Netherlands Final League Tables 1898-1954

Eerste Klasse East Leagues Tables 1897-1950

Eerste Klasse Noord Leagues Tables 1916-1950

Eerste Klasse South Leagues Tables 1913-1950

Eerste Klasse West Leagues Tables 1897-1950


Netherlands Championship Playoffs 1898-1950


1897-1898

1. RAP          Amsterdam
2. Vitesse      Arnhem

RAP-Vitesse 4-2

1898-1899  

1. RAP          Amsterdam
2. Vitesse      Arnhem  

RAP-Vitesse 3-2 2-1     

1899-1900

1. HVV          Den Haag
2. Victoria     Wageningen

HVV-Victoria 4-1 0-2 1-0

1900-1901

1. HVV          Den Haag
2. Victoria     Wageningen

Victoria-HVV 0-1 2-1 1-2

1901-1902

1. HVV          Den Haag
2. Victoria     Wageningen

HVV-Victoria 2-2 3-1

1902-1903      

1. HVV          4  4  0  0  8  11- 2 Den Haag   
2. Vitesse      4  1  0  3  2   6-10 Arnhem
3. Volharding   4  1  0  3  2   7-12 Amsterdam

1903-1904

1. HBS          4  2  1  1  5   7- 6 Den Haag
2. Velocitas    4  1  2  1  4  11- 5 Breda
3. PW           4  1  1  2  3   6-13 Enschede

1904-1905

1. HVV          Den Haag
2. PW           Enschede

HVV-PW 4-1 4-2

1905-1906

1. HBS          Den Haag
2. PW           Enschede

HBS-PW 3-2 4-2

1906-1907

1. HVV          Den Haag
2. PW           Enschede

PW-HVV 3-5 1-4

1907-1908

1. Quick        Den Haag  
2. UD           Deventer

UD-Quick 1-1 3-3 1-4

1908-1909

1. Sparta       Rotterdam
2. Wilhelmina   Den Bosch

Wilhelmina-Sparta 2-6 1-4

1909-1910

1. HVV          Den Haag  
2. Quick        Nijmegen

HVV- Quick 2-0 3-2

1910-1911

1. Sparta       Rotterdam
2. GVC          Wageningen  

GVC-Sparta 0-1 1-5

1911-1912       

1. Sparta       Rotterdam
2. GVC          Wageningen

GVC-Sparta 1-3 0-5

1912-1913       

1. Sparta       Rotterdam
2. Vitesse      Arnhem

Vitesse-Sparta 1-2 1-2

1913-1914

1. HVV                  4  3  0  1   6  16- 6 Den Haag
2. Vitesse              4  3  0  1   6   9- 4 Arnhem
3. Willem II            4  0  0  4   0   2-17 Tilburg

1914-1915       
Unofficial championship because of mobilization.

1. Sparta       Rotterdam
2. Vitesse      Arnhem

Vitesse-Sparta 2-1 1-4 0-3

1915-1916

1. Willem II            4  2  1  1   5   6- 6 Tilburg
2. Go Ahead             4  1  2  1   4   6- 4 Deventer
3. Sparta               4  1  1  2   3   7- 9 Rotterdam

1916-1917       

1. Go Ahead             6  5  1  0  11  15- 7 Deventer
2. UVV                  6  3  1  2   7  12- 5 Utrecht
3. Willem II            6  2  1  3   5  11-12 Tilburg
4. Be Quick             6  0  1  5   1   8-22 Groningen

1917-1918       

1. Ajax                 8  6  1  1  13  16- 4 Amsterdam
2. Go Ahead             8  4  2  2  10   7- 4 Deventer
3. Willem II            8  4  1  3   9  10-10 Tilburg
4. AFC                  8  2  1  5   5  11-17 Amsterdam
5. Be Quick             8  1  1  6   3   9-18 Groningen


1918-1919

1. Ajax                 8  5  3  0  13  16- 6
2. Go Ahead             8  3  3  2   9  12-10 Deventer
3. AFC                  8  3  3  2   9   9- 8 Amsterdam
4. Be Quick             8  2  2  4   6  11-20 Groningen
5. NAC                  8  1  1  6   3  10-14 Breda

1919-1920

1. Be Quick             6  5  0  1  10  19-11 Groningen
2. VOC                  6  3  1  2   7  16-10 Rotterdam
3. Go Ahead             6  2  1  3   5  10-14 Deventer
4. MVV                  6  0  2  4   2  10-20 Maastricht

1920-1921

1. NAC                  6  4  0  2   8  13- 8 Breda
2. Be Quick             6  3  1  2   7  11-11 Groningen
3. Ajax                 6  3  0  3   6  14- 9 Amsterdam
4. Go Ahead             6  1  1  4   3   8-18 Deventer

1921-1922

1. Go Ahead             6  2  3  1   7   8- 7 Deventer
2. Blauw Wit            6  3  1  2   7   7- 7 Amsterdam
3. NAC                  6  3  0  3   6  10-10 Breda
4. Be Quick             6  1  2  3   4   6- 7 Groningen

Championship play-off: Go Ahead - Blauw Wit 1-0

1922-1923

1. RCH                  6  4  0  2   8  16-11 Haarlem
2. Be Quick             6  2  1  3   5   9- 8 Groningen
3. Go Ahead             6  2  1  3   5   4- 8 Deventer 
4. Willem II            6  3  0  3   4  12-14 Tilburg

Willem II 2 points deducted.

1923-1924               

1. Feyenoord            8  5  3  0  13  23-11 Rotterdam
2. Stormvogels          8  5  2  1  12  14- 9 IJmuiden
3. NAC                  8  3  1  4   7  11-15 Breda
4. SC Enschede          8  2  0  6   4  11-17 Enschede
5. Be Quick             8  2  0  6   4  10-17 Groningen

1924-1925 

1. HBS                  8  7  1  0  15  22- 8 Den Haag 
2. NAC                  8  5  1  2  11  22-12 Breda
3. Sparta               8  4  1  3   9  18-12 Rotterdam
4. Go Ahead             8  2  0  6   4  17-22 Deventer
5. Frisia               8  0  1  7   1   5-30 Leeuwarden

1925-1926

1. SC Enschede          8  6  2  0  14  25-11 Enschede 
2. MVV                  8  5  0  3  10  22-16 Maastricht
3. Feyenoord            8  3  2  3   8  20-20 Rotterdam
4. Stormvogels          8  1  2  5   4  11-17 IJmuiden
5. Be Quick             8  1  2  5   4  13-27 Groningen

1926-1927

1. Heracles             8  6  2  0  14  16- 5 Almelo
2. NAC                  8  5  0  3  10  14-11 Breda
3. Ajax                 8  3  2  3   8  14-15 Amsterdam
4. Feyenoord            8  3  1  4   7  10-10 Rotterdam
5. Velocitas            8  0  1  7   1   4-17 Groningen

1927-1928     

1. Feyenoord            8  6  0  2  12  17- 9 Rotterdam
2. Ajax                 8  4  2  2  10  18- 9 Amsterdam
3. NOAD                 8  3  2  3   8  15-15 Tilburg
4. ZAC                  8  3  2  3   8  20-21 Zwolle  
5. Velocitas            8  1  0  7   2   9-25 Groningen

1928-1929

1. PSV                  8  6  0  2  12  27-11 Eindhoven
2. Go Ahead             8  5  0  3  10  21-12 Deventer
3. Feyenoord            8  4  0  4   8  14-11 Rotterdam
4. Sparta               8  3  1  4   7  11-13 Rotterdam
5. Velocitas            8  1  1  6   3   5-31 Groningen

1929-1930

1. Go Ahead             8  4  2  2  10  19-14 Deventer
2. Ajax                 8  4  1  3   9  19- 8 Amsterdam
3. Velocitas            8  3  3  2   9  13-16 Groningen
4. Willem II            8  2  2  4   6  14-18 Tilburg
5. Blauw Wit            8  2  2  4   6   8-17 Amsterdam

1930-1931

1. Ajax                 8  5  2  1  12  29-15 Amsterdam
2. Feyenoord            8  3  2  3   8  17-15 Rotterdam
3. PSV                  8  4  0  4   8  21-21 Eindhoven
4. Go Ahead             8  2  2  4   6  17-22 Deventer
5. Velocitas            8  2  2  4   6  15-26 Groningen

1931-1932

1. Ajax                 8  6  1  1  13  31-11 Amsterdam
2. Feyenoord            8  5  2  1  12  28-11 Rotterdam 
3. SC Enschede          8  3  3  2   9  18-15 Enschede
4. PSV                  8  1  2  5   4  10-22 Eindhoven
5. Veendam              8  1  0  7   2   7-35 Veendam

1932-1933               

1. Go Ahead             8  5  1  2  11  23-13 Deventer
2. Feyenoord            8  4  2  2  10  21-14 Rotterdam
3. Stormvogels          8  3  2  3   8  16-18 IJmuiden
4. PSV                  8  3  0  5   6  18-25 Eindhoven
5. Velocitas            8  2  1  5   5  17-25 Groningen

1933-1934

1. Ajax                 8  4  2  2  10  21- 8 Amsterdam
2. KFC                  8  4  2  2  10  16- 7 Koog aan de Zaan
3. Willem II            8  4  2  2  10  16-17 Tilburg  
4. Heracles             8  4  0  4   8  13-20 Almelo
5. Velocitas            8  1  0  7   2   8-22 Groningen

Extra play-off

1. Ajax                 2  1  1  0   3   6- 3
2. KFC                  2  1  1  0   3   4- 3
3. Willem II            2  0  0  2   0   2- 6

1934-1935

1. PSV                  8  6  1  1  13  23-12 Eindhoven
2. Go Ahead             8  5  2  1  12  16-10 Deventer
3. Ajax                 8  4  0  4   8  12-12 Amsterdam
4. Velocitas            8  2  1  5   5  12-16 Groningen
5. DWS                  0  0  2  6   2   4-17 Amsterdam

1935-1936

1. Feyenoord            8  6  0  2  12  25-16 Rotterdam
2. Ajax                 8  5  0  3  10  24-19 Amsterdam
3. SC Enschede          8  5  0  3  10  22-20 Enschede 
4. Be Quick             8  2  0  6   4  18-26 Groningen
5. NAC                  8  2  0  6   4  10-18 Breda

1936-1937

1. Ajax                 8  7  0  1  14  20-10 Amsterdam
2. Feyenoord            8  5  0  3  10  21- 9 Rotterdam
3. PSV                  8  3  0  5   6  15-22 Eindhoven
4. Be Quick             8  3  0  5   6  12-21 Groningen
5. Go Ahead             8  2  0  6   4   8-14 Deventer 

1937-1938

1. Feyenoord            8  6  2  0  14  20- 7 Rotterdam
2. Heracles             8  6  0  2  12  21-11 Almelo
3. DWS                  8  2  3  3   7  11- 9 Amsterdam
4. Be Quick             8  2  1  5   5  13-21 Groningen
5. PSV                  8  0  2  6   2   8-25 Eindhoven

1938-1939               

1. Ajax                 8  5  2  1  12  19-11 Amsterdam
2. DWS                  8  3  4  1  10  20-11 Amsterdam
3. NEC                  8  4  0  4   8  21-21 Nijmegen
4. Eindhoven            8  2  3  3   7  14-15 Eindhoven
5. Achilles             8  1  1  6   3  12-28 Assen

1939-1940
Unofficial championship because of mobilization.

1. Feyenoord            8  5  1  2  11  19-14 Rotterdam
2. Blauw Wit            8  3  3  2   9  20-15 Amsterdam
3. Heracles             8  4  1  3   9  18-15 Almelo
4. Juliana              8  3  3  2   9  17-19 Kerkrade
5. GVAV                 8  0  2  6   2  13-24 Groningen

1940-1941

1. Heracles             8  6  1  1  13  27- 9 Almelo
2. PSV                  8  3  3  2   9  12-16 Eindhoven
3. ADO                  8  2  3  3   7  13-16 Den Haag
4. Be Quick             8  2  2  4   6   9-19 Groningen
5. VSV                  8  1  3  4   5  12-13 Velsen

1941-1942   

1. ADO                  8  3  4  1  10  16-11 Den Haag 
2. Eindhoven            8  3  3  2   9  10- 8 Eindhoven
3. AGOVV                8  3  2  3   8  14-16 Apeldoorn
4. Blauw Wit            8  3  1  4   7  14-13 Amsterdam
5. Heerenveen           8  1  4  3   6   9-15 Heerenveen

1942-1943

1. ADO                  8  4  3  1  11  19-11 Den Haag
2. Feyenoord            8  3  3  2   9   9- 9 Rotterdam
3. Willem II            8  3  2  3   8  17-19 Tilburg
4. SC Enschede          8  3  1  4   7  15-13 Enschede
5. Heerenveen           8  2  1  5   5  18-26 Heerenveen

Due to the war Feyenoord played all home-matches on neutral grounds,
mainly in Amsterdam (!).

1943-1944

1. De Volewijckers       8  6  0  2  12  31-11 Amsterdam-Noord
2. VUC                  8  4  2  2  10  17-15 Den Haag 
3. LONGA                8  4  1  3   9  19-17 Tilburg
4. Heerenveen           8  2  2  4   6  16-23 Heerenveen
5. Heracles             8  0  3  5   3   9-26 Almelo

1944-1945
Not played.             

1945-1946     

1. Haarlem              10  7  1  2  15  22-21 Haarlem
2. Ajax                 10  7  0  3  14  33-16 Amsterdam
3. Heerenveen           10  5  0  5  10  23-26 Heerenveen
4. NAC                  10  4  0  6   8  15-20 Breda
5. NEC                  10  3  1  6   7  22-32 Nijmegen
6. Limburgia            10  3  0  7   6  22-22 Brunssum


1946-1947

1. Ajax                 10  8  1  1  17  32-16 Amsterdam
2. Heerenveen           10  6  2  2  14  35-22 Heerenveen
3. NEC                  10  3  3  4   9  21-32 Nijmegen
4. MVV                  10  1  5  4   7  19-24 Maastricht
5. BVV                  10  3  1  6   7  14-20 Den Bosch
6. Blauw Wit            10  1  4  5   6  17-24 Amsterdam

1947-1948

1. BVV                  10  6  2  2  14  18-10 Den Bosch
2. Heerenveen           10  6  1  3  13  26-20 Heerenveen
3. Go Ahead             10  5  2  3  12  21-20 Deventer
4. EDO                  10  3  4  3  10  16-19 Haarlem
5. Haarlem              10  3  0  7   6  18-22 Haarlem 
6. PSV                  10  2  1  7   5  15-23 Eindhoven

1948-1949

1. SVV                  10  6  3  1  15  20-13 Schiedam
2. BVV                  10  6  1  3  13  37-29 Den Bosch
3. AGOVV                10  4  3  3  11  14- 8 Apeldoorn
4. Heerenveen           10  5  1  4  11  28-21 Heerenveen
5. VSV                  10  4  0  6   8  16-18 Velsen
6. NOAD                 10  0  2  8   2   5-28 Tilburg

1949-1950

1. Limburgia            10  7  1  2  15  39-18 Brunssum
2. Blauw Wit            10  6  2  2  14  36-23 Amsterdam
3. Maurits              10  4  2  4  10  16-22 Geleen
4. Ajax                 10  4  0  6   8  21-22 Amsterdam
5. Heerenveen           10  3  2  5   8  22-34 Heerenveen
6. Enschedese Boys      10  2  1  7   5  10-25 Enschede


Netherlands Final Tables 1950-1954

In an attempt to decrease the number of 76 first class clubs and to increase 
the level of play, in 1950 the Dutch FA (KNVB) mixed the traditional 6 regional
classes into 5 and subsequently 4 first classes, still on amateur basis.  In 
1954/55 a dissident professional league was founded and started playing.  Later
that season the KNVB also turned professional and merged with the professional 
league, eventually resulting in the introduction of a national premier league 
(Eredivisie) in 1956/57.   

1950-1951

1e Klas A                               
1.  Heerenveen         22  19  0  3   38   97-33         Heerenveen
2.  Leeuwarden         22  13  1  8   27   69-57         Leeuwarden
3.  Go Ahead           22  12  3  7   27   44-40         Deventer
4.  Be Quick           22  12  2  8   26   51-39         Groningen
5.  GVAV               22  10  5  7   25   42-32         Groningen
6.  Sneek              22  10  2 10   22   45-40         Sneek
7.  Frisia             22   8  5  9   21   44-42         Leeuwarden
8.  Zwolse Boys        22   8  2 12   18   37-45         Zwolle
9.  Achilles           22   7  3 12   17   34-54         Assen
10. Zwartemeer         22   6  3 13   15   27-54         Klazienaveen    
11. Velocitas          22   5  5 12   15   28-58         Groningen    
12. HSC                22   5  3 14   13   34-58         Sneek   

1e Klas B
1.  DWS                22  11  7  4   29   28-15         Amsterdam
2.  Wageningen         22  11  7  4   29   33-23         Wageningen
3.  AGOVV              22  11  3  8   25   40-35         Apeldoorn
4.  Enschedese Boys    22   8  8  6   24   34-26         Enschede
5.  't Gooi            22   7  9  6   23   30-27         Hilversum
6.  NEC                22   7  7  8   21   26-30         Nijmegen
7.  SC Enschede        22   8  5  9   21   26-32         Enschede
8.  Ajax               22   7  7  8   21   31-40         Amsterdam
9.  Vitesse            22   6  8  8   20   33-29         Arnhem
10. DOS                22   7  6  9   20   31-29         Utrecht
11. Heracles           22   6  6 10   18   28-35         Almelo
12. Hengelo            22   4  5 13   13   20-39         Hengelo

1e Klas C
1.  Blauw Wit          22  14  4  4   32   51-26         Amsterdam
2.  Haarlem            22  13  4  5   30   56-34         Haarlem 
3.  SVV                22  11  4  7   26   43-40         Schiedam 
4.  Hermes DVS         22  10  4  8   24   50-36         Schiedam
5.  EDO                22   9  6  7   24   28-31         Haarlem
6.  ADO                22  10  3  9   23   32-27         Den Haag
7.  HBS                22   9  4  9   22   54-46         Den Haag
8.  RCH                22   8  5  9   21   35-35         Haarlem
9.  De Volewijckers     22   8  5  9   21   37-41         Amsterdam-Noord
10. VSV                22   7  3 12   17   25-38         Velsen
11. DWV                22   5  5 12   15   26-47         Amsterdam-Noord
12. KFC                22   3  3 16    9   27-63         Koog aan de Zaan

1e Klas D 
1.  Willem II          22  16  3  3   35   67-27         Tilburg 
2.  BVV                22  15  3  4   33   58-26         Den Bosch
3.  Emma               22  10  8  4   28   57-43         Dordrecht
4.  RBC                22  11  5  6   27   49-40         Roosendaal
5.  NAC                22  10  4  8   24   27-32         Breda
6.  LONGA              22   9  4  9   22   38-28         Tilburg
7.  Xerxes             22   9  4  9   22   57-52         Rotterdam
8.  Feijenoord          22   7  8  7   22   31-32         Rotterdam
9.  Sparta             22   7  3 12   17   33-36         Rotterdam
10. NOAD               22   5  6 11   16   25-43         Tilburg
11. TSC                22   3  7 12   13   27-57         Oosterhout
12. De Baronie         22   1  3 18    5   23-76         Breda

1e Klas E
1.  PSV                22  17  3  2   37   52-18         Eindhoven
2.  Eindhoven          22  13  6  3   32   64-26         Eindhoven 
3.  Limburgia          22   9  6  7   24   45-37         Brunssum
4.  VVV                22   9  5  8   23   47-37         Venlo
5.  Sittardia          22   7  7  8   21   46-47         Sittardia
6.  MVV                22   7  7  8   21   39-41         Maastricht   
7.  Maurits            22   7  7  8   21   40-43         Geleen  
8.  Bleijerheide        22   7  7  8   21   22-25         Kerkrade
9.  Brabantia          22   6  5 11   17   29-31         Eindhoven
10. Chèvremont         22   6  5 11   17   32-51         Kerkrade
11. SC Emma            22   7  2 13   16   26-52         Hoensbroek
12. Helmondia          22   5  4 13   14   28-62         Helmond

Championship Playoff

1. PSV                  8   6  1  1   13   22-11         Eindhoven  
2. DWS                  8   5  0  3   10   23-18         Amsterdam
3. Willem II            8   4  1  3    9   18-16         Tilburg
4. Blauw Wit            8   4  0  4    8   14-13         Amsterdam
5. Heerenveen           8   0  0  8    0    9-28         Heerenveen


1951-1952                                 

1e Klas A
1.  Haarlem            26  16  8  2   40   51-22         Haarlem
2.  DWS                26  15  9  2   39   46-16         Amsterdam
3.  EDO                26  14  5  7   33   39-26         Haarlem
4.  AGOVV              26  12  8  6   32   50-34         Apeldoorn
5.  Heerenveen         26  11  9  6   31   55-40         Heerenveen
6.  Enschedese Boys    26  12  5  9   29   44-40         Enschede
7.  Frisia             26  10  7  9   27   47-50         Leeuwarden
8.  't Gooi            26  10  7  9   27   27-29         Hilversum
9.  De Volewijckers     26  10  6 10   26   44-40         Amsterdam-Noord  
10. Elinkwijk           26   8  7 11   23   41-53         Utrecht 
11. GVAV               26   9  4 13   22   50-42         Groningen
12. Go Ahead           26   5  6 15   16   38-48         Deventer
13. Theole             26   3  5 18   11   28-68         Tiel    
14. Velocitas          26   2  4 20    8   24-76         Groningen       

1e Klas B [includes relegation playoff match]
1.  Ajax               26  19  4  3   42   76-29         Amsterdam
2.  RCH                26  13  7  6   33   64-36         Haarlem
3.  Vitesse            26  12  9  5   33   54-36         Arnhem
4.  Leeuwarden         26  15  3  8   33   61-49         Leeuwarden
5.  Wageningen         26  14  4  8   32   64-33         Wageningen
6.  DOS                26  12  6  8   30   68-48         Utrecht  
7.  Be Quick           26  13  3 10   29   49-38         Groningen
8.  SC Enschede        26   9  7 10   25   36-44         Enschede
9.  VSV                26   7 10  9   24   37-40         Velsen
10. Zwolse Boys        26   8  8 10   24   37-46         Zwolle
11. Blauw Wit          26   6 11  9   23   38-46         Amsterdam
12. Sneek              26   6  4 16   16   29-67         Sneek
13. Achilles           27   5  2 20   12   27-68         Assen   
14. Oosterparkers      27   3  4 20   10   28-88         Groningen

1e Klas C
1.  Willem II          26  18  6  2   42   80-30         Tilburg
2.  Eindhoven          26  17  6  3   40   82-40         Eindhoven
3.  BVV                26  13  5  8   31   53-39         Den Bosch
4.  Feijenoord          26  14  3  9   31   57-51         Rotterdam
5.  MVV                26  10  7  9   27   46-49         Maastricht
6.  Bleijerheide        26  11  4 11   26   52-53         Kerkrade
7.  SVV                26   9  7 10   25   57-64         Schiedam 
8.  Juliana            26  10  5 11   25   44-62         Kerkrade
9.  NAC                26   8  8 10   24   49-48         Breda
10. ADO                26   9  6 11   24   58-63         Den Haag
11. Sittardia          26  11  0 15   22   64-68         Sittard
12. RBC                26   8  2 16   18   49-74         Roosendaal
13. DHC                26   7  2 17   16   55-80         Delft
14. Quick              26   5  3 18   13   40-65         Nijmegen

1e Klas D [includes championship playoff match]
1.  Hermes DVS         27  16  7  4   39   77-37         Schiedam
2.  Sparta             27  16  5  6   37   54-26         Rotterdam
3.  PSV                26  15  5  6   35   65-32         Eindhoven
4.  VVV                26  14  4  8   32   53-36         Venlo
5.  Limburgia          26  14  3  9   31   37-42         Brunssum
6.  Emma               26  12  5  9   29   77-52         Dordrecht
7.  Xerxes             26  11  5 10   27   56-44         Rotterdam
8.  NOAD               26  10  4 12   24   38-52         Tilburg
9.  NEC                26   8  7 11   23   35-41         Nijmegen
10. HBS                26   9  3 14   21   47-62         Den Haag 
11. Maurits            26   7  7 12   21   49-66         Geleen
12. Brabantia          26   9  0 17   18   38-53         Eindhoven      
13. LONGA              26   6  4 16   16   37-78         Tilburg 
14. Chèvremont         26   6  1 19   13   34-76         Kerkrade

Championship Playoff

1. Willem II            6   6  0  0   12   21- 9         Tilburg
2. Hermes DVS           6   3  1  2    7   10-10         Schiedam
3. Haarlem              6   2  0  4    4   12-15         Haarlem
4. Ajax                 6   0  1  5    1    8-17         Amsterdam


1952-1953

1e Klas A
1.  RCH                26  16  7  3   39   49-21         Haarlem  
2.  VSV                26  13  6  7   32   50-34         Velsen
3.  Ajax               26  12  6  8   30   53-40         Amsterdam
4.  EDO                26  11  7  8   29   30-32         Haarlem
5.  DOS                26  13  2 11   28   62-49         Utrecht
6.  Wageningen         26   7 14  5   28   30-28         Wageningen
7.  Heracles           26   9  8  9   26   51-51         Almelo
8.  GVAV               26   9  6 11   24   47-47         Groningen
9.  Enschedese Boys    26   9  6 11   24   40-47         Enschede 
10. NEC                26   8  7 11   23   31-39         Nijmegen
11. Sneek              26   7  8 11   22   31-45         Sneek
12. De Volewijckers     26   9  3 14   21   41-43         Amsterdam-Noord
13. Zwolse Boys        26   7  6 13   20   34-58         Zwolle  
14. Frisia             26   5  8 13   18   32-47         Leeuwarden

1e Klas B
1.  Vitesse            26  16  4  6   36   43-32         Arnhem
2.  Stormvogels        26  15  4  7   34   66-33         IJmuiden 
3.  Heerenveen         26  15  4  7   34   59-40         Heerenveen
4.  Haarlem            26  13  8  5   34   44-32         Haarlem
5.  SC Enschede        26  12  6  8   30   47-44         Enschede
6.  DWS                26  11  5 10   27   46-36         Amsterdam
7.  Leeuwarden         26  11  4 11   26   52-42         Leeuwarden
8.  Elinkwijk           26  11  3 12   25   35-40         Utrecht 
9.  Blauw Wit          26   9  6 11   24   32-32         Amsterdam
10. 't Gooi            26   8  7 11   23   35-39         Hilversum
11. AGOVV              26   8  6 12   22   41-49         Apeldoorn
12. Be Quick           26   8  6 12   22   48-67         Groningen
13. Go Ahead           26   5  6 15   16   32-50         Deventer
14. Achilles           26   3  5 18   11   29-73         Assen

1e Klas C
1.  Sparta             26  18  4  4   40   57-25         Rotterdam
2.  Willem II          26  17  5  4   39   79-40         Tilburg
3.  BVV                26  13  7  6   33   53-26         Den Bosch
4.  Excelsior          26  13  6  7   32   65-42         Rotterdam
5.  VVV                26  11  7  8   29   41-38         Venlo
6.  MVV                26  10  8  8   28   49-36         Maastricht
7.  Emma               26  10  5 11   25   52-53         Dordrecht
8.  Sittardia          26  11  3 12   25   59-70         Sittardia
9.  SVV                26  11  1 14   23   50-59         Schiedam
10. LONGA              26  11  1 14   23   43-57         Tilburg  
11. Brabantia          26   9  2 15   20   44-52         Eindhoven
12. Juliana            26   5  8 13   18   30-52         Kerkrade
13. HBS                26   6  4 16   16   47-70         Den Haag
14. Theole             26   4  5 17   13   36-85         Tiel

1e Klas D [includes championship playoff match]
1.  Eindhoven          27  17  5  5   39   47-22         Eindhoven
2.  PSV                27  16  5  6   37   61-34         Eindhoven
3.  ADO                26  13  6  7   32   43-31         Den Haag
4.  Bleijerheide        26  11  6  9   28   46-32         Kerkrade
5.  Feijenoord          26   9  9  8   27   45-43         Rotterdam
6.  NAC                26  11  5 10   27   46-47         Breda
7.  Limburgia          26  10  5 11   25   37-38         Brunssum
8.  Hermes DVS         26   9  7 10   25   47-57         Schiedam
9.  NOAD               26   8  7 11   23   37-42         Tilburg
10. Xerxes             26   7  9 10   23   42-51         Rotterdam
11. RBC                26  10  2 14   22   44-50         Roosendaal
12. DHC                26   9  4 13   22   48-67         Delft
13. Maurits            26   6  7 13   19   47-57         Geleen  
14. TEC                26   6  5 15   17   41-60         Tiel 

Championship Playoff

1. RCH                  6   3  1  2    7    8- 7         Haarlem
2. Eindhoven            6   3  1  2    7   13- 8         Eindhoven
3. Sparta               6   2  2  2    6   11- 8         Rotterdam
4. Vitesse              6   1  2  3    4   10-19         Arnhem

Championship Match: RCH-Eindhoven 2-1


1953-1954

1e Klas A
1.  DWS                26  16  5  5   37   54-24         Amsterdam
2.  Ajax               26  14  9  3   37   60-29         Amsterdam
3.  Haarlem            26  15  5  6   35   47-22         Haarlem  
4.  NEC                26  11 11  4   33   49-32         Nijmegen
5.  Stormvogels        26  12  7  7   31   42-30         IJmuiden
6.  Wageningen         26  10  9  7   29   48-35         Wageningen
7.  Elinkwijk           26  10  6 10   26   37-42         Utrecht
8.  Enschedese Boys    26   7 11  8   25   37-31         Enschede
9.  Leeuwarden         26   9  6 11   24   43-40         Leeuwarden
10. Heracles           26   8  5 13   21   37-43         Almelo
11. Be Quick           26   5 10 11   20   34-68         Groningen
12. Zwolse Boys        26   6  6 14   18   23-57         Zwolle
13. RCH                26   3  9 14   15   26-50         Haarlem
14. Oosterparkers      26   4  5 17   13   25-59         Groningen

1e Klas B 
1.  DOS                26  17  5  4   39   78-40         Utrecht
2.  VSV                26  17  2  7   36   52-25         Velsen
3.  Go Ahead           26  11  8  7   30   49-45         Deventer
4.  Blauw Wit          26  11  6  9   28   58-50         Amsterdam
5.  De Volewijckers     26  10  8  8   28   56-58         Amsterdam-Noord   
6.  Vitesse            26   8 11  7   27   41-46         Arnhem  
7.  Rigtersbleek       26  12  2 12   26   58-57         Enschede
8.  GVAV               26   8  9  9   25   39-37         Groningen
9.  AGOVV              26  10  4 12   24   49-50         Apeldoorn
10. EDO                26   7  9 10   23   35-48         Haarlem
11. Heerenveen         26   8  6 12   22   57-68         Heerenveen
12. SC Enschede        26   7  7 12   21   40-41         Enschede
13. Sneek              26   7  5 14   19   30-52         Sneek
14. 't Gooi            26   5  6 15   16   31-56         Hilversum

1e Klas C
1.  PSV                26  17  4  5   38   72-41         Eindhoven
2.  Sparta             26  17  3  6   37   50-30         Rotterdam
3.  Emma               26  15  7  4   37   71-44         Dordrecht
4.  VVV                26  13 10  3   36   57-39         Venlo
5.  SVV                26  12  4 10   28   53-47         Schiedam
6.  BVV                26  10  6 10   26   53-41         Den Bosch
7.  Sittardia          26  10  4 12   24   62-56         Sittard
8.  Xerxes             26   9  6 11   24   38-47         Rotterdam
9.  Bleijerheide        26   9  6 11   24   34-49         Kerkrade
10. NAC                26   9  4 13   22   45-47         Breda  
11. LONGA              26   9  3 14   21   38-46         Tilburg
12. Brabantia          26   7  6 13   20   38-52         Eindhoven
13. VVH'16             26   6  4 16   16   35-69         Heerlen
14. HBS                26   4  3 19   11   36-74         Den Haag

1e Klas D
1.  Eindhoven          26  18  5  3   41   62-33         Eindhoven
2.  Willem II          26  18  2  6   38   80-39         Tilburg
3.  EBOH               26  15  5  6   35   56-47         Dordrecht
4.  Hermes DVS         26  15  3  8   33   53-38         Schiedam
5.  Feijenoord          26  13  4  9   30   46-31         Rotterdam
6.  NOAD               26  10  8  8   28   34-45         Tilburg  
7.  Juliana            26  12  3 11   27   50-45         Kerkrade
8.  ADO                26  11  3 12   25   38-37         Den Haag
9.  Excelsior          26   9  6 11   24   46-42         Rotterdam
10. RBC                26   9  6 11   24   46-51         Roosendaal
11. MVV                26  11  1 14   23   53-46         Maastricht
12. Limburgia          26   7  3 16   17   38-60         Brunssum
13. Maurits            26   2  6 18   10   25-68         Geleen
14. DHC                26   2  5 19    9   39-84         Delft

Championship Playoff

1. Eindhoven            6   3  2  1    8   13- 9         Eindhoven
2. DOS                  6   2  2  2    6   10-11         Utrecht
3. PSV                  6   2  1  3    5   12-12         Eindhoven
4. DWS                  6   1  3  2    5   13-16         Amsterdam


National Championships 1898-1954 Summary

 8: HVV, Ajax (A)
 4: Sparta, Feyenoord (both also had one unofficial war-time title)
 4: Go Ahead
 3: HBS, PSV  
 2: RAP, Willem II, RCH, Heracles, ADO
 1: Quick (H), Be Quick (G), NAC, SC Enschede, De Volewijckers, Haarlem, 
    BVV, SVV, Limburgia, Eindhoven 


Leagues Tables and Results since 1954/55 (linked by season)


Amateur Championship since 1954

Since the introduction of professional football in 1954 the amateur section of
the KNVB organises its own championship.  In 1970 the Saturday clubs, who for 
religious refuse to play on Sunday, were granted a first class. The champions
of the Saturday and Sunday leagues meet each other in a play-off for the 
overall amateur championship.

Click here for final tables of the Hoofdklasse of the Sunday amateurs 1975-2003.

      Sunday amateurs                           Saturday amateurs

1956  Hengelo
1957  Maurits           (Geleen)
1958  Velox             (Utrecht)
1959  Gouda
1960  Gouda
1961  Xerxes            (Rotterdam)
1962  Xerxes            (Rotterdam)
1963  De Valk           (Valkenswaard)
1964  CVV               (Rotterdam)
1965  RIOS'31           (Echt)  
1966  Middelburg        
1967  Middelburg        
1968  DCG               (Amsterdam)
1969  Middelburg
1970  Sneek
1971  Caesar            (Beek/Limburg)          Zwart Wit'28            (Rotterdam)
1972  Sparta'25         (Nijkerk)                Zwart Wit'28            (Rotterdam)
1973  RBC               (Roosendaal)            Noordwijk 
1974  Elinkwijk          (Utrecht)               Huizen    
1975  Emmen                                     Spijkenisse
1976  Limburgia         (Brunssum)              IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1977  Rheden                                    IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1978  Hoogeveen                                 ACV                     (Assen)
1979  ROHDA             (Raalte)                DOVO                    (Veenendaal) 
1980  Xerxes            (Rotterdam)             Noordwijk
1981  RKC               (Waalwijk)               DOSK                    (Kampen)
1982  RKC               (Waalwijk)               IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1983  DHC               (Delft)                 IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1984  ---                                       IJsselmeervogels         (Spakenburg) 
1985  DHC               (Delft)                 Spakenburg
1986  TOP               (Oss)                   ACV                     (Assen)
1987  Geldrop                                   ACV                     (Assen)
1988  De Treffers       (Groesbeek)             DOSK                    (Kampen)
1989  RCH               (Heemstede)             Heerjansdam
1990  Geldrop                                   Rijnsburgse Boys         (Rijnsburg)
1991  De Treffers       (Groesbeek)             Quick Boys              (Katwijk)
1992  Rheden                                    Quick Boys              (Katwijk) 
1993  Holland           (Utrecht)               Katwijk
1994  Stevo             (Geesteren)             Katwijk   
1995  Holland           (Utrecht)               IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1996  Baronie           (Breda)                 Scheveningen
1997  Baronie           (Breda)                 VVOG                    (Harderwijk)
1998  De Treffers       (Groesbeek)             IJsselmeervogels         (Spakenburg)
1999  HSC '21           (Haaksbergen)           IJsselmeervogels         (Spakenburg)
2000  Achilles 1894     (Assen)                 Katwijk
2001  Baronie           (Breda)                 Lisse
2002  AGOVV             (Apeldoorn)             Huizen
2003  Türkiyemspor      (Amsterdam)             Huizen
2004  HSC '21           (Haaksbergen)           Quick Boys              (Katwijk) 
2005  Argon             (Mijdrecht)              ASWH                    (Hendrik-Ido-Ambacht)
2006  Türkiyemspor      (Amsterdam)             IJsselmeervogels         (Spakenburg)
2007  Argon             (Mijdrecht)              IJsselmeervogels         (Spakenburg)
2008  Hollandia         (Hoorn)                 Lisse
2009  WKE               (Emmen)                 Rijnsburgse Boys         (Rijnsburg)
2010  Gemert                                    IJsselmeervogels         (Spakenburg)
2011  FC Oss                                    IJsselmeervogels         (Spakenburg)
2012  Achilles '29      (Groesbeek)             Spakenburg

Overall Amateur Champions

1971  Zwart Wit'28      (Rotterdam)
1972  Sparta'25         (Beek en Donk)  
1973  Noordwijk
1974  Huizen
1975  Spijkenisse       
1976  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
1977  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
1978  ACV               (Assen)
1979  ROHDA             (Raalte)
1980  Noordwijk
1981  RKC               (Waalwijk)              
1982  RKC               (Waalwijk)
1983  IJsselmeervogels   (Spakenburg)            
1984  Geldrop
1985  Spakenburg                                
1986  ACV               (Assen)              
1987  Geldrop
1988  DOSK              (Kampen)                
1989  RCH               (Heemstede)
1990  Geldrop
1991  De Treffers       (Groesbeek)
1992  Quick Boys        (Katwijk)
1993  Katwijk
1994  Katwijk
1995  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
1996  Scheveningen
1997  Baronie           (Breda) 
1998  De Treffers       (Groesbeek)
1999  HSC '21           (Haaksbergen)
2000  Katwijk
2001  Baronie           (Breda) 
2002  AGOVV             (Apeldoorn) 
2003  Huizen
2004  Quick Boys        (Katwijk)
2005  ASWH              (Hendrik-Ido-Ambacht)
2006  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
2007  Argon             (Mijdrecht)
2008  Lisse
2009  WKE               (Emmen)      
2010  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
2011  IJsselmeervogels   (Spakenburg)
2012  Achilles '29      (Groesbeek)

About this document

Thanks to John Beuker and Bas Kammenga for additional information and corrections.

Prepared and maintained by Allard Doesburg for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Allard Doesburg (allard.doesburg@wanadoo.nl)
Last updated: 25 Oct 2012

(C) Copyright Allard Doesburg and RSSSF 1999/2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.