato          1-1 Pioneros Cancún
Tepatitlán        1-1 Marte
Ayense            1-2 Cobras
Zacatepec         0-1 Linces Celaya

Round 4
[Aug 28]
Tepic             1-1 Bachilleres
[Aug 29]
Pioneros Cancún   2-1 Delfines Acapulco
A.Cuernavaca      3-2 Yucatán
Cobras            5-0 Tepatitlán
[Aug 30]
S.U.O.O.          1-2 Zacatepec
Marte             2-2 Celaya
Linces Celaya     1-2 Irapuato
A.San Francisco   1-1 U.T.de Neza
La Piedad         1-1 Tampico Madero
Ayense            3-1 Inter Tijuana

Round 5
[Sep 4]
Bachilleres       1-1 A.San Francisco
[Sep 5]
Yucatán           1-1 Marte
U.T.de Neza       3-1 A.Cuernavaca
Celaya            2-0 Cobras
Tampico Madero    5-0 Ayense
[Sep 6]
Delfines Acapulco 2-0 Linces Celaya
Irapuato          0-0 S.U.O.O.
La Piedad         1-1 Pioneros Cancún
Tepatitlán        0-0 Inter Tijuana
Zacatepec         4-0 Tepic

Round 6
[Sep 11]
Tepic             2-1 Irapuato
[Sep 12]
Pioneros Cancún   0-1 Tampico Madero
A.Cuernavaca      1-1 Bachilleres
Cobras            3-0 Yucatán
[Sep 13]
S.U.O.O.          2-1 Delfines Acapulco
Marte             1-1 U.T.de Neza
Linces Celaya     3-1 La Piedad
A.San Francisco   1-2 Zacatepec
Ayense            1-0 Tepatitlán
Inter Tijuana     3-1 Celaya

Round 7
[Sep 16]
U.T.de Neza       3-1 Cobras
Yucatán           1-0 Inter Tijuana
Pioneros Cancún   1-2 Linces Celaya
Celaya            3-1 Ayense
Bachilleres       0-0 Marte
Delfines Acapulco 0-2 Tepic
Irapuato          0-0 A.San Francisco
La Piedad         1-2 S.U.O.O.
Zacatepec         2-1 A.Cuernavaca
Tampico Madero    1-2 Tepatitlán

Round 8
[Sep 18]
Tepic             0-0 La Piedad
[Sep 19]
A.Cuernavaca      1-1 Irapuato
Cobras            3-0 Bachilleres
[Sep 20]
S.U.O.O.          2-1 Pioneros Cancún
Marte             1-1 Zacatepec
Linces Celaya     0-1 Tampico Madero
A.San Francisco   4-0 Delfines Acapulco
Tepatitlán        0-0 Celaya
Ayense            1-1 Yucatán
Inter Tijuana     3-2 U.T.de Neza

Round 9
[Sep 25]
Bachilleres       3-1 Inter Tijuana
[Sep 26]
Yucatán           5-1 Tepatitlán
Pioneros Cancún   4-1 Tepic
Tampico Madero    1-0 Celaya
[Sep 27]
Delfines Acapulco 2-1 A.Cuernavaca
Linces Celaya     2-1 S.U.O.O.
U.T.de Neza       1-1 Ayense
Irapuato          0-0 Marte
La Piedad         1-0 A.San Francisco
Zacatepec         1-1 Cobras

Round 10
[Oct 2]
Tepic             0-0 Linces Celaya
[Oct 3]
A.Cuernavaca      1-0 La Piedad
Celaya            2-1 Yucatán
Cobras            2-0 Irapuato
[Oct 4]
S.U.O.O.          5-3 Tampico Madero
Marte             2-2 Delfines Acapulco
A.San Francisco   2-0 Pioneros Cancún
Tepatitlán        2-1 U.T.de Neza
Ayense            1-0 Bachilleres
Inter Tijuana     2-1 Zacatepec

Round 11
[Oct 9]
Bachilleres       2-2 Tepatitlán
[Oct 10]
Pioneros Cancún   1-1 A.Cuernavaca
Tampico Madero    5-2 Yucatán
[Oct 11]
S.U.O.O.          1-0 Tepic
Delfines Acapulco 0-0 Cobras
Linces Celaya     0-0 A.San Francisco
U.T.de Neza       4-2 Celaya
Irapuato          1-0 Inter Tijuana
La Piedad         1-0 Marte
Zacatepec         5-1 Ayense

Round 12
[Oct 16]
Tepic             1-2 Tampico Madero
[Oct 17]
Yucatán           1-1 U.T.de Neza
A.Cuernavaca      2-2 Linces Celaya
Celaya            4-1 Bachilleres
Cobras            2-1 La Piedad
[Oct 18]
Marte             0-1 Pioneros Cancún
A.San Francisco   1-1 S.U.O.O.
Tepatitlán        0-0 Zacatepec
Ayense            2-2 Irapuato
Inter Tijuana     4-1 Delfines Acapulco

Round 13
[Oct 23]
Bachilleres       1-1 Yucatán
Tepic             2-2 A.San Francisco
[Oct 24]
Pioneros Cancún   0-0 Cobras
Tampico Madero    1-0 U.T.de Neza
[Oct 25]
S.U.O.O.          1-0 A.Cuernavaca
Delfines Acapulco 2-1 Ayense
Linces Celaya     1-1 Marte
Irapuato          0-0 Tepatitlán
La Piedad         0-2 Inter Tijuana
Zacatepec         2-1 Celaya

Round 14
[Oct 31]
Yucatán           4-0 Zacatepec
A.Cuernavaca      1-0 Tepic
Celaya            0-0 Irapuato
Cobras            2-2 Linces Celaya
[Nov 1]
Marte             0-2 S.U.O.O.
A.San Francisco   3-0 Tampico Madero
U.T.de Neza       2-1 Bachilleres
Tepatitlán        2-0 Delfines Acapulco
Ayense            2-0 La Piedad
Inter Tijuana     4-1 Pioneros Cancún

Round 15
[Nov 4]
Pioneros Cancún   3-1 Ayense
S.U.O.O.          1-2 Cobras
Delfines Acapulco 2-2 Celaya
Linces Celaya     1-1 Inter Tijuana
A.San Francisco   2-3 A.Cuernavaca
Irapuato          6-0 Yucatán
La Piedad         0-0 Tepatitlán
Zacatepec         2-2 U.T.de Neza
Tepic             1-0 Marte
Tampico Madero    4-0 Bachilleres

Round 16
[Nov 6]
Bachilleres       1-1 Zacatepec
[Nov 7]
Yucatán           5-0 Delfines Acapulco
A.Cuernavaca      3-3 Tampico Madero
Celaya            3-0 La Piedad
Cobras            0-1 Tepic
[Nov 8]
Marte             0-0 A.San Francisco
U.T.de Neza       0-2 Irapuato
Tepatitlán        2-0 Pioneros Cancún
Ayense            0-0 Linces Celaya
Inter Tijuana     3-0 S.U.O.O.

Round 17
[Nov 13]
Tepic             0-0 Inter Tijuana
[Nov 14]
Pioneros Cancún   1-1 Celaya
A.Cuernavaca      0-0 Marte
Tampico Madero    1-0 Zacatepec
[Nov 15]
S.U.O.O.          1-1 Ayense
Delfines Acapulco 0-1 U.T.de Neza
Linces Celaya     3-1 Tepatitlán
A.San Francisco   2-0 Cobras
Irapuato          1-0 Bachilleres
La Piedad         1-1 Yucatán

Round 18
[Nov 20]
Bachilleres       1-1 Delfines Acapulco
[Nov 21]
Yucatán           2-2 Pioneros Cancún
Celaya            0-0 Linces Celaya
Tampico Madero    3-0 Marte
Cobras            2-0 A.Cuernavaca
[Nov 22]
U.T.de Neza       2-0 La Piedad
Tepatitlán        2-2 S.U.O.O.
Ayense            3-2 Tepic
Inter Tijuana     2-1 A.San Francisco
Zacatepec         0-0 Irapuato

Round 19
[Nov 27]
Tepic             3-2 Tepatitlán
[Nov 28]
Pioneros Cancún   1-1 U.T.de Neza
A.Cuernavaca      0-0 Inter Tijuana
[Nov 29]
S.U.O.O.          1-1 Celaya
Marte             1-0 Cobras
Delfines Acapulco 1-1 Zacatepec
Linces Celaya     3-2 Yucatán
A.San Francisco   0-0 Ayense
Irapuato          2-0 Tampico Madero
La Piedad         1-1 Bachilleres

Round 20
[Dec 4]
Tepic             2-0 Celaya
[Dec 5]
Yucatán           0-0 S.U.O.O.
Pioneros Cancún   3-0 Bachilleres
A.Cuernavaca      1-1 Ayense
Cobras             -  Tampico Madero    [postponed match]
[Dec 6]
Delfines Acapulco 0-0 Irapuato
Linces Celaya     0-1 U.T.de Neza
A.San Francisco   4-1 Tepatitlán
La Piedad         0-1 Zacatepec
Inter Tijuana     2-2 Marte

Round 21
[Dec 11]
Bachilleres       1-1 Linces Celaya
[Dec 12]
Yucatán           3-1 Tepic
Celaya            3-2 A.San Francisco
Tampico Madero    2-1 Delfines Acapulco
[Dec 13]
U.T.de Neza       2-0 S.U.O.O.
Irapuato          1-0 La Piedad
Tepatitlán        3-1 A.Cuernavaca
Ayense            2-2 Marte
Inter Tijuana     1-1 Cobras
Zacatepec         3-0 Pioneros Cancún

Round 22
[Dec 18]
Tepic             0-2 U.T.de Neza
[Dec 19]
Pioneros Cancún   1-0 Irapuato
A.Cuernavaca      5-1 Celaya
Cobras            1-1 Ayense
[Dec 20]
S.U.O.O.          3-2 Bachilleres
Marte             1-1 Tepatitlán
Linces Celaya     3-3 Zacatepec
A.San Francisco   3-0 Yucatán
La Piedad         1-1 Delfines Acapulco
Inter Tijuana     0-0 Tampico Madero

Round 23
[Dec 25]
Bachilleres       2-2 Tepic
[Dec 26]
Yucatán           3-4 A.Cuernavaca
Celaya            0-3 Marte
Tampico Madero    3-1 La Piedad
d-27-dic
Delfines Acapulco 0-0 Pioneros Cancún
U.T.de Neza       0-0 A.San Francisco
Irapuato          3-0 Linces Celaya 
Tepatitlán        0-0 Cobras
Inter Tijuana     0-0 Ayense
Zacatepec         1-0 S.U.O.O.

Round 24
[Jan 1]
Tepic             0-0 Zacatepec
[Jan 2]
Pioneros Cancún   0-0 La Piedad
A.Cuernavaca      1-1 U.T.de Neza
Cobras            5-1 Celaya
[Jan 3]
S.U.O.O.          0-0 Irapuato
Marte             1-0 Yucatán
Linces Celaya     1-1 Delfines Acapulco
San Francisco     3-0 Bachilleres
Ayense            1-1 Tampico Madero
Inter Tijuana     2-1 Tepatitlán

Round 25
[Jan 6]
Yucatán           1-1 Cobras
U.T.de Neza       4-1 Marte
Delfines Acapulco 1-0 S.U.O.O.
Celaya            2-1 Inter Tijuana
Irapuato          5-1 Tepic
La Piedad         0-0 Linces Celaya
Tepatitlán        0-2 Ayense
Bachilleres       3-1 A.Cuernavaca
Zacatepec         3-1 A.San Francisco
Tampico Madero    3-0 Pioneros Cancún

Round 26
[Jan 8]
Tepic             0-0 Delfines Acapulco
[Jan 9]
A.Cuernavaca      0-3 Zacatepec
Cobras            1-0 U.T.de Neza
[Jan 10]
S.U.O.O.          1-0 La Piedad
Marte             0-0 Bachilleres
Linces Celaya     3-1 Pioneros Cancún
A.San Francisco   1-1 Irapuato
Tepatitlán        1-1 Tampico Madero
Ayense            1-2 Celaya
Inter Tijuana      -  Yucatán           [suspended by storm]

Round 27
[Jan 15]
Bachilleres       1-0 Cobras
[Jan 16]
Yucatán           2-1 Ayense
Pioneros Cancún   1-2 S.U.O.O.
Celaya            2-2 Tepatitlán
Tampico Madero    3-1 Linces Celaya
[Jan 17]
Delfines Acapulco 2-0 A.San Francisco
U.T.de Neza       5-1 Inter Tijuana
Irapuato          2-1 A.Cuernavaca
La Piedad         1-0 Tepic
Zacatepec         4-0 Marte

Pending match Round 20
[Jan 20]
Cobras            0-0 Tampico Madero

Round 28
[Jan 22]
Tepic             1-0 Pioneros Cancún
[Jan 23]
A.Cuernavaca      1-0 Delfines Acapulco
Celaya            1-0 Tampico Madero
Cobras            1-1 Zacatepec
[Jan 24]
S.U.O.O.          4-1 Linces Celaya
Marte             4-0 Irapuato
A.San Francisco   3-1 La Piedad
Tepatitlán        2-1 Yucatán
Ayense            1-1 U.T.de Neza
Inter Tijuana     5-1 Bachilleres

Round 29
[Jan 29]
Bachilleres       2-1 Ayense
[Jan 30]
Yucatán           1-0 Celaya
Pioneros Cancún   1-0 A.San Francisco
Tampico Madero    4-2 S.U.O.O.
[Jan 31]
Delfines Acapulco 0-2 Marte
Linces Celaya     1-2 Tepic
U.T.de Neza       1-0 Tepatitlán
Irapuato          1-1 Cobras
La Piedad         1-1 A.Cuernavaca
Zacatepec         3-0 Inter Tijuana

Round 30
[Feb 5]
Tepic             3-0 S.U.O.O.
[Feb 6]
Yucatán           1-0 Tampico Madero
A.Cuernavaca      0-1 Pioneros Cancún
Celaya            1-3 U.T.de Neza
Cobras            1-0 Delfines Acapulco
[Feb 7]
Marte             1-1 La Piedad
A.San Francisco   1-1 Linces Celaya
Tepatitlán        3-0 Bachilleres
Ayense            2-1 Zacatepec
Inter Tijuana     2-0 Irapuato

Round 31
[Feb 12]
Bachilleres       1-1 Celaya
[Feb 13]
Pioneros Cancún   1-2 Marte
Tampico Madero    3-0 Tepic
[Feb 14]
S.U.O.O.          0-2 A.San Francisco
Delfines Acapulco 2-1 Inter Tijuana
Linces Celaya     1-1 A.Cuernavaca
U.T.de Neza       3-1 Yucatán
Irapuato          1-0 Ayense
La Piedad         0-0 Cobras
Zacatepec         2-0 Tepatitlán

Round 32
[feb 20]
Yucatán           1-0 Bachilleres
A.Cuernavaca      1-0 S.U.O.O.
Celaya            3-0 Zacatepec
Cobras            2-0 Pioneros Cancún
[Feb 21]
Marte             3-0 Linces Celaya
U.T.de Neza       2-0 Tampico Madero
A.San Francisco   2-2 Tepic
Tepatitlán        0-1 Irapuato
Ayense            0-0 Delfines Acapulco
Inter Tijuana     5-1 La Piedad

Round 33
[Feb 24]
Pioneros Cancún   2-0 Inter Tijuana
S.U.O.O.          1-1 Marte
Delfines Acapulco 3-2 Tepatitlán
Irapuato          2-0 Celaya
Linces Celaya     3-2 Cobras
La Piedad         2-0 Ayense
Zacatepec         2-2 Yucatán
Bachilleres       0-1 U.T.de Neza
Tepic             2-2 A.Cuernavaca
Tampico Madero    2-0 A.San Francisco

Round 34
[Feb 26]
Bachilleres       0-1 Tampico Madero
[Feb 27]
Yucatán           3-0 Irapuato
A.Cuernavaca      1-1 A.San Francisco
Celaya            1-0 Delfines Acapulco
Cobras            2-0 S.U.O.O.
[Feb 28]
Marte             2-1 Tepic
U.T.de Neza       1-4 Zacatepec
Tepatitlán        2-1 La Piedad
Ayense            1-0 Pioneros Cancún
Inter Tijuana     4-0 Linces Celaya

Round 35
[Mar 5]
Tepic             1-1 Cobras
[Mar 6]
Pioneros Cancún   0-0 Tepatitlán
Tampico Madero    1-1 A.Cuernavaca
[Mar 7]
S.U.O.O.          0-0 Inter Tijuana
Delfines Acapulco 1-0 Yucatán
Linces Celaya     1-2 Ayense
A.San Francisco   1-1 Marte
Irapuato          3-1 U.T.de Neza
La Piedad         0-0 Celaya
Zacatepec         1-0 Bachilleres

Round 36
[Mar 12]
Bachilleres       2-0 Irapuato
[Mar 13]
Yucatán           2-0 La Piedad
Celaya            3-0 Pioneros Cancún
Cobras            2-0 A.San Francisco
[Mar 14]
Marte             0-0 A.Cuernavaca
U.T.de Neza       1-1 Delfines Acapulco
Tepatitlán        0-0 Linces Celaya
Ayense            3-2 S.U.O.O.
Inter Tijuana     3-0 Tepic
Zacatepec         2-2 Tampico Madero

Pending match Round 26
[Mar 17]
Inter Tijuana     1-0 Yucatán

Round 37
[Mar 19]
Tepic             2-0 Ayense
[Mar 20]
Pioneros Cancún   1-1 Yucatán
A.Cuernavaca      2-2 Cobras
[Mar 21]
S.U.O.O.          2-0 Tepatitlán
Marte             3-2 Tampico Madero
Delfines Acapulco 0-0 Bachilleres
Linces Celaya     0-1 Celaya
A.San Francisco   2-1 Inter Tijuana
Irapuato          5-1 Zacatepec
La Piedad         1-2 U.T.de Neza

Round 38
[Mar 26]
Bachilleres       2-2 La Piedad
[Mar 27]
Yucatán           2-0 Linces Celaya
Celaya            1-0 S.U.O.O.
Tampico Madero    2-0 Irapuato
Cobras            3-2 Marte
[Mar 28]
U.T.de Neza       8-0 Pioneros Cancún
Tepatitlán        3-1 Tepic
Ayense            7-1 A.San Francisco
Inter Tijuana     0-2 A.Cuernavaca
Zacatepec         3-1 Delfines Acapulco


FINAL TABLES

Group 1
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Tampico-Madero	38	21	8	9	68	40	66	1.7000 (playoffs)
 2. Cobras		38	16	14	8	57	35	58	1.6286 (playoffs)[Ciudad Juárez]
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Tepatitlán		38	11	14	13	41	50	43	0.8200
 4. Linces Celaya	38	9	16	13	42	55	39	0.7636
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. Bachilleres		38	5	16	17	35	61	29	0.5738 (relegated)[Guadalajara]

Group 2
		 	m	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Irapuato		38	16	13	9	46	32	55	1.4375 (playoffs)
 2. Celaya		38	15	11	12	48	48	49	1.0000 (playoffs)
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Ayense		38	12	14	12	53	53	44	1.0000 [Ayotlán]
--------------------------------------------------------------------------------------
 4. Pioneros Cancún	38	10	11	17	38	57	38	0.6667 (relegated)
 5. Delfines Acapulco	38	9	14	15	32	48	35	0.6667 (relegated)

Group 3
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. U.T. Neza		38	20	11	7	68	38	68	1.7895 (playoffs)[Ciudad Nezahualcoyotl]
 2. Zacatepec		38	19	12	7	66	42	64	1.5714 (playoffs)
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Marte		38	10	20	8	44	41	46	1.0732 [Xochitepec]
 4. S.U.O.O.		38	13	10	15	43	48	42	0.8958 [Cuautitlán]
--------------------------------------------------------------------------------------
 5. La Piedad		38	5	15	18	24	47	27	0.5106 (relegated)

Group 4
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS	GAVG
 1. Inter Tijuana	38	15	9	14	55	47	49	1.1702 (playoffs)
 2. Atl. San Francisco	38	12	14	12	49	43	48	1.1395 (playoffs) [San Francisco del Rincón]
--------------------------------------------------------------------------------------
 3. Yucatán		38	12	10	16	55	56	41	0.9821 [Mérida]
 4. Atlético Cuernavaca	38	9	17	12	48	56	39	0.8571
 5. Tepic		38	11	11	16	39	54	39 	0.7222

NB: U.T.de Neza qualified to promotion final as best regular season record

Championship playoffs

Quarterfinals

First Legs
[Apr 3]
Celaya            2-2 Tampico Madero
[Apr 4]
A.San Francisco   2-1 U.T.de Neza
Irapuato          1-2 Cobras
Inter Tijuana     0-1 Zacatepec

Second legs
[Apr 10]
Tampico Madero    2-0 Celaya
Cobras            2-0 Irapuato
[Apr 11]
U.T.de Neza       2-2 A.San Francisco
Zacatepec         2-0 Inter Tijuana

Semifinals

First legs
[Apr 17]
Cobras            1-0 Zacatepec
[Apr 18]
A.San Francisco   1-0 Tampico Madero

Second legs
[Apr 24]
Tampico Madero    3-0 A.San Francisco
[Apr 25]
Zacatepec         3-1 Cobras

Final

First leg
[May 2]
Estadio "La Bombonera", Toluca 
Zacatepec         2-2 Tampico Madero

NB: Match played in Toluca due to the stadium of Zacatepec was suspended one match by
    incidents in the match between Zacatepec and Cobras.

Second leg
[May 8]
Estadio Tamaulpas, Tampico
Tampico Madero    2-0 Zacatepec

NB: Tampico won the playoffs, however according to the rules, it must be played a final
    championship between the best team of regular season and the winners of the playoffs. 

Promotion Final

First leg
[May 15]
Estadio Tamaulipas, Tampico
Tampico Madero    0-1 U.T.de Neza
  [Ricardo Díaz Duarte 10]

Second leg
[May 23]
Estadio Azulgrana, Ciudad de México 
U.T.de Neza       0-0 Tampico Madero


Champion: U.T.de Neza        HC: Jorge "Coco" Gómez

Runners-up: Tampico Madero   HC: José Luis Saldívar

Top scorer: Francisco Javier Díaz  27 goals  (Ayense)


Changes for the next season:

Relegated from first level: Pachuca

Relegated to third level: Pioneros Cancún, Delfines Acapulco, Bachilleres and La Piedad.

Promoted from third level: Oaxaca (champion), Tecomán (runners-up) and U.A.de Querétaro 
(third place)

Promoted from fourth level: Colimense (champion)

S.U.O.O. sold its license to Tabasco.

Linces Celaya sold its license to San Luis Potosí.


Notes: Bachilleres played its home matches in Estadio Olímpico de la U.de G.

U.T.de Neza = Universidad Tecnológica de Neza.

A.San Francisco = Atlético San Francisco.

A.Cuernavaca = Atlético Cuernavaca.



Mexico Segunda División "A" (Third level) 1992/93

NB: Since this season: Segunda División "B" changes its name to Segunda División "A".

Regular Season

Round 1
[Aug 22]
Chetumal             0-5 Oaxaca
Delfines Xalapa      1-4 Guerreros Acapulco
Voladores Papantla   2-1 Tapatío
[Aug 23]
U.A.de Querétaro     0-1 Tecomán
Santos San Luis      1-0 Puerto Vallarta
Águila Progreso Ind. 0-3 Cruz Azul Hidalgo
Zitlaltepec          4-1 Orizaba

Round 2
[Aug 28]
Puerto Vallarta      1-1 Zitlaltepec
[Aug 29]
Guerreros Acapulco   5-1 Chetumal
[Aug 30]
Cruz Azul Hidalgo    2-1 Santos San Luis
Tecomán              3-0 Delfines Xalapa
Oaxaca               2-1 Águila Progreso Industrial
Tapatío              2-2 U.A.de Querétaro
Orizaba              3-1 Voladores Papantla

Round 3
[Sep 5]
Delfines Xalapa      3-0 Chetumal
Voladores Papantla   2-0 Puerto Vallarta
[Sep 6]
U.A.de Querétaro     2-0 Orizaba
Santos San Luis      0-0 Oaxaca
Tecomán              7-2 Tapatío
Águila Progreso Ind. 2-2 Guerreros Acapulco
Zitlaltepec          3-4 Cruz Azul Hidalgo

Round 4
[Sep 11]
Puerto Vallarta      1-6 U.A.de Querétaro
[Sep 12]
Chetumal             1-1 Águila Progreso Ind.
Guerreros Acapulco   0-1 Santos San Luis
[Sep 13]
Cruz Azul Hidalgo    4-3 Voladores Papantla
Oaxaca               2-2 Zitlaltepec
Tapatío              1-3 Delfines Xalapa
Orizaba              0-3 Tecomán

Round 5
[Sep 19]
Delfines Xalapa      6-2 Águila Progreso Ind.
Voladores Papantla   1-0 Oaxaca
[Sep 20]
U.A.de Querétaro     3-0 Cruz Azul Hidalgo
Santos San Luis      1-1 Chetumal
Tecomán              6-0 Puerto Vallarta
Tapatío              2-0 Orizaba
Zitlaltepec          2-2 Guerreros Acapulco

Round 6
[Sep 25]
Puerto Vallarta      0-0 Tapatío
[Sep 26]
Chetumal             3-0 Zitlaltepec
Guerreros Acapulco   1-2 Voladores Papantla
[Sep 27]
Cruz Azul Hidalgo    1-0 Tecomán
Águila Progreso Ind. 1-1 Santos San Luis
Oaxaca               1-3 U.A.de Querétaro
Orizaba              2-2 Delfines Xalapa

Round 7
[Oct 3]
Delfines Xalapa      1-1 Santos San Luis
Voladores Papantla   1-0 Chetumal
[Oct 4]
U.A.de Querétaro     2-0 Guerreros Acapulco
Tecomán              2-3 Oaxaca
Tapatío              4-1 Cruz Azul Hidalgo
Zitlaltepec          3-0 Águila Progreso Ind.
Orizaba              2-0 Puerto Vallarta

Round 8
[Oct 9]
Puerto Vallarta      1-2 Delfines Xalapa
[Oct 10]
Chetumal             5-2 U.A.de Querétaro
Guerreros Acapulco   2-1 Tecomán
[Oct 11]
Cruz Azul Hidalgo    3-1 Orizaba
Santos San Luis      2-2 Zitlaltepec
Águila Progreso Ind. 2-1 Voladores Papantla
Oaxaca               1-0 Tapatío

Round 9
[Oct 16]
Puerto Vallarta      0-0 Cruz Azul Hidalgo
[Oct 17]
Delfines Xalapa      2-0 Zitlaltepec
Voladores Papantla   1-1 Santos San Luis
[Oct 18]
U.A.de Querétaro      -  Águila Progreso Ind. [postponed match]
Tecomán              2-2 Chetumal
Tapatío              1-1 Guerreros Acapulco
Orizaba              1-0 Oaxaca

Round 10
[Oct 24]
Chetumal             2-0 Tapatío
Guerreros Acapulco   2-2 Orizaba
[Oct 25]
Cruz Azul Hidalgo    2-2 Delfines Xalapa
Santos San Luis      1-1 U.A.de Querétaro
Águila Progreso Ind. 1-1 Tecomán
Zitlaltepec          1-1 Voladores Papantla
Oaxaca               2-0 Puerto Vallarta

Round 11
[Oct 30]
Puerto Vallarta      1-2 Guerreros Acapulco
[Oct 31]
Delfines Xalapa      2-0 Voladores Papantla
[Nov 1]
Cruz Azul Hidalgo    0-1 Oaxaca
U.A.de Querétaro     0-1 Zitlaltepec
Tecomán              1-0 Santos San Luis
Tapatío              3-1 Águila Progreso Ind. 
Orizaba              1-1 Chetumal

Round 12
[Nov 7]
Chetumal             3-0 Puerto Vallarta
Delfines Xalapa      2-2 Oaxaca
Voladores Papantla   3-2 U.A.de Querétaro
Guerreros Acapulco    -  Cruz Azul Hidalgo    [suspended match]
[Nov 8]
Santos San Luis      1-1 Tapatío
Águila Progreso Ind. 1-1 Orizaba
Zitlaltepec          1-0 Tecomán

Round 13
[Nov 13]
Puerto Vallarta      2-0 Águila Progreso Ind.
[Nov 15]
Cruz Azul Hidalgo    4-2 Chetumal
U.A.de Querétaro     0-1 Delfines Xalapa
Tecomán              3-0 Voladores Papantla
Oaxaca                -  Guerreros Acapulco   [suspended match]
Tapatío              4-0 Zitlaltepec
Orizaba              4-0 Santos San Luis

Round 14
[Nov 20]
Puerto Vallarta      1-0 Santos San Luis
[Nov 21]
Guerreros Acapulco   1-2 Delfines Xalapa
[Nov 22]
Cruz Azul Hidalgo    0-2 Águila Progreso Ind.
Tecomán              3-2 U.A.de Querétaro
Oaxaca               2-3 Chetumal
Tapatío              4-1 Voladores Papantla
Orizaba              3-0 Zitlaltepec

Round 15
[Nov 28[
Chetumal             0-0 Guerreros Acapulco
Delfines Xalapa      0-1 Tecomán
Voladores Papantla   1-2 Orizaba
[Nov 29]
U.A.de Querétaro     2-2 Tapatío
Santos San Luis      2-0 Cruz Azul Hidalgo
Águila Progreso Ind. 1-1 Oaxaca
Zitlaltepec          4-0 Puerto Vallarta

Pending match Round 9
[Dec 3]
U.A.de Querétaro     3-0 Águila Progreso Ind.

Round 16
[Dec 4]
Puerto Vallarta      3-0 Voladores Papantla
[Dec 5]
Chetumal             1-1 Delfines Xalapa
Guerreros Acapulco   2-0 Águila Progreso Ind.
[Dec 6]
Cruz Azul Hidalgo    0-1 Zitlaltepec
Oaxaca               1-0 Santos San Luis
Tapatío              0-0 Tecomán
Orizaba              1-0 U.A.de Querétaro

Round 17
[Dec 12]
Delfines Xalapa      2-2 Tapatío
Voladores Papantla   3-0 Cruz Azul Hidalgo
[Dec 13]
U.A.de Querétaro     4-1 Puerto Vallarta
Santos San Luis      1-0 Guerreros Acapulco
Tecomán              1-1 Orizaba
Águila Progreso Ind. 3-4 Chetumal
Zitlaltepec          0-0 Oaxaca

Pending match Round 12
[Dec 16]
Guerreros Acapulco   0-1 Cruz Azul Hidalgo

Round 18
[Dec 18]
Puerto Vallarta      1-3 Tecomán
[Dec 19]
Chetumal             5-3 Santos San Luis
Guerreros Acapulco   0-0 Zitlaltepec
[Dec 20]
Cruz Azul Hidalgo    0-1 U.A.de Querétaro
Águila Progreso Ind. 2-3 Delfines Xalapa
Oaxaca               0-0 Voladores Papantla
Orizaba              1-3 Tapatío

Round 19
[Jan 2]
Delfines Xalapa      1-2 Orizaba
Voladores Papantla   1-1 Guerreros Acapulco
U.A.de Querétaro     3-2 Oaxaca
[Jan 3]
Santos San Luis      5-1 Águila Progreso Ind.
Tecomán              2-1 Cruz Azul Hidalgo
Zitlaltepec          2-0 Chetumal
Tapatío              4-0 Puerto Vallarta

Round 20
[Jan 8]
Puerto Vallarta      0-1 Orizaba
[Jan 9]
Chetumal             0-0 Voladores Papantla
Guerreros Acapulco   0-3 U.A.de Querétaro
[Jan 10]
Cruz Azul Hidalgo    0-0 Tapatío
Santos San Luis      1-3 Delfines Xalapa
Águila Progreso Ind. 2-2 Zitlaltepec
Oaxaca               1-1 Tecomán

Pending match Round 13
[Jan 13]
Oaxaca               2-0 Guerreros Acapulco

Round 21
[Jan 16]
Delfines Xalapa      5-3 Puerto Vallarta
Voladores Papantla   4-0 Águila Progreso Ind.
[Jan 17]
U.A.de Querétaro     3-0 Chetumal
Tecomán              1-1 Guerreros Acapulco
Zitlaltepec          3-0 Santos San Luis
Tapatío              3-1 Oaxaca
Orizaba              2-1 Cruz Azul Hidalgo

Round 22
[Jan 23]
Chetumal             2-1 Tecomán
Guerreros Acapulco   2-2 Tapatío
[Jan 24]
Cruz Azul Hidalgo    3-2 Puerto Vallarta
Santos San Luis      1-0 Voladores Papantla
Águila Progreso Ind. 0-1 U.A.de Querétaro
Zitlaltepec          2-0 Delfines Xalapa
Oaxaca               1-0 Orizaba

Round 23
[Jan 29]
Puerto Vallarta      1-1 Oaxaca
[Jan 30]
Delfines Xalapa      0-1 Cruz Azul Hidalgo
Voladores Papantla   2-1 Zitlaltepec
[Jan 31]
U.A.de Querétaro     2-2 Santos San Luis
Tecomán              4-1 Águila Progreso Ind.
Tapatío              2-0 Chetumal
Orizaba              4-1 Guerreros Acapulco

Round 24
[Feb 6]
Chetumal             0-0 Orizaba
Voladores Papantla   0-2 Delfines Xalapa
Guerreros Acapulco   2-0 Puerto Vallarta
[Feb 7]
Santos San Luis      1-1 Tecomán
Águila Progreso Ind. 0-3 Tapatío
Zitlaltepec          1-1 U.A.de Querétaro
Oaxaca               0-0 Cruz Azul Hidalgo

Round 25
[Feb 12]
Puerto Vallarta      0-0 Chetumal
[Feb 14]
Cruz Azul Hidalgo    0-0 Guerreros Acapulco
U.A.de Querétaro     7-2 Voladores Papantla
Tecomán              1-1 Zitlaltepec
Oaxaca               1-1 Delfines Xalapa
Tapatío              4-0 Santos San Luis
Orizaba              1-0 Águila Progreso Ind.

Round 26
[Feb 20]
Chetumal             2-0 Cruz Azul Hidalgo
Delfines Xalapa      4-1 U.A.de Querétaro
Voladores Papantla   2-0 Tecomán
Guerreros Acapulco   1-0 Oaxaca
[Feb 21]
Santos San Luis      1-0 Orizaba
Águila Progreso Ind. 2-0 Puerto Vallarta
Zitlaltepec          2-0 Tapatío


FINAL TABLES

		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Delfines Xalapa	26	13	7	6	51	36	46 (qualified)
 2. U.A.Querétaro	26	13	5	8	56	34	43 (qualified)
 3. Tapatío		26	11	9	6	50	32	42 (qualified) [Guadalajara]
 4. Tecoman		26	12	8	6	49	26	41 (qualified)
 5. Zitlaltepec		26	10	10	6	39	31	39 (qualified)
 6. Orizaba		26	12	6	8	36	31	38 (qualified)
 7. Chetumal		26	9	9	8	38	42	35 (qualified)
 8. Oaxaca		26	9	10	7	32	36	33 (qualified)
--------------------------------------------------------------------------
 9. Cruz Azul Hidalgo	26	10	5	11	31	37	31 [Ciudad Cooperativa]
10. Voladores Papantla	26	10	5	11	34	41	30
11. Guerreros Acapulco	26	7	10	9	32	33	29
12. Santos San Luis	26	7	10	9	28	36	27 [San Luis Potosí]
--------------------------------------------------------------------------
13. Águila Progreso Ind	26	3	7	16	26	59	15 (relegated)
14. Puerto Vallarta	26	3	5	18	18	56	13 (relegated)


Championship playoffs

Round 1
[Feb 27]
Chetumal             2-1 Tapatío
[FEb 28]
U.A.de Querétaro     1-0 Zitlaltepec
Tecomán              4-1 Orizaba
Oaxaca               1-1 Delfines Xalapa

Round 2
[Mar 6]
Delfines Xalapa      1-1 U.A.de Querétaro
[Mar 7]
Zitlaltepec          1-2 Oaxaca
Tapatío              0-1 Tecomán
Orizaba              1-0 Chetumal

Round 3
[Mar 14]
U.A.de Querétaro     5-2 Oaxaca
Tecomán              0-0 Chetumal
Zitlaltepec          2-0 Delfines Xalapa
Orizaba              1-1 Tapatío

Round 4
[Mar 20]
Delfines Xalapa      1-1 Oaxaca
[Mar 21]
Zitlaltepec          0-1 U.A.de Querétaro
Tapatío              1-1 Chetumal
Orizaba              2-2 Tecomán

Round 5
[Mar 27]
Chetumal             0-0 Orizaba
[Mar 28]
U.A.de Querétaro     3-2 Delfines Xalapa
Tecomán              0-0 Tapatío
Oaxaca               5-1 Zitlaltepec

Round 6
[Apr 3]
Chetumal             0-2 Tecomán
Delfines Xalapa      3-0 Zitlaltepec
[Apr 4]
Oaxaca               2-0 U.A.de Querétaro
Tapatío              4-2 Orizaba


FINAL TABLES

Group A
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Oaxaca		6	3	2	1	13	9	11 (qualified to final)
--------------------------------------------------------------------------
 2. U.A.Querétaro	6	4	1	1	11	7	11 (playoff for third place)
--------------------------------------------------------------------------
 3. Delfines Xalapa	6	1	3	2	8	8	6
 4. Zitlaltepec		6	1	0	5	4	12	3

Group B
		 	M	W	T	L	GF	GA	PTS
 1. Tecoman		6	3	3	0	9	3	12 (qualified to final)
--------------------------------------------------------------------------
 2. Tapatío		6	1	3	2	7	7	6  (playoff for third place)
--------------------------------------------------------------------------
 3. Chetumal		6	1	3	2	3	5	5
 4. Orizaba		6	1	3	2	7	11	5

NB: Oaxaca qualified on more goals scored.

Third place promotion series

First Leg
[Apr 11]
Cancha Colomos "Anacleto Macías Tolán", Guadalajara
Tapatío              3-4 U.A.de Querétaro

Second Leg
[Apr 17]
Estadio La Corregidora, Querétaro
U.A.de Querétaro     2-3 Tapatío              [aet; 4-3pen]

U.A.de Queretaro promoted
 
Final

First Leg
[Apr 11]
Estadio I.A.E.T.A.C. 
Tecomán              1-1 Oaxaca

Second Leg
[Apr 18]
Estadio Municipal de Oaxaca
Oaxaca               2-1 Tecomán
  [Martín Reyna, Juan de Dios Uribe; ¿?]


Champion: Chapulines de Oaxaca

Runners-up: Tecomán            HC: Horacio Jácome


Third place: U.A.de Querétaro  

Top scorer:  Gabriel G. Pedroza  14 goals (Zitlaltepec)


Changes for the next season:

Relegated from second level: Pioneros Cancún, Delfines Acapulco, Bachilleres and La Piedad.

Relegated to fourth level: Águila Progreso Industrial and Bucaneros Puerto Vallarta.

Promoted from fourth level: Cruz Azul Oaxaca, (runners-up), as invitation: Cuautla, Jaguares Tabasco, San Sebastián and Yautepec.  

New team: Real Hidalgo.

Voladores de Papantla and Zitlaltepec withdrew.

Delfines Acapulco sold its license to Jalisco (comeback).

Santos San Luis promoted to second level after bought the license of Linces Celaya.

Clubes Unidos de Tlaxcala comeback after a year of absence.


1991/92.

1993/94.

list of champions.

list of final tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Thanks zo José de Jesus Mora Rivera and Roger Z. Rios-Mercado for earlier version of this file

Prepared and maintained by Erik Francisco Lugo and Martín Toscano for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Francisco Lugo (eaglelugo@yahoo.com.mx) and Martín Toscano (martinblue517 at gmail.com)
Last updated: 14 Feb 2019

(C) Copyright Erik Francisco Lugo, Martín Toscano and RSSSF 1995/2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.